STRAIPSNIAI > PASAULIS > Sojų auginimo naujovės

Sojų auginimo naujovės

LŽŪKT informacija


2016-08-04

 

Soja (Glycina max (L.) Merr.) pagal naudojimą yra vienas universaliausių augalų pasaulyje. Jų sėklose būna iki 52 proc. baltymų ir iki 27 proc. riebalų. Pagal nepakeičiamų aminorūgščių kiekį ir sudėtį sojų baltymai yra labai vertingi.

Sojos naudojamos ne tik pašarams, maistui, bet ir biodyzelinui gaminti. Jų dedama į maždaug 20 tūkstančių pavadinimų pramoninių produktų, pradedant statybinėmis medžiagomis, tokiomis kaip grindų danga, klijai, ir 400 pavadinimų maisto produktų. Pasaulyje kas trečias kilogramas augalinio aliejaus pagaminamas iš sojų.

Lietuvoje augindami sojas, apsirūpintume vertingu jų aliejumi, žaliava maisto ir pramonės gamybai, sojų išspaudomis ir rupiniais. Auginant sojas, sumažėtų mineralinių azoto trąšų, kurioms gaminti naudojamos sparčiai brangstančios gamtinės dujos, naudojimas, sumažėtų aplinkos tarša.

Iki šiol Lietuvoje sojų auginimas nebuvo populiarus, nes jos šiltesnių kraštų augalas. Dabar selekcininkų dėka jau ir mūsų šalyje užauginamas palyginti geras sojų derlius.

Šiuo metu Lietuvoje į Nacionalinį augalų veislių sąrašą įrašytos veislės: Abelina, Amandine, Lajma, Merlin, Violetta.

Sukurtos azotą gaminančios gumbelinės bakterijos

Vokietijos parodoje DLG-Feldtage demonstruotas produktas Rizolig Top 5. Tai gumbelinių bakterijų, gyvenančių simbiozėje su pupinių šeimos augalais, preparatas. Šios bakterijos sugeba iš oro paimti azotą ir paversti jį prieinamu augalams. Rizolig Top 5 didina pupinių šeimos augalų derlių, gerina jo kokybę, baltymingumą, neteršia aplinkos ir gerina ekologinę ūkio būklę.

Demonstruota veislė Sirelia, kuri prieš sėją buvo apvelta gumbelinėmis bakterijomis Rizolig Top 5 (300 ml/ha) kartu su apsaugančia medžiaga Premax (100 ml/ha). Ji apsaugo apveltas bakterijas nuo aplinkos poveikio iki 20 d., dėl to galima vėliau sėti. Ilgesnio laiko reikia tam, kad apveltos bakterijos galėtų maitintis ir nežūtų. Svarbu, kad apveltos sėklos būtų laikomos tik tamsioje vietoje.

Kitos demonstruotos sojų veislės: Lisabon – vėlyviausia veislė; Amandine – atspari išgulimui ir išbyrėjimui iš anksčių, turinti daugiausia baltymų; Amadea – ankstyviausia veislė; Silvia PZO – viena iš derlingiausių veislių, lyginant su kitomis.

Reikėtų skatinti sojų auginimą

Lietuva dar A. Smetonos laikais augino keturių veislių sojas. Šiuo metu, kai mokslas žengia į priekį, mes vis dar neturime genetinio fondo ir nedirbame šiuo klausimu. Kai, beje, Kanada, Ukraina, Vokietija išvedinėja naujas sojų veisles.

Gaila, bet šalyje nėra valstybinės strategijos, nors iš Lietuvos augintojų sojas mielai perka austrai, vokiečiai – tiek maistui, tiek pašarams. Patys lietuviai iš jų gamina košes, kurios yra be GMO.
Soja – baltyminis augalas, kurį reikia skatinti auginti. Taip pat būtina Lietuvoje plėsti ir sojų veislių sėklininkystę.

Parengė LŽŪKT augalininkystės konsultantai Juozas Zaturskas, Ramutė Stagniūnienė, Akvilė Petrauskaitė, Viktorija Gecaitė, Vilma Kačinskienė VIDEONAUJIENOS

Prioritetas – išsaugoti azotą, mažinant jo garavimą
Srutų rūgštinimas domina ir Estijos mokslininkus, ir praktikus

NAUJIENŲ PRENUMERATA
* Privatumo sąlygos


 

baneris_5

pasaru-tyrimo-baneris

manto-baneris

nuotoliniai mokymai

Ukininko-patarejas

http://www.jonavosgrudai.lt/lt/


© VšĮ Lietuvos žemės ūkio konsultavimo tarnyba, 2010–2019 m.
Šioje interneto svetainėje pateiktą tekstinę ir grafinę informaciją, videomedžiagą naudoti kituose kūriniuose, kopijuoti, platinti ir atgaminti be išankstinio
VšĮ Lietuvos žemės ūkio konsultavimo tarnybos leidimo griežtai draudžiama.
Naudojimo taisyklės
* Privatumo sąlygos