Liepos 29 d., trečiadienis | 19

Prenumeruoti
TEMOS > AUGALININKYSTĖ > BASF AGROFORUMAS tęsia lauko dienas

BASF AGROFORUMAS tęsia lauko dienas2018-06-04

 

Karšti pavasario orai ne tik paskatino pasėlius sparčiau vystytis, bet ir iššaukė spartesnį ligų ir kenkėjų plitimą. Kaip apsaugoti savo pasėlius, sumažinti jų augimo ir vystymosi rizikas, kaip net ir tokiomis nedėkingomis oro sąlygomis pasiekti optimaliausią derlingumą, – į šiuos ir kitus klausimus gali atsakyti tik patyrę specialistai. Šie ir kiti aktualiausi šiandienos sprendimai buvo svarstomi birželio 1 dieną Kupiškio rajono ūkininko Z. Aleksandravičiaus ūkyje surengtoje lauko dienoje.

Renginio dalyviai susirinko didžiuliame ūkio technikos kieme, kur maloniai nustebino ne tiek modernios žemės ūkio technikos gausa, kiek puikiai sutvarkyta aplinka, papuošta originaliomis medžio, metalo, akmenų skulptūromis, sukomponuotomis su ūkio padargais.

Web-pav1

Lauko dienos renginį pradėję BASF Agro Lietuva specialistai padėkojo ūkio šeimininkui Zigmantui Aleksandravičiui, padėjusiam surengti lauko dieną ir priėmusiam didžiulį būrį susirinkusių dalyvių iš visos Lietuvos. Ūkio šeimininkas savo ruožtu pasidžiaugė gražiu bendradarbiavimu su BASF Agro Lietuva ir galimybe susitikti su kolegomis iš tolimiausių Lietuvos kampelių bei bendrai pasidžiaugti pasiektais rezultatais ir pasidalinti įgyta patirtimi. Bendras daugelio susirinkusių šios dienos rūpestis – sausra. Nors ji dar žalos daug nepadarė, tačiau jei užsitęs, padariniai gali būti liūdni, todėl ūkio šeimininkas dalyviams linkėjo sulaukti lietaus.

Kalbėdamas Z. Aleksandravičius ypač džiaugėsi sėkmingai baigtu 3 etapų melioracijos sistemų tvarkymo projektu ir dėkojo įmonių, atlikusių šį didžiulį darbą, atstovams. Šio etapinio projekto vykdymo metu buvo rekonstruota 320 ha melioracijos įrenginių. Projektą tik iš dalies finansavo pats ūkis, apie 90 proc. buvo finansuojama valstybės biudžeto lėšomis. Tolesnėje kalbos eigoje ūkininkas neslėpė nerimo dėl valstybės politikos melioracijos klausimu, kadangi iki 2020 metų numatoma visus melioracijos įrenginius perduoti žemės naudotojams. Jeigu dabartiniu metu melioracijos įrenginiai prižiūrimi ir tvarkomi didžiąja dalimi valstybės lėšomis, tai ateityje šios išlaidos kris ant ūkininkų pečių. Z. Aleksandravičius pabrėžė, kad Kupiškio krašte 1 ha žemės ūkio paskirties žemės kainuoja apie 4–5 tūkst. eurų. „Tiek pat kainuoja ir 1 ha melioracijos įrenginių rekonstrukcija. Todėl kyla klausimas, ar po 2020 metų visi ūkininkai finansiškai bus pajėgūs dar kartą „išpirkti“ savo žemes, ar nepadaugės apleistų ir nedirbamų žemės plotų Lietuvoje,“ – savo kalbą ūkio šeimininkas baigė su nerimo gaidele.

Web-pav2

Toliau ūkininkai susipažino su BASF pristatoma inovacija – atnaujinta mobiliąja programėle „BASF Agronomas padėjėjas“, kurią buvo galima ne tik išbandyti, bet ir naudoti čia pat, parsisiuntus nuskenuotą akreditacinės kortelės QR kodą.

