STRAIPSNIAI > PASAULIS > Škotams gresia nuoskaitos už aliejinį rapsą

Škotams gresia nuoskaitos už aliejinį rapsą

Parengta pagal užsienio spaudą


2012-10-19

 

Škotijos ūkininkams gali smarkiai sumažėti kaina už aliejinius rapsus, nes kai kuriuose mėginiuose rasta labai daug laisvųjų riebiųjų rūgščių.

United Oilseeds ir Openfield rapsuose iš Dandžio (Dundee, Jungtinė Karalystė) aptikta daug laisvųjų riebiųjų rūgščių (LRR). Šiuo metu laukiama, kol bus atlikti išsamesni tyrimai, patvirtinantys, kad šių rūgščių kiekis viršija sutartyje nustatytąjį 2 proc. maksimumą. Ši problema dar labiau apsunkins rapsų augintojų situaciją, kurie jau ir taip nuėmė prastą derlių ir patyrė daugiau negu įprastai auginimo išlaidų.

Kadangi LRR kiekis kai kuriuose mėginiuose svyruoja nuo mažesnio kaip 2 proc. iki beveik 10 proc., tikėtina, kad visos rapsų siuntos priėmimo metu bus tikrinamos, o tokiam procesui reikės 10–15 dienų. Per tą laiką ir paaiškės, už kurias siuntas apmokėjimas bus sumažintas, o už kurias išmokėta visa suma.

Supirkėjai, laukdami tyrimų rezultatų, kol kas sustabdė apmokėjimą, kuris yra maždaug 30–40 svarų sterlingų (apie 126–168 Lt) už toną rapsų. Škotijos ūkininkų sąjungos atstovai ragina užtikrinti, kad tyrimai bus atlikti kuo skubiau ir jiems apmokėta per įprastą 28 d. sutartinį laikotarpį.

United Oilseeds prekybos vadybininkai teigia, kad tikisi, jog mėginių tyrimų rezultatai turėtų būti gauti netrukus ir prognozuoja, kad nustačius 2–3 proc. LRR kiekį, sutartinė kaina sumažės 2–4 procentais.
Tyrimai brangūs, t. y. 76 svarai sterlingų (apie 319 Lt) ir PVM – tai maždaug 2,50 svaro (apie 10 Lt) už vieną toną. Šiuo metu apmokėti tyrimų sąskaitas turi supirkėjai. Gavus tyrimų rezultatus, bus galima įvertinti visą problemos mastą.

Openfield atstovas sako, kad problema iškilo netikėtai. Dažniausiai šios rūgštys yra suplėkusių rapsų požymis, todėl keista aptikti daug LRR ką tik nuėmus derlių. Dar neaišku, ar tai yra didelė problema, ar ne, tačiau ūkininkai gali patirti nuostolių. VIDEONAUJIENOS

Prioritetas – išsaugoti azotą, mažinant jo garavimą
Srutų rūgštinimas domina ir Estijos mokslininkus, ir praktikus

NAUJIENŲ PRENUMERATA
* Privatumo sąlygos


 

baneris_5

pasaru-tyrimo-baneris

manto-baneris

nuotoliniai mokymai

Ukininko-patarejas

http://www.jonavosgrudai.lt/lt/


© VšĮ Lietuvos žemės ūkio konsultavimo tarnyba, 2010–2019 m.
Šioje interneto svetainėje pateiktą tekstinę ir grafinę informaciją, videomedžiagą naudoti kituose kūriniuose, kopijuoti, platinti ir atgaminti be išankstinio
VšĮ Lietuvos žemės ūkio konsultavimo tarnybos leidimo griežtai draudžiama.
Naudojimo taisyklės
* Privatumo sąlygos