STRAIPSNIAI > PASAULIS > Usnys gali dvigubai sumažinti žolės derlių

Usnys gali dvigubai sumažinti žolės derlių

Saulius Zagorskis
Lietuvos žemės ūkio konsultavimo tarnybos vertėjas


2011-06-14

 

Kaip rašoma airių ūkininkams skirtame leidinyje „The Irish Farmers Journal“, gausiai išplitusios usnys gali dvigubai sumažinti žolės derlių. Be to, jos kelią įvairių ligų (orf ligos, konjunktyvito, mastito) plitimo grėsmę.

Britanijos Aberystwytho žolynų ir aplinkos mokslinio tyrimo institute (Institute of Grassland and Environmental Research (IGER)) atlikti tyrimai rodo, kad 10 proc. usnių išplitimas gali sumažinti žolės sausųjų medžiagų derlių daugiau kaip 1 t iš hektaro. Be to, galvijai ir avys palieka apie 30 cm nenuėstos žolės plotą aplink kiekvieną usnį.

Jei usnys smarkiai išplitusios, jos gali padengti 40 proc. ar daugiau viso lauko ploto. Tokiu atveju žolės sausųjų medžiagų derlius gali sumažėti beveik 5 t iš hektaro.

Norėdami įvertinti, kiek žolės jūs prarandate dėl usnių, atsimatuokite 20 kv. m plotelį (4 m x 5m) ir suskaičiuokite usnis. Viena usnis reiškia vieną ploto dangos procentą. Pavyzdžiui, jeigu 20 kv. m yra 40 usnių, jūs prarandate 40 proc. žolės sausųjų medžiagų.

Įrodyta, kad herbicidas Thistlex yra labai veiksmingas usnis naikinantis produktas. Atlikus bandymus paaiškėjo, kad juo nupurškus pasėlius daugelį mėnesių užtikrinama puiki apsauga nuo usnių. Anot augalų apsaugos priemonėmis prekiaujančios kompanijos „TP Whelehan“ atstovo Airijoje, svarbiausia kovojant su usnimis – purkšti joms esant tam tikro augimo tarpsnio. Teigiama, kad usnis geriausia naikinti, kai jos yra skrotelės formavimosi tarpsnio, turi 4–10 lapų, yra iki 20 cm aukščio ir aktyviai auga. Tada herbicidas sugeriamas tiesiai į šaknis.

Pavasarį usnys gali suželti skirtingu laiku ir tame pačiame lauke jos gali būti skirtingų vystymosi tarpsnių. Tokiu atveju geriausias kontrolės būdas – jas nupjauti ir po 2–3 savaičių nupurkšti ataugusias.

Pagal užsienio spaudą VIDEONAUJIENOS

Prioritetas – išsaugoti azotą, mažinant jo garavimą
Srutų rūgštinimas domina ir Estijos mokslininkus, ir praktikus

NAUJIENŲ PRENUMERATA
* Privatumo sąlygos


 

baneris_5

pasaru-tyrimo-baneris

manto-baneris

nuotoliniai mokymai

Ukininko-patarejas

http://www.jonavosgrudai.lt/lt/


© VšĮ Lietuvos žemės ūkio konsultavimo tarnyba, 2010–2019 m.
Šioje interneto svetainėje pateiktą tekstinę ir grafinę informaciją, videomedžiagą naudoti kituose kūriniuose, kopijuoti, platinti ir atgaminti be išankstinio
VšĮ Lietuvos žemės ūkio konsultavimo tarnybos leidimo griežtai draudžiama.
Naudojimo taisyklės
* Privatumo sąlygos