Kviečiame mokytis ir nuotoliniu būdu sistemoje IKMIS (https://www.ikmis.lt/).

VIDEONAUJIENOS > AUGALININKYSTĖ

AUGALININKYSTĖ
IKMIS: ūkiui reikalinga informacija jūsų kišenėje!
2020-09-07

Pristatome atnaujintą integruotos augalų apsaugos informavimo, konsultavimo ir mokymų informacinę sistemą IKMIS, kurią sudaro 4 elektroninės paslaugos. Jomis nemokamai gali naudotis turintys augalininkystės, sodininkystės ir daržininkystės ūkius, konsultantai ir visi žemės ūkio entuziastai. Tereikia prisiregistruoti.

Kas naujo? Modernizuotas, išplėstas ir sutankintas Konsultavimo tarnybos meteorologinių stočių tinklas, integruojant Lietuvos hidrometeorologijos tarnybos stočių duomenis, tad įvairių žemės ūkio augalų pasėlių situaciją galėsite matyti pasirinkę bet kurią šalies teritoriją. Duomenys susieti su naujais ligų ir kenkėjų prognozavimo moduliais, matematiniu būdu apskaičiuojančiais ligų ar kenkėjų pasireiškimo tikimybę. Informacijos tikslumui ir operatyvumui naudojami bepiločiai orlaiviai ir azoto poreikio nustatymo matavimo prietaisai, o augalų apsaugos produktų, ligų, kenkėjų ir piktžolių katalogai papildyti aukštos kokybės vaizdine medžiaga. Tai padės greičiau atpažinti ligą, kenkėją ir lengviau pasirinkti juos naikinančius registruotus augalų apsaugos produktus. Jei reikės patarimo dėl integruotos augalų apsaugos metodų taikymo, interaktyviu būdu susisieksite su augalininkystės specialistais ir rajonų biurų konsultantais.

Be to, IKMIS sistemoje nuotoliniu būdu galėsite mokytis net pagal 13 mokymo programų, o įdiegtu elektroniniu parašu pasirašyti išduodamus kvalifikacijos ir augalų apsaugos priemonių naudotojų ir platintojų pažymėjimus. Viskas vienoje vietoje ir neišeinant iš namų. Ir dar ne viskas!

Sistemos kūrėjai sukūrė ir mobilią aplikaciją, pritaikytą visoms išmaniųjų telefonų operacinėms sistemoms, tad reikalingiausia IKMIS informacija visada bus jūsų „kišenėje”.

www.ikmis.lt: prisijunkite, išbandykite ir visada būkite žingsniu priekyje!

© www.lzukt.lt, www.agroakademija.lt, 2020 m. rugsėjis

Javapjūtė: sėkmę atneša ir netradiciniai sprendimai žemės ūkyje
2020-07-31
Artėjant javapjūtei, Kėdainių, Biržų ir Pasvalio rajonų ūkininkai Edmundas Giknius, Joris Armonas ir Egidijus Palaima sutiko pasidalinti įžvalgomis ūkio technologiniame procese naudojant mikroorganizmus ir ruošiantis artėjantiems darbams. 
Jau išbandę ar tik pradėję naudoti mikrooarganizmus, ūkininkai teigia, kad siekia svarbiausio tikslo – išlaikyti žemę rentabilią. Biologinės medžiagos padeda geriau suskaidyti šiaudus, retėja pašaknio ligos, mažiau reikia pesticidų ir trąšų.
Ūkininkai mini, kad svarbus darbas nuėmus derlių yra dirvožemio tyrimai.
Daugiau apie mikroorganizmų naudojimą skaitykite čia.
Red. Ramunė Sutkevičienė, Jolanta Abarienė, oper. Egidijus Vilkevičius
Lauko diena Šalčininkuose: dirvožemio kalkinimo ypatumai
2020-07-13

Kuo augalų mitybai ir vystymuisi svarbus dirvožemio tirpalo pH, kokie procesai ir auginimo technologijos skatina dirvožemio rūgštėjimą, ar dirvožemio kalkinimas „prigesino“  Rytinės Lietuvos dirvožemius?
Į šiuos ir daugelį kitų klausimų Šalčininkų rajono žemdirbiai atsakymų ieškojo drauge su VšĮ Lietuvos žemės ūkio konsultavimo tarnybos konsultantais ir specialistais surengtoje lauko dienoje, kurioje buvo apžvelgti dviejų parodomųjų gamybinių bandymų tarpiniai rezultatai ir pasėlių būklės vertinimo ypatumai.
Jei įdomu, kokie vyksta projekto darbai, tarpiniai ir galutiniai rezultatai, kviečiame atvykti į  organizuojamas lauko dienas. Rudenį visus pakviesime į seminarus, kurie vyks Vilniuje, Varėnoje, Jurbarke Raseiniuose ir Šiauliuose. Tikslus renginių laikas ir vieta bus skelbiami spaudoje ir LŽŪKT interneto svetainėse www.lzukt.lt ir www.agroakademija.lt.

Plačiau apie dirvožemio kalkinimo  subtilybes galite pasiskaityti čia.

Red. Ramunė Sutkevičienė, oper. Egidijus Vilkevičius
© www.lzukt.lt, agroakademija.lt, 2020 m. liepa

IKMIS 2020. Pasėlių stebėjimas – situacija Biržų rajone
2020-06-23

Šis, paskutinis vaizdo reportažas, parengtas Biržų r., apžiūrint vasarinių miežių, bulvių bei žirnių laukus. Situaciją vertina LŽŪKT Biržų r. biuro augalininkystės konsultantė Renata Giedrikienė.

Pasėlių dinaminiai stebėjimai vėl bus atnaujinti rudenį. Stebėkite informaciją portale agroakademija.lt. O geriausiai – prisijunkite prie nemokamo informacinio portalo www.ikmis.lt! Jame rasite daug naudingos informacijos, padėsiančios priimti teisingus ūkio valdymo sprendimus. Linkime gausaus derliaus ir kantrybės kovojant su gamtos teikiamais iššūkiais.

 

Red. Ramunė Sutkevičienė, vyresnioji augalininkystės specialistė Giedrė Masliukovienė, Oper. Egidijus Vilkevičius

© www.lzukt.ltwww.agroakademija.lt, 2020 m. birželis

IKMIS 2020. Pasėlių stebėjimas – situacija Jurbarko rajone
2020-06-16

 Kiekvieną savaitę www.agroakademija.lt skelbiama naujausia videoinformacija iš stebimų pasėlių. Šis videoreportažas parengtas Jurbarko r., apžiūrint žieminių ir vasarinių kviečių, bei žirnių laukus. Situaciją vertina LŽŪKT Jurbarko r. biuro augalininkystės konsultantas Antanas Petraitis.

 Prisijunkite prie informacinio portalo www.ikmis.lt! Jau dabar rasite nuolat atnaujinamą informaciją apie pasėlių situaciją savo rajone ir visoje Lietuvoje. Sužinosite, kokios ligos ar kenkėjai plinta, rasite augalų apsaugos priemonių naudojimo rekomendacijų, galėsitės naudotis elektroniniais augalų ligų, kenkėjų, piktžolių ir Lietuvoje registruotų augalų apsaugos produktų katalogais. Kenksmingų organizmų plitimas pasėliuose prognozuojamas vadovaujantis meteorologinių stotelių duomenimis, tad sistemoje pateikta informacija yra operatyvi, ir, tikimės, padės priimti teisingus augalų apsaugos sprendimus.,

 Red. Ramunė Sutkevičienė, vyresnioji augalininkystės specialistė Giedrė Masliukovienė, Oper. Egidijus Vilkevičius © www.lzukt.lt; www.agroakademija.lt, 2020 m. birželis

IKMIS 2020. Pasėlių stebėjimas – situacija Pakruojo rajone
2020-06-10

 Kiekvieną savaitę www.agroakademija.lt skelbiama naujausia videoinformacija iš stebimų pasėlių. Šis videoreportažas parengtas Pakruojo r., apžiūrint žieminių ir vasarinių kviečių, bei žirnių laukus. Situaciją vertina LŽŪKT Pakruojo r. biuro augalininkystės konsultantė Asta Dalangauskienė.

Prisijunkite prie informacinio portalo www.ikmis.lt! Jau dabar rasite nuolat atnaujinamą informaciją apie pasėlių situaciją savo rajone ir visoje Lietuvoje. Sužinosite, kokios ligos ar kenkėjai plinta, rasite augalų apsaugos priemonių naudojimo rekomendacijų, galėsitės naudotis elektroniniais augalų ligų, kenkėjų, piktžolių ir Lietuvoje registruotų augalų apsaugos produktų katalogais. Kenksmingų organizmų plitimas pasėliuose prognozuojamas vadovaujantis meteorologinių stotelių duomenimis, tad sistemoje pateikta informacija yra operatyvi, ir, tikimės, padės priimti teisingus augalų apsaugos sprendimus.

Red. Ramunė Sutkevičienė, vyresnioji augalininkystės specialistė Giedrė Masliukovienė, Oper. Egidijus Vilkevičius © www.lzukt.ltwww.agroakademija.lt, 2020 m. birželis

Dirvožemio profilio spalvos ir paslaptys
2020-06-05

Lietuva, nors ir nedidelė teritoriniu atžvilgiu, tačiau dirvožemių danga yra marga. Nors savo laukų dirvožemį pažinti nelengva, bet būtina, nes tai padeda priimti optimalius dirvožemio priežiūros ir gerinimo sprendimus. „Dirvožemio pažinimas – be galo svarbus, kai kalbame apie Lietuvos žemės ūkio teritorijų išteklius, o ypač žvelgiant į šių dienų aktualijas, kai rengiami Lietuvos teritorijos bendrojo plano sprendimai. O juose – Lietuvos agroekosistemų planavimas“, – įsitikinęs LAMMC ŽI vyresnysis mokslo darbuotojas, Lietuvos dirvožemininkų draugijos pirmininkas doc. dr. Jonas Volungevičius.

Dirvožemį pažinti galima skirtingais aspektais: plačiąja prasme – per dirvožemio profilio morfologines savybes arba siaurąja prasme – per dirvožemio viršutinio sluoksnio agrocheminę diagnostiką. Vis tik šie aspektai tarpusavyje glaudžiai susiję, nes dirvožemio savybės labai priklauso nuo jo makromorfologijos. Agroakademija.lt jau yra parengusi vaizdo reportažą apie sunkios granuliometrinės sudėties dirvožemius.

Šiame reportaže – apie vidurio Lietuvos molingąsias lygumas, kur dugninės morenos nuogulose susiformavo pakankamai derlingi dirvožemiai. Jie pagal Lietuvišką klasifikaciją priskiriami rudžemių ir išplautžemių grupei. 

Konsultuoja dr. Romutė Mikučionienė, LŽŪKT augalininkystės specialistė, Lietuvos dirvožemininkų draugijos sekretorė, ir LAMMC ŽI vyresnysis mokslo darbuotojas, Lietuvos dirvožemininkų draugijos pirmininkas doc. dr. Jonas Volungevičius.

Rekomenduojame pasižiūrėti „Žoliniai augalai – dirvožemio būklės indikatorius“

Red. Ramunė Sutkevičienė, oper. Egidijus Vilkevičius
© www.lzukt.lt, www.agroakademija.lt, 2020 m. birželis

IKMIS 2020. Pasėlių stebėjimas – situacija Kaišiadorių rajone
2020-06-03

 Kiekvieną savaitę www.agroakademija.lt skelbiama naujausia videoinformacija iš stebimų pasėlių. Šis videoreportažas parengtas Kaišiadorių r., apžiūrint žieminių rapsų, vasarinių kviečių ir miežių laukus. Situaciją vertina LŽŪKT Kaišiadorių r. biuro augalininkystės konsultantė Jolanta Armonavičienė.   

Prisijunkite prie informacinio portalo www.ikmis.lt! Jau dabar rasite nuolat atnaujinamą informaciją apie pasėlių situaciją savo rajone ir visoje Lietuvoje. Sužinosite, kokios ligos ar kenkėjai plinta, rasite augalų apsaugos priemonių naudojimo rekomendacijų, galėsitės naudotis elektroniniais augalų ligų, kenkėjų, piktžolių ir Lietuvoje registruotų augalų apsaugos produktų katalogais. Kenksmingų organizmų plitimas pasėliuose prognozuojamas vadovaujantis meteorologinių stotelių duomenimis, tad sistemoje pateikta informacija yra operatyvi, ir, tikimės, padės priimti teisingus augalų apsaugos sprendimus.

Red. Ramunė Sutkevičienė, vyresnioji augalininkystės specialistė Giedrė Masliukovienė, Oper. Egidijus Vilkevičius © www.lzukt.lt; www.agroakademija.lt, 2020 m. birželis

IKMIS 2020. Pasėlių stebėjimas – situacija Naujosios Akmenės rajone
2020-05-27

Kiekvieną savaitę www.agroakademija.lt skelbiama naujausia videoinformacija iš stebimų pasėlių. Šis videoreportažas parengtas Naujosios Akmenės r., apžiūrint žieminių kviečių, žieminių rapsų ir miežių laukus. Situaciją vertina LŽŪKT Naujosios Akmenės r. biuro augalininkystės konsultantė Asta Kiminienė.

Prisijunkite prie informacinio portalo www.ikmis.lt! Jau dabar rasite nuolat atnaujinamą informaciją apie pasėlių situaciją savo rajone ir visoje Lietuvoje. Sužinosite, kokios ligos ar kenkėjai plinta, rasite augalų apsaugos priemonių naudojimo rekomendacijų, galėsitės naudotis elektroniniais augalų ligų, kenkėjų, piktžolių ir Lietuvoje registruotų augalų apsaugos produktų katalogais. Kenksmingų organizmų plitimas pasėliuose prognozuojamas vadovaujantis meteorologinių stotelių duomenimis, tad sistemoje pateikta informacija yra operatyvi, ir, tikimės, padės priimti teisingus augalų apsaugos sprendimus.

Red. Ramunė Sutkevičienė, vyresnioji augalininkystės specialistė Giedrė Masliukovienė, oper. Egidijus Vilkevičius
© www.lzukt.lt; www.agroakademija.lt, 2020 m. gegužė

IKMIS 2020. Pasėlių stebėjimas – situacija Anykščių rajone
2020-05-20

Kiekvieną savaitę www.agroakademija.lt skelbiama naujausia videoinformacija iš stebimų pasėlių. Šis videoreportažas parengtas Anykščių r., apžiūrint žieminių kviečių, žieminių rapsų ir žirnių laukus. Situaciją vertina LŽŪKT Anykščių r. biuro augalininkystės konsultantė Rasa Martišienė.

Prisijunkite prie informacinio portalo www.ikmis.lt! Jau dabar rasite nuolat atnaujinamą informaciją apie pasėlių situaciją savo rajone ir visoje Lietuvoje. Sužinosite, kokios ligos ar kenkėjai plinta, rasite augalų apsaugos priemonių naudojimo rekomendacijų, galėsitės naudotis elektroniniais augalų ligų, kenkėjų, piktžolių ir Lietuvoje registruotų augalų apsaugos produktų katalogais. Kenksmingų organizmų plitimas pasėliuose prognozuojamas vadovaujantis meteorologinių stotelių duomenimis, tad sistemoje pateikta informacija yra operatyvi, ir, tikimės, padės priimti teisingus augalų apsaugos sprendimus.

Karantino metu visi Konsultavimo tarnybos konsultantai dirba toliau, laikosi visų saugumo rekomendacijų, į laukus vyksta prieš tai suderinę su ūkininku. Konsultacijos vyksta tik nuotoliniu būdu.

Red. Giedrė Masliukovienė, Oper. Egidijus Vilkevičius

© www.lzukt.lt; www.agroakademija.lt, 2020 m. gegužė

Dėl situacijos, susidariusios gegužės 12 d. iškritus sniegui
2020-05-12

Šį ankstyvą rytą visus nustebino vaizdas už lango – sniegas. Koks jo poveikis žemės ūkio augalams?

Žieminiai rapsai žydi jau antrą savaitę. Tokiu metu patirtas stresas gali pakenkti žiedadulkių, ankštarėlių formavimuisi. Tik būtų daug blogiau, jeigu sniegą lydėtų trumpalaikės stiprios arba kelias dienas trunkančios mažesnės šalnos. Šiuo metu apžiūrėję žiedyną, matome, kad žiedai neparudę, jų spalva nepakito. Tačiau sniegas yra šlapias ir sunkus, jo iškrito daug. Augalams sunku atlaikyti tokį svorį, dėl to silpnesni šoniniai stiebai nulinko, o kai kurie ir nulūžo. Įdienojus, kylant temperatūrai, sniegas tirpsta ir krenta žemyn, todėl gali pažeisti žemiau esančius stiebus.

Taigi rytą susidariusi situacija didelės žalos rapsų pasėliams nepadarė. Dabar reikia stebėti, kaip tirps sniegas, kiek šakų nulauš, nuo to priklausys ir derliaus nuostoliai. Žieminiai rapsai turi savybę atauginti prarastus stiebus. Jeigu pagrindiniai stiebai aplaužyti, šoniniuose stiebuose besivystančios ankštaros šiek tiek turėtų kompensuoti praradimus. Akivaizdu, kad oro temperatūra kyla, saulė šypsosi ir padeda augalams atsigauti ir atsitiesti.

Žieminiai javai jau pasiekę bamblėjimo tarpsnį, o kai kurie jau leidžia vėliavinį lapą. Taigi žieminių javų pasėlyje taip pat viskas priklauso nuo to, kokio storio sniego danga. Jei pasėlio neišguldė ir augalų mechaniškai nepažeidė – didesnių nuostolių nebus. Reikia laukti, kol nutirps sniegas, tada dar kartą įvertinti pasėlių būklę ir padarytą žalą. Savo rajono pasėlių būklę galite stebėti prisijungę prie sistemos IKMIS.

Oper. Egidijus Vilkevičius Redakt. Jolanta Dalia Abarienė

© www.lzukt.lt; www.agroakademija.lt, 2020 m. gegužė

IKMIS 2020. Pasėlių stebėjimas – situacija Vilniaus rajone
2020-05-06

Kiekvieną savaitę www.agroakademija.lt skelbiama naujausia videoinformacija iš stebimų pasėlių. Šis videoreportažas parengtas Vilniaus r., apžiūrint žieminių kviečių ir žieminių rapsų laukus. Situaciją vertina LŽŪKT Vilniaus r. biuro augalininkystės konsultantė Teresa Gerdvilienė.

Prisijunkite prie informacinio portalo www.ikmis.lt! Jau dabar rasite nuolat atnaujinamą informaciją apie pasėlių situaciją savo rajone ir visoje Lietuvoje. Sužinosite, kokios ligos ar kenkėjai plinta, rasite augalų apsaugos priemonių naudojimo rekomendacijų, galėsitės naudotis elektroniniais augalų ligų, kenkėjų, piktžolių ir Lietuvoje registruotų augalų apsaugos produktų katalogais. Kenksmingų organizmų plitimas pasėliuose prognozuojamas vadovaujantis meteorologinių stotelių duomenimis, tad sistemoje pateikta informacija yra operatyvi, ir, tikimės, padės priimti teisingus augalų apsaugos sprendimus.

Karantino metu, visi konsultavimo tarnybos konsultantai dirba toliau, laikosi visų saugumo rekomendacijų, į laukus vyksta prieš tai suderinę su ūkininku. Konsultacijos vyksta tik nuotoliniu būdu.

Red. Giedrė Masliukovienė, Oper. Egidijus Vilkevičius

© www.lzukt.lt; www.agroakademija.lt 2020 m. gegužė

IKMIS 2020. Pasėlių stebėjimas – situacija Švenčionių rajone
2020-04-29

Kiekvieną savaitę www.agroakademija.lt skelbiama naujausia videoinformacija iš stebimų pasėlių. Šis videoreportažas parengtas Švenčionių r., apžiūrint žieminių kviečių ir žieminių rapsų laukus. Situaciją vertina LŽŪKT Švenčionių r. biuro augalininkystės konsultantas Albertas Marma.

Prisijunkite prie informacinio portalo www.ikmis.lt! Jau dabar rasite nuolat atnaujinamą informaciją apie pasėlių situaciją savo rajone ir visoje Lietuvoje. Sužinosite, kokios ligos ar kenkėjai plinta, rasite augalų apsaugos priemonių naudojimo rekomendacijų, galėsitės naudotis elektroniniais augalų ligų, kenkėjų, piktžolių ir Lietuvoje registruotų augalų apsaugos produktų katalogais. Kenksmingų organizmų plitimas pasėliuose prognozuojamas vadovaujantis meteorologinių stotelių duomenimis, tad sistemoje pateikta informacija yra operatyvi, ir, tikimės, padės priimti teisingus augalų apsaugos sprendimus.

Karantino metu, visi konsultavimo tarnybos konsultantai dirba toliau, laikosi visų saugumo rekomendacijų, į laukus vyksta prieš tai suderinę su ūkininku. Konsultacijos vyksta tik nuotoliniu būdu.

Red. Giedrė Masliukovienė, Oper. Egidijus Vilkevičius

© www.lzukt.lt; www.agroakademija.lt, 2020 m. balandis

IKMIS 2020. Pasėlių stebėjimas – situacija Klaipėdos rajone
2020-04-22

Kiekvieną savaitę www.agroakademija.lt skelbiama naujausia videoinformacija iš stebimų pasėlių. Šis videoreportažas parengtas Klaipėdos r., apžiūrint žieminių kviečių ir žieminių rapsų laukus.

