Kviečiame mokytis ir nuotoliniu būdu sistemoje IKMIS (https://www.ikmis.lt/).

STRAIPSNIAI > VERTA ŽINOTI > Lietuvos augalininkystės ūkiuose genetiškai modifikuoti augalai neauginami

Lietuvos augalininkystės ūkiuose genetiškai modifikuoti augalai neauginami

Valstybinė augalininkystės tarnyba prie Žemės ūkio ministerijos


2019-12-16

© LŽŪKT nuotr.

Valstybinė augalininkystės tarnyba prie Žemės ūkio ministerijos (toliau – Augalininkystės tarnyba) kasmet vykdo žemės ūkio augalų, kuriuose yra didelė tikimybė aptikti genetiškai modifikuotų organizmų (GMO) priemaišų, pasėlių stebėseną. 2019 m. Augalininkystės tarnybos specialistai paėmė 81 mėginį iš Lietuvoje auginamų kviečių (20 mėginių), rapsų (20 mėginių), kukurūzų (11 mėginių), pupų (10 mėginių), bulvių (6 mėginiai), cukrinių runkelių (6 mėginiai), liucernų (5 mėginiai) ir sojų (3 mėginiai) pasėlių, vadovaudamiesi Valstybinės augalininkystės tarnybos prie Žemės ūkio ministerijos direktoriaus 2015 m. kovo 26 d. įsakymu Nr. A1-170 „Dėl Genetiškai modifikuotų organizmų atsiradimo rizikos kultūrų ir šalių sąrašo patvirtinimo“.

Pasėlių mėginiai genetinės modifikacijos tyrimams buvo imami iš šiais metais žemdirbių deklaruotų žemės ūkio augalų plotų visoje Lietuvoje. Grūdinių augalų auginimas vyrauja derlingiausiuose šalies regionuose, kur intensyviai vystoma augalininkystė, o ūkiuose auginama po 50 ir daugiau hektarų kviečių, kukurūzų ar rapsų. Todėl daugiau kaip po 10 mėginių iš atokiau vienas nuo kito esančių vienarūšių pasėlių ėmė Šiaulių (14 mėginių), Kauno (13 mėginių) ir Panevėžio (12 mėginių) regioniniai skyriai. Pasyvesniuose regionuose šiais metais genetinės modifikacijos tyrimams imta po kelis mėginius. Mėginių ėmimo vietos parodytos žemėlapyje: skirtingų rūšių pasėlių mėginiai vaizduojami vis kita spalva: geltona spalva pažymėtos mėginių ėmimo vietos iš rapsų pasėlių, rausva – iš kviečių, žalia – iš kukurūzų, mėlyna – iš pupų, violetine – iš bulvių, juoda – iš cukrinių runkelių, ruda – iš liucernų žolynų, vyšnine – iš sojų.

Genetinės modifikacijos tyrimams 2019 m. paimtų mėginių žemėlapis

Web-pav1 

Visi šie mėginiai buvo pateikti Nacionalinio maisto ir veterinarijos rizikos vertinimo instituto specialistams augalų genetinės modifikacijos tyrimams atlikti. Malonu pranešti, kad jau yra gauti visų mėginių tyrimų rezultatai, kurie ir šiais metais patvirtino, jog Lietuvos augalininkystės ūkiuose genetiškai modifikuoti augalai neauginami. „Lietuvoje ir Europos Sąjungoje skiriamas ypač didelis dėmesys vartotojams ir aplinkai apsaugoti bei užtikrinti, kad rinkai būtų tiekiamas tik saugus ir sveikas augalinis maistas. Todėl vykdoma nuosekli augalų pasėlių GMO kontrolė ir iš trečiųjų šalių įvežamų augalų bei augalinių produktų stebėsena“, – teigia Augalininkystės tarnybos direktorius Sergejus Fedotovas.
NAUJIENŲ PRENUMERATA
* Privatumo sąlygos


 

pasaru-tyrimo-baneris

nuotoliniai mokymai

Ukininko-patarejas

http://www.jonavosgrudai.lt/lt/


© VšĮ Lietuvos žemės ūkio konsultavimo tarnyba, 2010–2020 m.
Šioje interneto svetainėje pateiktą tekstinę ir grafinę informaciją, videomedžiagą naudoti kituose kūriniuose, kopijuoti, platinti ir atgaminti be išankstinio
VšĮ Lietuvos žemės ūkio konsultavimo tarnybos leidimo griežtai draudžiama.
Naudojimo taisyklės
* Privatumo sąlygos