Liepos 29 d., trečiadienis | 19

Prenumeruoti
TEMOS > VERTA ŽINOTI > Kodėl ridikėliuose atsiranda kirminų

Kodėl ridikėliuose atsiranda kirminų

www.delfi.lt


2018-07-05
 
Ridikėliai, kaip ir daugelis daržovių, neatsparūs kenkėjams – spragšiams, spragėms ir kitiems. Tačiau nemaloniausia tada, kai ilgai lauktas derlius sugadinamas baltų kirminų, kurie graužia šakniavaisius iš vidaus ir jie tampa visiškai netinkami valgyti. 
 
Taip kenkia vienas pagrindinių kryžmažiedžių augalų kenkėjų – kopūstinė musė. Ji panaši į paprastą, tik du kartus mažesnė. Ji deda kiaušinėlius netoli ridikėlių, ridikų, kopūstų ir kitų kryžmažiedžių augalų šaknų. Iš kiaušinėlių išsirita lervos ir netrukus prasiskverbia į netoli esančias šaknis.
 
Kopūstinė musė ypač mėgsta dirvožemį, tręštą mėšlu ir humusu. Jeigu pas jus atsirado kopūstinių musių, tai vasaros ir rudens derliui išsaugoti teks imtis sunkiosios artilerijos – cheminių preparatų, kurie naikina dirvožemyje esančias lervas.
 
Svarbu! Preparatai naudojami sėklų sėjos metu, o augalai purškiami ne vėliau kaip savaitė po daigų pasirodymo. Taip, kad iki derliaus nuėmimo liktų ne mažiau kaip 30 dienų. Tik tada sunkioji chemija spės suskilti į nekenksmingas medžiagas.
 
Jums nepatinka chemija? Tada nepamirškite profilaktinių priemonių. Jų tikslas – užkirsti kelią žalai, kuri padaroma derliui:
  • kasmet ridikėlius sėkite kitoje vietoje;
  • ridikėlius tręškite tik trijų metų senumo kompostu;
  • iš lysvių pašalinkite augalų liekanas ir piktžoles;
  • rudenį perkaskite lysves per kastuvo gylį;
  • tarplysvius dažniau purenkite – iš kiaušinėlių, atitrauktų nuo šaknų, nebus gyvybingų lervų.
Užkirsti kelią kirminų atsiradimui ridikėliuose gali ir teisingai parinkti kaimynai:
  • Serenčius reikia sodinti aplink lysvę likus dviem ar trims savaitėms iki ridikėlių sėjimo;
  • Šalavijas mėta ar rozmarinai, pasodinti likus kelioms savaitėms iki ridikėlių sėjimo, apsaugos nuo daugelio kenkėjų, įskaitant ir kopūstinę musę;
  • Česnakas turi būti sodinamas kas dvi ar tris ridikėlių eiles, nes jo kvapas atbaido kenkėjus ir užmaskuoja ridikėlius.
Aromatingi kaimynai atliks repelentų vaidmenį, atbaidys nuo ridikėlių lysvių kopūstinę musę ir kitus kenkėjus, o jūs galėsite džiaugtis puikiu ridikėlių derliumi.
 
Web-logo

apskaita

darbu sauga-2

pasaru-tyrimo-baneris

nuotoliniai mokymai_1

GZPK BANERIS

Ukininko-patarejas

http://www.jonavosgrudai.lt/lt/