Situaciją vertina LŽŪKT Klaipėdos r. biuro augalininkystės konsultantas Justas Norvila. Prisijunkite prie informacinio portalo www.ikmis.lt! Jau dabar rasite nuolat atnaujinamą informaciją apie pasėlių situaciją savo rajone ir visoje Lietuvoje.

Sužinosite, kokios ligos ar kenkėjai plinta, rasite augalų apsaugos priemonių naudojimo rekomendacijų, galėsitės naudotis elektroniniais augalų ligų, kenkėjų, piktžolių ir Lietuvoje registruotų augalų apsaugos produktų katalogais.

Kenksmingų organizmų plitimas pasėliuose prognozuojamas vadovaujantis meteorologinių stotelių duomenimis, tad sistemoje pateikta informacija yra operatyvi, ir, tikimės, padės priimti teisingus augalų apsaugos sprendimus. Karantino metu, visi konsultavimo tarnybos konsultantai dirba toliau, laikosi visų saugumo rekomendacijų, į laukus vyksta prieš tai suderinę su ūkininku.

Konsultacijos vyksta tik nuotoliniu būdu.

Oper. Egidijus Vilkevičius © www.lzukt.lt; www.agroakademija.lt, 2020 m. balandis

Patirtis: maksimalus derlius su minimaliomis išlaidomis
2020-04-13

Tėtis ir sūnus Edmundas ir Egidijus Gikniai, ūkininkaujantys Padotnuvio kaime (Kėdainių r.), daugiau nei dešimtmetį ūkyje taiko beariminę technologiją (naudoja tik diskinį skutiką). Pasak VDU ŽŪA agronomiją studijuojančio Edmundo Gikniaus, ūkyje susidūrė su problemomis – šiaudai neirdavo, o augalai sirgdavo pašaknio ligomis. Problemoms spręsti pasirinko ūkyje naudoti mikroorganizmų preparatus, kuriuos ne tik sėkmingai įterpia į dirvožemį jau 5 metus, bet ir patys pasiruošia.

Dagiau – reportaže, filmuotame 2020-04-10, o apie ūkyje atliekamus bandymus su mikroorganizmais pasiskaitykite čia.

Red. Ramunė Sutkevičienė, oper. Egidijus Vilkevičius
© www.lzukt.lt, www.agroakademija.lt, 2020 m. balandis

IKMIS 2020. Pasėlių stebėjimas – situacija Jonavos rajone
2020-04-07

 Kiekvieną savaitę www.agroakademija.lt skelbiama naujausia videoinformacija iš stebimų pasėlių. Šis videoreportažas parengtas Jonavos r., apžiūrint žieminių kviečių ir žieminių rapsų laukus. Situaciją vertina LŽŪKT Jonavos r. biuro augalininkystės konsultantė Akvilė Petrauskaitė.

 Prisijunkite prie informacinio portalo www.ikmis.lt! Jau dabar rasite nuolat atnaujinamą informaciją apie pasėlių situaciją savo rajone ir visoje Lietuvoje. Sužinosite, kokios ligos ar kenkėjai plinta, rasite augalų apsaugos priemonių naudojimo rekomendacijų, galėsitės naudotis elektroniniais augalų ligų, kenkėjų, piktžolių ir Lietuvoje registruotų augalų apsaugos produktų katalogais. Kenksmingų organizmų plitimas pasėliuose prognozuojamas vadovaujantis meteorologinių stotelių duomenimis, tad sistemoje pateikta informacija yra operatyvi, ir, tikimės, padės priimti teisingus augalų apsaugos sprendimus.

  Karantino metu, visi konsultavimo tarnybos konsultantai dirba toliau, laikosi visų saugumo rekomendacijų, į laukus vyksta prieš tai suderinę su ūkininku. Konsultacijos vyksta tik nuotoliniu būdu.

 

Oper. Egidijus Vilkevičius

© www.lzukt.lt; www.agroakademija.lt, 2020 m. balandis

IKMIS 2020. Pasėlių stebėjimas – situacija Marijampolės rajone
2020-04-01

 Lietuvos žemės ūkio konsultavimo tarnybos (LŽŪKT) augalininkystės konsultantai visoje Lietuvoje pradėjo dinaminius pasėlių stebėjimus. 

 Sužinosite, kokios ligos ar kenkėjai plinta, gausite augalų apsaugos priemonių naudojimo rekomendacijų.

 Šiame reportaže kviečiame susipažinti su žieminių kviečių ir žieminių rapsų pasėlių situacija Marijampolės rajone. Situaciją vertina LŽŪKT Marijampolės r. biuro augalininkystės konsultantas Aivaras Černelis.

 Karantino metu, visi konsultavimo tarnybos konsultantai dirba toliau, laikosi visų saugumo rekomendacijų, į laukus vyksta prieš tai suderinę su ūkininku. Konsultacijos vyksta ir nuotoliniu būdu, prisijunkite prie informacinės sistemos www.ikmis.lt  www.lzukt.lt

Oper. Egidijus Vilkevičius © www.lzukt.lt; www.agroakademija.lt, 2020 m. kovas

Patirtimi dalinasi augalininkystės konsultantas iš Prancūzijos
2020-03-23

Gausus trąšų ir cheminių augalų apsaugos produktų naudojimas šiuolaikinėse agrotechnologijose dažnai pažeidžia biologinius dėsnius. Ūkininkauti jų nepažeidžiant, vadinasi, siekti ne tik gerų žemės ūkio augalų derlių, bet ir auginti augalus darant kuo mažesnį neigiamą poveikį aplinkai.

Pirmiausia vertėtų pasiremti subalansuoto ūkininkavimo principais, sava ir Europos šalių patirtimi. To ir siekė Konsultavimo tarnyba pasikviesdama vieną geriausių konsultantų-praktikų iš Prancūzijos, kuris augalininkystės specialistus ir konsultantus supažindino su integruotomis kenksmingų organizmų kontrolės priemonėmis, taikomomis savo šalyje – kaip, atsižvelgiant į klimato kaitą, augalų vegetacijos periodą ir purškimo įrangą, mažinti pasėliuose naudojamą pesticidų kiekį, norint gauti didžiausią efektyvumą.

Red. Ramunė Sutkevičienė, Jolanta Abarienė, oper. Egidijus Vilkevičius © www.lzukt.lt; www.agroakakdemija.lt, 2020 m. kovas

Naujos kartos bioorganinės trąšos vertos dėmesio
2020-02-17

Taikant intensyvias lauko augalų auginimo technologijas, naudojant daug mineralinių trąšų ir pesticidų, nesilaikant sėjomainų, neišvengiamai blogėja dirvožemio būklė. Tai jau faktas.

Alternatyva cheminėms priemonėms tampa biologiniai preparatai. Teigiama, kad naujos kartos bioorganinės trąšos ne tik aprūpina augalus maisto medžiagomis, bet ir aktyvuoja augalų fiziologinius procesus bei leidžia augalams realizuoti genetiškai užkoduotą biologinį potencialą. Kaip yra iš tiesų?

Reportaže mokslinių tyrimų rezultatais, patirtimi dalijasi doc. dr. Evaldas Klimas (VDU Žemės ūkio ir maisto mokslų institutas), Vytautas Zalatorius, žemės ūkio augalų auginimo technologijų tyrėjas, Kauno r. ūkininkaujantis Sta­sys Rims­kis ir Tomas Luotė, LŽŪKT Kretingos r. biuro augalininkystės konsultantas.

Red. Ramunė Sutkevičienė, oper. Egidijus Vilkevičius
© www.lzukt.lt, www.agroakademija.lt, 2020 m. vasaris

Patirtis: mažieji dirvožemio sergėtojai – mikroorganizmai
2020-02-03

Tėtis ir sūnus Edmundas ir Egidijus Gikniai, ūkininkaujantys Padotnuvio kaime (Kėdainių r.), daugiau nei dešimtmetį ūkyje taiko beariminę technologiją (naudoja tik diskinį skutiką). Pasak  VDU ŽŪA agronomiją studijuojančio Edmundo Gikniaus, ūkyje susidūrė su problemomis – šiaudai neirdavo, o augalai sirgdavo pašaknio ligomis. Problemoms spręsti pasirinko ūkyje naudoti mikroorganizmų preparatus, kuriuos  ne tik sėkmingai įterpia į dirvožemį jau 5 metus, bet ir patys pasiruošia. Edmundas sako, kad  labai svarbu į dirvožemį mikroorganizmus įterpti teisingai (jie jautrūs saulės šviesai), nes čia padaroma kone daugiausia klaidų. Idealiausias variantas būtų mikroorganizmus paskleisti su tradiciniu purkštuvu, jį šiek tiek patobulinus. Dagiau – reportaže.
Apie ūkį paskaityti galite čia.

Red. Ramunė Sutkevičienė, oper. Egidijus Vilkevičius
© www.lzukt.lt, www.agroakademija.lt, 2020 m. vasaris

Drėgmės išteklių valdymas dirvožemyje – misija (ne)įmanoma?
2020-01-27

Šiuo metu laukų masyvuose esamomis drenažo sistemomis vanduo teka viena kryptimi –  į griovius ar upelius, todėl sniego tirpsmo ar lietaus vanduo sausringais laikotarpiais nepanaudojamas kaip dirvožemio drėgmės atsargos, nes jis nekaupiamas ir yra nevaldomas. Be to, su drenažo vandeniu į melioracijos griovius ir kitus atvirus vandens telkinius išplaunamos augalams su trąšomis paskleistos maisto, ypač azoto, ir kitos agrocheminės medžiagos. Šias problemas padėtų išspręsti reguliuojamas drenažas.

Apie reguliuojamo drenažo naudą kalbamės su Pasvalio rajone ūkininkaujančiu Kasparu Mulevičiumi, LŽŪKT Technologinių paslaugų skyriaus vadovu Rimu Magyla ir UAB EkoDrena direktoriumi Jonu Steikūnu.

Red. Ramunė Sutkevičienė, oper. Egidijus Vilkevičius
© www.lzukt.lt, www.agroakademija.lt, 2020 sausis

Žieminių rapsų pasirengimas žiemoti Trakų r.
2019-11-20

Kokios palankiausios sąlygos, kad žiemkenčiai prieš žiemą užsigrūdintų? Konsultuoja ir rajono žieminių rapsų pasėlių situaciją apžvelgia Lietuvos žemės ūkio konsultavimo tarnybos (LŽŪKT) Trakų r. biuro augalininkystės konsultantas Albertas Malašauskas.

Prisijunkite prie Integruotos augalų apsaugos informavimo, konsultavimo ir mokymų informacinės sistemos (IKMIS). Joje rasite nuolat atnaujinamą informaciją apie pasėlių situaciją savo rajone ir visoje Lietuvoje. Visos IKMIS paslaugos nemokamos ir prieinamos bet kuriam, turinčiam interneto ryšį. Individualios konsultacijos su LŽŪKT augalininkystės konsultantais – www.ikmis.lt.

© www.lzukt.ltwww.agroakademija.lt, 2019 m. lapkritis

 

Žieminių kviečių pasirengimas žiemoti Trakų r.
2019-11-19

Kokios palankiausios sąlygos, kad žiemkenčiai prieš žiemą užsigrūdintų? Konsultuoja ir rajono žieminių kviečių pasėlių situaciją apžvelgia Lietuvos žemės ūkio konsultavimo tarnybos (LŽŪKT) Trakų r. biuro augalininkystės konsultantas Albertas Malašauskas.

Prisijunkite prie Integruotos augalų apsaugos informavimo, konsultavimo ir mokymų informacinės sistemos (IKMIS). Joje rasite nuolat atnaujinamą informaciją apie pasėlių situaciją savo rajone ir visoje Lietuvoje. Visos IKMIS paslaugos nemokamos ir prieinamos bet kuriam, turinčiam interneto ryšį. Individualios konsultacijos su LŽŪKT augalininkystės konsultantais – www.ikmis.lt.

© www.lzukt.ltwww.agroakademija.lt, 2019 m. lapkritis

Molingas dirvožemis – nemenkas rūpestis
2019-11-18

Lietuvos dirvožemininkų draugijakasmet, nuo 2005 metų, organizuoja mokslines praktines ekspedicijos po Lietuvą. Šį kartą spalio pabaigoje vykusioje ekspedicijoje buvo vertinami Šiaurės rytų Lietuvos žemumų dirvožemio dangos ypatumai.

Kodėl ūkininkas turi pažinti savo ūkio dirvožemius ir kokius sprendimus, atsižvelgiant į esamą dirvožemį, reikėtų priimti, konsultuoja mokslininkai doc. dr. Jonas Volungevičius ir doc. dr.  Rimantas  Vaisvalavičius.

*Lietuvos dirvožemininkų draugija – savanoriška dirvotyros ir agrochemijos srityje dirbančių piliečių visuomeninė organizacija. Įsteigta dar 1958 m. 1990 m. perorganizuota į Lietuvos dirvožemininkų draugiją, 2005 m. įregistruota prie Lietuvos mokslų akademijos Žemės ūkio ir miškų mokslų skyriaus, yra Tarptautinės ir Europos dirvožemininkų sąjungų asocijuotoji narė. Ji jungia 50–100 narių iš šalies universitetų, mokslo institutų, valstybinės žemėtvarkos tarnybos. Jai vadovauja keleriems metams renkama valdyba. 

Draugija padeda Lietuvos dirvožemininkams keistis moksline informacija, koordinuoja jų tyrimus, organizuoja mokslines konferencijas ir pasitarimus, mokslines ekspedicijas, teikia konsultacijas, palaiko ryšius su užsienio dirvožemininkų draugijomis ir sąjungomis. 

Daugiau apie draugijos veiklą paskaitykite čia.

© www.lzukt.lt, www.agroakademija.lt, 2019 m. lapkritis

 

Žoliniai augalai – dirvožemio būklės indikatorius
2019-11-11

Kiekvienam ūkininkaujančiam svarbu pažinti savo dirvožemį. Tai nėra paprasta. Iš pirmo žvilgsnio dirvožemio būklę padeda įvertinti lauko žoliniai augalai.  Jie gali „papasakoti“ apie dirvožemio drėgmės režimą, granuliometrinę sudėtį, humuso būklę ir netgi apie dirvožemio rūgštingumo lygį. Ką reikėtų žinoti ūkininkaujant sunkesnėse granuliometrinės sudėties dirvožemiuose?

Apsilankykime Ignalinos r., Dysnos lygumoje, kur vyko Lietuvos dirvožeminikų draugijos mokslinė-praktinė ekspedicija. Konsultuoja dr. Romutė Mikučionienė, LŽŪKT augalininkystės specialistė, Lietuvos dirvožemininkų draugijos sekretorė.

Oper. Egidijus Vilkevičius
© www.lzukt.ltwww.agroakademija.lt, 2019 m. lapkritis

Žieminių rapsų ir kviečių pasirengimas žiemoti Joniškio r.
2019-10-15

Kokios palankiausios sąlygos, kad žiemkenčiai prieš žiemą užsigrūdintų? Konsultuoja ir rajono žieminių rapsų bei kviečių pasėlių situaciją apžvelgia Lietuvos žemės ūkio konsultavimo tarnybos (LŽŪKT) Joniškio r. biuro augalininkystės konsultantė Rima Balsytė.

Prisijunkite prie Integruotos augalų apsaugos informavimo, konsultavimo ir mokymų informacinės sistemos (IKMIS). Joje rasite nuolat atnaujinamą informaciją apie pasėlių situaciją savo rajone ir visoje Lietuvoje. Visos IKMIS paslaugos nemokamos ir prieinamos bet kuriam, turinčiam interneto ryšį. Individualios konsultacijos su LŽŪKT augalininkystės konsultantais – www.ikmis.lt.

© www.lzukt.ltwww.agroakademija.lt, 2019 m. spalis

Žieminių rapsų pasirengimas žiemoti Širvintų r.
2019-10-09

Kas lemia rapsų atsparumą žiemą? Konsultuoja ir rajono žieminių rapsų pasėlių situaciją apžvelgia Lietuvos žemės ūkio konsultavimo tarnybos Širvintų r. biuro augalininkystės konsultantė Janina Ona Gečienė.

Prisijunkite prie Integruotos augalų apsaugos informavimo, konsultavimo ir mokymų informacinės sistemos (IKMIS). Joje rasite nuolat atnaujinamą informaciją apie pasėlių situaciją savo rajone ir visoje Lietuvoje. Visos IKMIS paslaugos nemokamos ir prieinamos bet kuriam, turinčiam interneto ryšį. Individualios konsultacijos su LŽŪKT augalininkystės konsultantais – www.ikmis.lt.

© www.lzukt.lt, www.agroakademija.lt, 2019 m. spalis

Žieminių kviečių pasirengimas žiemoti Širvintų r.
2019-10-09

Spalio pirmoji pusė. Gamta mūsų kraštams jau pasiuntė dvi rudeninės šalnos bangas. Kokios palankiausios sąlygos, kad žiemkenčiai prieš žiemą užsigrūdintų? Konsultuoja ir rajono žieminių kviečių pasėlių situaciją apžvelgia Lietuvos žemės ūkio konsultavimo tarnybos Širvintų r. biuro augalininkystės konsultantė Janina Ona Gečienė.

Prisijunkite prie Integruotos augalų apsaugos informavimo, konsultavimo ir mokymų informacinės sistemos (IKMIS). Joje rasite nuolat atnaujinamą informaciją apie pasėlių situaciją savo rajone ir visoje Lietuvoje. Visos IKMIS paslaugos nemokamos ir prieinamos bet kuriam, turinčiam interneto ryšį. Individualios konsultacijos su LŽŪKT augalininkystės konsultantais – www.ikmis.lt.

© www.lzukt.ltwww.agroakademija.lt, 2019 m. spalis

Kalkinimas: į grumtynes su rūgščiu dirvožemiu
2019-09-16

Dirvožemyje vyksta sudėtingi medžiagų migracijos, transformacijos bei sorbcijos procesai, kurių intensyvumas priklauso nuo dirvodaros ypatumų bei augalų fiziologinių savybių. Priklausomai nuo dirvožemio rūgštumo, augalų derliai, palyginti su nerūgščiais, gali būti 20–50 proc. mažesni. Vienas iš būdų mažinti dirvožemio rūgštėjimą – jį kalkinti.

Kuo augalų mitybai ir vystymuisi svarbus dirvožemio tirpalo pH, kokie procesai ir technologijos skatina dirvožemio rūgštėjimą ir kodėl svarbu kalkinti dirvožemį – apie tai reportaže.

Rekomenduojame paskaityti „Ir dirvožemis verkia“.
 ***
Siekdama skatinti žemdirbius gerinti dirvožemio derlumą naudojant ekonomiškai pagrįstus technologinius sprendimus, leidžiančius tausiai naudoti maisto medžiagas potencialiai didesniems žemės ūkio augalų derliams gauti potencialiai derlingose, tačiau rūgščiuose dirvožemiuose, Lietuvos žemės ūkio konsultavimo tarnyba pagal Lietuvos kaimo plėtros 2014–2020 metų programos priemonės „Žinių perdavimo ir informavimo veikla“ veiklos sritį ,,Parama parodomiesiems projektams ir informavimo veikla“ vykdo ES finansuojamą projektą „Rūgščių dirvožemių derlumo gerinimas efektyvesniam maisto medžiagų prieinamumui ir augalininkystės produkcijos savikainos pokyčiui“ Nr. 14PA-KK-18-1-03440-PR001.
Įgyvendinimo metu bus išbandytos 6 skirtingos kalkinės medžiagos skirtinguose Lietuvos vietose: Telšių, Rietavo, Kretingos, Tauragės ir Šalčininkų rajonuose. Dirvožemio rūgštingumui mažinti naudojamos šešios medžiagos: Kalk HUM, Oxyfertil, Rolgran Extra, Polcalc, ORCAL bei granuliuotas kalkakmenis. Gauti rezultatai bus viešinami seminaruose, lauko dienose bei kituose renginiuose. Daugiau apie projektą skaitykite čia. 

Red. Ramunė Sutkevičienė, oper. Egidijus Vilkevičius
© www.lzukt.lt, www.agroakademija.lt, 2019 m. rugsėjis

Jaunasis ūkininkas: „Nėra nė dienos, kad negalvotume apie dirvą“
2019-09-04

Jaunasis ūkininkas Tadas Galinaitis drauge su dviem broliais ir tėčiu Raseinių r. valdo šeimos ūkį: kartu dirba beveik 500 ha žemės. Daugiašakė ūkio veikla – pieno ūkis, veislyno statusas, pasėlių plotai – pareikalauja daug darbo, tad kiekviena minutė suskaičiuota. Tadas – vyriausias iš brolių – diplomuotas agronomas, tad pokalbis pakrypsta apie dirvožemį, jo išsaugojimą ir žiemkenčių sėją.
Daugiau apie ūkį skaitykite čia.

Red. Ramunė Sutkevičienė, oper. Egidijus Vilkevičius
© www.lzukt.lt, www.agroakademija.lt, 2019 m. rugsėjis

Gausiam derliui užauginti – inovatyvūs sprendimai
2019-07-26

Lietuvos žemės ūkio konsultavimo tarnybos augalininkystės konsultantai ūkininkams teikia tręšimo planavimo paslaugas – rengia tręšimo planus organinėmis, mineralinėmis trąšomis ir kintama tręšimo norma. Šios paslaugos neatsiejamos nuo dirvožemio tyrimų. Jie modernia įranga greitai ir tiksliai atliekami neseniai pradėjusioje veikti Lietuvos žemes ūkio konsultavimo tarnybos laboratorijoje. Joje taip pat atliekami šiltnamių grunto, vandens, nuotekų, mėšlo, srutų, dumblo ir augalų cheminiai tyrimai. Plačiau apie teikiamas paslaugas papasakos Karolis Urba.

