Liepos 29 d., trečiadienis | 19

Prenumeruoti
TEMOS > APSKAITA IR MOKESČIAI > PVM deklaracijų tikslinimas dėl neteisingo statybos darbų įvertinimo

PVM deklaracijų tikslinimas dėl neteisingo statybos darbų įvertinimo

Ernesta Vabalė
Lietuvos žemės ūkio konsultavimo tarnybos Raseinių r. biuro ekonomikos konsultantė


2015-12-15

 

Valstybinė mokesčių inspekcija paskelbė ilgą sąrašą darbų, kuriuos Aplinkos ministerijos specialistai suskirstė į statybos ir ne statybos darbus. Persižiūrėjus sąrašus, įmonėms reikia pasitikrinti, ar teisingai vertino savo atliekamus darbus ir ar teisingai taikė atvirkštinį PVM. Jeigu įmonė kitaip vertino savo atliekamus darbus ir neteisingai taikė atvirkštinį PVM arba jo netaikė, ir tiekėjas, ir užsakovas turi tikslinti PVM deklaracijas. Tai taikoma nuo 2015-07-01 atliktiems darbams.

Svarbu žinoti, kad atvirkštinis PVM statybos darbams taikomas, kai tenkinamos visos sąlygos: pagal PVM įstatymą laikoma, kad buvo suteiktos paslaugos, o ne patiektos prekės; suteiktos paslaugos laikomos statybos darbais; paslaugų pirkėjas yra ir PVM mokėtojas, ir apmokestinamasis asmuo; PVM mokėtojais įsiregistravę juridiniai asmenys, vykdantys ekonominę ir neekonominę veiklą.

Atvirkštinis PVM netaikomas, kai statybos darbų pirkėjai yra PVM mokėtojais įsiregistravę neapmokestinamieji asmenys, t. y. asmenys, nevykdantys jokios ekonominės veiklos, o PVM mokėtojais įsiregistravę tik dėl prekių įsigijimo iš kitų ES valstybių narių. Taip pat PVM netaikomas fiziniams asmenims, kurie ekonominės veiklos vykdymo tikslais yra įsiregistravę PVM mokėtojais, tačiau statybos darbus įsigyja savo asmeniniams tikslams. Tokiu atveju jie neturėtų nurodyti savo PVM mokėtojo kodo, o jeigu nurodė, tuomet atsiranda prievolė atvirkštiniu būdu apskaičiuoti įsigytų statybos darbų pardavimo PVM.

PVM deklaracijų tikslinimas

Tikslinant PVM deklaracijas dėl darbų apmokestinimo atvirkštiniu PVM, nereikia išrašyti kreditinių ar debetinių PVM sąskaitų faktūrų. Sąskaitų, kuriose nebuvo įrašyta frazė „Atvirkštinis apmokestinimas“, arba atvirkščiai – kuriose tokia frazė buvo, bet darbai pagal paskutinį VMI išaiškinimą nelaikomi statybos darbais ir atvirkštinis PVM jiems netaikomas, perrašyti nereikia. Šios klaidos neturi įtakos PVM apskaičiavimui, deklaravimui ar teisei į PVM atskaitą.

Jei suteiktas paslaugas pardavėjas ir pirkėjas neteisingai laikė statybos darbais ir paslaugoms pritaikė atvirkštinį PVM, nors jis neturėjo būti taikomas, deklaracijos tikslinamos taip:

  • tiekėjas turi sumažinti to mėnesio, kurį buvo išrašyta PVM sąskaita faktūra vertę deklaracijos 12 eilutėje  ir šią sumą įrašyti 11 eilutėje, o pardavimo PVM deklaruoti 29 eilutėje;
  • pirkėjas turi mažinti to laikotarpio, kurį klaida paaiškėjo, arba to laikotarpio, kai ji buvo padaryta, deklaracijos 33 eilutėje apskaičiuotą pardavimo PVM. Pirkimo PVM ir atskaitomo PVM sumos netikslinamos.

Jeigu netaikė atvirkštinio PVM, nors jis turėjo būti taikomas, tai PVM deklaracijos turėtų būti tikslinamos taip:

  • tiekėjas turi mažinti to laikotarpio, kai paaiškėjo klaida, arba to laikotarpio, kai klaida buvo padaryta, deklaracijos 11 eilutėje nurodytą suteiktų paslaugų vertę, ją perkelti į 12 eilutę  ir 29 eilutėje sumažinti pardavimo PVM;
  • pirkėjas privalo grįžti į praėjusį laikotarpį ir deklaruoti pardavimo PVM 33 eilutėje. Pirkimo PVM sumos ir atskaitos tikslinti nereikia.

Svarbu įsidėmėti, kad iki 2015-08-24 atvirkštiniu PVM nebuvo apmokestinamas įrangos su montavimo paslauga pardavimas. Parduodant langus, duris, kondicionierius ar metalo konstrukcijas su montavimo paslauga, atvirkštinį PVM reikia skaičiuoti tik nuo 2015-08-25. Todėl nereikia tikslinti iki 2015-08-24 netaikant atvirkštinio PVM įvykdytų įrangos su montavimo paslauga tiekimų.

Dėl Jums reikalingos informacijos ir paslaugų kreipkitės į LŽŪKT rajonų biurų konsultantus.

 

uadt

 

apskaita

baneris_5