Kviečiame mokytis ir nuotoliniu būdu sistemoje IKMIS (https://www.ikmis.lt/).

STRAIPSNIAI > PASAULIS > Ūkio šakų įvairovė padeda išgyventi Pietų Afrikoje

Ūkio šakų įvairovė padeda išgyventi Pietų Afrikoje

LŽŪKT informacija


2020-06-05

Sarelas tikrina sojų derlių

Didžioji dalis Pietų Afrikos ūkininkų, net ir žinodami, kad ateityje jų laukia neaiški situacija, vis tiek kuria planus. Ypač stengiamasi plėtoti tikslųjį ūkininkavimą.

Šios nuostatos taip pat laikosi ir Sarelas Hasbriokas (Sarel Haasbroek), kuris valdo augalininkystės ūkį, sandėliuoja grūdus, turi žemės dirbimo mašinų parką, taip pat augina kiaules ir mėsinius galvijus. Sarelo filosofija: „nelaikyti visų kiaušinių viename krepšyje“. Taigi jo verslo modelis apima kelis žemės ūkio sektorius, kuriuos ūkininkas ketina dar ir plėsti.

Daugiau laiko biure nei laukuose

Netoli nuo Karltonvilio (Carletonville) miesto Gautengo provincijoje esantis Sarelo grūdų ūkis užima 650 ha drėkinamos žemės ir dar 2500 ha nedrėkinamos. Daugiausia augina kukurūzus, žieminius kviečius, cukrinius runkelius, baltąsias pupeles, sojas ir bulves traškučiams. Net kai veiklos, atrodo, per akis, Sarelas planuoja veiklą plėsti.

„Mes taip pat auginame mėsinius jautukus“, – sako Sarelas. – Planuoju pradėti auginti ūkyje 2000 paršavedžių, nes turiu daug patirties ir šioje srityje.“

Akivaizdu, kad dėl tokios ūkio šakų įvairovės Sarelas yra gana užimtas žmogus, ypač grūdų ūkyje. Būtent grūdų ūkio reikalams jis skiria didžiąją laiko dalį dirbdamas biure ir laukuose.

Grūdų derlius

Drėkinamoje žemėje grūdų derlius gali siekti 12–15 t iš hektaro, o nedrėkinamoje galima pasiekti mažesnį, 6 t derlių. Penkerių metų vidurkis yra apie 5 t iš hektaro. „Mes siekiame parduoti didžiąją savo grūdų dalį tokiose rinkose, kur juos nuperka iš karto“, – sako jis. Tačiau turime grūdų saugyklą ir sau, ir ūkininkams, kurie nuomojasi reikalingą saugyklos plotą. Tokiu būdu galime laikyti grūdus, kol kainos pakyla. Iš viso saugykloje galima laikyti 27000 t grūdų“, – strategiškai kalba ūkininkas.

Tikslusis ūkininkavimas

Tikslusis ūkininkavimas pradeda plisti Pietų Afrikoje, todėl Sarelo parduodamų „Horsch“ mašinų poreikis visada didelis. „Mes esame įvairaus „Horsch“ mašinų asortimento importuotojai ir platintojai visoje Pietų Afrikoje“, – teigia Sarelas. „Savo ūkyje naudojame derliaus žemėlapius, kad įsitikintume, jog žemė gauna viską, ko tik reikia ir kur tik reikia. Iš tikrųjų, naudojant GPS tikslumas didesnis, todėl tiksliojo ūkininkavimo technika labai paklausi. „Horsch“ yra gerai žinomas ir vertinamas prekės ženklas Pietų Afrikoje, o mūsų klientai daugiausia yra ūkininkai. Šiame regione nėra tiek daug rangovų, kurie pirktų mašinas“, – sako jis.

003_727_IMG_ris203136-054

Pietų Afrikoje plinta tikslusis ūkininkavimas, todėl Sarelo atstovaujamo „Horsch“ technika visada labai paklausi

Problemos dėl sausrų ir krušų

Svarstydamas, koks yra didžiausias iššūkis auginant grūdus Pietų Afrikoje, Sarelas pripažįsta, kad orai yra sąrašo viršuje. Vandens prieinamumas visuomet kelia rūpesčių Pietų Afrikos ūkininkams, todėl Sarelas atidžiai tai stebi, nes naudoja 84 drėkinimo sistemas. „Sausra yra didžiausia mūsų baimė. Mes išgyvenome 3 sunkius sausros metus ir tai labai paveikė auginimo sezoną. Krušos taip pat yra didžiulė šio regiono problema. Galime apsidrausti, bet tai neišsaugo derliaus. Šiais metais kai kuriuos plotus, kuriuos paveikė nepalankios oro sąlygos, mums teko atsėti, tuomet naujasis derlius vėlavo“, – sako jis.

Grūdų kainos Pietų Afrikoje svyruoja gana dažnai, todėl Sarelas taip pat eksploatuoja saugyklą. Sėja paprastai prasideda rugsėjo pabaigoje ir baigiasi lapkričio pradžioje. O derliaus nuėmimas pradedamas balandžio pabaigoje ir tęsiasi iki rugpjūčio pabaigos. „Kviečiai dažniausiai parduodami už vidutinę 4500 randų (235 svarai sterlingų, 311 JAV dolerių) kainą už toną, o pupų kaina būna iki 14000 randų (731 GBP, 968 USD) už toną, tačiau rinkos yra labai nestabilios“, – teigia jis.

004_727_IMG_DSC_4837

Kukurūzų pasėliai pastaraisiais metais ypač geri

Roundupas yra gyvybiškai svarbi priemonė

Prevencinių augalų apsaugos produktų naudojimas taip pat svarbi Sarelo augalininkystės programos dalis. Nors Europoje dėl Roundupo naudojimo vyksta karšti ginčai, jis sako, kad jis yra labai reikalingas. „Roundupas yra gyvybiškai svarbi pagalbinė grūdų auginimo priemonė. Mes jį naudojame kartu su kitais „Syngenta“ cheminiais produktais“, – sako jis.

„Pastaruosius 15 m. Pietų Afrikoje nemažai auginama modifikuotų kultūrų. Auginant modifikuotus augalus, juos lengviau prižiūrėti naudojant pesticidus ir kontroliuojant vabzdžius. Manau, kad tokie pasėliai yra labai naudingi smulkesniems ūkininkams, nes pasižymi atsparumu ligoms, vabzdžiams ir netgi sausrai“, – įsitikinęs Sarelas Hasbriokas.

Parengta pagal užsienio spaudą, vertė Saulius Zagorskis, LŽŪKT VIDEONAUJIENOS

Keturi ūkiai – keturios skirtingos patirtys
Interviu su EK atstove: apie ūkininkus, konsultantus ir įspūdžius iš viešnagės Lietuvoje

NAUJIENŲ PRENUMERATA
* Privatumo sąlygos


 

baneris_5

pasaru-tyrimo-baneris

nuotoliniai mokymai

Ukininko-patarejas

http://www.jonavosgrudai.lt/lt/


© VšĮ Lietuvos žemės ūkio konsultavimo tarnyba, 2010–2020 m.
Šioje interneto svetainėje pateiktą tekstinę ir grafinę informaciją, videomedžiagą naudoti kituose kūriniuose, kopijuoti, platinti ir atgaminti be išankstinio
VšĮ Lietuvos žemės ūkio konsultavimo tarnybos leidimo griežtai draudžiama.
Naudojimo taisyklės
* Privatumo sąlygos