Liepos 29 d., trečiadienis | 19

Prenumeruoti
TEMOS > GYVULININKYSTĖ > Išplėsta afrikinio kiaulių maro buferinė zona

Išplėsta afrikinio kiaulių maro buferinė zona

LŽŪKT informacija


2018-03-14

© Lietuvos žemės ūkio konsultavimo tarnyba

Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos (VMVT) duomenimis, afrikinis kiaulių maras (AKM) iš Lietuvos nesitraukia, kiekvieną savaitę registruojami vis nauji ligos atvejai šernų populiacijoje, todėl priimtas sprendimas išplėsti AKM.

Web-zemelapisŠiais metais AKM nustatytas jau 472 vietose. Atsižvelgus į AKM situaciją ir ligos plitimą laukinėje faunoje ir įvertinus riziką, Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos (VMVT) direktoriaus įsakymu išplėsta AKM buferinė zona. Tai daroma siekiant apsaugoti kiaulių laikytojus nuo galimų nuostolių, kuriuos jie patirtų nustačius ligą ūkiuose.

Daugiau rizikos šiltuoju metų laiku

Nustatyta, kad daugiau galimybių AKM virusui patekti į kiaulių laikymo vietas yra esant šiltam orui, todėl birželio–rugsėjo mėnesiai laikomi pačiais rizikingiausiais ir pavojingiausias kiaulių augintojams. Įvertinus ligos plitimo tempus laukinėje faunoje, priimtas sprendimas išplėsti buferinę zoną. Tai reiškia, kad iki šių metų gegužės 1 d. šioje zonoje esančiuose biologiškai nesaugiuose ūkiuose reikės paskersti visas laikomas kiaules

Visada imami paskerstų kiaulių kraujo ir organų mėginiai

Kiaules savo reikmėms galima skersti laikymo vietose, ar su teritorinės VMVT leidimu išvežti į VMVT patvirtintas skerdyklas. Jei kiaulės netinkamos skersti dėl amžiaus, galima jas nugaišinti ir gaišenas perduoti šalutinių gyvūninių produktų tvarkytojams. Visais atvejais turi būti paimti kiaulių kraujo ir organų mėginiai AKM tyrimams ir tik diagnozei nepasitvirtinus, paskerstų kiaulių mėsą bus leidžiama vartoti savo reikmėms be jokių apribojimų.

Bus mokamos išmokos

Į buferinės zonos teritoriją papuolantys kiaulių laikytojai, paskerdę laikomas kiaules iki nurodyto termino, galės pretenduoti į valstybės išmokas už ankstyvą kiaulių paskerdimą, tačiau, pasinaudoję valstybės parama, privalės įsipareigoti dar metus laiko nelaikyti kiaulių. Privalomas VMVT nurodymas iki 2018 m. gegužės 1 d. paskersti kiaules bus taikomas tik tiems, kurie neįgyvendina ar mano, kad nesugebės įgyvendinti reikalavimų ir nori atsisakyti kiaulininkystės veiklos.

Į išplėstą AKM buferinę zoną papildomai įtrauktos šios Lietuvos vietovės:

Alytaus rajono savivaldybės Alytaus, Krokialaukio, Miroslavo ir Simno seniūnijos,

Akmenės rajono savivaldybė,

Jurbarko rajono savivaldybė,

Joniškio rajono savivaldybė,

Kalvarijos savivaldybė,

Kazlų Rūdos savivaldybė,

Kelmės rajono savivaldybė,

Marijampolės savivaldybė,

Mažeikių rajono savivaldybė,

Radviliškio rajono savivaldybė,

Raseinių rajono savivaldybė,

Šakių rajono savivaldybė,

Šiaulių miesto ir Šiaulių rajono savivaldybės,

Vilkaviškio rajono savivaldybė.

Buferinė zona – tai apsauginė teritorija, kurioje taikomi griežčiausi biologinio saugumo reikalavimai kiaulių laikymo vietose ir vykdoma sustiprinta šių ūkių kontrolė.

Parengta pagal Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos informaciją

Dėl Jums reikalingos informacijos ir paslaugų kreipkitės į LŽŪKT rajonų biurų konsultantus.

baneris

AgS LT 230x350

apskaita

mobili-gyvulininkystes-laboratorija

GZPK BANERIS