 © www.lzukt.lt, www.agroakademija.lt, 2019 m. rugpjūtis

Kretingos rajone – arimo meistrystės šventė
2019-07-22

Agronomų dieną, liepos 16-ąją, kretingiškiai paminėjo pakiliai. Į svetingo ūkininko, daugkartinio respublikinių artojų varžybų dalyvio ir prizininko Antano Duoblio valdas Stropelių kaime nuo pat ankstyvo ryto traukė mašinų kolonos. Bene šimtas žemdirbių iš viso rajono skubėjo į šventę žemei, duonai ir artojui – rajonines Artojų varžybas: kas palaikyti 7 dalyvaujančių artojų, kas pasimokyti arimo meno, pasidalinti patirtimi ar tiesiog susitikti ir bičiuliškai pasikalbėti. Tradiciškai jau 7 -ąjį kartą renginį organizavo Lietuvos žemės ūkio konsultavimo tarnybos (LŽŪKT) Kretingos r. biuras. Kas tapo geriausiais 2019 m. Kretingos artojais, žiūrėkite reportaže.

Daugiau skaitykite čia.

Red. Ramunė Sutkevičienė, oper. Egidijus Vilkevičius
© www.lzukt.lt, www.agroakademija.lt, 2019 m. liepa

 

IKMIS 2019. Pluoštinės kanapės – situacija Rokiškio rajone
2019-07-09

Pluoštinės kanapės – nebloga alternatyva plėtojantiems augalininkystės ūkius. Apie tai daugiau žiūrėkite reportaže.

Oper. Egidijus Vilkevičius
© www.lzukt.lt, www.agroakademija.lt, 2019 m. liepa

IKMIS 2019. Pasėlių stebėjimas – situacija Kretingos rajone
2019-07-02

Ši neįprastai sausringa ir nepastovi vasara augalininkystės ūkių šeimininkams – tikras galvos skausmas, pareikalavęs priimti netradicinių technologinių sprendimų. Kaip sekėsi „išsisukti“ Kretingos rajono žemdirbiams, kokia situacija pasėliuose dabar, apžvelgia LŽŪKT Kretingos r. biuro augalininkystės konsultantas Tomas Luotė.
Norėdami gauti naujausią informaciją iš laukų, prenumeruokite www.youtube.com platformoje www.agroakademija.lt kanalą.

Oper. Egidijus Vilkevičius
© www.lzukt.lt, www.agroakademija.lt, 2019 m. liepa

„Agrovizija 2019“: svarbi tiksliojo ūkininkavimo visuma
2019-06-28

Dar nemažai augalininkystės ūkių šeimininkų tiksliąją žemdirbystę, visų pirma, sieja su automatinėmis, moderniomis vairavimo sistemomis. „Tačiau didieji pinigai slypi ne čia, – sako Konsultavimo tarnybos specialistai. – Iš tikrųjų ta įranga – tik priemonė sprendimams realizuoti. Pirmiausia, tikslusis ūkininkavimas – tai konkretaus ūkio ir lauko analizė, kuriai atlikti reikalinga informacija turi būti gaunama iš kuo daugiau šaltinių, tik tada galima priimti tikslų sprendimą ir jį realizuoti išmaniąja technika“. O duomenų šaltiniai gali būti įvairūs: duomenų bazės, registrai, informacija, gaunama iš buhalterinės apskaitos ar ekonominės analizės, augalininkystės programos, palydovinių sistemų ir dronų gaunami duomenys...
Tad žemės ūkio technologijų parodoje „Agrovizija 2019“ Konsultavimo tarnyba pristatė visą augalininkystės paslaugų grandinę: nuo laboratorinių paslaugų ir tikslių dirvožemio agrocheminių tyrimų iki praktinių įgūdžių, susijusių su tiksliosios ūkininkavimo įrangos panaudojimu ūkyje.

Red. Ramunė Sutkevičienė, oper. Egidijus Vilkevičius
© www.lzukt.ltwww.agroakademija.lt, 2019 m. birželis

IKMIS 2019. Pasėlių stebėjimas – situacija Prienų rajone
2019-06-18

Kaip dabar laikosi žirnių, vasarinių kviečių bei miežių pasėliai? Kviečiame drauge pasižvalgyti po pasėlius Prienų rajone.

Prisijunkite prie informacinio portalo www.ikmis.lt! Jau dabar rasite nuolat atnaujinamą informaciją apie pasėlių  situaciją savo rajone ir visoje Lietuvoje. Sužinosite, kokios ligos ar kenkėjai plinta, rasite augalų apsaugos priemonių naudojimo rekomendacijų, galėsitės naudotis elektroniniais augalų ligų, kenkėjų, piktžolių ir Lietuvoje registruotų augalų apsaugos produktų katalogais.

Kenksmingų organizmų plitimas pasėliuose prognozuojamas vadovaujantis meteorologinių stotelių duomenimis, tad sistemoje pateikta informacija yra operatyvi, ir, tikimės, padės priimti teisingus augalų apsaugos sprendimus.

Kiekvieną savaitę www.agroakademija.lt rasite naujausią videoinformaciją iš LŽŪKT augalininkystės konsultantų stebimų pasėlių.

Oper. Egidijus Vilkevičius
©www.lzukt.lt, www.agroakademija.lt, 2019 m. birželis

IKMIS 2019. Pasėlių stebėjimas – situacija Šilutės rajone
2019-06-04

Kaip dabar laikosi žieminių ir vasarinių kviečių, miežių bei žieminių rapsų pasėliai? Kviečiame drauge pasižvalgyti po pasėlius Šilutės rajone.

Prisijunkite prie informacinio portalo www.ikmis.lt! Jau dabar rasite nuolat atnaujinamą informaciją apie pasėlių  situaciją (žieminių rapsų, žieminių ir vasarinių kviečių, vasarinių miežių, bulvių ir sėjamųjų žirnių) savo rajone ir visoje Lietuvoje. Sužinosite, kokios ligos ar kenkėjai plinta, rasite augalų apsaugos priemonių naudojimo rekomendacijų, galėsitės naudotis elektroniniais augalų ligų, kenkėjų, piktžolių ir Lietuvoje registruotų augalų apsaugos produktų katalogais.

Kenksmingų organizmų plitimas pasėliuose prognozuojamas vadovaujantis meteorologinių stotelių duomenimis, tad sistemoje pateikta informacija yra operatyvi, ir, tikimės, padės priimti teisingus augalų apsaugos sprendimus.

Kiekvieną savaitę www.agroakademija.lt rasite naujausią videoinformaciją iš LŽŪKT augalininkystės konsultantų stebimų pasėlių.

Oper. Egidijus Vilkevičius
© www.lzukt.lt, www.agroakademija.lt, 2019 m. birželis

IKMIS 2019. Pasėlių stebėjimas – situacija Tauragės rajone
2019-05-21

Kaip dabar laikosi žirniai, žieminiai ir vasariniai kviečiai bei rapsai? Kviečiame drauge pasižvalgyti po pasėlius Tauragės rajone.

Prisijunkite prie informacinio portalo www.ikmis.lt! Jau dabar rasite nuolat atnaujinamą informaciją apie pasėlių  situaciją (žieminių rapsų, žieminių ir vasarinių kviečių, vasarinių miežių, bulvių ir sėjamųjų žirnių) savo rajone ir visoje Lietuvoje. Sužinosite, kokios ligos ar kenkėjai plinta, rasite augalų apsaugos priemonių naudojimo rekomendacijų, galėsitės naudotis elektroniniais augalų ligų, kenkėjų, piktžolių ir Lietuvoje registruotų augalų apsaugos produktų katalogais.

Kenksmingų organizmų plitimas pasėliuose prognozuojamas vadovaujantis meteorologinių stotelių duomenimis, tad sistemoje pateikta informacija yra operatyvi, ir, tikimės, padės priimti teisingus augalų apsaugos sprendimus.

Kiekvieną savaitę www.agroakademija.lt rasite naujausią videoinformaciją iš LŽŪKT augalininkystės konsultantų stebimų pasėlių.

Oper. Egidijus Vilkevičius
© www.lzukt.lt, www.agroakademija.lt, 2019 m. gegužė

IKMIS 2019. Pasėlių stebėjimas – situacija Šakių rajone
2019-05-14

Kiekvieną savaitę www.agroakademija.lt skelbiama naujausia videoinformacija iš LŽŪKT augalininkystės konsultantų stebimų pasėlių. Šis videoreportažas parengtas Šakių r., apžiūrint žieminių ir vasarinių kviečių, žieminių rapsų ir žirnių laukus.
Prisijunkite prie informacinio portalo www.ikmis.lt! Jau dabar rasite nuolat atnaujinamą informaciją apie pasėlių (žieminių rapsų, žieminių ir vasarinių kviečių, vasarinių miežių, bulvių ir sėjamųjų žirnių) situaciją savo rajone ir visoje Lietuvoje. Sužinosite, kokios ligos ar kenkėjai plinta, rasite augalų apsaugos priemonių naudojimo rekomendacijų, galėsitės naudotis elektroniniais augalų ligų, kenkėjų, piktžolių ir Lietuvoje registruotų augalų apsaugos produktų katalogais.
Kenksmingų organizmų plitimas pasėliuose prognozuojamas vadovaujantis meteorologinių stotelių duomenimis, tad sistemoje pateikta informacija yra operatyvi, ir, tikimės, padės priimti teisingus augalų apsaugos sprendimus.

©www.lzukt.lt, www.agroakademija.lt, 2019 m. gegužė

IKMIS 2019. Pasėlių stebėjimas – situacija Radviliškio rajone
2019-05-07

Kiekvieną savaitę www.agroakademija.lt skelbiama naujausia videoinformacija iš LŽŪKT augalininkystės konsultantų stebimų pasėlių. Šis videoreportažas parengtas Radviliškio r., apžiūrint žieminių kviečių, žieminių rapsų ir žirnių laukus.

Prisijunkite prie informacinio portalo www.ikmis.lt! Jau dabar rasite nuolat atnaujinamą informaciją apie pasėlių (žieminių rapsų, žieminių ir vasarinių kviečių, vasarinių miežių, bulvių ir sėjamųjų žirnių) situaciją savo rajone ir visoje Lietuvoje. Sužinosite, kokios ligos ar kenkėjai plinta, rasite augalų apsaugos priemonių naudojimo rekomendacijų, galėsitės naudotis elektroniniais augalų ligų, kenkėjų, piktžolių ir Lietuvoje registruotų augalų apsaugos produktų katalogais.

Kenksmingų organizmų plitimas pasėliuose prognozuojamas vadovaujantis meteorologinių stotelių duomenimis, tad sistemoje pateikta informacija yra operatyvi, ir, tikimės, padės priimti teisingus augalų apsaugos sprendimus.

©www.lzukt.lt, www.agroakademija.lt, 2019 m. gegužė

Pasėlių būklę stebėti padeda dronai
2019-05-02

Norėdama didinti IKMIS elektroninių paslaugų vartotojų spektrą ir elektroninių paslaugų prieinamumą, duomenų tikslumą, kokybę, aktualumą ir informacijos pateikimo patogumą, Lietuvos žemės ūkio konsultavimo tarnyba įsigijo du bepiločius orlaivius su specialiomis kameromis ir programine įranga. Vienas jų – kvadkopteris dronas su dviem kameromis (aukštos rezoliucijos RGB ir multispektrine NDRE), kurios skirtos nustatyti augalų būklę vėlesnėse augimo stadijose arba storesniuose lapuose. Kitas bepilotis orlaivis yra fiksuoto sparno SenseFly eBee SQ su Parrot Sequoia multispektrine kamera. Su šiuo dronu šiuo metu ir yra atliekami stebėjimai Kėdainių r. ūkininko laukuose. Kokia informacija gauta naudojant bepiločius orlaivius, žiūrėkite reportaže.

Prisijunkite prie informacinio portalo www.ikmis.lt! Jau dabar rasite nuolat atnaujinamą informaciją apie pasėlių (žieminių rapsų, žieminių ir vasarinių kviečių, vasarinių miežių, bulvių ir sėjamųjų žirnių) situaciją savo rajone ir visoje Lietuvoje.

© www.lzukt.ltwww.agroakademija.lt, 2019 m. balandis

IKMIS 2019. Pasėlių stebėjimas – situacija Kėdainių rajone
2019-04-30

Kiekvieną savaitę www.agroakademija.lt skelbiama naujausia videoinformacija iš stebimų pasėlių. Šis videoreportažas parengtas Kėdainių r., apžiūrint žieminių kviečių ir žieminių rapsų laukus.
Prisijunkite prie informacinio portalo www.ikmis.lt! Jau dabar rasite nuolat atnaujinamą informaciją apie pasėlių (žieminių rapsų, žieminių ir vasarinių kviečių, vasarinių miežių, bulvių ir sėjamųjų žirnių) situaciją savo rajone ir visoje Lietuvoje. Sužinosite, kokios ligos ar kenkėjai plinta, rasite augalų apsaugos priemonių naudojimo rekomendacijų, galėsitės naudotis elektroniniais augalų ligų, kenkėjų, piktžolių ir Lietuvoje registruotų augalų apsaugos produktų katalogais. Kenksmingų organizmų plitimas pasėliuose prognozuojamas vadovaujantis meteorologinių stotelių duomenimis, tad sistemoje pateikta informacija yra operatyvi, ir, tikimės, padės priimti teisingus augalų apsaugos sprendimus.

© www.lzukt.ltwww.agroakademija.lt, 2019 m. balandis

 

IKMIS 2019. Pasėlių stebėjimas – situacija Varėnos rajone
2019-04-16

Lietuvos žemės ūkio konsultavimo tarnybos (LŽŪKT) augalininkystės konsultantai visoje Lietuvoje pradėjo dinaminius pasėlių stebėjimus. Prisijunkite prie informacinės sistemos www.ikmis.lt. Jau dabar rasite nuolat atnaujinamą informaciją apie pasėlių situaciją savo rajone ir visoje Lietuvoje. Sužinosite, kokios ligos ar kenkėjai plinta, rasite augalų apsaugos priemonių naudojimo rekomendacijų, galėsitės naudotis elektroniniais augalų ligų, kenkėjų, piktžolių ir Lietuvoje registruotų augalų apsaugos produktų katalogais.

Bus stebimi ūkininkų žieminių rapsų, žieminių ir vasarinių kviečių, vasarinių miežių, bulvių ir sėjamųjų žirnių pasėliai. Kenksmingų organizmų plitimas pasėliuose prognozuojamas vadovaujantis meteorologinių stotelių duomenimis, tad sistemoje pateikta informacija yra operatyvi, ir, tikimės, padės priimti teisingus augalų apsaugos sprendimus.

Kiekvieną savaitę www.agroakademija.lt bus skelbiama naujausia videoinformacija iš stebimų pasėlių. Pirmasis videoreportažas parengtas Varėnos r., apžiūrint žieminių kviečių ir žieminių rapsų laukus. Individualios konsultacijos su LŽŪKT augalininkystės konsultantais informaciniame portale www.ikmis.lt

Oper. Egidijus Vilkevičius
© www.lzukt.ltwww.agroakademija.lt, 2019 m. balandis

Apie azotą ir mikroelementus pavasarį
2019-04-12

Pavasarį skubame tręšti kuo anksčiau, kad paskatintume po žiemos atsibudusių žiemkenčių vystymąsi. Žvelgdami į sėkmingai peržiemojusių žieminių kviečių bei rapsų pasėlius, galvojame apie optimalų jų augimą ir viską, ko reikia optimistiškai planuojamam gausiam derliui, tikėdamiesi, kad ir oro sąlygos bus palankios.

Tręšimas yra viena iš brangiausių technologijos grandžių, kur daromos klaidos kainuoja daugiausiai. Tačiau mažiau klaidų padarysime, jei maisto medžiagos augalams bus parenkamos atsižvelgiant į dirvožemio turtingumą maisto medžiagomis, jį ištyrus. Tręšimo planavimas neatsižvelgiant į dirvožemio turtingumą NPK, gali reikšti 20–40 Eur/ha nuostolį vien tik dėl perteklinio azotinių trąšų naudojimo. Reportaže – apie azotą ir svarbiausius mikroelementus.

©www.lzukt.lt, www.agroakademija.lt, 2019 m. balandis

 

„Ką pasėsi 2019“: naujosios technologijos palengvina ūkininkavimą
2019-04-08

Pagrindinis technologinio amžiaus iššūkis, tenkantis šiuolaikiniam žemės ūkiui – tai tvarus jo vystymas, orientacija į tiksliosios žemdirbystės sprendimus. Šiuo metu Lietuvoje tikslaus ūkininkavimo sistemas taiko apie 10 proc. ūkių. Jų poreikis auga kiekvieną dieną – ūkininkai ieško technologijų, kurios padėtų mažinti išlaidas nemažinant gamybos ir išlaikyti stabilų dirvožemio našumą bei sveiką aplinką. Būtent tokių sprendimų ar idėjų daugelis iš jų galėjo rasti parodoje „Ką pasėsi 2019“. 

Ketinate rengti kintamos normos tręšimo planą planuojamam žemės ūkio augalų derliui užauginti esant mažiausioms sąnaudoms ir išsaugojant dirvožemio derlingumą? Kreipkitės į LŽŪKT augalininkystės specialistą Gintautą Klevinską tel.: (8 347) 44 036, 8 650 70 473.

Dėl laboratorinių tyrimų kreipkitės: LŽŪKT, Stoties g. 7,  Akademija, Kėdainių r., tel. 8 682 38 503, www.lzukt.lt .

Red. Ramunė Sutkevičienė, oper. Egidijus Vilkevičius
©www.lzukt.lt, www.agroakademija.lt, 2019 m. balandis

Padidinkite srutų teikiamą naudą
2019-03-26

Per kalendorinius metus į dirvą patenkančio azoto kiekis, tręšiant mėšlu, srutomis ir ganant gyvulius, negali viršyti 170 kilogramų hektarui.
Draudžiama mėšlą ar srutas skleisti nuo lapkričio 15 iki balandžio 1 dienos išskyrus atvejus, kai žemės ūkio ministro ir aplinkos ministro atskirame įsakyme, atsižvelgiant į konkrečias pavasario ar rudens hidrometeorogines sąlygas, nustatyta kitaip. Visais atvejais draudžiama mėšlą ir srutas skleisti ant įšalusios, įmirkusios ir apsnigtos žemės.
Jau nuo kovo 19 d. daugumoje apskričių teritorijose (Telšių, Tauragės, Šiaulių, Panevėžio, Kauno, Alytaus ir Marijampolės) leidžiama tręšti laukus mėšlu ar srutomis. Toks leidimas aplinkos ir žemės ūkio ministrų įsakymu šiuose regionuose šiemet yra paankstintas, atsižvelgus į tai, kad juose meteorologinės sąlygos yra palankios aktyviai augalų vegetacijai prasidėti. Aplinkos ministerija primena, kad už aplinkosauginių reikalavimų pažeidimus tręšiant laukus mėšlu ir srutomis gresia baudos. Pažeidėjai taip pat turi atlyginti aplinkai padarytą žalą.
Primename, kad asmuo, tręšiantis mėšlu ir (ar) srutomis daugiau kaip 30 ha žemės ūkio naudmenų per kalendorinius metus, privalo turėti reikalavimus atitinkantį tręšimo planą ir jį vykdyti. Tręšimo planai turi būti sudaryti kiekvienais metais prieš pradedant tręšti laukus mėšlu ir (ar) srutomis ir pateikti kontroliuojančiai institucijai paprašius.

Red. Ramunė Sutkevičienė, oper. Egidijus Vilkevičius
©www.lzukt.lt, www.agroakademija.lt, 2019 m. kovas

Nuo čia prasideda ūkininkavimas: dirvožemio kokybė – svarbiausia
2019-03-12

„Nuo čia prasideda ūkininkavimas“ – tokiu šūkiu inovatyvi pasaulinio lygio įmonė UAB Väderstad pasitiko kiekvieną, besidomintį naujausiomis agronomijos srities žiniomis. Į penktus metus organizuojamą konferenciją šiemet susirinko apie 400 žemdirbių, konsultantų ir mokslininkų ne tik iš Lietuvos, bet ir Latvijos. Organizatoriai sako, kad kuo preciziškiau atliksime savo darbą, tuo tvaresnis bus ūkininkavimas, gerinant žemės ūkio produktyvumą, kuris padeda užtikrinti maisto saugą ir mažina pasaulinio atšilimo efektą. Tvarus ūkininkavimas neatsiejamas nuo technologinių inovacijų ir žinių, nes Lietuvos žemdirbys yra atviras ir vis dar trokšta mokytis. Apie konferencijos tikslus ir nagrinėtas temas – reportaže.

