Liepos 29 d., trečiadienis | 19

Prenumeruoti
TEMOS > GYVULININKYSTĖ > Spalis bityne

Spalis bityne

Meilutė Močiškytė
Lietuvos žemės ūkio konsultavimo tarnybos gyvulininkystės skyriaus specialistė


2016-10-07

 

Spalį pasitaiko šiltesnių dienų, kai bitės apsiskraido prieš žiemą. Kuo tokios dienos būna vėliau, tuo geriau bitės žiemoja. Bitininkams šis mėnuo – pasiruošimo žiemai metas. Darbų, nuo kurių pavasarį priklausys situacija aviliuose, nestinga.

Spalį bičių lizduose  jau nebėra perų. Jei dar yra bitininkų nepagydžiusių bičių nuo varozės reikia suskubti jas gydyti mitaku, varidolu ar ekologišku preparatu BeeVital. Gaboną ar Varostop juosteles naudoti jau per vėlu.

Jei spalis šiltas, reikėtų neskubėti išimti vaistų, įdėtų prieš pusantro mėnesio, dar kurį laiką juos palaikyti, nes intensyviai skraidydamos bitės gali parsinešti varozes erkių.

Bičiuliai susirinko Violetos Šedienės bityne (Kretingos r., Vidmantai)

Patikrinkime lakas

Jei maitindami bites buvome lakas susiaurinę, – padidinkime, kad vienam koriui būtų apie 2 centimetrų. Nustatyta, kad aviliuose su didesnėmis lakomis bitės geriau žiemoja, juose būna mažesnė vandens garų koncentracija. Nepamirškime, kad bitės labiau bijo drėgmės nei šalčio. Palikdami nesumažintas avilių lakas, nebijokime bičių vagiliavimo. Norėdami jo išvengti, turime nepamiršti, kad niekada prie avilių, net ir trumpam, negalima palikti nė lašo medaus ar cukraus sirupo.

Ant lakų uždėkime groteles, kad į avilius neįlįstų pelės. Prieš tai patikrinkime, ar jos dar neapsigyveno aviliuose. Šonines avilių kamšas uždėti dar anksti.

Sodinkime medingus augalus

Spalis – medelių sodinimo mėnuo. Kiekvienas bitininkas turėtų gražiai apželdinti sodybą ir bityną, kad ateityje būtų galima tikėtis medunešio. Iš medžių tinka kaukazinės slyvaitės, kauleniai, liepos, klevai, karklai, baltažiedės akacijos, kaštonai, vaismedžiai ir vaiskrūmiai. Iš daugiamečių augalų naudinga auginti juozažoles, barkūnus, esparcetus, klemalius, katžoles, melisas.

Išrūšiuokime korius

Sandėliuose reikia išrūšiuoti korius. Šviesius, lygiai pasiūtus, be traninių akelių korius palikime kitų metų bitininkavimo sezonui. Visus tamsius korius išbrokuokime ir iš jų išlydykime vašką. Korius, kuriuose yra bičių duonelės, atrinkime, duonelę išpjaustykime ir iškulkime.

Lizdas neturi būti per didelis

Dažnai bitininkai bičių šeimas žiemai paruošia vienodai, tačiau pavasarį situacija aviliuose labai skiriasi. Svarbu žiemai nepalikti per didelio lizdo. Kiekvienas korys su maistu, kuris yra už kamuolio ribų, atšaldo bičių lizdą, dėl to žūsta tūkstančiai žiemojančių bičių.

Spalio pradžioje, po šaltųjų naktų esant šiltoms dienoms, patikrinkime, ar ne per didelius lizdus palikome žiemai. Korius, ant kurių mažai ar visai nėra bičių, iš lizdų reikia išimti ir iki pavasario laikyti sandėliuose. Nustačius, kad kai kurioms bičių šeimoms trūksta maisto, cukraus sirupu bites maitinti jau vėlu. Tokioms bičių šeimoms duokime korių su jau paruoštu bičių maistu.


baneris

AgS LT 230x350

apskaita

mobili-gyvulininkystes-laboratorija

GZPK BANERIS