STRAIPSNIAI > PASAULIS > Vakarų Prancūzijoje – arklių rinopneumonijos protrūkiai

Vakarų Prancūzijoje – arklių rinopneumonijos protrūkiai

Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba


2018-05-21

© Lietuvos žemės ūkio konsultavimo tarnyba

Vakarų Prancūzijoje registruojama vis daugiau arklių rinopneumonijos protrūkių. Šiais metais Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba (VMVT) jau gavo 22 pranešimus apie Prancūzijos Normandijos, Bretanės ir Luaros slėnio regionuose užregistruotus herpeso viruso (Equine Herpes Virus) sukeltus arklių rinopneumonijos atvejus, labiausiai paveikusius sportinius žirgus. Dėl ligos plitimo net buvo atšaukti kai kurie žirginio sporto renginiai Vakarų Prancūzijoje.

Įvertinusi ligos išplitimo grėsmę, VMVT rekomenduoja laikinai atsisakyti arklinių šeimos gyvūnų transportavimo iš vienos laikymo vietos į kitą be būtino reikalo, taip pat nevykti į žirginio sporto varžybas ar parodas Prancūzijoje ir kitose pietinėse Europos Sąjungos šalyse.

Specialistų teigimu, dėl šios ligos kylančius pavojus ypač atsakingai turėtų įvertinti arklinių šeimos gyvūnų laikytojai ir įvairių renginių (parodų, varžybų ir kitų) organizatoriai.

Arklių rinopneumonija – arklinių šeimos gyvūnų liga, paplitusi daugelyje pasaulio šalių. Ligos sukėlėjai – pūslelinės virusai, kurių randama sergančių ir persirgusių arklinių šeimos gyvūnų kraujyje, išskyrose, sekretuose. Ši liga sukelia kvėpavimo takų, neurologinius susirgimus, abortus, naujagimių kumeliukų kritimus. Ligos inkubacinis periodas trunka nuo 24 val. iki 3–6 parų, kartais – iki 15 parų. Ji pasireiškia karščiavimu, viršutinių kvėpavimo takų katariniu uždegimu – gyvūnai kosti, čiaudi, iš šnervių teka išskyros. Gyvūnai užsikrečia tiesiogiai kontaktuodami su šia liga sergančias ar persirgusiais gyvūnais arba per pašarus, inventorių, kergimo metu. Virusui patekus į gyvūnų laikymo vietą, perserga visi toje vietoje laikomi arklinių šeimos gyvūnai. Ligai ypač jautrūs jauni ir grynaveisliai gyvūnai.

Įtarus ligą, reikia nedelsiant kreiptis į veterinarijos gydytoją ir izoliuoti įtarimų sukėlusį arklį. Negalima leisti arkliui vaikščioti patalpų viduje ar išeiti iš patalpų, kol nėra veterinarijos gydytojo nurodymų, tačiau ne trumpiau kaip 28 dienas. Būtina atlikti dezinfekciją ir sunaikinti pakratus, išvalyti ir dezinfekuoti patalpas, įrangą ir transporto priemones, kurios buvo naudojamos arkliams vežti. Privalu maksimaliai sustiprinti biologinio saugumo priemones, o veterinarijos gydytojai rekomenduoja vakcinuoti ir revakcinuoti arklinių šeimos gyvūnus vadovaujantis vakcinų gamintojo pateiktais nurodymais.

Plačiau apie arklių herpeso virusą VMVT interneto svetainėje. VIDEONAUJIENOS

Prioritetas – išsaugoti azotą, mažinant jo garavimą
Srutų rūgštinimas domina ir Estijos mokslininkus, ir praktikus

NAUJIENŲ PRENUMERATA
* Privatumo sąlygos


 

baneris_5

pasaru-tyrimo-baneris

manto-baneris

nuotoliniai mokymai

Ukininko-patarejas

http://www.jonavosgrudai.lt/lt/


© VšĮ Lietuvos žemės ūkio konsultavimo tarnyba, 2010–2019 m.
Šioje interneto svetainėje pateiktą tekstinę ir grafinę informaciją, videomedžiagą naudoti kituose kūriniuose, kopijuoti, platinti ir atgaminti be išankstinio
VšĮ Lietuvos žemės ūkio konsultavimo tarnybos leidimo griežtai draudžiama.
Naudojimo taisyklės
* Privatumo sąlygos