Liepos 29 d., trečiadienis | 19

Prenumeruoti
TEMOS > PARAMA IR VERSLAS > Ką turi žinoti, ketinantis dalyvauti ES paramos priemonėse

Ką turi žinoti, ketinantis dalyvauti ES paramos priemonėse

LŽŪKT informacija


2017-06-13

 

Kiekvienais metais žemdirbiai laukia žinių apie naujas ES paramos priemones, padedančias plėtoti ūkio veiklą, atsinaujinti techniką, ūkio infrastruktūrą ar tiesiog prisidedančias prie naujo ūkio starto. Lietuvos žemės ūkio konsultavimo tarnybos ekonomistai pataria, į ką didžiausią dėmesį turi kreipti paraiškas teikiantys žemdirbiai, ir informuoja, kokia verslo projektą rengiančių konsultantų atsakomybė šiame procese.

Kiekvienas paraiškų rinkimo etapas yra skirtingas. Pirmiausia tuo, kad prieš kiekvieną daugiau ar mažiau keičiamos taisyklės, reglamentuojančios paramos teikimo sąlygas, nustatančios prioriteto tvarka labiau remiamų žemės ūkio sektorių ar pareiškėjų grupes.

Apžvelgiant į pastarųjų metų šaukimų rezultatus, pastebima, kad norinčių pasinaudoti parama skaičius nemažėja, o jos pakanka tik apie 30–50 proc. prašančių.

Ypatingas dėmesys atrankos kriterijams

LŽŪKT specialistai, stebėdami pareiškėjų aktyvumą, jų nusivylimą negavus paramos, kaltų paieškas, ypatingai didelį dėmesį skiria projektų atrankos kriterijų išaiškinimui ir apskaičiavimui. Koks bus praeinamas balas – svarbiausias klausimas ir konsultantams, ir žemdirbiams. Numatyti, koks jis galėtų būti, yra labai sunku. Reikia pabrėžti, kad skirtingai nei daugelis kitų įmonių, LŽŪKT neklaidina klientų žadėdami šimtaprocentinę projekto sėkmę, ypač dabar, kai vyksta nuolatinė konkurencinė kova ir paramą gauna tik daugiausia atrankos balų surinkę projektai.

Klientas visada supažindinamas su rizika, kadangi šiuo laikotarpiu 99 proc. sėkmės priklauso nuo susiklosčiusios situacijos rinkoje. Konsultantai šio proceso valdyti negali, todėl klientas turi žinoti, kad visada yra rizika, jog dalis pareiškėjų, galbūt ir jis, paramos negaus. Tokia informacija nuo kliento niekada nėra slepiama, o kaip tik akcentuojama, kad jis žinotų, ko gali tikėtis, tam ruoštis, apgalvodamas atsarginį sprendimą ūkio plėtrai užtikrinti, ir vėliau taip stipriai nenusiviltų.

Investicijų būtinumas vertinamas pagal gamybos mastą

Labai svarbu, kad ūkininkas suvoktų, jog investicijų būtinumas bus vertinamas pagal jo gamybos mastą ir verslo plėtrą, kad nebebus taip lengva nusipirkti galingos technikos nepagrindžiant jos įsigijimo būtinumo, kad bus remiamas tik rinkoje pigiausios technikos įsigijimas. Taigi, šiuo paramos įsisavinimo laikotarpiu viskas turi būti pagrįsta, įrodyta, ir įsigyta taupant paramos lėšas.

Reiktų pripažinti, jog ūkininkai vis dar sunkiai prisitaiko prie sugriežtėjusių paramos teikimo taisyklių ir projektų vertinimo, nepakankamai atsakingai pamatuoja savo veiklos mastą, planuojamas investicijas, vis dar jas renkasi ne pagal savo ūkio, o pagal visos šeimos ūkio gamybinį potencialą, nors apie tai būna įspėti mūsų konsultantų. Paprastai taip atsitinka šeimos ūkiams, kurių vienas narys kreipiasi paramos technikai ar įrangai įsigyti. Problema ta, kad toks ūkininkas savo ūkį sutapatina su visų šeimos narių ūkiais, jų bendrais gamybos mastais ir techniką renkasi pagal pastaruosius, kurie projekte nefigūruoja. Tada projekto vertinimo metu ir iškyla klausimų, kam reikalingas 380 AG kombainas 40 ha grūdinių pasėlių deklaruojančiam ūkiui.

Verslo projekto įgyvendinimo sėkmė priklauso nuo ūkininko sąmoningumo,požiūrio į verslą, gebėjimo planuoti ir realiai vertinti savo galimybes. Taip pat labai daug kas priklauso nuo įmonės, į kurią kreipiamasi paslaugos, politikos, įvaizdžio, patirties, požiūrio į savo klientus ir, žinoma, nuo verslo projektą rengiančio konsultanto kompetencijos, žinių, patirties ir atsakingumo.

Su klientais nuo projekto pradžios iki įgyvendinimo

Kalbant apie LŽŪKT ir jos darbuotojus, norisi akcentuoti, kad didelė įstaiga visada pranašesnė. LŽŪKT veikia 46 biuruose, išsidėsčiusius visoje Lietuvoje, todėl dirbama su visos Lietuvos žemdirbiais ir žinoma kiekvieno regiono specifika, o tai suteikia įvairios neįkainojamos patirties. Ją analizuojant, stengiamasi išvengti galimų klaidų, tobulinti darbą.

Svarbu ir tai, kad LŽŪKT konsultantai ne tik parengia verslo projektus ir užpildo paraiškas. Jie administruoja projektus iki jų pabaigos, padeda klientams atlikti pirkimus, teikti ataskaitas NMA ir kitoms susijusioms institucijomis.

Web-grafikas-paraisku-rinkimo

Dėl Jums reikalingos informacijos ir paslaugų kreipkitės į LŽŪKT rajonų biurų konsultantus.

baneris

mazinu_1

apskaita