Liepos 29 d., trečiadienis | 19

Prenumeruoti
TEMOS > APSKAITA IR MOKESČIAI > Naujovė – krovinių važtaraščius reikės teikti VMI

Naujovė – krovinių važtaraščius reikės teikti VMI

Ramunė Berankytė
Lietuvos žemės ūkio konsultavimo tarnybos Telšių r. biuro ekonomikos konsultantė


2016-06-15

 

2016 m. balandžio 1 d. įsigaliojo įsakymas, kuriuo patvirtintos važtaraščių ir kitų krovinių gabenimo duomenų teikimo Valstybinei mokesčių inspekcijai (VMI) taisyklės. Jos įsigalios nuo 2016 m. spalio 1 d. – tuomet ekonominę veiklą vykdantys juridiniai ir fiziniai asmenys turės pildyti ir teikti elektroninius krovinių gabenimo važtaraščius.

Krovinio važtaraštis – krovinio vežimo sutartį patvirtinantis dokumentas. Mokesčių mokėtojai, kurie vykdo ekonominę veiklą, siunčia, veža ir gauna krovinius Lietuvos Respublikoje kelių transportu, turi pildyti krovinio gabenimo važtaraščius. Pagrindiniai krovinio važtaraščio duomenys: numeris, data, siuntėjas, gavėjas ir vežėjas, išgabenimo data ir laikas, pakrovimo ir iškrovimo adresas, krovinio pavadinimas, kiekis, gabenančios transporto priemonės valstybinis numeris.

Krovinio siuntėjai važtaraščių duomenis VMI turės pateikti elektroniniu būdu ne anksčiau kaip 7 dienos iki krovinio išgabenimo dienos ir ne vėliau kaip tą pačią dieną, kai krovinys bus išgabenamas. Šie duomenys galės būti teikiami XML formatu įkeliant važtaraščio duomenis arba jį užpildant tiesiogiai i.VAZ sistemoje.

Važtaraščio duomenis bus galima tikslinti, jeigu pasikeis krovinio gavėjas ar jo duomenys, krovinys nepristatytas arba bus atšauktas ir grįš siuntėjui. Tai bus galima padaryti per 5 darbo dienas po važtaraštyje nurodytos krovinio išgabenimo datos.

Taisyklėse yra numatytos išimtys, kada važtaraščių VMI teikti nereikės:

  • kai krovinio siuntėjas ir gavėjas yra tas pats asmuo,
  • siuntėjas ir / arba gavėjas nevykdo ekonominės veiklos,
  • krovinio siuntėjas nėra PVM mokėtojas,
  • krovinio siuntėjas yra PVM mokėtojas, bet per paskutinius 12 mėnesių patiektų į rinką prekių ar suteiktų paslaugų suma neviršija 45 tūkst. Eur,
  • krovinys gabenamas iš Lietuvos Respublikos į kitas ES šalis,
  • kroviniai gabenami vandens, oro arba geležinkelių transportu,
  • kai gabenamos prekės yra apmokestinamos akcizo mokesčiu ir važtaraštis parengtas VMI akcizų informacinėje sistemoje,
  • gabenamas krovinys yra fizinio ar juridinio asmens, kuris užsiima žemės ūkio veikla ir gabena paties užaugintus ir / ar pagamintus žemės ūkio produktus iš jų užauginimo ir / ar pagaminimo vietų.

Taigi, asmenims, užsiimantiems žemės ūkio veikla, ir kurie gabens pačių užaugintus žemės ūkio produktus, važtaraščius teikti neprivaloma. Atkreipiamas dėmesys, kad ši išimtis netaikoma tiems, kurie perdirba žemės ūkio produktus ir gabens krovinius iš tų produktų perdirbimo vietų. Tokiems subjektams važtaraščių duomenis teikti VMI vis dėl to bus privaloma.

Išankstinis gabenamų krovinių važtaraščių duomenų teikimas VMI neleis sunaikinti važtaraščių nugabenus krovinį gavėjui, sumažins neapskaitytas pajamas. Tokia sistema skatins verslo skaidrumą ir sumažins veiklą vykdančių asmenų nesąžiningumą.

Dėl Jums reikalingos informacijos ir paslaugų kreipkitės į LŽŪKT rajonų biurų konsultantus.

 

uadt

 

apskaita

baneris_5