STRAIPSNIAI > PASAULIS > Dėl pesticidų poveikio gali sumažėti bičių ir kamanių dydis

Dėl pesticidų poveikio gali sumažėti bičių ir kamanių dydis

LŽŪKT informacija


2014-01-27

 

Londono Karališkajame Holloway universitete atlikto tyrimo duomenimis, dėl piretroidinių pesticidų poveikio kamanės ir bitės palaipsniui mažės.

Šis tyrimas buvo atliktas Europos Sąjungai uždraudus dvejus metus naudoti tris pagrindinius neonikotinoidinius pesticidus. Dėl tokio draudimo JK ūkininkai galėjo pradėti naudoti daugiau piretroidinių pesticidų.

Karališkojo Koledžo mokslininkė Džema Beiron (Gemma Baron) teigia, kad dėl tokio reiškinio pasekmės gali būti labai rimtos, nes mažesnės bitės darbininkės bus silpnesnės, todėl rinks mažiau nektaro ir žiedadulkių.

„Žinome, kad stambesnės bitės efektyviau ieško maisto. Mūsų tyrimų rezultatai, atskleidžiantys, jog šie pesticidai turi įtakos kamanių ir bičių dydžiui, yra nepaprastai svarbūs žinant, kad bičių darbininkių atliktas darbas laukuose lemia visos kolonijos sėkmingą funkcionavimą“, – aiškino mokslininkė.

Universitetui priklausančios Biologijos mokslų mokyklos mokslininkai savo laboratorijose tyrė kamanių ir bičių kolonijas. Pusė iš jų buvo paveiktos minėtų pesticidų. Apie tai plačiai rašyta žurnale „Taikomoji ekologija“ (Journal of Applied Ecology).

Dar vienas tyrėjas Naidželas Reinas (Nigel Raine) tvirtina, kad atlikti tyrimai yra nepaprastai reikšmingas žingsnis norint išsiaiškinti kenksmingą ne tik neonikotinoidinių, bet ir kitų pesticidų poveikį laukinėms bitėms. Jis pripažįsta, jog ši sritis turėtų būti plačiau ištirta.

„Tolesni bičių kolonijų tyrimai ir jų darbo stebėjimas laukuose yra būtini stengiantis visiškai suprasti pesticidų sukeliamą poveikį. Tokių tyrimų vykdymas turėtų būti ypač svarbus mokslininkams ir valdžios institucijoms“, – sakė Naidželas Reinas.

Atliktą tyrimą finansavo Natūralios aplinkos tyrimų (Natural Environmental Research Concil), Vabzdžių apdulkintojų stebėtojų (Insect Pollinators Initiative), Biotechnologijos ir biologijos mokslų tyrimų (Biotechnology and Biological Sciences Research Council (BBSRC), Gamtos tyrimų (NERC) tarnybos, Gamtos apsaugos, maisto ir žemės ūkio departamentas (DEFRA), Škotijos vyriausybė ir labdaros fondas „The Wellcome Trust“. Tyrimą taip pat globoja partnerystės fondas „Living with Environmental Change (LWEC)“. VIDEONAUJIENOS

Prioritetas – išsaugoti azotą, mažinant jo garavimą
Srutų rūgštinimas domina ir Estijos mokslininkus, ir praktikus

NAUJIENŲ PRENUMERATA
* Privatumo sąlygos


 

baneris_5

pasaru-tyrimo-baneris

manto-baneris

nuotoliniai mokymai

Ukininko-patarejas

http://www.jonavosgrudai.lt/lt/


© VšĮ Lietuvos žemės ūkio konsultavimo tarnyba, 2010–2019 m.
Šioje interneto svetainėje pateiktą tekstinę ir grafinę informaciją, videomedžiagą naudoti kituose kūriniuose, kopijuoti, platinti ir atgaminti be išankstinio
VšĮ Lietuvos žemės ūkio konsultavimo tarnybos leidimo griežtai draudžiama.
Naudojimo taisyklės
* Privatumo sąlygos