Liepos 29 d., trečiadienis | 19

Prenumeruoti
TEMOS > GYVULININKYSTĖ > Tiria karves, laikomas stikliniuose rezervuaruose

Tiria karves, laikomas stikliniuose rezervuaruose

LŽŪKT informacija


2016-12-02

 

Europos mokslininkai teigia, kad aplinkai daroma žala priklauso nuo karvės laikymo vietos, genetinių ypatybių, pašarų ir produktyvumo. Į minėtas sritis gilinasi projekto RuminOmics specialistai.

Šis projektas – ES finansuojamas tyrimas, kuriam vadovauja Aberdyno universitetas (Škotija). Siekdami sumažinti metano kiekį, mokslininkai tiria karves, laikomas stikliniuose konteineriuose.

Vadinamas „tūkstančio karvių tyrimas“ atliekamas visoje Europoje, įskaitant 100 Ayrshire veislės karvių, kurios laikomos 20 kub. m stiklo konteineriuose, viename iš Suomijos ūkių.

Tyrimo metu buvo nustatomas karvių išmetamo metano kiekis, pašaro virškinamumas, gamybinės charakteristikos, energijos suvartojimo efektyvumas, medžiagų apykaita ir mikrobinis užterštumas.
Nustatyta, kad karvės išskiriamo metano kiekis priklauso nuo 4 veiksnių:

  1. Veislininkystė: karvės genotipas turi įtakos mikrobų populiacijoms didžiajame prieskrandyje ir žarnyne. Tik nežinoma, ar pasirinkus „mažiau aplinkai žalingas“ karves nenukentės produktyvumas.
  2. Liesesnis pienas: apie 70 proc. riebalų piene yra kietieji, kurie susidaro didžiojo prieskrandžio mikrobams paverčiant nesočiąsias riebiąsias rūgštis sočiosiomis. Pakeitus pašarus galima sumažinti metaną gaminančių mikrobų santykį ir pienas taps sveikesnis.
  3. Siloso populiarumas: skandinavų ekspertai mano, kad Švedijos ir Suomijos karvės išskiria daug metano dėl to, kad jų racionuose dominuoja silosas.
  4. Metano išsiskyrimas 1 kg pieno ar jautienos mažėja proporcingai gamybos lygiui ir karvės amžiui. Tai reiškia, kad produktyviausiomis karvėmis reikia ypatingai rūpintis. Jos turėtų būti laikomos kiek galima ilgiau.

RuminOmics projektu siekiama sumažinti metano ir anglies dvideginio emisijas iš gyvulininkystės ūkių, koreguojant ūkininkavimo sistemas. Nepriklausomas konsultantas, profesorius Cledwyn Tomas teigė, kad metano išsiskyrimą galima būtų sumažinti patobulinus veislininkystę ir šėrimą. Jis pabrėžė, kad produktyvių gyvulių parinkimas yra geriausia strategija, nes nėra įrodymų, kad „maža tarša“ pasižyminčios karvės yra produktyvesnės.

Parengta pagal užsienio spaudą

© Wayne Hutchinson/FLPA/Rex/Shutterstock


baneris

AgS LT 230x350

apskaita

mobili-gyvulininkystes-laboratorija

GZPK BANERIS