Penki dirvožemio sveikatos principai:

  1. Didinti kultūrų įvairovę. Jos padidins biologinę įvairovę dirvoje. Biologinės įvairovės padidėjimas reiškia daugiau „gerų“ organizmų, galinčių įveikti „blogus“ organizmus). Stipresnė biologinė įvairovė – tai efektyviau panaudojami ištekliai, pvz., sparčiau suyrantys derliaus likučiai, lengviau prieinamos maistinės medžiagos.
  2. Ilginti laikotarpį, kai dirvoje yra gyvos šaknys. Tik gyvos šaknys aprūpina dirvožemio organizmus eksudantais. Daug naudingų dirvožemio organizmų yra priklausomi nuo gyvų šaknų, kaip antai mikoriziniai grybai, rhizobium bakterijos. Šie simbiotiniai ryšiai gali išlikti tik gyvuose augaluose.
  3. Vengti mechaninio dirvožemio išjudinimo. Apsaugokite dirvožemio organizmų gyvavimo vietas ir buveines. Tausojantis, neariminis žemės dirbimas, neįdirbta ražiena – kas tinka jums?

Sėja be priešsėjinio įdirbimo mažiausiai sutrikdo dirvą. Sumažinto gylio ar dažnumo tausojantis žemės dirbimas. Įdirbimas kompensuojamas kitomis sveikatą gerinančiomis dirvožemio procesų valdymo priemonėmis. Įvertinkite laiką tarp žemės dirbimo ir kitos kultūros sėjos.

  1. Didinti dirvožemio dangos sluoksnį. Nepalikite nepridengtos dirvos, nuolat išlaikykite dirvas su augalų, tarpinių augalų ar derliaus likučių danga. Tai mažina eroziją, paviršiaus plutos susidarymo riziką, o dirvožemio organizmus aprūpina maistu.
  2.  Į augalininkystės sistemas įtraukti gyvūnus. Jie yra ekosistemos dalis. Nuo seno žinoma, kad mėšlas – puikus dalykas. Ganomi gyvuliai didina eksudatų kiekį ir keičia cheminę sudėtį. Tai skatina biologinį aktyvumą.

Priemonės dirvožemio sveikatos principų įgyvendinimui: tarpinės kultūros, darniai augantys augalai, pievos, įvairių tipų ir dažnumo priešsėjinus žemės dirbimas ir sėja, sėjomaina, organinių priedų ir inokuliantų naudojimas.

Sliekų nauda

Sliekų išrausti kanalai skatina dirvožemio aeraciją ir drenavimą. Viename hektare įprasto dirvožemio augalininkystės ūkyje, gali būti nuo 100 000 iki 1 milijono sliekų, kurių bendra masė sudarytų nuo 100 iki 1000 kg. Šie sliekai savo gyvybine veikla vaidina labai svarbų vaidmenį dirvoje. Veisdamiesi jie gerina dirvos drenavimąsi ir aeraciją, atverdami kanalėlius vandeniui ir orui žemyn į podirvį. Be to, augalinės maistinės medžiagos atlaisvinamos iš derliaus atliekų, perėjusių per sliekų žarnyną. Kai sliekai atlieka savo darbą dirvožemyje, labai padidėja makroporų skaičius (skersmuo > 0,5 mm) ir  suformuojamas kanalėlių ir ertmių tinklas. Bendras šio tinklo ilgis gali sudaryti iki 4000–5000 km vienam hektarui ir šie kanalėliai gali tęstis iki 2–3 m gylio. Šie kanalėliai yra tarsi „greitkeliai“ šaknims dirvoje. Per keletą metų sliekai į dirvos paviršių perneša dešimtis tonų dirvožemio, skaičiuojant vienam hektarui sliekų išmatų. Sliekai jautrūs daugeliui šiuolaikinio žemės ūkio komponentų, tokių kaip pesticidai ir dirvos suslėgimas.
Ūkininkai gali paskatinti sliekų veisimąsi, įterpdami didelius kiekius organinių medžiagų ir naudodami mažiau dirvožemį išjudinančius įdirbimo būdus.

Lektoriaus iš Švedijos patarimai:

  1. Išbandykite tarpinius augalus. Asmeninė patirtis suteikia geriausių praktinių žinių.
  2. Išbandykite seklesnį žemės dirbimą, tuomet sumažės laiko, darbo sąnaudos ir pagerės dirvožemio struktūra.
  3. Skaičiuokite savo sliekus ir juos maitinkite.
  4. Imkite kastuvą ir išsikaskite duobutę. Jei iškastame kastuve yra nuo 2 iki 4 sliekų, dirvožemio būklė gera, jei sliekų nėra, ieškoti būdų, kaip juos pamaitinti.
  5. Mokykitės iš geriausių. Tie, kurie nuolat mokosi – patys sėkmingiausi ūkininkai.

 Red. Ramunė Sutkevičienė, oper. Egidijus Vilkevičius
©www.lzukt.lt, www.agroakademija.lt, 2019 m. kovas

Žieminių rapsų pasirengimas žiemoti Kazlų Rūdos sav.
2018-11-23

Lapkričio pirmomis dienomis Lietuvos žemės ūkio konsultavimo tarnybos (LŽŪKT) augalininkystės konsultantai ūkininkų laukuose vertina žieminių rapsų pasėlių būklę, jų pasiruošimą žiemoti.Surinkta informacija skelbiama LŽŪKT specialistų sukurtoje Integruotos augalų apsaugos informavimo, konsultavimo ir mokymų informacinėje sistemoje IKMIS (www.ikmis.lt). Žieminių kviečių pasėliai  buvo pasirenkami atsitiktine tvarka, todėl gauta informacija atspindi realią situaciją. Kviečiame susipažinti. Konsultuoja Vilkaviškio r. biuro augalininkystės konsultantas Kęstutis Bukauskas.

IKMIS rasite nuolat atnaujinamą informaciją apie pasėlių situaciją savo rajone ir visoje Lietuvoje. Visos IKMIS paslaugos nemokamos ir prieinamos bet kuriam, turinčiam interneto ryšį. Individualios konsultacijos su LŽŪKT augalininkystės www.ikmis.lt. Prisijunkite. Oper. Egidijus Vilkevičius
© www.lzukt.ltwww.agroakademija.lt, 2018 m. lapkritis

Žieminių kviečių pasirengimas žiemoti Kazlų Rūdos sav.
2018-11-20

Lapkričio pirmomis dienomis Lietuvos žemės ūkio konsultavimo tarnybos (LŽŪKT) augalininkystės konsultantai ūkininkų laukuose vertina žieminių kviečių pasėlių būklę, jų pasiruošimą žiemoti.Surinkta informacija skelbiama LŽŪKT specialistų sukurtoje Integruotos augalų apsaugos informavimo, konsultavimo ir mokymų informacinėje sistemoje IKMIS (www.ikmis.lt).Žieminių kviečių pasėliai  buvo pasirenkami atsitiktine tvarka, todėl gauta informacija atspindi realią situaciją. Kviečiame susipažinti. Konsultuoja Vilkaviškio r. biuro augalininkystės konsultantas Kęstutis Bukauskas.

IKMIS rasite nuolat atnaujinamą informaciją apie pasėlių situaciją savo rajone ir visoje Lietuvoje. Visos IKMIS paslaugos nemokamos ir prieinamos bet kuriam, turinčiam interneto ryšį. Individualios konsultacijos su LŽŪKT augalininkystės www.ikmis.lt. Prisijunkite. Oper. Egidijus Vilkevičius
© www.lzukt.ltwww.agroakademija.lt, 2018 m. lapkritis

Žieminių rapsų ir kviečių pasirengimas žiemoti Raseinių r.
2018-11-14

Spalio pabaigoje baigėsi žiemkenčių aktyvioji vegetacija. Lapkričio pirmomis dienomis Lietuvos žemės ūkio konsultavimo tarnybos (LŽŪKT) augalininkystės konsultantai ūkininkų laukuose vertina žieminių rapsų ir kviečių pasėlių būklę, jų pasiruošimą žiemoti. Konsultuoja Raseinių r. biuro augalininkystės konsultantė Jurgita Jonikaitė.

IKMIS rasite nuolat atnaujinamą informaciją apie pasėlių situaciją savo rajone ir visoje Lietuvoje. Visos IKMIS paslaugos nemokamos ir prieinamos bet kuriam, turinčiam interneto ryšį. Individualios konsultacijos su LŽŪKT augalininkystės www.ikmis.lt. Prisijunkite.

© www.lzukt.ltwww.agroakademija.lt, 2018 m. lapkritis

Žieminių rapsų ir kviečių pasirengimas žiemoti Rietavo sav.
2018-11-12

Spalio pabaigoje baigėsi žiemkenčių aktyvioji vegetacija. Lapkričio pirmomis dienomis Lietuvos žemės ūkio konsultavimo tarnybos (LŽŪKT) augalininkystės konsultantai ūkininkų laukuose vertina žieminių rapsų ir kviečių pasėlių būklę, jų pasiruošimą žiemoti. Konsultuoja Kretingos r. biuro augalininkystės konsultantas Tomas Luotė.

IKMIS rasite nuolat atnaujinamą informaciją apie pasėlių situaciją savo rajone ir visoje Lietuvoje. Visos IKMIS paslaugos nemokamos ir prieinamos bet kuriam, turinčiam interneto ryšį. Individualios konsultacijos su LŽŪKT augalininkystės www.ikmis.lt. Prisijunkite.

© www.lzukt.lt; www.agroakademija.lt, 2018 m. lapkritis

 

Auginantiems kukurūzus: smulkintuvas ir skutikas
2018-10-08

Gyvulininkystės ūkiai, ruošiantys kukurūzų silosą, neapsieina be smulkintuvų. Juos kiekvienas ūkis įsigyja arba nuomojasi atsižvelgdamas į turimą plotą ir pageidaujamą našumą. Tinkama kukurūzų pjovimo technika garantuoja aukščiausią smulkinimo kokybę ir maistingus pašarus.

O siekiant paruošti puikų startą naujiems pasėliams, nuėmus derlių, kukurūzieną vertėtų susmulkinti ir tolygiai sumaišyti su žemėmis. Apie naujausią kukurūzų nuėmimo techniką ir dirvos priežiūrą po kukurūzų nuėmimo renginyje „Lietuvos artojų varžybos ir kukurūzų diena 2018“ pasakojo ir demonstravo įmonių atstovai. Daugiau apie tai – reportaže.
©www.lzukt.lt; www.agtroakademija.lt, 2018 m. spalis

Renkuosi plūgą: elektronika prieš mechaniką
2018-09-24

Nors populiarėja bearimės dirvos dirbimo technologijos, didėja susidomėjimas plūgais ir jų darbo galimybėmis. Tiek patys plūgai, tiek ir jų naujausi technologiniai sprendimai turi savo pliusų ir minusų. Todėl nežinant pažangiausių arimo technologijų darbo ekonominis rezultatas gali būti neigiamas. Ir atvirkščiai – apgalvotai taikant tradicinius dirvos įdirbimo būdus, ekonominis efektyvumas nenusileidžia bearimėms technologijoms. Apie naujausius plūgų patobulinimus ir inovacijas žemdirbiams renginyje „Lietuvos artojų varžybos ir kukurūzų diena 2018“ pasakojo ir demonstravo įmonių atstovai. Daugiau apie tai – reportaže.

©www.lzukt.lt, www.agroakademija.lt, 2018 m. spalis

Kukurūzų diena 2018: auginimas, veislių tyrimų rezultatai ir siloso gamyba
2018-09-20

Ne vienus metus kukurūzus auginantys ūkių šeimininkai įvertino jų privalumus – atsparumą sausrai, palyginti nesudėtingą priežiūrą ir didžiulį derlingumą, tad kasmet kukurūzų plotai didėja. Vienas svarbiausių momentų, pradedant auginti kukurūzus, – tinkamos veislės parinkimas, kuri atitiktų individualius ūkio poreikius. Kokia iš jų geriausia? Ar visada ūkiuose pavyksta pagaminti maksimaliai kokybišką kukurūzų silosą? Kaip išvengti klaidų, kad nebūtų pažeisti technologiniai reikalavimai, kaip valdyti ir įveikti problemas ruošiant šį pašarą – tai klausimai, į kuriuos vis dar turi atsakyti sau ne vienas ūkininkas, rudenį matydamas ne pačius geriausius pasigaminto kukurūzų siloso pašarinės vertės tyrimus.

Pasidalinti patirtimi, susipažinti su 23-ijų perspektyviausių kukurūzų hibridų auginimo rezultatais žemdirbiai galėjo atvykę į jungtinį renginį „Lietuvos arojų varžybos ir kukurūzų diena 2018“. Bandymą pagal mokslininkų rekomendacijas įrengė ir vykdė Lietuvos žemės ūkio  konsultavimo tarnybos (LŽŪKT) Technologinių paslaugų skyriaus specialistai.
Kukurūzų auginimo technologijas, 
kokybiško kukurūzų pašaro paruošimą ir bandymo rezultatus pristato LAMMC Žemdirbystės instituto Dirvožemio ir augalininkystės skyriaus vyresnioji mokslo darbuotoja dr. Ona Auškalnienė, LŽŪKT Technologinių paslaugų skyriaus vadovas Rimas Magyla ir gyvulininkystės ekspertas Vytas Gudaitis.
Red. Ramunė Sutkevičienė, oper. Egidijus Vilkevičius
©www.lzukt.lt; www.agroakademija.lt, 2018 m. rugsėjis

IKMIS 2018. Pasėlių stebėjimas – situacija Šiaurės Rytų Lietuvoje
2018-06-19

Kviečiame pasižiūrėti, kokia vasarinių kviečių, vasarinių miežių ir bulvių pasėlių būklė Šiaurės Rytų Lietuvoje, Zarasų rajone. Konsultuoja Lietuvos žemės ūkio konsultavimo tarnybos (LŽŪKT) Zarasų r. biuro augalininkystės konsultantė Aušra Rudinskienė. Individualios konsultacijos su LŽŪKT augalininkystės konsultantais informaciniame portale www.ikmis.lt. Prisijunkite.

IKMIS rasite nuolat atnaujinamą informaciją apie pasėlių situaciją savo rajone ir visoje Lietuvoje. Sužinosite, kokios ligos ar kenkėjai plinta, rasite augalų apsaugos priemonių naudojimo rekomendacijų, galėsitės naudotis elektroniniais augalų ligų, kenkėjų, piktžolių ir Lietuvoje registruotų augalų apsaugos produktų katalogais. Yra ir kitos naudingos informacijos. Visos IKMIS paslaugos nemokamos ir prieinamos bet kuriam, turinčiam interneto ryšį.
Kiekvieną savaitę www.agroakademija.lt skelbiama naujausia videoinformacija iš stebimų pasėlių.
© www.lzukt.lt; www.agroakademija.lt, 2018 m. birželis

IKMIS 2018. Pasėlių stebėjimas – situacija Šiaurės Rytų Lietuvoje
2018-06-06

 

Kviečiame pasižiūrėti, kokia vasarinių ir žieminių kviečių, miežių bei žirnių pasėlių būklė Šiaurės Rytų Lietuvoje, Utenos rajone. Konsultuoja Lietuvos žemės ūkio konsultavimo tarnybos (LŽŪKT) augalininkystės konsultantas Kazimieras Keraitis. Individualios konsultacijos su LŽŪKT augalininkystės konsultantais informaciniame portale www.ikmis.lt. Prisijunkite.

IKMIS rasite nuolat atnaujinamą informaciją apie pasėlių situaciją savo rajone ir visoje Lietuvoje. Sužinosite, kokios ligos ar kenkėjai plinta, rasite augalų apsaugos priemonių naudojimo rekomendacijų, galėsitės naudotis elektroniniais augalų ligų, kenkėjų, piktžolių ir Lietuvoje registruotų augalų apsaugos produktų katalogais. Yra ir kitos naudingos informacijos. Visos IKMIS paslaugos nemokamos ir prieinamos bet kuriam, turinčiam interneto ryšį.
Kiekvieną savaitę www.agroakademija.lt skelbiama naujausia videoinformacija iš stebimų pasėlių.
© www.lzukt.lt; www.agroakademija.lt, 2018 m. birželis

 

IKMIS 2018. Pasėlių stebėjimas – situacija Pietų Lietuvoje
2018-05-29

Kviečiame pasižiūrėti, kokia vasarinių ir žieminių kviečių, žieminių rapsų bei žirnių būklė Pietų Lietuvoje, Lazdijų rajone. Konsultuoja Lietuvos žemės ūkio konsultavimo tarnybos (LŽŪKT) augalininkystės konsultantė Jolita Rasimavičiūtė. Individualios konsultacijos su LŽŪKT augalininkystės konsultantais informaciniame portale www.ikmis.lt. Prisijunkite.

IKMIS rasite nuolat atnaujinamą informaciją apie pasėlių situaciją savo rajone ir visoje Lietuvoje. Sužinosite, kokios ligos ar kenkėjai plinta, rasite augalų apsaugos priemonių naudojimo rekomendacijų, galėsitės naudotis elektroniniais augalų ligų, kenkėjų, piktžolių ir Lietuvoje registruotų augalų apsaugos produktų katalogais. Yra ir kitos naudingos informacijos. Visos IKMIS paslaugos nemokamos ir prieinamos bet kuriam, turinčiam interneto ryšį.

Kiekvieną savaitę www.agroakademija.lt skelbiama naujausia videoinformacija iš stebimų pasėlių.

© www.lzukt.lt; www.agroakademija.lt, 2018 m. gegužė

IKMIS 2018. Pasėlių stebėjimas – situacija Šiaurės Vakarų Lietuvoje
2018-05-22

Kviečiame pasižiūrėti, kokia vasarinių ir žieminių kviečių, žieminių rapsų bei žirnių būklė Mažeikių rajone. Konsultuoja Lietuvos žemės ūkio konsultavimo tarnybos (LŽŪKT) augalininkystės konsultantė Dalia Pociuvienė. Individualios konsultacijos su LŽŪKT augalininkystės konsultantais informaciniame portale www.ikmis.lt. Prisijunkite.

IKMIS rasite nuolat atnaujinamą informaciją apie pasėlių situaciją savo rajone ir visoje Lietuvoje. Sužinosite, kokios ligos ar kenkėjai plinta, rasite augalų apsaugos priemonių naudojimo rekomendacijų, galėsitės naudotis elektroniniais augalų ligų, kenkėjų, piktžolių ir Lietuvoje registruotų augalų apsaugos produktų katalogais. Yra ir kitos naudingos informacijos. Visos IKMIS paslaugos nemokamos ir prieinamos bet kuriam, turinčiam interneto ryšį. Kiekvieną savaitę www.agroakademija.lt skelbiama naujausia videoinformacija iš stebimų pasėlių.
 © www.lzukt.lt; www.agroakademija.lt, 2018 m. gegužė

 

IKMIS 2018. Pasėlių stebėjimas – situacija Rytų Lietuvoje
2018-05-15

Kviečiame pasižiūrėti, kokia žieminių kviečių, žieminių rapsų ir žirnių būklė Ukmergės rajone. Konsultuoja Lietuvos žemės ūkio konsultavimo tarnybos (LŽŪKT) augalininkystės konsultantė Vilma Kačinskienė. Individualios konsultacijos su LŽŪKT augalininkystės konsultantais informaciniame portale www.ikmis.lt. Prisijunkite.

IKMIS rasite nuolat atnaujinamą informaciją apie pasėlių situaciją savo rajone ir visoje Lietuvoje. Sužinosite, kokios ligos ar kenkėjai plinta, rasite augalų apsaugos priemonių naudojimo rekomendacijų, galėsitės naudotis elektroniniais augalų ligų, kenkėjų, piktžolių ir Lietuvoje registruotų augalų apsaugos produktų katalogais. Rasite ir kitos naudingos informacijos. Visos IKMIS paslaugos nemokamos ir prieinamos bet kuriam, turinčiam interneto ryšį.
Kiekvieną savaitę www.agroakademija.lt skelbiama naujausia videoinformacija iš stebimų pasėlių.

© www.lzukt.lt; www.agroakademija.lt, 2018 m. gegužė

IKMIS 2018. Pasėlių stebėjimas – situacija Rytų Lietuvoje
2018-05-02

Kviečiame pasižiūrėti, kokia žieminių kviečių ir žieminių rapsų būklė Širvintų rajone. Konsultuoja Lietuvos žemės ūkio konsultavimo tarnybos (LŽŪKT) augalininkystės konsultantė Janina Ona Gečienė. Individualios konsultacijos su LŽŪKT augalininkystės konsultantais informaciniame portale www.ikmis.lt.
LŽŪKT augalininkystės konsultantai visoje Lietuvoje pradėjo dinaminius pasėlių stebėjimus. Prisijunkite prie informacinės sistemos www.ikmis.lt. Jau dabar rasite nuolat atnaujinamą informaciją apie pasėlių situaciją savo rajone ir visoje Lietuvoje. Sužinosite, kokios ligos ar kenkėjai plinta, rasite augalų apsaugos priemonių naudojimo rekomendacijų, galėsitės naudotis elektroniniais augalų ligų, kenkėjų, piktžolių ir Lietuvoje registruotų augalų apsaugos produktų katalogais. Rasite ir kitos naudingos informacijos. Visos IKMIS paslaugos nemokamos ir prieinamos bet kuriam, turinčiam interneto ryšį.

Kiekvieną savaitę www.agroakademija.lt skelbiama naujausia videoinformacija iš stebimų pasėlių.