Web-pav8Kita inovacija – „Ezi-connect“ purkštuvo užpildymo įranga. Ši Danijoje naudojama patikima saugumo įranga, BASF specialistų teigimu, po kelerių metų bus standartas, siekiant saugiai užpildyti purkštuvus augalų apsaugos produktais. Nauja purkštuvų užpildymo įranga sudaro saugias darbo sąlygas bei padeda išvengti sąlyčio su augalų apsaugos produktais. Dalinį užpildymą ir įrangos plovimą BASF specialistai pademonstravo sumontuotoje užpildymo įrangoje prie purškimo darbams paruošto prikabinamo purkštuvo John Deere ir atsakė į ūkininkų klausimus.

Tolesnė BASF Agroforumas lauko dienos programa vyko pasėlių laukuose, kur susirinkę ūkininkai apžiūrėjo žieminių rapsų, salyklinių miežių, žieminių kviečių, pupų ir vasarinių Clearfield® rapsų pasėlius, sužinojo, kokie augalų pasaugos produktai pasėliuose buvo panaudoti, aptarė tolesnius šių augalų priežiūros darbus.

Pirmiausia renginio dalyviai apžiūrėjo žieminių rapsų pasėlį. Rapsai jau peržydėję. BASF agronomas vadybininkas Paulius Paulauskas pažymėjo, kad gegužės pradžioje rapsai buvo purkšti augimo reguliatoriumi Caryx® kartu su kontaktiniu insekticidu Fastac®. Daugumos įprastų rapsų herbicidų veiksmingumą lemia dirvos drėgmė, nes įprasti herbicidai 70 proc. veikia per dirvą, 30 proc. – per lapus. Cleravo® veikimas yra atvirkštinis: jis 70 proc. veikia per lapus, o 30 proc. – per dirvą, todėl šis veiksnys ne toks svarbus.

Gegužės viduryje nuo sklerotinio puvinio, juodligės, netikrosios miltligės rapsų pasėliai buvo purškiami fungicidu Efilor®. Lauko dienos metu BASF agronomas vadybininkas pristatė naujovę – fungicidą Pictor® Active, kuris gerai veikia sklerotinį puvinį, juodligę ir kitas rapsų ligas. Šis sisteminis fungicidas skirtas apsaugoti žieminius ir vasarinius rapsus.

Web-pav3

Salyklinių miežių lauke ūkininkas Z. Aleksandravičius vaizdžiai ir su didele meile savo auginamoms kultūroms apibūdino miežių veislę „Avalon“: karališki miežiai – karališkam alui. Kartais kalbėdami apie alų pritrūkstame jam žodžių, o ši terminą Zigmantas išgirdo Vokietijoje ir inicijavo šios veislės atsiradimą Lietuvoje. Aleksandravičių ūkyje salyklinių miežių plotai sudaro 300 ha. Vidutinis derlingumas apie 6 t/ha. „Salykliniai miežiai yra jautresni ligoms negu pašariniai miežiai“, – sakė BASF vadybininkas Aleksandr Voitkevič. Salyklinių miežių augimo metu piktžolės buvo naikinamos herbicidu Arrat®. Nuo pagrindinių miežių ligų pasėlis purkštas fungicidais Viverda kartu su augimo reguliatorius Terpal bei prevencijai nuo kenkėjų naudotas insekticidas Fastac®.

Agronomas Paulius Paulauskis pažymėjo, kad renkantis fungicidą reikia pasirinkti su tokia veikliąja medžiaga, kuri veiktų kiek galima aukštesnėje aplinkos temperatūroje. Tačiau nėra tokių augalų apsaugos produktų, kuriais būtų galima apdoroti pasėlius aukštesnėje negu 25 °C temperatūroje, todėl purškimo darbai turi būti vykdomi anksti ryte arba vakare. Lankantis salyklinių miežių lauke didelė dalis dalyvių atkreipė dėmesį į nuo karščio ir sausros geltonuojančius apatinius miežių lapelius. Z. Aleksandravičius dar kartą pasikartojo, kad dabar susitikę ūkininkai jau kalba ne apie politiką ar sveikatą, bet klausia vienas kito, kiek gavai lietaus.

