Kviečiame mokytis ir nuotoliniu būdu sistemoje IKMIS (https://www.ikmis.lt/).

STRAIPSNIAI > AUGALININKYSTĖ > Tinkamai paruoškime sandėlius būsimam derliui

Tinkamai paruoškime sandėlius būsimam derliui

Eugenijus Lukoševičius
Lietuvos žemės ūkio konsultavimo tarnybos Šalčininkų r. biuro augalininkystės konsultantas


2011-07-21

 

Rodos visai neseniai ūkininkams aktualiausi buvo sėjos darbai, o šiandien visi laukia dienos, kada  bus galima kombainais pajudėti į laukus. Žinoma, labai svarbu paruošti techniką, kad derliaus nuėmimas vyktų kuo sklandžiau, tačiau nereikia pamiršti ir sandėlių, kur bus pilamas derlius, nes jo išsaugojimas, kaip ir auginimas, turi įtakos ūkininko piniginės storiui.

SandeliaiPaskaičiuota, kad derlių išsaugoti yra 20–30 proc. pigiau negu tokį kiekį išauginti papildomai. Grūdai – gyvi organizmai, todėl nuostolių, laikydami derlių, neišvengsime. Tačiau verta pasistengti, kad jie būtų kuo mažesni, o tai pasiekti galima tik tuomet, kai tinkama produkcijos kokybė, laikymo bazė ir technologija.

Grūdai sandėlyje turi būti apsaugoti nuo drėgmės, kaitimo ir parazitų įsiveisimo, todėl  sandėliai turi būti švarūs, sausi ir gerai vėdinami.

Daug nuostolių grūdų kiekiui ir kokybei padaro aruodiniai kenkėjai, graužikai ir paukščiai. Išvežę visus grūdus, sandėlius pirmiausia išvalykite mechaniniu būdu, nes šylant orui aruodiniai kenkėjai labiau dauginasi, užtaisykite graužikų išraustas skyles, užsandarinkite stogus, kad į sandėlius nepatektų kritulių.

Žinoma, neišsiversime ir be cheminių priemonių. Norėdami efektyviai naikinti bestuburius kenkėjus, išdezinfekuokite patalpas. Šiuo metu Lietuvoje registruoti du insekticidai, kuriuos galima naudoti sandėliuose: actellic 50 EC ir karate zeon 5 CS. Nepamirškite, kad sandėlių deratizaciją, dezinsekciją, dezinfekciją ir fumigaciją gali atlikti tik įmonės, kurios šiai veiklai turi licenciją.

Dezinfekuojant sandėlius, labai svarbi tirpalo koncentracija ir purškimo kokybė, todėl būtinai laikykitės etiketėje nurodytų reikalavimų. Prieš pradėdami purkšti, įsitikinkite, kad tirpalas nepateks ant elektros įrenginių. Praėjus 5 dienoms po purškimo, sandėlį gerai apžiūrėkite. Norėdami įsitikinti, ar nėra graužikų, padėliokite masalo. Jei reikia, dar kartą dezinfekuokite.

Neretai ūkininkai sandėliuose pasilikusius seno derliaus likučius sumaišo su naujuoju. Taip elgdamiesi labiau pakenkia sau nei gauna naudos. Seno derliaus likučiuose gali būti nemažai kenkėjų. Per ilgai sandėlyje laikyti grūdai gali būti pagrindinis infekcijos židinys.

Nereikia pamiršti sandėlyje esančių papildomų įrengimų: valomųjų, ventiliatorių. Kad derliaus nuėmimo metu nekiltų problemų, patikrinkite,  ar nenusidėvėję diržai, ar vietoje apsauginės dalys, sutepkite ventiliatorių guolius, jei reikia, pakeiskite, patikrinkite elektros jungiklius ir perjungiklius.

Tinkamai paruošę sandėlį naujam derliui, galėsite ramiai laukti javapjūtės pradžios.

Dėl Jums reikalingos informacijos ir paslaugų kreipkitės į LŽŪKT rajonų biurų konsultantus.


 VIDEONAUJIENOS

IKMIS 2020. Pasėlių stebėjimas – situacija Biržų rajone
IKMIS 2020. Pasėlių stebėjimas – situacija Jurbarko rajone

NAUJIENŲ PRENUMERATA
* Privatumo sąlygos


GEBA_1

Basf_zieminiai_rapsai_230x350px

4


© VšĮ Lietuvos žemės ūkio konsultavimo tarnyba, 2010–2020 m.
Šioje interneto svetainėje pateiktą tekstinę ir grafinę informaciją, videomedžiagą naudoti kituose kūriniuose, kopijuoti, platinti ir atgaminti be išankstinio
VšĮ Lietuvos žemės ūkio konsultavimo tarnybos leidimo griežtai draudžiama.
Naudojimo taisyklės
* Privatumo sąlygos