Liepos 29 d., trečiadienis | 19

Prenumeruoti
TEMOS > PARAMA IR VERSLAS > Ūkininkavimą derina su kitu verslu

Ūkininkavimą derina su kitu verslu

Ramunė Sutkevičienė
Lietuvos žemės ūkio konsultavimo tarnybos vyriausioji redaktorė


2019-11-21

© LŽŪKT nuotr.

Prieš metus Magūnų seniūnijoje, Prienų kaime, autoserviso įmonę atidaręs ūkininkas Raimundas Slavinskis (nuotr.) sakosi nesigailintis šio sprendimo. Švenčionių rajone įmonių, kurios pagelbėtų ūkininkams remontuodamos žemės ūkio techniką, vilkikus ir kitą įrangą, nebuvo daug (artimiausias servisas už 30–40 km). Verslininkas pripažįsta, kad siekiant išlaikyti pozicijas, labai svarbu idėjos, vadyba, perspektyvos matymas, ir, žinoma, finansai, kuriuos patikėjo tvarkyti profesionaliems konsultantams.

Raimundas pamena, kad pradėjęs įgyvendinti savo svajonę – įkurti autoservisą, kuriame taisomos sunkiosios mašinos – sulaikė nemažai skeptiškų nuomonių. Tačiau norėjosi įrodyti, kad ir toliau nuo didmiesčių ar magistralinių kelių galima sėkmingai kurti verslą. „Esu drąsus. Nebijau pradėti nuo nulio. Šįkart pokyčiai pasiteisino šimtu procentų“, – juokiasi Raimundas.

Be paramos svajonė neišsipildytų

Technika domėjosi Raimundo tėtis, tad natūralu, kad ir jis vaikystėje „krapštėsi“ prie jos drauge. Vėliau pasirinko studijuoti automechaniko specialybę. Atsiradus galimybei su ES parama įgyvendinti savo svajonę, nedvejodamas pasiryžo. Juolab, kad patalpos jau buvo įsigytos, o ir pasikonsultuoti turėjo kur.

Raimundas penkiolika metų ūkininkauja – valdo apie 250 ha augalininkystės ūkį.Augina javus, rapsus, ankštinius augalus. Ūkio buhalterinę apskaitą jau ne vienus metus patikėjęs tvarkyti Lietuvos žemės ūkio konsultavimo tarnybos Švenčionių r. biuro konsultantams, tad pasitaręs su jais apsisprendė dar kartą siekti paramos (LŽŪKT Švenčionių r. biure jau buvo rengtas investicinis projektas ir įsigytas traktorius), bet ne kaip ūkininkas, o individualios įmonės savininkas.

Sėkmingai projektą „Autoserviso paslaugų veiklos kūrimas kaime“ pagal KPP 2014–2020 m. programos priemonę „Parama ekonominės veiklos pradžiai kaimo vietovėse“ parengė Laura Kulda, LŽŪKT Švenčionių r. biuro buhalterinės apskaitos konsultantė, teikianti ir ekonomikos paslaugas.

Iš viso ūkininkui skirta 40 tūkst. Eur parama. Už jos lėšas buvo įsigyta moderni autoserviso įranga: duobiniai keltuvai, sunkvežimių ratų montavimo ir padangų balansavimo staklės, universali ratų suvedimo įranga, suvirinimo aparatas bei taškinio suvirinimo komplektas, plazminio pjovimo inverteris, indukcinis kaitintuvas, kondicionierių pildymo stotelė, universali diagnostikos įranga, aukšto slėgio plovimo mašina.

WEb-pav1Raimundas – tikras savo srities profesionalas, kuriam netrūksta idėjų ir ryžto. Džiaugiamės, kad prie jo verslo sėkmės galime prisidėti ir mes, nešališki konsultantai“, – sako Laura Kulda, LŽŪKT Švenčionių r. buhalterinės apskaitos konsultantė, teikianti ir ekonomikos paslaugas.

Anot konsultantės, pastaruoju metu vis daugiau ES paramos skiriama verslui plėtoti, ypač kaime. Nors tai ir džiugina, bet ir įpareigoja, nes reikia įrodyti, kad verslas yra ar bus perspektyvus ir atitiks paramai gauti tinkamus kriterijus. „Tiek paramos gavimo galimybės, tiek verslo ir jo plėtros sėkmė priklauso nuo tinkamai tvarkomos buhalterinės apskaitos. Į Konsultavimo tarnybos Švenčionių rajono biurą dėl buhalterinės apskaitos paslaugų, konsultacijų paramos įsisavinimo ir kitais klausimais kreipiasi ne tik ūkininkai, bet ir rajono ne žemės ūkio įmonės, visuomeninės organizacijos ir asociacijos. Puikiai suprantame, ko iš mūsų tikisi klientai. Ne tik konsultuojame, bet ir atstovaujame jų interesams įvairių patikrų metu. Be to, buhalterinės apskaitos tvarkymo ir verslo projektų rengimo paslaugos apdraustos profesinės civilinės atsakomybės draudimu,“ – teigia Laura Kulda.

