STRAIPSNIAI > PASAULIS > Auginama daugiau genetiškai modifikuotų kultūrų

Auginama daugiau genetiškai modifikuotų kultūrų

Pagal ISAAA informaciją parengė Jovita Motiejūnienė
LŪS tarptautinių ryšių koordinatorė


2011-03-17

 

Pasaulyje genetiškai modifikuotų (GM) augalų pasėlių plotai didėja ir per penkiolika metų jau pasiekė milijardą hektarų. Pirmoji pusė milijardo hektarų riba buvo pasiekta per 10 metų. Tuo tarpu tereikėjo tik 5 metų, kad biotechnologinių augalų pasėlių plotai užimtų jau milijardą hektarų. Siekiant komercinių tikslų, pirmieji GM kultūrų plotai buvo užsodinti 1996 m. šešiose pasaulio šalyse. 

Genetiskai-modifikuoti

Populiariausios – sojos pupelės

Remiantis Tarptautinės tarnybos žemės ūkio biotechnologijų taikymo (ISAAA) duomenimis, daugiau nei 15 milijonų pasaulio ūkininkų 29 šalyse, auginančiose biotechnologinius augalus, per 2010 m. 10 proc. padidino genetiškai modifikuotų augalų pasėlių plotus – iki 148 mln. ha (2009 m. buvo apsodinta 134 mln. ha). Devyniolika iš 29 yra besivystančios šalys. Didžiausius GM augalų plotus 2010 m. buvo užsodinusios Jungtinės Amerikos Valstijos – 66, 8 mln. ha, Brazilija – 25,4 mln. ha, Argentina – 22,9 mln. ha ir Indija – 9,4 mln. ha. (žr. kitos šalys). Sojos pupelės buvo populiariausios – 2010 m. užėmė 73,3 mln. ha plotą. Palyginti su 2009 m., labiausia plotus išplėtė Brazilija – 4 mln. ha (iš viso GM pasėlių Brazilijoje 25,4 mln. ha).

Europos Sąjungoje GM augalų auginama mažiau

Europos Sąjungoje GM kukurūzų plotai 2010 m. sumažėjo 13 procentų. ES didžiausia GM kukurūzų augintoja yra Ispanija, turinti 100 000 ha, ir patenka tarp 17 didžiausių biotechnologinių augalų augintojų pasaulyje. Tačiau, palyginti su 2009 m., jos GM pasėlių plotai sumažėjo 11 procentų. Keturiose iš šešių ES šalių, auginančių GM kukurūzus, pasėlių plotai 2010 m. sumažėjo. Labiausiai, net 75 proc., sumažėjo Rumunijoje, uždraudus auginti sojos pupeles. Lenkijoje auginamų GM kukurūzų plotai nepakito, o Slovakijoje – šiek tiek padidėjo.

Pernai metais Švedija pirmoji iš Skandinavijos šalių ėmėsi auginti GM bulves Amflora ir taip papildė GM augalus auginančių šalių gretas. Leidimą šios rūšies bulvių auginimui atnaujino ir Vokietija.

Čekijoje GM augalų pasėlių plotai per 2010 m. sumažėjo beveik 28 proc. ir siekė 4 680 ha (2009 m. buvo 6 480 ha). Čekijos Respublikos žemės ūkio ministerija tvirtina, kad GM kukurūzų plotų sumažėjimą lėmė tai, kad užaugintą produkciją sudėtinga parduoti. Ministerija palankiai vertina GM augalų pasėlius, ypač bulves Amflora, turinčias aukštos kokybės krakmolo, skatindama jas auginti. Tai vienas iš būdų padidinti ūkio pelningumą ir išlikti versle. Be to, Čekijos ministerija tvirtina, kad GM augalų auginimo sritį vysto moksliniams tyrimams atlikti.

Biotechnologines kultūras linkę auginti smulkieji ūkininkai

ISAAA tyrimai atskleidė, kad GM augalų auginimas labai išpopuliarėjo tarp besivystančių šalių smulkiųjų ir neturtingų ūkininkų. Biotechnologines kultūras Kinijoje augina 6,5 mln. ūkininkų, Indijoje – 6,3 mln., Pakistane -  0,6 mln. Iš viso pasaulyje GM augalus augina 15,4 mln. ūkininkų.


  VIDEONAUJIENOS

Prioritetas – išsaugoti azotą, mažinant jo garavimą
Srutų rūgštinimas domina ir Estijos mokslininkus, ir praktikus

NAUJIENŲ PRENUMERATA
* Privatumo sąlygos


 

baneris_5

pasaru-tyrimo-baneris

manto-baneris

nuotoliniai mokymai

Ukininko-patarejas

http://www.jonavosgrudai.lt/lt/


© VšĮ Lietuvos žemės ūkio konsultavimo tarnyba, 2010–2019 m.
Šioje interneto svetainėje pateiktą tekstinę ir grafinę informaciją, videomedžiagą naudoti kituose kūriniuose, kopijuoti, platinti ir atgaminti be išankstinio
VšĮ Lietuvos žemės ūkio konsultavimo tarnybos leidimo griežtai draudžiama.
Naudojimo taisyklės
* Privatumo sąlygos