© www.lzukt.ltwww.agroakademija.lt, 2018 m. gegužė

 

IKMIS 2018. Pasėlių stebėjimas – situacija Vakarų Lietuvoje
2018-04-24

Lietuvos žemės ūkio konsultavimo tarnybos (LŽŪKT) augalininkystės konsultantai visoje Lietuvoje pradėjo dinaminius pasėlių stebėjimus.
Prisijunkite prie informacinės sistemos www.ikmis. Jau dabar rasite nuolat atnaujinamą informaciją apie pasėlių situaciją savo rajone ir visoje Lietuvoje. Sužinosite, kokios ligos ar kenkėjai plinta, rasite augalų apsaugos priemonių naudojimo rekomendacijų, galėsitės naudotis elektroniniais augalų ligų, kenkėjų, piktžolių ir Lietuvoje registruotų augalų apsaugos produktų katalogais. Rasite ir kitos naudingos informacijos. Visos IKMIS paslaugos nemokamos ir prieinamos bet kuriam, turinčiam interneto ryšį.
Kiekvieną savaitę www.agroakademija.lt skelbiama naujausia videoinformacija iš stebimų pasėlių
Individualios konsultacijos su LŽŪKT augalininkystės konsultantais informaciniame portale www.ikmis.lt.
Antrasis videoreportažas parengtas Rietavo savivaldybėje, apžiūrint žieminių kviečių ir žieminių rapsų laukus.
© www.lzukt.ltwww.agroakademija.lt, 2018 m. balandis

IKMIS 2018. Pasėlių stebėjimas – situacija Vidurio Lietuvoje
2018-04-17

Lietuvos žemės ūkio konsultavimo tarnybos (LŽŪKT) augalininkystės konsultantai visoje Lietuvoje pradėjo dinaminius pasėlių stebėjimus. Prisijunkite prie informacinės sistemos www.ikmis.lt. Jau dabar rasite nuolat atnaujinamą informaciją apie pasėlių situaciją savo rajone ir visoje Lietuvoje. Sužinosite, kokios ligos ar kenkėjai plinta, rasite augalų apsaugos priemonių naudojimo rekomendacijų, galėsitės naudotis elektroniniais augalų ligų, kenkėjų, piktžolių ir Lietuvoje registruotų augalų apsaugos produktų katalogais.
Bus stebimi ūkininkų žieminių rapsų, žieminių ir vasarinių kviečių, vasarinių miežių, bulvių ir sėjamųjų žirnių pasėliai. Kenksmingų organizmų plitimas pasėliuose prognozuojamas vadovaujantis meteorologinių stotelių duomenimis, tad sistemoje pateikta informacija yra operatyvi, ir, tikimės, padės priimti teisingus augalų apsaugos sprendimus.
Kiekvieną savaitę www.agroakademija.lt bus skelbiama naujausia videoinformacija iš stebimų pasėlių. Pirmasis videoreportažas parengtas Kauno rajone, apžiūrint žieminių kviečių ir žieminių rapsų laukus.
Individualios konsultacijos su LŽŪKT augalininkystės konsultantais informaciniame portale www.ikmis.lt.
© www.lzukt.ltwww.agroakademija.lt, 2018 m. balandis

Renkuosi sėjamąją (2)
2018-04-02

Lygiai taip pat kaip ir visa žemės ūkio technika turi būti pasirenkama labai atidžiai, taip pat ir sėjamosios pasirinkimas geriausiai įgyvendinamas nusistačius konkrečius kriterijus. Kokią sėjamąją rinktis: pneumatinę ar mechaninę, diskinę ar noraginę? Taigi, į ką reikėtų atkreipti dėmesį, renkantis sėjamąją? Konsultuoja UAB „DOJUS agro“ ir UAB „Dotnuva Baltic“ produktų vadybininkai.

Reportažo pirmąją dalį žiūrėkite čia.

© www.lzukt.ltwww.agroakademija.lt, 2018 m. balandis

Renkuosi sėjamąją (1)
2018-03-28

„Kaip pasėsi, taip ir duonos turėsi“, – sako patarlė. Mažinant žemės dirbimo intensyvumą ir atsisakant arimo plūgu, sėjamosios vaidmuo žemės ūkio augalų augimo technologijoje didėja. Ypač didelis dėmesys skiriamas sėjamųjų universalumui, kad būtų galima sėti kuo daugiau ir įvairesnių augalų į skirtingai įdirbtas arba visai neįdirbtas dirvas.

Sėjos kokybei užtikrinti svarbu žinoti ir suprasti sėjamųjų konstrukcijas, veikimą, panaudojimo galimybes, mokėti pasirinkti mašinas ir sureguliuoti jas įvairių augalų sėjai skirtingomis sąlygomis.Nors pasirinkti tikrai yra iš ko, tačiau apsispręsti nelengva. Jeigu tai pati pirma Jums reikalinga įranga ir mažai apie jas nusimanote – tokiu atveju reikia ir visai naudinga pasitarti su specialistu, kuris gali patarti, kokia įranga yra geriausia konkrečiu atveju. Parodoje „Ką pasėsi 2018“ konsultavo UAB „Dotnuva Baltic“, UAB „DOJUS agro“ ir AB  „Lytagra“ produktų vadybininkai.
Red. Ramunė Sutkevičienė, oper. Egidijus Vilkevičius
©www.lzukt.lt, www.agroakademija.lt, 2018 m. kovas

Selekcininkų patirtis. Lietuviškos avižų ir žirnių veislės (2)
2018-02-26

Lietuvoje avižos dažniau buvo siejamos su pašarais, tad ūkininkai jas auginti pradėjo visai neseniai. Kadangi šaknų sistema išvystyta geriau negu miežių ir kviečių, jos mažiau reiklios dirvos reakcijai ir geriau pasisavina jose esančias maisto medžiagas, mažiau reiklios ir priešsėliams. Avižos – ypatingos vertės grūdai. Nemažai ūkininkų per paskutiniuosius ketverius metus pabandė auginti pusiau belapius ar net belapius žirnius. Vieni juos pamėgo ir ieško būdų, kaip padidinti jų plotus. Kitiems nepatiko, nes arba nesisekė išauginti norimą derlių, arba buvo problemų jį nuimant. Pasak mokslininkų, žirniai – jautrūs aplinkos sąlygoms, todėl rizikinga sėti atvežtines sėklas, neišbandytas auginti Lietuvos sąlygomis. Kokie yra lietuviškų avižų ir žirnių veislių ypatumai? Apie tai kalbamės su LAMMC Žemdirbystės instituto mokslininkėmis Kristyna Razbadauskiene ir dr. Vida Danyte.
Red. Ramunė Sutkevičienė, oper. Egidijus Vilkevičius
© www.lzukt.lt, www.agroakademija.lt, 2018 m. vasaris

Selekcininkų patirtis. Lietuviškos javų veislės (1)
2018-02-19

Selekcininkai, kurdami šiuolaikines javų ir kitų augalų veisles, daug prisideda prie to, kad ūkiuose didėtų pasėlių derlingumas. Ūkininkai, savo ruožtu, nuolat domisi veislėmis ir ieško tinkamiausių savo laukams. Ir ne veltui, nes veislės yra vienas būdų efektyvinti ūkininkavimą, padidinti pasėlių derlingumą. Todėl labai svarbu  ne tik apsispręsti, kokį augalą auginti, bet ir žinoti, kokią veislę pasirinkti.
Apie kviečių ir miežių selekciją, naujausias veisles pasakoja Lietuvos agrarinių ir miškų mokslų centro Žemdirbystės instituto mokslininkai, selekcininkai doc. dr. Vytautas Ruzgas ir dr. Algė Leistrumaitė.
Red. Ramunė Sutkevičienė, oper. Egidijus Vilkevičius
© www.lzukt.lt, www.agroakademija.lt, 2018 m. vasaris

Patirtis: per ketvirtį amžiaus tvaraus ūkininkavimo link
2017-11-02

Vadovaudamasi šūkiu – apgalvoti iš anksto, žvelgti už ribų ir apsvarstyti net ir neįprasčiausius sprendimus – per ketvirtį amžiaus UAB „AGRA Corporation“ tapo viena didžiausių Lietuvoje grūdinių žemės augalų auginimo ūkių, valdanti per 5 tūkstančius ha dirbamos žemės ir užauginanti apie 30 tūkstančių tonų kviečių, miežių, rapsų ir ankštinių augalų. Bendrovės vadovai įsitikinę, kad žemės ūkio ateitį lems sveiki produktai, užaugę sveikame dirvožemyje, o tokia ateitis įmanoma tik esant harmonijai tarp žemės ūkio ir aplinkos.
Anot gamybos direktoriaus, agronomo Tautvydo Beinoro, pirmiausia reikia galvoti apie dirvą į ją investuoti, net ir smulkmenos labai svarbios. Svarbiausia – iš karto nesitikėti greitų rezultatų. „Per metus dirvoje situacijos nepakeisi. Reikia turėti kantrybės ir pakeisti mąstymą, – įsitikinęs Tautvydas Beinoras. – Dvejus metus jokių pajamų negavome, tik investavome į dirvą. Po trejų metų iš laukų, iš kurių prikuldavome 4–5 t/ha, gavome 8,5–9 t/ha derlių. Mums per prievartą niekas nekišo tokio ūkininkavimo būdo, patys susivokėme. Reikia turėti viziją ir jos siekti. Genialumas – paprastume“. Apie tvaraus ūkininkavimo filosofiją žiūrėkite vaizdo reportaže.
Red. Ramunė Sutkevičienė, oper. Egidijus Vilkevičius
© www.lzukt.lt, www.agroakademija.lt, 2017 m. lapkritis

Dirvožemio tyrimas. „Nesame tokie turtingi, kad bertume į žemę viską“
2017-10-10

„Nesame tokie turtingi, kad bertume į žemę viską. Reikia supratingumo“, – įsitikinęs Plungės rajone daugiau kaip du dešimtmečius augalininkystės ūkį valdantis Rolandas Mačiuitis. Šiemet parodoje „Agrovizija“ ūkininkas laimėjo LŽŪKT įsteigtą prizą – dirvožemio ėminių paėmimą iš 50 ha ploto. Ūkininkas džiaugiasi laimėjęs loterijoje ir sako dirvožemį tirti pradėjęs prieš gerą dešimtmetį. Apie dirvožemio tyrimo naudą ir eksperimentus – iš žemaičio patirties bei LŽŪKT Rietavo biuro augalininkystės konsultanto Tomo Luotės.
Red. Ramunė Sutkevičienė, oper. Egidijus Vilkevičius
©www.lzukt.lt, www.agroakademija.lt, 2017 m. spalis

Grūduose – gausybė nuodus gaminančių grybų
2017-09-28

Dažni ir intensyvūs lietūs per vegetacijos sezoną ir dar šlapesnis ruduo lėmė, kad šiemet, palyginti su pernai metais, grūdai daugiau užkrėsti įvairiais mikotoksinais. Pasak mokslininkų, įdiegiant vis naujas augalų auginimo ir apsaugos technologijas, keičiasi mikroskopinių grybų, jų gaminamų mikotoksinų įvairovė, kaupimosi intensyvumas. Mikotoksinus gaminantys mikroskopiniai grybai užkrečia lauko augalus, ypač javus, jų augimo, derliaus nuėmimo, sandėliavimo ir perdirbimo metu.
Apie šių metų derliaus grūdų kokybę, augintojųdažniausiai daromas klaidas ir patarimus, kaip grūduose sumažinti Fusarium toksinų koncentracijų kiekį kalbamės su dr. Audrone Mankevičiene, LAMMC ŽI Augalų patologijos ir apsaugos skyriaus vyr. mokslo darbuotoja.
©www.lzukt.lt, www.agroakademija.lt, 2017 rugsėjis

Siekiantiems racionaliai ūkininkauti – kintamos normos tręšimo planas
2017-08-31

Kodėl, esant palankioms meteorologinėms sąlygoms, derlius prastas ir išlaidos beveik lygios pajamoms? Žemės ūkio augalai patręšti, kodėl situacija negerėja? Kaip racionaliai panaudoti visą turimos dirbamos žemės potencialą? Kiek trąšų reikia atiduoti konkretiems žemės ūkio augalams? Tai tik keli dažnesni probleminiai klausimai, kuriuos užduoda ūkininkai.
  Apie Kėdainių r. ūkininkaujančių J. Talmanto ir sūnų – Ovidijaus ir Pauliaus – sprendimą – kaip su mažiau gauti daugiau – žiūrėkite reportaže.
  Norite turėti kintamos normos tręšimo planą planuojamam žemės ūkio augalų derliui užauginti esant mažiausioms sąnaudoms ir išsaugojant dirvožemio derlingumą? Kreipkitės į LŽŪKT augalininkystės specialistus tel.: (8 347) 44 036, 8 650 70 473. 
Red. Ramunė Sutkevičienė, oper. Egidijus Vilkevičius
Daugiau informacijos apie kintamos normos tręšimo planą rasite čia.
Straipsnį apie ūkį skaitykite čia.

©www.lzukt.ltwww.agroakademija.lt, 2017 m. rugpjūtis 

Arimo pamoka: kaip išvengti arimo klaidų?
2017-08-24

„Dirvas ariame, kad didėtų jų našumas, gausėtų derliai, dirvos būtų kultūrinamos. Tai pagrindas stabiliems žemės ūkio derliams gauti. Jau nuo seno iki mūsų dienų arimas išlikęs kaip pagrindinis žemės dirbimo būdas. Kad ir kokios technologijos ateitų (bearimės, supaprastintos), mums, gyvenantiems vidurinėje klimato juostoje, kur dirvoje yra vandens perteklius, važinėja galinga ir sunki žemės ūkio technika, žemdirbiai dirvą vis tiek turės arti“, – įsitikinęs dr. Virginijus Feiza, LAMMC ŽI Dirvožemio ir augalininkystės skyriaus vedėjas.
Arimo pamokoje mokslininkas aptaria pagrindines arimo klaidas, pataria, kaip jų išvengti.
Red. Ramunė Sutkevičienė, oper. Egidijus Vilkevičius
© www.lzukt.lt, www.agroakademija.lt, 2017 m. rugpjūtis

Javapjūtė prasidėjo. Tikimasi 8–9 t iš hektaro
2017-08-10

Joniškio rajone įsikūrusios Alsių žemės ūkio bendrovės laukai driekiasi 1320 ha plote, kurio daugiau nei trečdalis – nuosava žemė. Pagrindinė bendrovės veiklos kryptis – augalininkystė. Kasmet sėjami žieminiai kviečiai, rapsai, miežiai, kvietrugiai, žirniai ir pupos.  Bendrovėje jau pradėti šių metų derliaus nuėmimo darbai. Pasak Alsių žemės ūkio bendrovės vadovo, agronomo Romučio Lipšto, pernai tokiu metu darbas jau virte vire. Ši vasara nėra tokia dosni.

Red. Jolanta Abarienė, oper. Egidijus Vilkevičius

© www.lzukt.lt; www.agroakademija.lt, 2017 m. rugpjūtis

Daugiau informacijos rasite čia

Arimas: artojas vis dar reikalingas?
2017-07-04

Lietuvos žemės ūkio konsultavimo tarnybos Kaišiadorių rajono biuro iniciatyva birželio pabaigoje ūkininkai buvo pakviesti į jau tradicinį renginį – arimo pamoką. Ji buvo organizuota siekiant pasiruošti liepos 12 d. vyksiančioms 19-osioms Lietuvos artojų varžyboms.
Renginyje dalyvavusių ištvermę bandęs permainingas oras netrukdė nei arti, nei mokytis arimo meno. Ūkininkai iš įvairių rajono vietų kaip tik džiaugėsi, kad oras tinkamas mokytis. Jie drauge su renginio organizatoriais ir rėmėjais ne tik diskutavo apie arimo subtilybes, aiškinosi, kaip išvengti arimo klaidų, bet ir pabandė atsakyti į klausimą ar, gausėjant ūkiuose moderniai technikai ir išmaniosioms technologijoms, artojas vis dar reikalingas?

Išrinkti geriausi arimo meistrai savo kraštui atstovaus liepos 12 d. (trečiadienį) Liepų kaime (Dotnuvos sen., Kėdainių r.) vyksiančiose LIETUVOS ARTOJŲ VARŽYBOSE 2017. Atvykite ir Jūs: lauks ne tik geriausi šalies artojai, bet ir tautinių amatų pamokos, atrakcijos ir žaidimai. Artojams reikalingas TAVO palaikymas! Kviečiame.

Red. Ramunė Sutkevičienė, oper. Egidijus Vilkevičius
© www.lzukt.lt, www.agrokademija.lt, 2017 m. birželis

IKMIS. Pasėlių stebėjimas – situacija Rytų Lietuvoje
2017-06-27

Kviečiame susipažinti pasėlių situacija (vasariniai miežiai ir kviečiai, žirniai, žieminiai kviečiai, bulvės) Švenčionių rajone.

Turite klausimų dėl pasėlių priežiūros? Junkitės į sistemą www.ikmis.lt. Prisijungę rasite nuolat atnaujinamą informaciją apie pasėlių situaciją savo rajone ir visoje Lietuvoje. Sužinosite, kokios ligos ar kenkėjai plinta, rasite augalų apsaugos priemonių naudojimo rekomendacijų, galėsitės naudotis elektroniniais augalų ligų, kenkėjų, piktžolių ir Lietuvoje registruotų augalų apsaugos produktų katalogais. Kenksmingų organizmų plitimas pasėliuose prognozuojamas vadovaujantis meteorologinių stotelių duomenimis, tad sistemoje pateikta informacija yra operatyvi, ir, tikimės, padės priimti teisingus augalų apsaugos sprendimus.

Individualios konsultacijos su Konsultavimo tarnybos augalininkystės konsultantais www.ikmis.lt.

Oper. Egidijus Vilkevičius

© www.lzukt.lt; www.agroakademija.lt, 2017 m. birželis

IKMIS. Pasėlių stebėjimas – situacija Šiaurės Lietuvoje
2017-06-13

Kviečiame susipažinti pasėlių situacija (žieminiai kviečiai, vasariniai miežiai ir kviečiai, bulvės)  Joniškio rajone.

Turite klausimų dėl pasėlių priežiūros? Junkitės į sistemą www.ikmis.lt. Prisijungę rasite nuolat atnaujinamą informaciją apie pasėlių situaciją savo rajone ir visoje Lietuvoje. Sužinosite, kokios ligos ar kenkėjai plinta, rasite augalų apsaugos priemonių naudojimo rekomendacijų, galėsitės naudotis elektroniniais augalų ligų, kenkėjų, piktžolių ir Lietuvoje registruotų augalų apsaugos produktų katalogais.

Kenksmingų organizmų plitimas pasėliuose prognozuojamas vadovaujantis meteorologinių stotelių duomenimis, tad sistemoje pateikta informacija yra operatyvi, ir, tikimės, padės priimti teisingus augalų apsaugos sprendimus.

Individualios konsultacijos su Konsultavimo tarnybos augalininkystės konsultantais www.ikmis.lt

© www.lzukt.lt; www.agroakademija.lt, 2017 m. birželis

IKMIS. Pasėlių stebėjimas – situacija Vidurio Lietuvoje
2017-06-06

Turite klausimų dėl pasėlių priežiūros? Junkitės į sistemą www.ikmis.lt. Prisijungę rasite nuolat atnaujinamą informaciją apie pasėlių situaciją savo rajone ir visoje Lietuvoje. Sužinosite, kokios ligos ar kenkėjai plinta, rasite augalų apsaugos priemonių naudojimo rekomendacijų, galėsitės naudotis elektroniniais augalų ligų, kenkėjų, piktžolių ir Lietuvoje registruotų augalų apsaugos produktų katalogais.

Kenksmingų organizmų plitimas pasėliuose prognozuojamas vadovaujantis meteorologinių stotelių duomenimis, tad sistemoje pateikta informacija yra operatyvi, ir, tikimės, padės priimti teisingus augalų apsaugos sprendimus.

Individualios konsultacijos su Konsultavimo tarnybos augalininkystės konsultantais www.ikmis.lt.

© www.lzukt.lt; www.agroakademija.lt, 2017 m. birželis

IKMIS. Pasėlių stebėjimas – situacija Šiaurės Lietuvoje
2017-05-30

Kviečiame susipažinti su žieminių kviečių, žieminių rapsų, žirnių ir vasarinių miežių bei kviečių pasėlių situacija Biržų rajone.

Turite klausimų dėl pasėlių priežiūros? Junkitės į sistemą www.ikmis.lt. Prisijungę rasite nuolat atnaujinamą informaciją apie pasėlių situaciją savo rajone ir visoje Lietuvoje. Sužinosite, kokios ligos ar kenkėjai plinta, rasite augalų apsaugos priemonių naudojimo rekomendacijų, galėsitės naudotis elektroniniais augalų ligų, kenkėjų, piktžolių ir Lietuvoje registruotų augalų apsaugos produktų katalogais.

Kenksmingų organizmų plitimas pasėliuose prognozuojamas vadovaujantis meteorologinių stotelių duomenimis, tad sistemoje pateikta informacija yra operatyvi, ir, tikimės, padės priimti teisingus augalų apsaugos sprendimus. Individualios konsultacijos su Konsultavimo tarnybos augalininkystės konsultantais www.ikmis.lt.

Oper. Egidijus Vilkevičius

© www.lzukt.lt; www.agroakademija.lt, 2017 m. gegužė

IKMIS. Pasėlių stebėjimas – situacija Vakarų Lietuvoje
2017-05-23

Kviečiame susipažinti su žieminių kviečių, žieminių rapsų ir žirnių pasėlių situacija Tauragės rajone.

