STRAIPSNIAI > PASAULIS > Šmalenbergo virusas gąsdina Europą

Šmalenbergo virusas gąsdina Europą
2012-03-01

 

Europos avių, ožkų ir galvijų augintojams pastaruoju metu susirūpinimą kelia sparčiai plintantis Šmalenbergo (Schmallenberg) virusas – praneša Farmers Weekly Interactive interneto svetainė. Kuo ši infekcija pavojinga?

Tai virusinė liga, pavojinga galvijams, avims ir ožkoms. Šmalenbergo virusas pavadintas pagal Vokietijos miesto, kuriame pirmą kartą jis buvo nustatytas praėjusių metų rugpjūtį, vardu. Vėliau virusas greitai išplito Nyderlanduose, Belgijoje ir Jungtinėje Karalystėje. Šiuo metu susirgimo atvejai jau nustatyti ir Prancūzijoje, Italijoje, Liuksemburge.

 Sausio pabaigoje Vokietijoje buvo užregistruoti 88 viruso atvejai (virusas aptiktas 8 galvijų, 75 avių ir 5 ožkų bandose), Olandijoje – 80 (atitinkamai 2, 75 ir 3 bandose), Belgijoje – 53 (52 avių ir 1 galvijų bandose) ir Jungtinėje Karalystėje – 4, kur virusas apėmęs visas avių bandas. Beje, pastarojoje šalyje užregistruotas ir pirmasis susirgimo atvejis galvijų bandoje.

Šmalenbergo virusas nustatytas tiriant veršelių, ėriukų ir ožiukų apsigimusius vaisius, nugaišusius ir ne laiku gimusius jauniklius. Jiems buvo nustatytos raumenų, skeletų ydos ir deformacijos, kreivi kaklai, sutrumpėję žandikauliai, galvos smegenų vandenė, kiti galvos smegenų apsigimimai,  veršeliai ir ėriukai gimė akli.

Suaugę gyvūnai gali visai neturėti ligos klinikinių požymių arba jie nesiskiria nuo būdingų kitoms ligoms, pvz., karščiavimas. Nustatyta, kad sergantis gyvulys gyvuliui infekcijos neperduoda, tačiau iš karto užsikrečia daug gyvulių. Pagrindiniai simptomai:

  • sumažėja produktyvumas,
  • karščiavimas,
  • mažėja apetitas,
  • blogėja bendra būklė,
  • kai kuriais atvejais viduriuojama.

Virusinė infekcija avims, ožkoms ir karvėms sukelia persileidimus. Pranešama, kad gyvuliai gali pasveikti per savaitę, klinikiniai požymiai paprastai išnyksta po keleto dienų. Šiuo metu nuo viruso nėra gydymo ar vakcinos.

Ūkininkai, ketinantys pirkti gyvulius iš Belgijos, Nyderlandų ar Vokietijos, turėtų išsiaiškinti veršingų karvių ar ėringų ėriavedžių kilmės bandų sveikatos istoriją. Įtarus, kad gyvuliai apsikrėtę virusu, apie tai reikėtų nedelsiant pranešti veterinarui.

Kiek žinoma, žmonėms virusas nepavojingas. Jį platina uodiniai dvisparniai (Culicoides) ir uodai (Culicidae).

Europos Komisija reguliariai atnaujina duomenis apie viruso pasireiškimą, yra parengtas šios ligos stebėsenos planas.

  VIDEONAUJIENOS

Prioritetas – išsaugoti azotą, mažinant jo garavimą
Srutų rūgštinimas domina ir Estijos mokslininkus, ir praktikus

NAUJIENŲ PRENUMERATA
* Privatumo sąlygos


 

baneris_5

pasaru-tyrimo-baneris

manto-baneris

nuotoliniai mokymai

Ukininko-patarejas

http://www.jonavosgrudai.lt/lt/


© VšĮ Lietuvos žemės ūkio konsultavimo tarnyba, 2010–2019 m.
Šioje interneto svetainėje pateiktą tekstinę ir grafinę informaciją, videomedžiagą naudoti kituose kūriniuose, kopijuoti, platinti ir atgaminti be išankstinio
VšĮ Lietuvos žemės ūkio konsultavimo tarnybos leidimo griežtai draudžiama.
Naudojimo taisyklės
* Privatumo sąlygos