STRAIPSNIAI > PASAULIS > Ekspertai įspėja apie iš Brexit kylančią riziką

Ekspertai įspėja apie iš Brexit kylančią riziką

Lietuvos žemės ūkio bendrovių asociacija


2017-06-13

Nuotr. EURACTIV.com

 

Ekspertai įspėja apie iš Brexit kylančią riziką, galinčią sutrikdyti ES žemės ūkio rinką. Ekspoerta įspėja, kad ES žemės ūkio ir maisto produktų verslo įmonėms gali tekti sumokėti didelę kainą už Brexit, staiga iškiltų naujos kliūtys prekybai ir susilpnėtų britų apetitas produktams, pavyzdžiui Airijos čederiui, Prancūzijos vynui ar Danijos šoninei, rašo EURACTIV.com.

Pavojų skelbia didžiausia Europos žemdirbių sąjunga COPA-COGECA (LŽŪBA yra jos narė) savo išleistoje preliminarioje 156 puslapių ataskaitoje praėjus mėnesiui po to, kai kovo pabaigoje Britanija oficialiai paskelbė Briuseliui apie pasitraukimą iš bloko.

„Ūkininkai neturėtų mokėti už politinius sprendimus“, – perspėjo COGECA prezidentas Thomas Magnusson, nurodydamas į post-Brexit prekybos barjerus, pvz., tarifų, riziką. Likusiems 27 narių Europos Sąjungos ūkininkams gali būti ypač sunku eksportuoti į tokią svarbią rinką kaip D. Britanija, neto importuoją, jei Londonas ir Briuselis nesusitars dėl post-Brexit laisvosios prekybos. Kainos gali staiga padidėti, jei Britanija paliktų muitų Sąjungą pagal „kietąjį“ Brexit – tai, ko Britanijos ministrė pirmininkė Teresė May nepaneigė, jeigu ji nepasiektų naujų prekybos sąlygų, kurių siekia. Tikėtina, kad tuomet D. Britanijos vartotojai pirks mažiau ES žemės ūkio produktų negu įprato per pastaruosius keturis dešimtmečius.

Ataskaitos autoriai įspėja, kad daugiausiai gali prarasti vaisių, daržovių, jautienos, pieno produktų ir vyno gamintojai, apimantys didelę dalį 45 milijardų eurų metinio ES maisto ir žemės ūkio eksporto į Jungtinę Karalystę.

COPA-COGECA atstovai sakė, kad „labai tikėjosi“, jog Europos Komisija, ES vykdomoji valdžia, įtrauks į savo 2019 ir 2020 m. biudžetus „adekvačius krizių valdymo įrankius“, skirtus padėti žemdirbiams, paveiktiems bet kokių neigiamų pasekmių.

Augant britų sudėtingesnių specialių Europos produktų vartojimui, D. Britanijos pasitraukimas iš ES gali paveikti kietojo sūrio ir vyno gamintojus, kuriems suteiktos saugomos geografinės nuorodos.

„Batas ant kitos kojos“

Žemės ūkis užima tik 17-ą Jungtinę Karalystės eksporto į ES vietą, gerokai žemiau automobilių sektoriaus, kai tuo tarpu J. Karalystėje yra neto ES žemės ūkio produktų importuotoja. Alan Matthews, Dublino Trinity koledžo profesorius, sakė, kad D. Britanijos prekybinės pozicijos su ES suteikia jai „kai kurių derybinių galių“ pradedant Brexit derybas po birželio 8 d. Britanijos Parlamento rinkimų, „tačiau yra kitų sričių, kur batas yra ant kitos kojos,“ – sakė jis.

Nauji prekybos barjerai taip pat pakenks 11 milijardų svarų (€12 .6bn) vertės metiniam J. Karalystės žemės ūkio eksportui į Europą, smogdamas ramsčiams, tokiems, kaip škotiškas viskis ar britų ėriena. „Būtų neteisinga žvelgti tik į vieną šaką ar sektorių atskirai. Derybos bus ne tik apie žemės ūkį, jos apims visą ekonomiką,“ – įsitikinęs A. Matthews.

Penkios ES šalys yra ypač suinteresuotos derybomis dėl žemės ūkio: Vokietija, Prancūzija, Ispanija, Belgija, Nyderlandai ir Airija. Pastaroji į Jungtinę Karalystę eksportuoja daugiau nei trečdalį savo žemės ūkio ir maisto produktų – pernai tai sudarė apie 37 proc. Kai kurie produktai beveik visiškai priklauso nuo patekimo į Jungtinės Karalystės rinką, pvz., Airijos čederis apima 80 proc., grybai – 90 proc.

Patekimas į rinką, biudžeto skylė

Savo Brexit poveikio ataskaitoje Airijos vyriausybė paminėjo nemažai ekonominių efektų, kurie pasireikš po Didžiosios Britanijos atsiskyrimo. Tačiau jos žemės ūkio sektorius jau nukentėjo dėl mažesnės svaro vertės po to, kai britai balsavo dėl bloko palikimo 2016 m. birželio referendume. „Airijos maisto ir gėrimų eksporto vertė pernai jau smuko 570 milijonų eurų. Jei Jungtinės Karalystės rinka taps sunkiau pasiekiama, Airija galėtų ieškoti kitų krypčių žemyninėje Europoje ir kitur, bet papildoma pasiūla ten pastūmės kainas žemyn silpnuose sektoriuose, pvz., jautienos“,  – teigė profesorius A. Matthews.

Kita problema kyla dėl to, kad D. Britanija yra neto mokėtoja į Europos Sąjungos biudžetą. Remiantis D. Britanijos indėliu ir biudžeto dalimi, skiriama bendrajai žemės ūkio politikai, palieka maždaug trijų milijardų eurų skylę. „Visi žinome, kaip sunku įtikinti šalis daugiau mokėti į ES biudžetą. Tai akivaizdžiai yra kažkas, ko pasekmių mes nežinome“, – apgailestavo Dublino Trinity koledžo profesorius  A. Matthews.

Parengta pagal EURACTIV informaciją VIDEONAUJIENOS

Prioritetas – išsaugoti azotą, mažinant jo garavimą
Srutų rūgštinimas domina ir Estijos mokslininkus, ir praktikus

NAUJIENŲ PRENUMERATA
* Privatumo sąlygos


 

baneris_5

pasaru-tyrimo-baneris

manto-baneris

nuotoliniai mokymai

Ukininko-patarejas

http://www.jonavosgrudai.lt/lt/


© VšĮ Lietuvos žemės ūkio konsultavimo tarnyba, 2010–2019 m.
Šioje interneto svetainėje pateiktą tekstinę ir grafinę informaciją, videomedžiagą naudoti kituose kūriniuose, kopijuoti, platinti ir atgaminti be išankstinio
VšĮ Lietuvos žemės ūkio konsultavimo tarnybos leidimo griežtai draudžiama.
Naudojimo taisyklės
* Privatumo sąlygos