Liepos 29 d., trečiadienis | 19

Prenumeruoti
TEMOS > MIŠKININKYSTĖ > Sodiname mišką: kur įsigyti sodmenų ir kaip sodinti

Sodiname mišką: kur įsigyti sodmenų ir kaip sodinti

LŽŪKT informacija


2021-02-15

 © LŽŪKT nuotr.

Kirtavietėse ir želdintinose miško aikštėse miškas turi būti atkurtas ne vėliau kaip per trejus metus po jų atsiradimo. Miškas laikomas atkurtu tada, kai želdinių ir žėlinių kokybė atitinka aplinkos ministro tvirtinamų Miško atkūrimo ir įveisimo nuostatų reikalavimus. Valstybinių miškų urėdija (VMU) kviečia įsigyti sodmenų 2021-iesiems ir pataria, kaip sodinti.

Privačių miškų savininkai  kviečiami susidaryti kelių metų miško sodmenų poreikio planus, kreiptis į VMU ir pasirašyti ilgalaikes miško sodmenų pirkimo pardavimo sutartis, tokiu atveju VMU galės tiksliau planuoti miško sodmenų išauginimo apimtis ir užtikrinti reikiamą privačių miško savininkų aprūpinimą reikiamais sodmenimis. Duomenys apie parduodamus miško sodmenis be išankstinių sutarčių atnaujinami kas savaitę ir skelbiami urėdijos internetinėje svetainėje. Parduodami pušies, eglės, ąžuolo, beržo bei juodalksnio sodmenys.

Kasmet urėdijos medelynuose miško atkūrimo sezonui užauginama apie 50 mln. vienetų sodmenų, iš jų apie 20 mln. vienetų miškams įveisti ir atkurti įsigyja privačių miškų savininkai bei užsienio pirkėjai. Sėklos, skirtos sodmenims išauginti, renkamos tik Lietuvos miško sėklinės bazės objektuose, įrašytuose į Genetinių miško medžių išteklių informacinę sistemą. Urėdija sėklų ruošą vykdo tik minėtuose objektuose.

Valstybinių miškų urėdijos specialistai mišką sodinti pataria tik kokybiškais miško sodmenimis, kurių galima įsigyti VMU medelynuose. Sodmenys bus išrūšiuoti, patrumpintomis ir apsaugotomis nuo išdžiūvimo šaknimis: medelynuose medelių šaknys mirkomos į specialius mišinius, apsaugančias jas nuo išdžiūvimo. Šaknys turi sudaryti ne mažiau kaip trečdalį antžeminės medelio masės.

Įsigytus sodmenis patariama vežti sudėtus į maišus ar pakuotes – tai padės apsaugoti augalo šaknis nuo išdžiūvimo. Sodmenis geriausia parsivežti sodinimo dieną. Parsivežus anksčiau, reikėtų prikasti pavėsyje, kad šaknys būtų po žeme ir, jei reikia, papildomai pridengti medelius eglės šakomis ar audeklu nuo tiesioginių saulės spindulių. Sodinimo duobutė turi būti ne mažesnio gylio nei sodinamo medelio šaknų ilgis, kad šaknys sodinant neužsilenktų. Medelius reikia sodinti ne giliau kaip iki šaknies kaklelio, aplink pasodintą medelį žemę reikia gerai suspausti, kad prie šaknų neliktų oro tarpų.

Valstybinių miškų urėdijos medelynuose kasmet auginama apie 95 mln. vienetų įvairaus amžiaus ir rūšių sodmenų. Tinkamos miškui veisti paprastosios pušies kasmet išauginama apie 12 mln., paprastosios eglės – 22 mln., juodalksnio 5 mln., karpotojo beržo – 5 mln., bei paprastojo ąžuolo – apie 3 mln. vienetų.

Pagal Valstybinių miškų urėdijos informaciją

Agroakademija.lt rekomenduoja

Miškasodis: kaip sodinti eglaites

Miško valdytojams – nemokamos konsultacijos

Miškas reikalauja priežiūros, o darni ir atsakinga miškininkystė – žinių bei patirties VIDEONAUJIENOS

Miškas mažina klimato kaitą. Naudokitės ES parama
Miškas reikalauja priežiūros, o darni ir atsakinga miškininkystė – žinių bei patirtiesbaneris-i-agro

Baneris-naujas-VEIKIANTIS-230x480

medziobirza1 (1)