Konsultantų pagalba ir sėkmingu bendradarbiavimu džiaugiasi ir Raimundas. „Jei ne konsultantai ir sėkmingai jų parengtas verslo planas, tikrai savomis lėšomis vargu ar būtume įsigiję tokios profesionalios įrangos. Džiaugiuosi, kad ir ūkio, ir serviso buhalterinę apskaitą patikėjau tvarkyti Konsultavimo tarnybos konsultantams. Man ramu, todėl galiu užsiimti savo verslu“, – sako individualios įmonės savininkas.

Nuo padangų remonto iki pagalbos kelyje

Raimundas pripažįsta, kad pradžia tikrai nelengva. „Dirbant su sunkiosiomis mašinomis, vilkikais reikėjo susirasti klientų. Pirmiausia pradėjome nuo pažįstamų, po to – vieni per kitus, taip ir įsisuko. Nors dirbame tik pirmus metus, bet jau turime savo klientų ratą“, – apie verslo pradžią pasakoja Raimundas.

Tai, kad servisas įsikūręs toliau nuo didmiesčių, anot Raimundo, turi daugiau pliusų. „Esame priversti teikti įvairiapusiškesnių paslaugų, o ne specializuotis viena kryptimi“, – sako verslininkas. – Teikiame kompleksines paslaugas: pradedant nuo padangų montavimo, remonto iki variklių remonto, ratų suvedimo, priekabų ir krovininių automobilių, žemės ūkio technikos diagnostikos, atliekame ir suvirinimo darbus, stabdžių, oro sistemų diagnostiką bei remontą, smulkius kėbulo remonto darbus, dažome, jei klientas pageidauja, net suteikiame techninę pagalbą kelyje. Visi darbai derinami su klientu, saviveiklos tikrai nesiimame. Čia ir mūsų pliusas, kad dar nesame apkrauti, todėl nereikia ilgai laukti eilėje, kaip didmiesčiuose. Džiugu, kad tapome savo klientų verslo dalimi“.

WEb-pav2Autoservise suteikiamos kompleksinės žemės ūkio technikos, vilkikų remonto ir diagnostikos paslaugos.

Vis tik ateityje, pasak Raimundo, labiau norėtųsi specializuotis variklių taisymo ir remonto srityse. O planų dar tikrai yra nemažai. Pirmiausia, susitvarkyti aplinką, apsitverti serviso teritoriją, po to – plėsti patalpas, priimti daugiau darbuotojų.

Kaip ir visoje Lietuvoje, Raimundas taip pat įvardija, kad gerų darbuotojų reikia labai paieškoti – jaunimas išskuba į didmiesčius arba pasirenka emigraciją. Šiuo metu drauge dirba dar vienas žemietis. Jis daugiau atsakingas už važiuokles, stabdžių sistemas, o Raimundas – taiso variklius, o nusiplovęs rankas skuba pildyti dokumentų arba sėda į traktorių ir skuba tvarkyti ūkio reikalų. „Darbai įvairūs, tad monotonija tikrai negresia, – juokiasi Raimundas. – Reikia ir į seminarus važiuoti, susipažinti su naujausia autoserviso įranga, įsigyti sertifikatus, pats turi mokytis ir tobulėti. Klientai kitaip reaguoja, kai turi sertifikatą. Stengiuosi kurti aplinką, kad ir klientui būtų malonu atvažiuoti, ir kad darbininkas būtų patenkintas darbo vieta ir sąlygomis“.

Verslininkas prisipažįsta, kad ūkininkavimas jam labiau prie širdies, tačiau papildoma veikla – pelningesnė. Tad dirbdamas abejose pasirinktose srityse stengiasi atrasti aukso vidurį. „Į ūkį investuoji visus metus ir nežinai, kokie jie bus, ar atsipirks, ar bus pelno. Sudėtingiau rudeniop, kai ūkyje darbymetis, bet viskas įmanoma, kai sieki tikslų. Pradėjau, tad negaliu visko mesti. Čia gimiau ir augau. Norisi savam kaimui padėti, sukurti daugiau darbo vietų, kad žmogui būtų malonu ir gera dirbti“, – ryžtingai kalba ūkininkas ir individualios įmonės savininkas Raimundas Slavinskis.

Dėl Jums reikalingos informacijos ir paslaugų kreipkitės į LŽŪKT rajonų biurų konsultantus.

baneris

mazinu_1

apskaita