STRAIPSNIAI > PASAULIS > Išskirtas atsparumo kviečių dryžligei genas

Išskirtas atsparumo kviečių dryžligei genas

Parengta pagal užsienio spaudą


2010-10-25

 

Colorado kviečių veislės genų mikroskopinė analizė padėjo Teksaso AgriLife Research mokslininkams nustatyti atsparumo kviečių dryžligės mozaikiniam virusui geną.

Kviečių dryžligės mozaikinis virusas – vienas labiausiai paplitusių kviečių virusų. Kadangi nėra priemonių, skirtų naikinti šio viruso pernešėją – erkes, mokslininkai kartu su selekcininkais bandė rasti kviečių atsparumo šiam virusui geną.

Tyrimų tikslas – ištirti atsparumą genotipo linijoje, kuri buvo naudota kviečių veislei RonL išvest. Ši veislė atspari, tačiau genetinis paveldimumas iki šiol netirtas. Pirmajame tyrimų etape buvo lyginamas dviejų kviečių veislių atsparumas dryžligės mozaikiniam virusui: žinomos kaip neatsparios veislės Karl 92 ir atsparios – CO960293-2. Pastaroji yra RonL tėvinė veislė.

Buvo tiriamos ir kitos veislės: Mace, pasižyminti dideliu atsparumu kviečių dryžligės mozaikiniam virusui, TAM 111 bei TAM 112, dvi iš geriausių veislių, išvestos pagal Amarillo kviečių selekcijos programą ir auginamos Teksase. Visos jos turėjo tam tikrą atsparumą virusui.

Eksperimentas augimo kameroje patvirtino ankstesnių bandymų rezultataus. Atliekant genetinę tyrimo dalį pastebėta, kad atsparumas kviečių dryžligės mozaikiniam virusui priklauso nuo vieno dominuojančio geno Colorado veislės genotipo linijoje.

Kviečiai turi 21 chromosomų porą, ir šis genas buvo pažymėtas chromosomoje 3B. Žinant geno, lemiančio kviečių atsparumą dryžligės mozaikiniam virusui, vietą tobulinami molekuliniai žymenys, kuriais bus galima naudotis aptinkant geną kviečių selekcijos programose.

Pasižymintis atsparumu kviečių dryžligės mozaikiniam virusui Mace genas buvo aptiktas jau anksčiau ir pavadintas Wsm1. Naujasis genas bus pavadintas Wsm2. Skirtumas yra tas, kad Wsm1 yra melsvojo varpio, laukinio kviečio giminaičio, pakitusioje chromosomoje, o tai reiškia, kad jis gali pernešti ir kitas nelabai pageidautinas savybes, pavyzdžiui, mažesnį derlingumą. Wsm2 genas buvo išskirtas maistiniuose kviečiuose, taigi jis neturi nepageidautinų savybių. AgriLife Research kviečių selekcijos programoje jau išvesta nemažai hibridų, turinčių savyje Wsm2. Turint šią informaciją galima greičiau išvesti veisles, atsparias kviečių dryžligės mozaikiniam virusui.

Daugiau informacijos: www.ncl.ac.uk VIDEONAUJIENOS

Prioritetas – išsaugoti azotą, mažinant jo garavimą
Srutų rūgštinimas domina ir Estijos mokslininkus, ir praktikus

NAUJIENŲ PRENUMERATA
* Privatumo sąlygos


 

baneris_5

pasaru-tyrimo-baneris

manto-baneris

nuotoliniai mokymai

Ukininko-patarejas

http://www.jonavosgrudai.lt/lt/


© VšĮ Lietuvos žemės ūkio konsultavimo tarnyba, 2010–2019 m.
Šioje interneto svetainėje pateiktą tekstinę ir grafinę informaciją, videomedžiagą naudoti kituose kūriniuose, kopijuoti, platinti ir atgaminti be išankstinio
VšĮ Lietuvos žemės ūkio konsultavimo tarnybos leidimo griežtai draudžiama.
Naudojimo taisyklės
* Privatumo sąlygos