STRAIPSNIAI > PASAULIS > Netikėtos gamtos išdaigos – problemos žemdirbiams

Netikėtos gamtos išdaigos – problemos žemdirbiams

LŽŪKT informacija


2011-05-09

 

Turbūt sunku rasti dar vieną verslo šaką, kuri taip stipriai priklausoma nuo gamtos sąlygų kaip žemdirbystė. Gamta visokia: netikėtai dosni arba žemdirbį paliekanti ant pliko lauko, atimdama sunkiai užaugintą derlių.

Didžiosios Britanijos meteorologai, analizuodami balandžio mėnesio kritulių statistiką, pateikė išvadą – balandis sausiausias per praėjusius 100 metų.

Pietų Anglijoje kritulių iškrito tik 2,3 mm, tai maždaug 4 proc. normalaus mėnesio drėgmės vidurkio, kuris yra 52,6 mm. Peržiūrėjus statistiką, pastebėta, kad panašiai sausringas balandis yra buvęs tik 1912 m. Kovo mėnuo irgi buvo itin sausas.

Kiti šalies regionai taip pat nukentėjo nuo sausros. Rytų Anglijoje, skaičiuojant nuo 1910 m., tai tik antras kartas, kai kritulių iškrito rekordiškai mažai – tik 3,3 mm.  Velse ir Škotijoje situacija šiek tiek geresnė – nors lietaus nesulaukta, bet nuo normalaus mėnesio vidurkio atsilikta 20 proc. Jei ir toliau laikysis sausi orai, gali būti ribojamas vandens naudojimas.

Lietus gyvybiškai svarbus norint išsaugoti pasėlius. Anot augalininkystės specialistų, augalai kenčia nuo prasto apsirūpinimo azotu. Vienas pagrindinių pagalbininkų šiam svarbiam cheminiam elementui patekti į dirvą – vanduo. Baiminamasi, kad jei greitai nepalis, galima prarasti nemažą dalį laukiamo derliaus.

Anglijos žemdirbius gąsdina dabartinė padėtis: žieminių javų derlius praktiškai prarastas, o ir rapsų pasėliai po žiemos atrodo ne ką geriau – augalai pradėjo vysti. Specialistai teigia, jog esant tokiom sąlygoms,  žemdirbiai gali netekti mažiausiai 30 proc. būsimo derliaus.

Stebėdami įvairių kultūrų pasėlius, augalininkystės specialistai pastebėjo, kad kritulių stygius piktžolėms nekenkia: jos nenyksta, o auga dar greičiau. Pavyzdžiui, cukrinių runkelių laukuose, piktžolės praaugo neseniai išdygusius runkelius. Bėda ta, kad sausringuoju metu žemdirbiams nepatartina purkšti pasėlių.

Didžiosios Britanijos žemdirbiai guodžiami tuo, kad gegužę kritulių debesys turėtų sugrįžti į šalį, dažnai vadinama lietaus šalimi, kurioje, kaip patys anglai sako, dažnai lyja katėmis ir šunimis.

Manoma, kad šių metų nepalankios gamtinės sąlygos turės didelės  įtakos būsimo 2011 m. derliaus kainai ne tik Didžiojoje Britanijoje, bet ir visoje Europoje. Vakarų Europos ūkininkai baiminasi, kad gali pristigti pašarų, o tai neigiamai paveiks gyvulininkystės sektorių. Kanadiečiai šiais metais į rinką ketina pateikti 14 proc. daugiau rapsų produkcijos, bet ir šioje šalyje viskas vyksta ne itin sklandžiai, kadangi pavasariniai darbai prasidėjo 3 savaitėmis  vėliau. VIDEONAUJIENOS

Prioritetas – išsaugoti azotą, mažinant jo garavimą
Srutų rūgštinimas domina ir Estijos mokslininkus, ir praktikus

NAUJIENŲ PRENUMERATA
* Privatumo sąlygos


 

baneris_5

pasaru-tyrimo-baneris

manto-baneris

nuotoliniai mokymai

Ukininko-patarejas

http://www.jonavosgrudai.lt/lt/


© VšĮ Lietuvos žemės ūkio konsultavimo tarnyba, 2010–2019 m.
Šioje interneto svetainėje pateiktą tekstinę ir grafinę informaciją, videomedžiagą naudoti kituose kūriniuose, kopijuoti, platinti ir atgaminti be išankstinio
VšĮ Lietuvos žemės ūkio konsultavimo tarnybos leidimo griežtai draudžiama.
Naudojimo taisyklės
* Privatumo sąlygos