Web-pav4

Apžiūrint žieminių kviečių „Ada“ pasėl,į BASF konsultantai pažymėjo, kad šiais metais augalai greitai vystosi, todėl reikia skubėti ir su darbais. Pasėliuose apstu kenkėjų, todėl atliekant bet kokius tręšimo per lapus ar kitus purškimo darbus, būtina kartu naudoti fungicidus ir insekticidus. Esant tokiam karščiui intensyviai plinta ir augalų ligos, kurioms plisti užtenka rytinės rasos. Šiame žieminių kviečių plote, kviečiams leidžiant ketvirtą lapą, yra išpurkštas augimo reguliatorius Medax® Max, tačiau netoli nuo apžiūros vietos matomas nedidelis pasėlių plotas, kuris liko nepurkštas, todėl renginio dalyviai galėjo akivaizdžiai pamatyti, kaip skiriasi Medax® Max paveikti ir nepaveikti kviečių stiebai.

Pristatydamas naują grūdinių kultūrų fungicidą Priaxor®, BASF konsultantas pažymėjo, kad tai sisteminis fungicidas, kuris padės augalui išgyventi nepalankiomis oro sąlygomis. Priaxor® pasižymi ne tik apsauginiu, bet ir gydomuoju poveikiu nuo rūdžių, kviečių dryžligės, tinkliškosios dryžligės ir rinchosporiozės. Priaxor® galima naudoti nuo javų krūmijimosi vidurio iki žydėjimo pabaigos (BBCH 25–69). Fungicidas veikia ilgai ir patikimai apsaugo nuo visų labiausiai paplitusių ligų javuose. Priaxor® saugo kviečius 30 –40 dienų po panaudojimo, o nuo javų rūdžių jo veikimas dar ilgesnis – 40–50 dienų.

Web-pav5

Lankantis „Reda DS“ pupų lauke, BASF agronomas vadybininkas Aleksandras Voitkevič patarė Signum® fungicido normą sunaudoti per du kartus – pupų žydėjimo pradžioje kartu su insekticidu ir praėjus 2–3 savaitėms. Kitas produktas – kontaktinis herbicidas Basagran® 480. Tai vienintelis, šiuo metu Lietuvoje registruotas herbicidas naikinti piktžoles po pupų sudygimo, todėl daugumai ūkininkų yra labai gerai žinomas.

Web-pav6

Grįždami į Aleksandravičių ūkio dirbtuves, sustojome prie Clearfield®, arba „Švaraus lauko“, technologija auginamų vasarinių rapsų. Z. Aleksandravičius neaugina vasarinių rapsų, o šį nedidelį lauką apsėjo tik tam, kad lauko dienos dalyviams vaizdžiai būtų pristatyta naujoji technologija. Tai naujas sprendimas, kuris gali apsaugoti rapsus nuo daugelio piktžolių vienu purškimu. Clearfield® technologija susideda iš dviejų dalių – specialiai išvestų hibridinių rapsų veislių ir herbicido, kurio sudėtyje yra veiklioji medžiaga Imazamox®. Šios veislės atsparios herbicidams su veikliąja medžiaga Imazamox®. Prie šių veislių pavadinimo yra raidės CL. Imazamox® įeina į herbicido Cleravo® sudėtį. Herbicidas naikina bastutinių šeimos piktžoles, tokias kaip svėres, garstukus, trikertes žvagines, čiužutes, rapsų pabiras. Be to, Cleravo® taip pat naikina javų pabiras, ramunes, lipikus, balandas, notreles ir kt. piktžoles. Yra daug laukų, kuriuose dėl garstukų neįmanoma auginti rapsų, todėl su šia technologija atsiveria didesnės galimybės. Kalbėdamas apie naujas technologijas, Z. Aleksandravičius palietė ir bitininkų problemas, tačiau išreiškė viltį, kad nereikės Lietuvos ūkininkams atsisakyti auginti rapsus, nes bus sukurtos nepavojingos bitėms augalų priežiūros technologijos.

Web-pav7

Algis Mačiukas


baneris

AgS LT 230x350

ikmis mokymu baneris

apskaita

GZPK BANERIS