Turite klausimų dėl pasėlių priežiūros? Junkitės į sistemą www.ikmis.lt. Prisijungę rasite nuolat atnaujinamą informaciją apie pasėlių situaciją savame rajone ir visoje Lietuvoje. Be to, galėsite nemokamai individualiai konsultuotis.

Oper. Egidijus Vilkevičius

© www.lzukt.lt; www.agroakademija.lt, 2017 m. gegužė

IKMIS. Pasėlių stebėjimas – situacija Šiaurės Rytų Lietuvoje
2017-05-16

Kviečiame susipažinti su žieminių kviečių, žieminių rapsų ir žirnių pasėlių situacija Kupiškio rajone.

Turite klausimų dėl pasėlių priežiūros? Junkitės į sistemą www.ikmis.lt. Prisijungę rasite nuolat atnaujinamą informaciją apie pasėlių situaciją savame rajone ir visoje Lietuvoje. Be to, galėsite nemokamai individualiai konsultuotis. Oper. Egidijus Vilkevičius

© www.lzukt.lt; www.agroakademija.lt, 2017 m. gegužė

IKMIS. Pasėlių stebėjimas – situacija Pietvakarių Lietuvoje
2017-05-09

Kviečiame susipažinti su žieminių kviečių, žieminių rapsų ir žirnių pasėlių situacija Marijampolėje.

Turite klausimų dėl pasėlių priežiūros? Junkitės į sistemą www.ikmis.lt. Prisijungę rasite nuolat atnaujinamą informaciją apie pasėlių situaciją savame rajone ir visoje Lietuvoje. Be to, galėsite nemokamai individualiai konsultuotis.

Oper. Egidijus Vilkevičius

© www.lzukt.lt; www.agroakademija.lt, 2017 m. gegužė

IKMIS. Pasėlių stebėjimas – situacija Vakarų Lietuvoje
2017-05-03

Turite klausimų dėl pasėlių priežiūros? Junkitės į sistemą www.ikmis.lt. Prisijungę rasite nuolat atnaujinamą informaciją apie pasėlių situaciją savame rajone ir visoje Lietuvoje. Be to, galėsite nemokamai individualiai konsultuotis.

Kviečiame susipažinti su pasėlių (žieminių rapsų ir žieminių kviečių) stebėjimo videoinformacija iš Kretingos rajono.

Oper. Egidijus Vilkevičius

© www.lzukt.lt; www.agroakademija.lt, 2017 m. gegužė

IKMIS. Pasėlių stebėjimas – situacija Vidurio Lietuvoje
2017-04-25

Kviečiame susipažinti su pasėlių situacija Kaišiadorių rajone, apžiūrint žieminius rapsus ir žieminius kviečius.

Lietuvos žemės ūkio konsultavimo tarnybos (LŽŪKT) augalininkystės konsultantai visoje Lietuvoje pradėjo dinaminius pasėlių stebėjimus. Ūkininkai, prisijungę prie informacinės sistemos www.ikmis.lt, jau šį mėnesį ras nuolat atnaujinamą informaciją apie pasėlių situaciją savo rajone ir visoje Lietuvoje. Sužinos, kokios ligos ar kenkėjai plinta, ras augalų apsaugos priemonių naudojimo rekomendacijų, galės naudotis elektroniniais augalų ligų, kenkėjų, piktžolių ir Lietuvoje registruotų augalų apsaugos produktų katalogais.

Bus stebimi ūkininkų žieminių rapsų, žieminių ir vasarinių kviečių, vasarinių miežių, bulvių ir sėjamųjų žirnių pasėliai, o kenksmingų organizmų plitimas prognozuojamas vadovaujantis meteorologinių stotelių duomenimis. Taigi, sistemoje pateikta informacija bus operatyvi, padėsianti priimti teisingus augalų apsaugos sprendimus.

Kiekvieną savaitę www.agroakademija.lt – naujausia videoinformacija iš stebimų pasėlių. Individualios konsultacijos su Konsultavimo tarnybos augalininkystės konsultantais www.ikmis.lt.

Oper. Egidijus Vilkevičius

© www.lzukt.lt; www.agroakademija.lt, 2017 m. balandis

IKMIS. Pasėlių stebėjimas – situacija Pietryčių Lietuvoje
2017-04-19

Lietuvos žemės ūkio konsultavimo tarnybos (LŽŪKT) augalininkystės konsultantai visoje Lietuvoje pradėjo dinaminius pasėlių stebėjimus. Ūkininkai, prisijungę prie informacinės sistemos www.ikmis.lt, jau šį mėnesį ras nuolat atnaujinamą informaciją apie pasėlių situaciją savo rajone ir visoje Lietuvoje. Sužinos, kokios ligos ar kenkėjai plinta, ras augalų apsaugos priemonių naudojimo rekomendacijų, galės naudotis elektroniniais augalų ligų, kenkėjų, piktžolių ir Lietuvoje registruotų augalų apsaugos produktų katalogais.

Bus stebimi ūkininkų žieminių rapsų, žieminių ir vasarinių kviečių, vasarinių miežių, bulvių ir sėjamųjų žirnių pasėliai, o kenksmingų organizmų plitimas prognozuojamas vadovaujantis meteorologinių stotelių duomenimis. Taigi, sistemoje pateikta informacija bus operatyvi, padėsianti priimti teisingus augalų apsaugos sprendimus.

Kiekvieną savaitę www.agroakademija.lt bus skelbiama naujausia videoinformacija iš stebimų pasėlių. Pirmasis videoreportažas parengtas Šalčininkų rajone, apžiūrint žieminių kviečių ir žieminių rapsų laukus.

Individualios konsultacijos su LŽŪKT augalininkystės konsultantais informaciniame portale www.ikmis.lt.

Oper. Egidijus Vilkevičius

© www.lzukt.lt; www.agroakademija.lt, 2017 m. balandis

Patirtis: žiemkenčių tręšimas pavasarį
2017-03-28

Kasmet augalų vegetacijos sezono pradžia kitokia: pernai kovo viduryje žiemkenčius daugelis jau tręšė azoto trąšomis, šiemet, prasidėjus kovo paskutinei dekadai, tręšti tik pradedame. Štai šiaurės rytinėje Lietuvos dalyje tik dvi savaitės kaip laukai atsikratė sniego. Prognozuojama, kad netrukus sulauksime daugiau nei 10 laipsnių šilumos. Dirvoms pradžiūvus,  skubėsime maitinti žieminius kviečius bei rapsus.
ŽŪB Panevėžio „Agrocentras“ vyriausiasis agronomas Kęstutis Glinskis, sako, kad bendrovės pasėliai peržiemojo gerai ir didelių nuostolių bus išvengta. Daugiau – vaizdo reportaže.

Red. Ramunė Sutkevičienė, oper. Egidijus Vilkevičius

© www.lzukt.lt; www.agroakademija.lt, 2017 m. kovas

Mokslininkams – iššūkiai, ūkininkams – galimybės (2)
2017-02-02

Šalies žemės ūkio darbuotojai, nebijantys naujovių, stebintys ir taikantys ūkiuose mokslo pasiekimus, buvo pakvieti į 7-ąją mokslinę ataskaitinę konferenciją „Agrariniai ir miškininkystės mokslai: naujausi tyrimų rezultatai ir inovatyvūs sprendimai“. Nors mokslininkų tyrinėjimų kryptys vis labiau suka fundamentaliųjų mokslų link, tačiau kartu stengiamasi surasti laiko atlikti žemdirbiams aktualius tyrimus ir bandymus. Antrajame reportaže – ilgalaikio įvairaus intensyvumo žemės dirbimo įtaka dirvožemiui.

Oper. Egidijus Vilkevičius, red. Ramunė Sutkevičienė

© www.lzukt.lt ir www.agroakademija.lt

2017 m. sausis

Mokslininkams – iššūkiai, ūkininkams – galimybės (1)
2017-01-30

Šalies žemės ūkio darbuotojai, nebijantys naujovių, stebintys ir taikantys ūkiuose mokslo pasiekimus, buvo pakvieti į 7-ąją mokslinę ataskaitinę konferenciją „Agrariniai ir miškininkystės mokslai: naujausi tyrimų rezultatai ir inovatyvūs sprendimai“. Per keturias konferencijos dienas šalies žemės ūkio darbuotojams buvo pristatyta 70 pranešimų.

Nors mokslininkų tyrinėjimų kryptys vis labiau suka fundamentaliųjų mokslų link, vykdoma vis daugiau tarptautinių projektų, tačiau kartu stengiamasi surasti laiko atlikti žemdirbiams aktualius tyrimus ir bandymus. Pagrindinės tyrinėjimų temos – augalų produktyvumo didinimas, efektyvi apsauga nuo ligų ir kenkėjų, žemės dirbimo būdų įtaka dirvožemio savybėms ir produkcijos kokybei, subalansuotas tręšimas. Pirmajame reportaže – plačiausiai auginamų rapsų ir kviečių veislių tinkamumo IKOK tyrimai.

Oper. Egidijus Vilkevičius, red. Ramunė Sutkevičienė

© www.lzukt.lt ir www.agroakademija.lt

2017 m. sausis

                                                                                                                                                                                                                                                                           

Kviečiame į agrarinių ir miškininkystės mokslų konferenciją
2017-01-19

Žemės ūkis susiduria su įvairiais iššūkiais: aprūpinti maistu vis daugiau gyventojų pasaulyje, prisidėti prie neigiamo poveikio aplinkai ir klimato kaitai mažinimo, neatsinaujinančių energijos išteklių tausaus naudojimo, prisitaikyti prie naujų klimato sąlygų, – tad agrariniams ir miškininkystės mokslams tenka kompleksiškai spręsti iškilusias problemas vykdant fundamentinius bei taikomuosius mokslinius tyrimus ir eksperimentinę plėtrą.

Tyrimų rezultatai visuomenei bus pristatyti 2017 m. sausio 24–27 dienomis LAMMC įvyksiančioje 7-oje kasmetinėje mokslinėje ataskaitinėje konferencijoje „Agrariniai ir miškininkystės mokslai: naujausi tyrimų rezultatai ir inovatyvūs sprendimai“. Per keturias konferencijos dienas šalies žemės ūkio darbuotojams bus pristatyti 70 pranešimai. Kviečiame dalyvauti.

Oper. Egidijus Vilkevičius, red. Ramunė Sutkevičienė

www.lzukt.lt ir www.agroakademija.lt

© 2017 m. sausis

Kaip gyveni, žiemkenty?
2017-01-09

Staiga atšalus orams, žemdirbiai sunerimo dėl žiemkenčių peržiemojimo. Anot specialistų, jis priklauso ne vien nuo oro sąlygų. Jų žiemojimo sėkmę lemia veislės žiemkentiškumas, dirvožemio tipas, tręšimas, augalų apsaugos produktų panaudojimo laikas, taip pat augalų išsivystymas rudenį. Pasėlių žiemojimo sėkmė priklauso ir nuo to, kokį augimo tarpsnį jie yra pasiekę iki žiemos šalčių. Apie tai – reportaže.

Trumpai apie lapkričio–sausio 6 d. meteorologinius duomenis: lapkritį vidutinė oro temperatūra buvo nuo -0,6 °C rytiniuose rajonuose iki -3,6 °C pajūryje (vakarinėje šalies pusėje artima 1981–2010 m. standartinei klimato normai (toliau – SKN), rytinėje – iki 1 °C žemesnė už SKN). Aukščiausia oro temperatūra pakilo iki 7–10 °C. Žemiausia oro temperatūra mėnesio pabaigoje daugelyje rajonų nukrito iki 7–14 °C šalčio, Radviliškyje – iki -16 °C, Ukmergėje iki -20 °C, vakariniuose rajonuose iki 2–6 °C šalčio. Didesnėje šalies dalyje per lapkritį kritulių iškrito 65–105 mm (1,3–1,8 SKN), kai kuriuose pietiniuose ir šiaurės rytiniuose rajonuose siekė 55–60 mm (beveik SKN). Metinis kritulių kiekis didžiausias buvo Lietuvos rytuose. Sniego danga vietomis susidarė lapkričio 1–2 d., daugelyje rajonų – lapkričio 5–6 d. Pirmojo dešimtadienio pabaigoje vidutinis sniego dangos storis didesnėje šalies dalyje buvo 5–12 cm, kai kuriuose rajonuose ir Telšių apylinkėse siekė 18–22 cm, pajūryje – mažiau nei 1 cm. Ketvirtąjį penktadienį sniegas visur nutirpo. Lapkričio 27–28 d. vėl pasnigo, mėnesio pabaigoje vidutinis sniego dangos storis daug kur buvo 4–14 cm, Žemaitijoje ir Suvalkijoje siekė 1–3 cm. Pajūryje sniego nebuvo. Gruodis buvo pakankamai šiltas (Vilniuje -0,6 °C; Dūkštuose -0,8 °C, Klaipėdoje + 3,2 °C, Lietuvos viduryje –0,5–1 °C šilumos). Gruodžio mėnesio temperatūra +0,9 °C (Dotnuvoje, Kėdainių r.). Gruodis buvo 2,9 °C šiltesnis nei norma(norma -2,0 °C). Lietuvoje – 1,5 °C šiltesnis nei norma (norma yra -1,2 °C). Įšalimo gylis po natūralia danga gruodžio pradžioje Vidurio Lietuvoje siekė 3–5 cm, rytuose vietomis siekė iki 20 cm. Vidurio Lietuvos laukuose (arimuose) – iki 15 cm. Nuo gruodžio vidurio iki sausio 6 d. sniego danga Laukuvoje, Šilutėje siekė 14 cm, Telšiuose – 11 cm, Varėnoje – 12 cm, vidurio Lietuvoje – 4–6 cm, pajūryje 2–3cm. Žemiausia temperatūra sausio 5 d. buvo Vilniuje, Utenoje – apie 21 °C, Klaipėdoje – 16 °C, Vidurio Lietuvoje nukrito iki 18–19 °C. Įšalimo gylis siekė nuo 1 cm pajūryje iki 22 cm rytiniuose rajonuose.

Turite klausimų dėl pasėlių priežiūros? Atsinaujinus augalų vegetacijai, junkitės į sistemą www.ikmis.lt. Prisijungę rasite nuolat atnaujinamą informaciją apie pasėlių situaciją savame rajone ir visoje Lietuvoje. Be to, galėsite nemokamai individualiai konsultuotis. Oper. Egidijus Vilkevičius, red. Ramunė Sutkevičienė

© www.lzukt.lt ir www.agroakademija.lt

2017 m. sausis

Švęskime Agronomų dieną!
2016-07-08

Liepos 1 dieną LR Seime, Kaimo reikalų komitete, buvo patvirtinta Lietuvos agronomų sąjungos (LAS) pasiūlyta idėja į atmintinų dienų sąrašą įtraukti Agronomų dieną.

Šį siūlymą inicijavo Seimo Kaimo reikalų komitetas, sakydamas, kad taip bus pagerbiami agronomai, primenamas jų įnašas į valstybės ir visuomenės klestėjimą bei gerovę. Kartu tikimasi, kad agronomai bus paskatinti labiau susitelkti siekiant Lietuvoje tvaraus žemės ūkio vystymo, užtikrinant aplinkos apsaugą, bioįvairovę ir darnią valstybės plėtrą.

Agronomų dienai minėti pasirinkta liepos 16 diena, nes ji nuo seno laikyta rugiapjūtės pradžios diena. Pasak iniciatorių (Lietuvos žemės ūkio konsultavimo tarnybos Augalininkystės skyriaus specialistų, LAS), būtent javapjūtės dieną jie gali vertinti savo darbo rezultatus ir švęsti profesinę šventę.

Sveikiname visus šalies AGRONOMUS.

© www.lzukt.lt ir www.agroakademija.lt

Pasėlių tręšimas pavasarį
2016-03-14

Dažnas ūkininkas vos pakirdus pavasariui skuba pamaitinti po žiemos pavargusius augalus. Vis tik nereikėtų skubėti. Pirmiausia rekomenduojama įvertinti dirvožemio ir augalų būklę. Kaip pasirinkti tinkamiausią tręšimo laiką? Apie tai kalbamės su doc. Irena Pranckietiene (ASU Agronomijos fakultetas, Agroekosistemų ir dirvožemio mokslų institutas) bei LŽŪKT augalininkystės specialistu Gintautu Klevinsku. Oper. Vaidas Juška. red. Ramunė Sutkevičienė

© www.lzukt.lt ir www.agroakademija.lt

Ekologinės sėklos ir jų apdorojimo priemonės
2015-12-21

Sėklų kokybė įprastos gamybos ūkiuose dėl dabartiniu metu prieinamų ir leidžiamų naudoti itin plataus spektro medžiagų gali būti pasiekiama labai aukšta. Deja, dėl silpnų sėklininkystės tradicijų Lietuvoje tokie rezultatai paprastai nepasiekiami. Nesubalansuotas trąšų ir pesticidų naudojimas, neatsižvelgiant į konkrečių dirvų potencialą, veislių specifiką bei nepakankamas sėklų frakcionavimas, nulemia ne itin aukštą sėklų kokybę. Tai nuvilia augintojus, kurie nusprendžia patys galintys ruošti sau dar nekokybiškesnes sėklas. LAMMC ŽI mokslininkai pabandė išsiaiškinti, kokie dažniausiai naudojami necheminiai sėklų apdorojimo būdai, tinkantys ir ekologinėje gamyboje (biologinis, terminis, elektromagnetinis ir apdorojimas ozonu), yra efektyviausi, įgyvendindami projektą „Ekologiškos produkcijos kokybei pagerinti, atlikti sertifikuotos sėklos privalumų/trūkumų kokybinę analizę, bei pateikti rekomendacijas dėl naujausių leistinų ekologinėje gamyboje metodų“ (Nr. MT-14-6). Kviečiame susipažinti su kai kuriomis išvadomis. Oper. Vaidas Juška, red. Ramunė Sutkevičienė

© www.lzukt.lt ir www.agroakademija.lt

Rudeninio arimo aktualijos
2015-09-24

Mokslininkai teigia, kad arimas – vienas svarbiausių žemdirbystės kultūros kėlimo priemonių. Prastai suartą dirvą paruošti visada kainuoja brangiau. Neretai blogėja dirvožemio fizikinės savybės, gausėja piktžolių, mažėja augalų derlius bei kokybė. Rekomenduojame pakartoti pagrindines taisyklingo arimo taisykles ir siekti geriausių rezultatų. Konsultuoja LAMMC Žemdirbystės instituto Dirvožemio ir augalininkystės skyriaus vadovas prof. Virginijus Feiza.

© www.lzukt.lt ir www.agroakademija.lt

 

Esminiai darbai planuojant būsimą derlių
2015-03-18

Prasidėjus pavasariui augalininkystės ūkiuose darbų netrūksta, ruošiantis sėjai apžiūrimi sandėliai, technikos kiemas, laukiama palankių orų. Planuodamas ūkio darbus žemdirbys, planuoja ir būsimą derlių, tikisi jį išauginti sveiką bei gausų. Norintiems efektyviai valdyti ūkį, ieškantiems būdų kaip produkciją gaminti patiriant mažiau sąnaudų, rekomenduojama – išsitirti dirvožemio sudėtį bei pasirengti tręšimo planus. Jei to dar nepadarėte – dabar tam pats tinkamiausias laikas. Kodėl svarbu išsitirti dirvožemio sudėtį? Tiksliai sužinosite, kiek ir kokių maisto medžiagų reikia tam tikroje lauko vietoje. Kartais jų būna užtektinai ir papildomai tręšti nereikia. Svarbu paminėti, kad pertręšimas – taip pat didelė technologinė klaida. Pasitaiko, kad dirvožemis turtingas maisto medžiagomis ir laukas tręšiamas gausiai, bet derlius nedidėja. Gali būti, kad kažkurio elemento perteklius dirvoje blokuoja kitų elementų pasisavinimą. Teigiama, kad kokybiškas tręšimo planas – gausaus derliaus garantas. Tręšimo planas rengiamas atsižvelgiant į dirvožemio tyrimų duomenis, priešsėlį, planuojamą gauti derlių. Naudojantis parengtu planu padidėja galimybė pasiekti planuojamą derliaus kiekį, išsaugojamas dirvožemio derlingumas, didėja ekonominė nauda ir tuo pačiu – mažiau teršiama aplinka ir žemdirbys nepažeidžia teisės aktuose nustatytų reikalavimų. Suskubkite! Dar spėsite iki sėjos pradžios išsitirti dirvožemio sudėtį bei pasirengti tręšimo planus – tiek organinėmis, tiek mineralinėmis trąšomis. Oper. V. Juška, red. E. Mankutė

© www.lzukt.lt ir www.agroakademija.lt

 

Rekomendacijos teikiamos įvertinus konkretų lauką
2014-12-19

Mūsų ūkininkai dau žino, patirties semiasi ir užsienyje. Vis tik nuvažiavę į parodas, organizuojamas užsienyje, išsirenka labai gražiai atrodančias augalų veisles, kurios, pasirodo, visai netinkamos auginti Lietuvos klimato sąlygomis. Tas labai svarbus mokslininkų, konsultantų ir ūkininkų bendradarbiavimas. Apie įrengtus augalų auginimo technologijų bandymus pasakoja Lietuvos agrarinių ir miškų mokslų centro veresnioji mokslo darbuotoja Roma Semaškienė.

