STRAIPSNIAI > MIŠKININKYSTĖ > Per šventinę eglučių karštinę – kuo mažiau žalos gamtai

Per šventinę eglučių karštinę – kuo mažiau žalos gamtai

Vita Ivaškevičienė
Lietuvos žemės ūkio konsultavimo tarnybos miškininkystės specialistė


2019-12-11

© LŽŪKT nuotr.

Gražiausios žiemos šventės neįsivaizduojamos be tradicinės eglės, tačiau puošti galime ir dygiąją, sidabrinę eglę, kėnį ar netgi pušį. Primename, kad siekiant išvengti nemalonių situacijų su kontroliuojančiais pareigūnais, iš prekeivių įsigiję eglutę, nepamirškite paprašyti pirkimo kvito.

Nusprendėte puoši eglutę iš nuosavo miško? Nepamirškite, kad privataus miško savininkas savo valdoje gali išsikirsti vieną ar kelias eglutes ir be specialaus leidimo – tereikia turėti nuosavybės teisę įrodančius dokumentus ir užpildytą gabenimo lapą. Tačiau kertant ne vieną eglutę, taip pat ketinant jas parduoti, dokumentų reikia daugiau, todėl rekomenduojame pasikonsultuoti su miškininku specialistu.

Rinkitės eglutę iš miško atsakingai, geriau, kad eglutės būtų kertamos iš miško proskynos, palei griovius, po elektros perdavimo linijomis. Taip padarysite mažesnę žalą gamtai ir galbūt išsaugosite potencialiausią, genetiškai stipriausią eglę, kuri galėtų tapti šimtamečiu medžiu.

Kalėdinę eglutę galite pakeisti pamerktomis eglišakėmis ar jų kompozicija. Miškininkystės specialistai ragina nepuoši dirbtinių eglučių ir taip mažinti jų gamybos poreikį, juk jas gaminant teršiama gamta, o ir morališkai pasenusios jos tampa ilgametėmis atliekomis.

Praūžus šventėms, stebėkite savo miesto savivaldybės informaciją. Bus nurodyta, kur stovės specialieji konteineriai eglutėms ar įrengti kiti jų surinkimo taškai. Nemeskite eglučių prie mišrių komunalinių atliekų konteinerių, nepalikti kiemuose, neterškite savo ir kaimynų gyvenamosios aplinkos. Na, o jei yra galimybė, nupjaustykite eglišakes ir panaudokite apdengdami šalčiui jautrius augalus.

Augant visuomenės aktyvumui gamtos puoselėjimo ir išsaugojimo klausimu, vis labiau populiarėja kalėdinių eglučių nuomos paslauga. Prekybininkai netgi siūlo išsirinktą eglutę jums pristatyti į namus, o po Trijų Karalių atvykti jas pasiimti. Eglutes vazonuose galite ir nusipirkti, tuomet po švenčių medelį su visu vazonėliu įkaskite į žemę, žinoma, jei nėra didelių šalčių. Kitąmet vėl galėsite ją išsikasti ir džiaugtis per šventes. Kai eglutes nuomojate, ne tik prisidedate prie gamtos tausojimo, bet sukuriate nuostabų tikrumo, gyvybės ir jaukumo jausmą namuose.

LŽŪKT Miškininkystės paslaugų biuro specialistai linki, kad mišku kvepiantys spygliuočiai atneštų į Jūsų namus šilumą ir jaukumą. 

Dėl Jums reikalingos informacijos ir paslaugų kreipkitės į LŽŪKT rajonų biurų konsultantus.


 VIDEONAUJIENOS

Kalėdų eglutė – ir puošmena, ir rūpestis
Miško apsauga nuo žvėrių: repelentai ir tvoros

NAUJIENŲ PRENUMERATA
* Privatumo sąlygos


 


© VšĮ Lietuvos žemės ūkio konsultavimo tarnyba, 2010–2020 m.
Šioje interneto svetainėje pateiktą tekstinę ir grafinę informaciją, videomedžiagą naudoti kituose kūriniuose, kopijuoti, platinti ir atgaminti be išankstinio
VšĮ Lietuvos žemės ūkio konsultavimo tarnybos leidimo griežtai draudžiama.
Naudojimo taisyklės
* Privatumo sąlygos