© LŽŪKT nuotr.
Šiame straipsnyje aptarsime atvirkštinio PVM taikymo ir atskaitos prievolę bei atvirkštinio PVM taikymo naujoves.
Atvirkštinis PVM taikymo būdas – toks apmokestinimo būdas kai, pirkėjas, būdamas PVM mokėtoju, už perkamas prekes ar paslaugas turi išskaityti ir sumokėti PVM į valstybės biudžetą. Paprastai sakant, – pirkėjas, PVM mokėtojas, pardavėjui sumoka tik prekės kainą, o deklaruodamas PVM į deklaracijai skirtą laukelį įsitraukia šios sąskaitos PVM sumą.
Pagal PVMĮ 96 str. nuostatas PVM mokėtojas privalo išskaityti ir sumokėti PVM už:
Kai kurie pakeitimai
Nuo 2019-08-01 dienos įsigaliojo PVM įstatymo 96 straipsnio papildymas, kai atvirkštinis PVM taikomas perkant telefonus, kompiuterius, planšetės bei standžiuosius nešiojamuosius diskus. Šioms prekėms atvirkštinis PVM mechanizmas pradėtas taikyti, norint sumažinti PVM grobstymą. Tai daro ir kitos ES valstybės.
Atvirkštinis PVM deklaruojamas įprastinėje PVM deklaracijoje FR0600. Pardavėjas sumą už suteiktas paslaugas ar paslaugas, kurioms yra taikomas atvirkštinis PVM apmokestinimo mechanizmas, PVM deklaracijoje įsitraukia į 12 deklaracijos laukelį, o pirkėjas priskaičiuotą PVM sumą įsitraukia į deklaracijos 33, 25 ir 35 laukelius.
Reikia paminėti, kad šios nuostatos netaikomos, jei teikiant prekes ar paslaugas klientas už jas atsiskaito per kasos aparatą, t. y. išduodamas kasos aparato čekis. Jei pirkėjas atsiskaito grynaisiais pinigais ir jam išrašomas pinigų priėmimo kvitas ar kasos pajamų orderis ir PVM sąskaita faktūra, tai PVM už suteiktas paslaugas ar įsigytas prekes išskaito ir sumoka pirkėjas, Lietuvoje registruotas PVM mokėtojas.
Taip pat šios nuostatos netaikomos pirkėjams, kurie yra fiziniai asmenys bei ne PVM mokėtojai.
www.agroakademija.lt rekomenduoja pažiūrėti