© www.lzukt.lt ir www.agroakademija.lt

Žemė duoda – žemė prašo
2014-09-09

Vykdant aktyvią žemės ūkio veiklą, dirvožemyje sparčiai mažėja organinės medžiagos (humuso), kurios pagrindinė sudedamoji dalis – anglis. Šią anglį fotosintezės metu dirvožemio paviršiuje fiksuoja augalai. Nuėmus derlių, dalis sukauptos anglies augalų ir gyvūnų liekanų pavidalu grįžta į dirvožemį, o dirvožemio mikroorganizmai skaido šias liekanas. Organinių medžiagų kiekis dirvoje nulemia jos derlingumą, nes būtent humusas yra žemės ūkio augalų maisto medžiagų (N, P, K ir mikroelementų) šaltinis. O organinės medžiagos yra energijos šaltinis dirvožemyje gyvenantiems mikroorganizmas, kurie savo ruožtu, padeda kaupti maisto medžiagų atsargas žemės ūkio augalams. Organinės medžiagos aprūpina augalus CO2, gerina dirvožemio fizikines-chemines savybes, struktūringumą, saugo maisto medžiagas nuo išsiplovimo, skatina saprofitinių mikroorganzimų veiklą, užtikrina fitosanitarines dirvožemio savybes, sorbuoja įvairias toksines medžiagas ir t. t. Organinių medžiagų kiekiui dirvožemyje didinti ir dirvožemio viršutinio sluoksnio savybėms pagerinti šiaudų įterpimas yra viena tinkamiausių priemonių, todėl jų iš lauko nereikėtų išvežti. Augalininkystės ūkiai daug dėmesio skiria žemės ūkio augalų aprūpinimui maisto medžiagomis, laukų tręšimui mineralinėmis trąšomis, tačiau pamirštama pasirūpinti dirvožemio būkle. Jame gyvenantiems mikroorganizmams būtinos organinės medžiagos, kuriomis jie minta, o vienas tinkamiausių šių medžiagų šaltinis – šiaudai. Tinkamas būdas gerinti dirvožemio būklę, vadovautis taisykle – grąžinti atgal į dirvožemį dalį to, ką užauginame. Oper. Vaidas Juška. red. Erika Mankutė

© www.lzukt.lt ir www.agroakademija.lt

Ankštiniai augalai – biologinio azoto fabrikai
2014-08-07

Lietuvoje sėjomainose vyrauja javai ir rapsai, kurie tręšiami didelėmis mineralinių trąšų normomis. Tai sukelia intensyvesni dirvožemių rūgštėjimą bei didelį mineralinių azoto junginių išsiplovimą į vandens telkinius, dėl šios priežasties skatinama vandens ekosistemų eutrofikacija. Ankštinių augalų auginimas yra vienas iš kelių, kuris galėtų sumažinti šiuos neigiamus procesus, praturtintų dirvožemį biologiniu azotu, o pašarus papildytų baltymais.

© www.lzkt.lt ir www.agroakademija.lt

Elektroninės paslaugos žemdirbiams
2014-07-24

Parodoje pristatytos elektroninės paslaugos, skirtos modernėjantiems Lietuvos ūkiams. Projektas, kuris vadinasi „Informavimo, konsultavimo ir mokymo elektroninės paslaugos, vykdant  integruotą augalų apsaugą“ leis ūkininkams gauti informaciją apie skirtinguose Lietuvos regionuose plintančias ligas ir kenkėjus bei jų antplūdžio prognozes. Taip pat bus galima susipažinti su ligų, kenkėjų, piktžolių ir augalų apsaugos produktų katalogais ir čia pat konsultuotis su specialistais. Projekte daug dėmesio skirta integruotai augalų apsaugai, t. y. visų galimų konkrečių atvejų augalų apsaugos kompleksiškam naudojimui.

© www.lzukt.lt ir www.agroakademija.lt

 

Ūkininkavimo klasika: tausiai, tiksliai, saikingai
2014-06-30

Mokslininkai tausiosios žemdirbystės sistemą išskiria kaip vieną geriausių alternatyvų intensyviam ūkininkavimui. Tausiai ūkininkaujantieji, saikingai naudoja sintetines trąšas ir augalų apsaugos priemones, laikosi aplinkosaugos reikalavimų. Tai leidžia užauginti sveiką ir konkurencingą derlių.

© www.lzukt.lt ir www.agroakademija.lt

Galimybė spręsti melioracijos problemas
2014-05-30

LR žemės ūkio ministro 2014 m. vasario 12 d. įsakymu Nr. 3D-94 patvirtintas Lietuvos kaimo plėtros 2007?2013 metų programos priemonės „Pelno nesiekiančios investicijos“ paraiškų melioracijos grioviams tvarkyti pateikimo grafikas. Paraiškas Nacionalinei mokėjimo agentūrai prie Žemės ūkio ministerijos galima bus pateikti nuo 2014 m. birželio 2 d. iki gruodžio 31 d. Priemonėje dalyvauti kviečiami ūkininkai, t. y. žemės sklypų savininkai, ar asmenys, kitais teisėtais pagrindais naudojantys žemės sklypus. Finansuojama iki 100 proc. visų tinkamų finansuoti išlaidų.

© www.lzukt.lt ir www.agroakademija.lt

 

Agrovizijoje – dar vienas žingsnis tiksliojo ūkininkavimo link
2014-04-10

Parodos metu Konsultavimo tarnyba šalies žemdirbiams pristatė tiksliosios žemdirbystės aktualijas. Lietuvoje tikslioji žemdirbystė žengia pirmuosius žingsnius, tuo tarpu Švedijos ūkininkai nebeįsivaizduoja kitokio ūkininkavimo būdo, kurio pagrindas – tikslūs dirvožemio tyrimai. Oper. Vaidas Juška, red. Erika Mankutė.

© www.lzukt.lt ir www.agroakademija.lt

Pasėlių situacija draudikų akimis
2014-03-07

Pastaraisiai metais gamta vis dažniau krečia pokštus šalies žemdirbiams. Praėjusi žiema – ne išimtis. Dažnas žemdirbys su nerimu stebi savo pasėlius nuogąstaudamas, kiek augalų peržiemojo sėkmingai, kiek jų žuvo, kiek pasėlių gali tekti atsėti. Žemdirbiai, suvokiantys gamtos nepastovumą ir norintys jaustis saugiau, vis dažniau renkasi pasėlių draudimo įmonių paslaugas.

© www.lzukt.lt ir www.agroakademija.lt

Ūkiai turės atitikti žalinimo reikalavimus
2014-02-06

Prasidėjus naujam ES finansavimo laikotarpiui, žemdirbiai supažindinami su naujais reikalavimais ir taisyklėmis, kurių reikės laikytis ateinančiais metais. Pastebima, kad šiuo finansavimo laikotarpiu bus daug dėmesio skiriama aplinkosaugos reikalavimų įgyvendinimui. Vienas aktualiausių – išmokos už klimatui ir aplinkai naudingą žemės ūkio veiklą – žalinimą, kuris susietas su tiesioginėmis išmokomis.

Oper. Vaidas Juška, red. Erika Mankutė.

© www.lzukt.lt ir www.agroakademija.lt

 

Apie naujas žemės ūkio augalų veisles
2014-01-23

2014 m. Valstybinė augalininkystės tarnyba į Nacionalinį augalų veislių sąrašą įtraukė 4 naujas lietuviškas žemės ūkio augalų veisles, kurias sukūrė LAMMC Žemdirbystės instituto mokslininkai. Patvirtinta nauja žieminių kviečių veislė Kena DS (LŽI 5450-1), raudonojo eraičino veislė VARIUS, šiurkščiojo eraičino veislė ASTRAVAS ir tikrojo eraičino veislė ALANTA.

Oper. Vaidas Juška, red. Erika Mankutė

© www.lzukt.lt ir www.agroakademija.lt

Lietuvoje jaučiamas ekologinių sėklų stygius
2013-11-21

Ekologinė žemdirbystė – augantis žemės ūkio sektorius, pastaraisiais metais jo augimas po truputį stabilizuojasi. Per praėjusį dešimtmetį ES šalyse ekologinei žemdirbystei naudojami plotai vidutiniškai padidėjo nuo 2,8 proc.(skaičius svyravo nuo 0,7 proc. iki 8,7 proc.) iki 3,4 proc. Daugiausia sertifikuotų ekologinių ūkių yra Austrijoje – apie 13 proc. visų naudojamų žemės ūkio naudmenų bei Šveicarijoje – apie 11 proc. Tuo tarpu, kaimyninėje Vokietijoje tokie ūkiai užima tik apie 5 proc. visų šalies žemės ūkio naudmenų. Lietuvoje sertifikuotų ekologinių ūkių plotas prieš dešimtmetį buvo apie 0,7 proc. žemės ūkio naudmenų ploto, dabartiniu metu jis sudaro apie 7 proc. (daugiau nei 160 tūkst. ha). Ypatingas ūkių augimas mūsų šalyje vyko 2004–2006 m., žemdirbiams mokant išmokas, didžiausias per Lietuvos ekologinio ūkininkavimo istoriją. Iki minėto laikotarpio ekologinių ūkių plotas buvo tik keli tūkstančiai ha, tačiau jau 2006 m. jis viršijo 100 tūkst. ha. Pagrindinė problema Lietuvos ekologinio žemės ūkio sektoriuje – ypatingai mažas sertifikuotų ekologinių sėklų panaudojimas.

Oper. Vaidas Juška, red. Erika Mankutė

© www.lzukt.lt ir www.agroakademija.lt

 

Žvilgsnis į tiksliojo ūkininkavimo galimybes Lietuvoje
2013-09-06

Pastaraisiais metais šalies ūkininkai vis labiau domisi modernių informacinių technologijų taikymu ūkiuose. Dėl šių priežasčių verslo įmonės ir žemdirbių konsultavimo organizacijos ieško sprendimų, kurie padėtų žemdirbiams ekonomiškiau valdyti ūkius, didintų derlingumą, produkcijos kokybę, taikant informacines technologijas. Vienas iš sprendimų – tikslusis (precizinis) ūkininkavimas. Pagrindiniai uždaviniai, keliami tiksliajai žemdirbystei – kiekvienam dirbamam ūkio laukui pagal dirvos ir augalų būklę taikyti tinkamą purenimo būdą, optimizuoti sėklų skaičių ir sėjos gylį, laiku purkšti pasėlius, laukus tręšti ten, kur reikia, ir tiek, kiek reikia. Visa tai – vienas iš būdų mažinti degalų sąnaudas, taupyti sėklas, trąšas ir augalų apsaugos produktus ir atpiginti produkciją. Įdomu tai, kad naudodamas IT prietaisus ūkininkas gali labai tiksliai ir laiku nustatyti įvairius veiksnius, darančius įtakos derliui ar prieaugiui, apibendrinti ir išanalizuoti duomenis, jei reikia – juos operatyviai keisti. Šiuo metu populiarios tiksliosios automatinės žemės ūkio technikos vairavimo sistemos. Jose naudojami GPS palydovų ir mobiliojo ryšio operatorių siųstuvų duomenys, todėl traktorius ar kombainas gali dirbti „savarankiškai“, iki 2 cm tikslumu – vairuotojui tereikia apsukti techniką lauko gale. Ši technologija itin svarbi sėjant ar sodinant.

Oper. Vaidas Juška, red. Erika Mankutė

© www.lzukt.lt ir www.agroakademija.lt

Integruota augalų apsauga: ne naikinti, o valdyti
2013-08-01

Pastaruoju metu pasaulyje vis daugiau dėmesio skiriama tausiajam ūkininkavimui ir integruotai augalų apsaugai. Tinkamai ūkininkauti, vadinasi, siekti ne tik gerų žemės ūkio augalų derlių, bet ir auginti augalus darant kuo mažesnį neigiamą poveikį aplinkai. Integruotos apsaugos esmė – valdymas. Įdiegti integruotą augalų apsaugos sistemą nelengva, tačiau ji duoda didelį ekonominį efektą: sumažėja cheminių preparatų sunaudojimas bei tikimybė atsirasti chemikalams atsparioms kenkėjų ir ligų sukėlėjų rasėms, neigiamas chemikalų poveikis natūraliems kenksmingų organizmų priešams, kurie praktiškai kompensuoja mažesnį cheminių nuodų naudojimo efektą.

Oper. Vaidas Juška, red. Ramunė Sutkevičienė

© www.lzukt.lt ir www.agroakademija.lt

Sublizgo geriausių šalies artojų plieno noragai
2013-07-09

Birželio 28 dieną tradiciškai Kėdainių r. įvyko 16-osios respublikinės artojų varžybos. Geriausieji 21 rajono artojai ir arimo entuziastai iš 17 savivaldybių susirinko į kasmetinę gražiausią arimo meistriškumo šventę. Čia ne tik buvo paskelbti geriausi artojai, bet ir mėgautasi įvairiomis pramogomis. Pagrindiniai renginio organizatoriai – 20-ties metų veiklos jubiliejų švenčianti Lietuvos žemės ūkio konsultavimo tarnyba (LŽŪKT) kartu su Lietuvos artojų asociacija (LAA). Pagrindinis rėmėjas – UAB „Biržų žemtiekimas“.

Oper. Vaidas Juška, red. Erika Mankutė

© www.lzukt.lt ir www.agroakademija.lt

Nauja kukurūzų sėjos technologija (II)
2013-06-21

Didėjanti konkurencija žemės ūkyje verčia ūkininkus ieškoti būdų, kurie padėtų mažinti laiko bei ekonomines sąnaudas. Vienas iš jų – nauja juostinio dirvos įdirbimo technologija. Šis naujas dirvos įdirbimo padargas skirtas įdirbti dirvą eilėmis prieš kukurūzų, cukrinių runkelių, rapso, saulėgrąžų ar kitų kaupiamųjų kultūrų sėją. Įdirbant dirvą šiuo būdu dirbamo ploto kiekis sumažėja net iki 80%. Priklausomai nuo dirvos struktūros ar gamtinių sąlygų dirva įdirbama vienu ar dviem važiavimais. Kai dirva pradžiūsta, galima sėti tiek su tradicine, tiek tikslios sėjos sėjamąja. Sėjos eilutėje gaunamas tas pats ar net gausesnis derlius, kaip ir įdirbant dirvą tradiciniu būdu. Naudojant padargą purenama tik sėjos eilutė (iki 30 cm), pagal poreikį 5 cm sekliau už įdirbimo gylį, gali būti įterpiamos trąšos. Po to, į supurentą dirvą pasėjami atitinkami augalai, o tarpueiliai lieka neįdirbti. Juostinio dirvos įdirbimo privalumai: padidinama sėjos juostos temperatūra, kas pagreitina sėklų sudygimą; išlaikoma drėgmė ir pagerinamas lietaus vandens susigėrimas tarp vagų; supurenama dirva nesudardant dirvos pado; išsaugojamos organinės medžiagos, esančios dirvos paviršiuje, kurių dėka apribojamas piktžolių sudygimas tarpueiliuose; taupomas darbo laikas bei degalai.

Oper. Vaidas Juška, red. Erika Mankutė

© www.lzukt.lt ir www.agroakademija.lt

Nauja kukurūzų sėjos technologija (I)
2013-05-16

Didėjanti konkurencija žemės ūkyje verčia ūkininkus ieškoti būdų, kurie padėtų mažinti laiko bei ekonomines sąnaudas. Vienas iš jų – nauja juostinio dirvos įdirbimo technologija. Šis naujas dirvos įdirbimo padargas skirtas įdirbti dirvą eilėmis prieš kukurūzų, cukrinių runkelių, rapso, saulėgrąžų ar kitų kaupiamųjų kultūrų sėją. Įdirbant dirvą šiuo būdu dirbamo ploto kiekis sumažėja net iki 80%. Priklausomai nuo dirvos struktūros ar gamtinių sąlygų dirva įdirbama vienu ar dviem važiavimais. Kai dirva pradžiūsta, galima sėti tiek su tradicine, tiek tikslios sėjos sėjamąja. Sėjos eilutėje gaunamas tas pats ar net gausesnis derlius, kaip ir įdirbant dirvą tradiciniu būdu. Naudojant padargą purenama tik sėjos eilutė (iki 30 cm), pagal poreikį 5 cm sekliau už įdirbimo gylį, gali būti įterpiamos trąšos. Po to, į supurentą dirvą pasėjami atitinkami augalai, o tarpueiliai lieka neįdirbti. Juostinio dirvos įdirbimo privalumai: padidinama sėjos juostos temperatūra, kas pagreitina sėklų sudygimą; išlaikoma drėgmė ir pagerinamas lietaus vandens susigėrimas tarp vagų; supurenama dirva nesudardant dirvos pado; išsaugojamos organinės medžiagos, esančios dirvos paviršiuje, kurių dėka apribojamas piktžolių sudygimas tarpueiliuose; taupomas darbo laikas bei degalai.

Oper. Vaidas Juška, red. Erika Mankutė

© www.lzukt.lt ir www.agroakademija.lt

Vėlyvas pavasaris daug žalos nepadarė
2013-05-03

Kiekvienais metais gamta vis dažniau bando pakišti koją šalies žemdirbiams. Būna – pavasaris ateina netikėtai ir nelauktai, paankstindamas darbų virtinę, o būna – žiema nesitraukia iš laukų. Šiais metais pavasaris atėjo vėluodamas, atnešdamas nemažai sumaišties dėl pasėlių, kuriuos ilgai varžė sniegas. Didžiausią nerimą žemdirbiams ir pasėlių draudėjams kėlė klausimas – kaip peržiemojo žiemkenčiai ir žieminiai rapsai. Kaip teigia LAMMC Žemdirbystės instituto mokslininkai – žuvo apie 10–15 proc. žieminių kviečių pasėlių, o ir rapsai neiššalo masiškai. Nors Lietuvos rajonuose situacija yra skirtinga. Anot Lietuvos žemės ūkio konsultavimo tarnybos konsultantų, dirbančių Žemaitijoje, šiame regione pasėliai itin nukentėjo. Tačiau apibendrinus visų Žemdirbystės instituto bandymo stočių surinktus duomenis apie iššalusius pasėlius, galima daryti išvadą, kad žieminių kviečių iššalimas neviršija įprastų rezultatų. Konsultavimo tarnybos augalininkystės specialistai ir konsultantai nuolatos bendradarbiauja su LAMMC darbuotojais, kartu rengia seminarus, lauko dienas. Jų metu vyksta abipusis bendradarbiavimas, kuriuo siekiama mokslines žinias efektyviai perduoti žemdirbiams. Pavasariui įsibėgėjant, konsultantai ir mokslininkai susitiko aptarti praėjusios žiemos padarinių ir numatyti pavasarinių darbų aktualijas.

© www.lzukt.lt ir www.agroakademija.lt

Pavasarį agronomai pasitiks atnaujinę žinias
2013-02-19

Griežtinamas augalų apsaugos produktų naudojimas, pasikeitusi jų apskaita ir kontrolė – tai tik nedaugelis pasikeitimų, kuriuos turės žinoti žemdirbiai. Susigaudyti naujuose reikalavimuose padės nešališki Konsultavimo tarnybos augalininkystės konsultantai, kurie tris dienas dalyvavo kursuose pagal augalų apsaugos konsultantų mokymo programą. Tad naująjį sezoną konsultantai pasitiks atnaujinę žinias. Kursai organizuoti bendradarbiaujant su Valstybine augalininkystės tarnyba prie ŽŪM, Lietuvos augalų apsaugos asociacija, LAMMC Žemdirbystės institutu, Nacionaliniu maisto ir veterinarijos rizikos vertinimo institutu. Programos „Leader“ ir žemdirbių mokymo metodikos centras patvirtino, kad Konsultavimo tarnyba atitinka visus reikalavimus ir yra pirmoji įstaiga, galinti organizuoti augalų apsaugos produktų profesionaliųjų naudotojų bei produktų platintojų mokymus. Augalų apsaugos produktams Europoje taikomi patys griežčiausi reikalavimai. Į ką reikėtų atkreipti dėmesį? Keli kursuose lektoriavusių specialistų patarimai.

