Visi, kam reikalingi Augalų apsaugos kursų baigimo ar kvalifikacijos pažymėjimai, kviečiami mokytis nuotoliniu būdu sistemoje IKMIS (https://www.ikmis.lt/).

VIDEONAUJIENOS > GYVULININKYSTĖ > Ūkininkus pavaduoja robotas

Ūkininkus pavaduoja robotas
2012-09-13


Beveik prieš aštuonerius metus nuo nulio pradėję ūkininkauti Ilona ir Robertas Marcinkevičiai drąsiai atveria modernaus pieno ūkio duris – naujoje 140 vietų karvidėje daugiau nei metai veikia olandiškas melžimo robotas. Jį įsigijus, prie naujų sąlygų teko prisitaikyti ir ūkininkams, ir karvėms, tačiau dabar šeimininkai sako patys planuojantys savo laiką, kurį anksčiau reguliavo gyvuliai. Pasak šeimininko, melžėja niekada taip švariai nenuvalys spenių, taip gerai ir sąžiningai neišmels, kaip tai daro robotas. Jų išsirinktas turi net kelis privalumus. Pirma, karvė tiesiai pereina melžimo gardą, kuriame nesijaučia atskirta nuo bandos, todėl nepatiria streso. Antra, po melžimo šėrimo lovys iškart atitraukiamas, tad žinodama, kad pašarui ėsti skirtas laikas baigėsi, karvė išeina ir užleidžia vietą kitai. Taip sutaupoma laiko, galima pamelžti daugiau piendavių. Šiuo metu robotas melžia 70 karvių. Per parą melžiama apie 3 kartus, vidutinis primilžis – 28 kg. Per metus iš karvės vidutiniškai primelžiama daugiau nei 7 t pieno arba pusantros tonos daugiau nei tada, kai tvarte buvo melžimo linijos. Be to, geresnė karvių sveikata bei pieno kokybė. Per visą ciklą pienas neturi sąlyčio su aplinkos oru, primelžtas iškart atšaldomas ir laikomas tinkamoje temperatūroje. I ir R. Marcinkevičiai turi įsigiję ir pašarų pristūmimo robotą, kuris zuidamas pirmyn ir atgal pagal nustatytą laiko intervalą pats atvažiuoja ir pristumia karvių nustumtą pašarą joms prie gardo. O įrengta speciali karvidės apšvietimo sistema veikia be žmogaus įsikišimo: šviesa reguliuojasi visą parą. Naktį užsidega raudona, kad galvijai galėtų ramiai ilsėtis, o kitos matytų, kur eiti. Prigulti piendavės gali ant minkštų guminių kilimėlių, prie kurių įrengtos specialios atramos, kad karvės neslidinėtų, vaikščiojimo takuose pakloti plonesni kilimėliai.

Vaizdo operatorius Vaidas Juška, red. Ramunė Sutkevičienė.

© www.lzukt.lt ir www.agroakademija.ltNAUJIENŲ PRENUMERATA
* Privatumo sąlygos


GEBA_1

mobili laboratorija


© VšĮ Lietuvos žemės ūkio konsultavimo tarnyba, 2010–2020 m.
Šioje interneto svetainėje pateiktą tekstinę ir grafinę informaciją, videomedžiagą naudoti kituose kūriniuose, kopijuoti, platinti ir atgaminti be išankstinio
VšĮ Lietuvos žemės ūkio konsultavimo tarnybos leidimo griežtai draudžiama.
Naudojimo taisyklės
* Privatumo sąlygos