Oper. Vaidas Juška, red. Ramunė Sutkevičienė

© www.lzukt.lt ir www.agroakademija.lt

Arimo patriotai minėjo 15 metų veiklos sukaktį
2013-02-01

Bendraminčių įkurta, siekianti vieno ir svarbiausio tikslo – visais būdais gerinti arimo kokybę, Lietuvos artojų asociacija (LAA) savo darbus skaičiuoja jau 15 metų. Sausio 25 d. į Lietuvos žemės ūkio konsultavimo tarnybos (LŽŪKT) mokymo centrą „Agroakademija“ susirinkę arimo patriotai prisiminė svarbiausius asociacijos istorijos momentus, aptarė nuveiktus darbus ir kalbėjo apie jų tęstinumą. Lietuvos artojų asociacijos prezidentas, LŽŪKT Augalininkystės skyriaus vyresnysis specialistas dr. Alfonsas Malinauskas teigė, kad sėkmingos veiklos variklis pradžioje buvo bendraminčių – tuometinio Lietuvos agronomų sąjungos pirmininko dr. Edvardo Makelio ir jo paties idėja – šalyje atgaivinti artojų varžybas. Jai pritarė ir kiti Lietuvos agronomų sąjungos nariai, ūkininkai, žemės ūkio bendrovių vadovai. Tad graži ir prasminga veikla tęsiama jau 15 metų. Daug gražių padėkos žodžių pasakyta aktyviausiems LAA nariams ir rėmėjams – UAB „Laumetris“ direktoriui Jonui Putnai, LAMMC Žemdirbystės instituto Dirvožemio ir augalininkystės skyriaus vedėjui Virginijui Feizai, LŽŪKT direktoriui dr. Edvardui Makeliui, UAB „Dotnuvos projektai“ generaliniam direktoriui dr. Rimantui Dapkui, ASU prof. Rimantui Veličkai ir vyriausiajam respublikinių varžybų teisėjui dr. Vaclovui Bogužui bei visiems arimo vertinimo teisėjams ir jų organizatoriams rajonuose, žiniasklaidos atstovams. Gerosios kokybiško arimo patirties kasmet pasisemiama iš Pasaulio arimo varžybų. LAA dėka šalies ūkininkai jose dalyvauja kasmet nuo 1999 m. Būti geriausiam iš geriausių – tai didelio, atkaklaus ir kruopštaus darbo rezultatas. Jis buvo pasiektas 2008 m. Austrijoje vykusiose Pasaulio arimo varžybose: kretingiškis Kazys Genčius ardamas ražieną vartomu plūgu iškovojo Pasaulio arimo varžybų bronzos medalį. Anot prizininko, „Mes ne prastesni už kitų šalių artojus“. Kviečiame žvilgterėti į vaizdo medžiagą iš Pasaulio arimo varžybų Prancūzijoje (1999 m. Lietuva pirmą kartą dalyvavo) ir Anglijoje (2000 m.) bei užfiksuotas fotoakimirkas Šiaurės Airijoje (2004 m.), Austrijoje (2008 m.), Slovėnija (2009 m.), LAA archyvas

***

Nuo ištakų iki šiol Lietuvos artojų asociacijos ir Lietuvos žemės ūkio konsultavimo tarnybos darbai glaudžiai susiję. Keli faktai:

1. Pirmąsias po Nepriklausomybės paskelbimo, 1998 m., respublikines artojų varžybas suorganizuoti buvo patikėta Lietuvos žemės ūkio konsultavimo tarnybai. Tuomet prie organizacinio vairo stojo LŽŪKT direktorius Saulius Cironka, specialistai ir rajonų biurų konsultantai. 2.Drauge su LAA parengtos arimo vertinimo taisyklės, o teisėjauti pakviesti rajonų biuruose dirbantys LŽŪKT technologai – augalininkystės bei inžinerijos konsultantai. 3.2002 m. LŽŪKT parengė mokomąją programą „Inžineriniai ir agronominiai geros kokybės arimo reikalavimai“. 4.Drauge su LAA sukurtas mokomasis videofilmas „Arimo pamokos“, parašyta monografija „Arimo teorija ir praktika“. 5.Visus 20 LŽŪKT veiklos metų buvo siekiama propaguoti gerą arimą šalies rajonuose – LŽŪKT specialistai, konsultantai teisėjauja ir rajoninėse, ir respublikinėse artojų varžybose, dalyvauja komisijose atrenkant geriausiai suartus laukus rudeninio arimo konkurse. Apie arimo subtilybes konsultantai žemdirbius informuoja per lauko dienas, seminarus.

© www.lzukt.lt ir www.agroakademija.lt

Kasdieniniam stalui – duona iš viso grūdo miltų
2013-01-02

Duona – vienas svarbiausių žmonijos maisto produktų. Ieškodami natūralumo ir norėdami gyventi sveikiau, vis dažniau siekiame kuo daugiau produktų pasigaminti patys. Tad turbūt daugelio nestebina namuose sklindantys malonūs gardžios ir šiltos duonos kvapai. Tačiau ar susimąstome, kokios rūšies duoną valgyti sveikiausia? Įvairūs duonos ir konditeriniai gaminiai dažniausiai gaminami iš šviesių miltų. Tokių miltų gamybos metu didžioji dalis luobelės ir gemalo yra atskiriama nuo endospermo. Tačiau kaip tik juose yra daugiausia bioaktyvių komponentų. Pasak specialistų, ypač daug maistinių skaidulų turi kepiniai iš rupaus malimo miltų ar nesmulkintų grūdų. Visas grūdas – tai neatskirtas nuo luobelės grūdas, daug maistinių skaidulų, mineralinių medžiagų turintis produktas. Pavyzdžiui, magnio kiekis baltuose miltuose, palyginti su grūdais, sumažėja apie 6 kartus, fosforo, kalio, cinko – apie 3, geležies – apie 2 kartus. Faktinė žmogaus mityba, deja, yra nekokybiška ir nesubalansuota. Per daug vartojama riebalų ir angliavandenių bei druskos, tačiau nepakankamai gaunama vitaminų, ląstelienos, mineralinių medžiagų, antioksidantų, polinesočiųjų rūgščių, maistinių skaidulų. Pasaulio mokslininkai jau įrodė, kad su mityba yra susijusios tokios ligos, kaip širdies ir kraujagyslių susirgimai, antrojo tipo diabetas, osteoporozė. Su mityba, kaip vienu iš rizikos veiksnių, siejamas ir vėžinių susirgimų daugėjimas. Pastaruoju metu intensyviai tiriamos kitos grūduose esančios medžiagos, siekiant garantuoti maisto produktų kokybę ir saugą, nes aktualu turėti žaliavą, tinkamą padidintos biologinės vertės funkcionalaus maisto produktams gaminti (naudojant ir minimalų, ir intensyvesnį perdirbimą). Natūralios medžiagos, esančios javų grūduose (jei naudojamos visos grūdo dalys jų nerafinuojant perdirbimo metu), gali sumažinti kenksmingų, su maistu patenkančių kancerogeninių medžiagų poveikį, padėti kontroliuoti cukraus ir cholesterolio kiekį kraujyje, būti efektyvia prevencine ar terapine priemone nuo širdies, virškinimo trakto ir kitų ligų. Skaidulos, kurių gausu išoriniuose grūdo sluoksniuose, turi absorbcinių savybių – jos sutraukia ir pašalina žarnyne esančius toksinus, taip palaikydamos gerą žarnyno būklę. Vienas iš svarbesnių būdų pagerinti javų produktų maistinę vertę – tai naujų, specialiai tam skirtų javų veislių selekcija.

Oper. Vaidas Juška, red. Ramunė Sutkevičienė

© www.lzukt.lt ir www.agroakademija.lt

Pažangus ekologinis augalininkystės ūkis Telšiuose
2012-10-18

Su ekologinio augalininkystės ūkio savininku Kaziu Rimkumi Konsultavimo tarnybos Telšių r. biuro konsultantai bendrauja septyneri metai – tariasi ir ieško geriausių ūkio veiklos ir plėtros sprendimų. K. Rimkus ūkininkauja apie du dešimtmečius, iš jų septynerius metus veiklą plėtoja pagal ekologinio ūkininkavimo taisykles. Tad patirties yra. Drauge su sūnumi dirba 235 ha žemės: augina kviečius, kvietrugius, rugius, avižas, avižų ir žirnių mišinį. Apsilankykime pas svetingą, pažangų žemaitijos ūkininką.

© www.lzukt.lt ir www.agroakademija.lt

„Artojų varžybos žymiai svarbiau nei olimpinės žaidynės“
2012-07-26

Sakoma, kad sunku pratybose, bet lengva mūšyje. Tad 15-ųjų respublikinių artojų varžybų išvakarėse, liepos 19-ąją, Mantviliškio kaime (Kėdainių r.) 29 geriausi šalies artojai iš 22 rajonų prakaitą liejo treniruočių lauke. Iš tikrųjų tiek pratybose, tiek varžybose artojams teko gerokai susikaupti, mat reikėjo įveikti ir nenuspėjamus gamtos kaprizus. Pasak vieno iš penkių vyriausiųjų teisėjų Vaclovo Bogužo, arimo kokybė kasmet gerėja, o jai įtakos turi daug veiksnių: tinkama technika, artojo patirtis, aplinkos sąlygos, tačiau klaidų ne visuomet pavyksta išvengti. Iš klaidų mokomasi, tad daugelis arimo meistrų tvirtino, kad varžybos – puiki šventė pasimokyti arimo paslapčių. Varžybų naudingumu neabejoja ir Vyriausybės vadovas A. Kubilius bei Žemės ūkio ministras K. Starkevičius, drąsiai varžybų dieną sėdę už traktoriaus vairo ir suarę pirmąsias vagas. Tradicinių plūgų grupėje varžėsi 12 artojų, apverčiamųjų – 17, tarp kurių net 7 arė keturių korpusų plūgais ir vienas – penkių. Penki artojai arė su patobulintais ir varžyboms specialiai pritaikytais sportiniais plūgais. Palaikomi artimųjų ir palydėti gausių svečių palinkėjimų per 3 valandas vyrai turėjo suarti 17 ha lauką: kiekvienas po 70 metrų ilgio laukelį: ariantys tradiciniais plūgais – stačiakampio formos, apverčiamaisiais – trapecijos. Dauguma dalyvių arimo meistrystės mokėsi savo ūkio laukuose, kiti – ardami kaimynų, bendrovių ar žemės ūkio mokyklų laukus. Artojų įgūdžius ir vagų kokybę vertino 38 teisėjų komisija, kurių daugumą sudarė Konsultavimo tarnybos specialistai. Jiems vadovavo – ASU mokslininkas dr. Vaclovas Bogužas. Varžybų prizininkais paskelbti artojai, surinkę daugiausia balų bendrosiose – tradicinių ir apverčiamųjų pūgų – grupėse.

Ilgamečiai varžybų organizatoriai – Lietuvos artojų asociacija ir Lietuvos žemės ūkio konsultavimo tarnyba.

Oper. Vaidas Juška, red. Ramunė Sutkevičienė

© www.lzukt.lt ir www.agroakademija.lt

Pasvalio rajono artojai išbandė jėgas
2012-06-19

Likus mėnesiui iki respublikinių artojų varžybų, geriausi arimo meistrai rungiasi bene kiekviename rajone. Vieni pirmųjų jėgas išbandė šiaurės lygumų krašto artojai. Pasižiūrėję į kaimynus, pasvališkiai artojų varžybas rajone surengė antrą kartą, bet tikrai ne paskutinį, mat įsitikinę, kad tai – naudinga žemės ūkio reklama. Sveikindamas artojus ir varžybų dalyvius, Pasvalio r. savivaldybės meras Gintautas Gegužinskas džiaugėsi, kad bendradarbiaujant Žemės ūkio skyriaus specialistams, Lietuvos žemės ūkio konsultavimo tarnybos Pasvalio r. biuro konsultantams ir Joniškėlio Igno Karpio žemės ūkio paslaugų mokyklos pedagogams, arimo varžybos taps tradiciniu rajono renginiu. Pasak mero, tokios varžybos padeda tobulinti arimo įgūdžius, skatina rajono ūkininkus labiau pasitempti. „Nors daug kas buvo susižavėję bearimine technologija, tačiau kalbantis su įmonių, parduodančių plūgus, atstovais aiškėja, kad plūgų pardavimas didėja ir atrodo, kad tai, ką darė mūsų tėvai, reikia daryti ir jų vaikams,“ – įsitikinęs G. Gegužinskas.– Juk nuo arimo kokybės gerokai priklauso derlius, taigi pasistengti verta. “

Oper. Vaidas Čižauskas, red. Ramunė Sutkevičienė

© www.lzukt.lt ir www.agroakademija.lt

Kaip žieminiai javai ir rapsai pasirengę žiemai
2011-12-05

Neįprastai šiltas ruduo neramino žieminius augalus auginančius žemdirbius. Gerai, kad pakako drėgmės – kol kas dauguma javų ir rapsų pasėlių artėjančią tikrąją žiemą pasitinka pasiruošę ir pasiekę optimalų augimo tarpsnį, teigia Konsultavimo tarnybos augalininkystės specialistai drauge su ūkininkais paskutiniąją rudens dieną vertinę skirtingos sėjos vidurio Lietuvos žiemkenčių laukus. Kaip žieminiai javai ir rapsai pasirengę žiemai?

Oper. Vaidas Čižauskas, red. Ramunė Sutkevičienė

© www.lzukt.lt ir www.agroakademija.lt

Kvietrugių auginimas
2011-09-01

Kokios optimalios vasarinių kvietrugių mitybos sąlygos? Konsultuoja Daiva Janušauskaitė, LAMMC Augalų mitybos ir agroekologijos skyriaus vyresnioji mokslo darbuotoja.

Oper. Vaidas Čižauskas, red. Ramunė Sutkevičienė

© www.lzukt.lt ir www.agroakademija.lt

Arimo pamoka: arimas apverčiamuoju plūgu
2011-08-16

Arimas – viena svarbiausių žemės dirbimo technologijų. Bandymų duomenys ir pažangi žemdirbių patirtis rodo, kad tuomet, kai dirva gerai suarta visos naudojamos technologinės priemonės didina augalų derlių. Dėl įvairių priežasčių Lietuvoje kokybiško arimo pamokos primirštos. Daug kur iš arimų kyšo piktžolės ir neužartos šiaudų liekanos, skirtingai suverstos varsnos, per aukšti sumetimai, per gilūs išmetimai, netinkamai apartos pagrąžos. Todėl sunkiau ir brangiau atlikti kitus žemės dirbimo darbus, o dėl laukų nelygumo pažeidžiama agrotechnika, gaunamas menkas derlius. Kviečiame apsilankyti arimo apverčiamuoju plūgu pamokoje.

Oper. Vaidas Čižauskas, red. Ramunė Sutkevičienė

© www.lzukt.lt ir www.agroakademija.lt

Arimo pamoka: arimas tradiciniu plūgu
2011-08-11

Arimas – viena svarbiausių žemės dirbimo technologijų. Bandymų duomenys ir pažangi žemdirbių patirtis rodo, kad tuomet, kai dirva gerai suarta visos naudojamos technologinės priemonės didina augalų derlių. Dėl įvairių priežasčių Lietuvoje kokybiško arimo pamokos primirštos. Daug kur iš arimų kyšo piktžolės ir neužartos šiaudų liekanos, skirtingai suverstos varsnos, per aukšti sumetimai, per gilūs išmetimai, netinkamai apartos pagrąžos. Todėl sunkiau ir brangiau atlikti kitus žemės dirbimo darbus, o dėl laukų nelygumo pažeidžiama agrotechnika, gaunamas menkas derlius. Kviečiame apsilankyti arimo tradiciniu plūgu pamokoje.

Oper. Vaidas Čižauskas, red. Ramunė Sutkevičienė

© www.lzukt.lt ir www.agroakademija.lt

Lietuviškos javų veislės – esamos ir laukiamos
2011-07-28

Siekiant išauginti gausų derlių, didelę reikšmę turi auginimo technologija ir tinkamai pasirinkta veislė. Produktyviausių ir vertingiausių augalų veislių auginimas – viena ekonomiškiausių ir prieinamiausių žemdirbiams priemonių derliui didinti bei produkcijos kokybei gerinti. Įrodyta, kad taikant tą pačią auginimo technologiją, geriausios veislės gali duoti 20–30 procentų didesnį derlių. Daugiau nei pusę visų pasėlių plotų Lietuvoje kasmet apsėjama javais, kokios jų veislės populiariausios?
Augalų selekcija – svarbus žemdirbystės elementas. Žemdirbystės instituto mokslininkai siekia sukurti naują augalo genotipą, kuris atitiktų visą agrotechninę aplinką, būtų genetiškai originalus ir ūkiškai naudingas. Kai kurios naujos javų veislės laukus pasieks netrukus.
Oper. Vaidas Čižauskas, red. Ramunė Sutkevičienė
© www.lzukt.lt ir www.agroakademija.lt

„Žemės arimas – savotiškos „Ferrari“ lenktynės“
2011-07-21

Liepos viduryje, Valinavos kaime, Kėdainių rajone jau keturioliktąjį kartą skambėjo plieno noragai. Čia arimo meistriškumo varžybose rungėsi 28 geriausi artojai iš 18 savivaldybių. Tai pirmosios respublikinės varžybos, kuomet sulaukta tiek daug dalyvių, tačiau sveikindamas arimo meistrus Žemės ūkio ministras linkėjo, kad jų būtų dar gausiau. Dvi dienas trukusiose varžybose dalyviai arė 2, 3, 4 ir 5 korpusų plūgais – dešimt tradiciniais, aštuoniolika – apverčiamaisiais. Artojų įgūdžius ir vagų kokybę, pagal Lietuvos artojų asociacijos patvirtintas Artojų varžybų taisykles, vertino 39 teisėjai, daugiausia jų – Konsultavimo tarnybos konsultantai. Pirmiausiai vertinta pirmoji vaga, jos tiesumas, švarumas, tuomet artojai iš lėto suko ratus, ardami kiekvienam paskirtą plotelį, dažnai sustodami, įvertindami ir koreguodami savo darbą. Nors daugelio lygios tiesios vagos gulė į nepriekaištingai suraikytą arimą, klaidų neišvengta. Pasak Artojų asociacijos prezidento, džiugina, kad į varžybas yra įtraukiami ir jaunosios kartos artojai. Šiemet Švietimo ir mokslo ministerija delegavo keturis. Trys iš jų į namus grįžo ne tuščiomis: Jonas Guobužas, Joniškėlio Igno Karpio žemės ūkio ir paslaugų mokyklos auklėtinis, laimėjo jauniausiojo geriausiojo artojo taurę, Egidijus Sališas, atstovavęs Kėdainių profesinio rengimo centrui, užėmė trečiąją vietą tradicinių plūgų grupėje, Vilius Janeliūnas buvo pripažintas kaip antrosios vietos laimėtojas apverčiamųjų plūgų grupėje. Vienuolikai dalyvių respublikinės varžybos buvo pirmosios. Pirmąjį kartą dalyvauja ir Zarasų rajono atstovas, gavęs apdovanojimą už arimo debiutą. Artojai pripažįsta, kad varžybose ne tik rungiamasi dėl geriausiojo vardo, bet ir mokomasi iš kitų, o jų baigtį dažniausiai lemia gerai įvaldytas arimo menas, kurio subtilybių perprasti galima per ilgą laiką daug ir kruopščiai dirbant. Tad tarp varžybų laureatų – arimo fanams gerai pažįstamos pavardės: tradicinių plūgų grupėje vėl geriausiu pripažintas Audrius Plerpa, apverčiamųjų plūgų grupėje nenugalimas buvo daugkartinis Lietuvos čempionas, dešimties Pasaulio arimo varžybų dalyvis Kazys Genčius. Jam atiteko ir absoliučiai geriausio artojo taurė. Abu laimėtojai deleguoti atstovauti Lietuvai 2012 m. Pasaulio arimo varžybose Kroatijoje. Dirvos arimas – vienas svarbiausių ir bene sunkiausių žemės dirbimo procesų. Gražus arimas ne tik estetinis vaizdas, jo kokybė turi didelės įtakos būsimam derliui ir ūkio ekonomikai. Kad kuo daugiau žemdirbių susipažintų su taisyklingo arimo paslaptimis, viena iš renginio organizatorių - Konsultavimo tarnyba – drauge su rajonų žemdirbių organizacijomis 22 šalies rajonuose surengė artojų varžybas, dar 14-oje rajonų vyko arimo pamokos. Varžybų organizavimo patirties pasisemti atvyko ir kaimynai iš Palenkės vaivadijos.

Oper. Vaidas Čižauskas, red. Ramunė Sutkevičienė

© www.lzukt.lt ir www.agroakademija.lt

Artojų varžytuvės Kėdainiuose
2011-07-05

Liaudies išmintis byloja – „nearsi – nesėsi, nesėsi – nepjausi“, todėl gerai paruošti dirvą yra itin svarbu. Nenuostabu, kad metai iš metų vyksta Artojų varžybos, kurių metu žemdirbiai demonstruoja gražų ir kokybišką arimą, o jo kokybę vertina kompetentingų teisėjų komanda. Kėdainių rajono artojų varžybose varžėsi šeši artojai. Šiais metais respublikinėse varžybose rajonui atstovaus du jaunieji artojai: Egidijus Sališas, deleguotas Šveitimo ir mokslo ministerijos, bei varžybų nugalėtojas – Aurimas Pavolis.

Oper. Vaidas Čižauskas, red. Erika Mankutė

© www.lzukt.lt ir www.agroakademija.lt

Javų pasėlių apsauga nuo plintančių ligų
2011-05-30

„Ne visi žieminiai augalai sėkmingai peržiemojo, tad svarbu įvertinti pasėlių būklę ir apsispręsti, kiek tikslinga panaudoti fungicidus nuo pasėliuose plintančių ligų“, – sako dr. Roma Semaškienė, LAMMC Žemdirbystės instituto Augalų patologijos ir apsaugos skyriaus vedėja.

Oper. Vaidas Čižauskas, red. Ramunė Sutkevičienė

© www.lzukt.lt ir www.agroakademija.lt

„Į žiemkentiškumą reikia žiūrėti rimtai“
2011-04-18

Šių metų rudens orai ne visiems žemdirbiams leido laiku pasėti žiemkenčius, todėl pasėliai labai skiriasi. LAMMC Žemdirbystės instituto mokslininkai, norėdami parodyti sėjos laiko įtaką pasėliui, bandymų laukeliuose žieminius kviečius sėjo skirtingu laiku. Apie tai informuoja doc. dr. (HP) Vytautas Ruzgas, LAMMC LŽI Augalų selekcijos centro vadovas.

Oper. Vaidas Čižauskas, red. Ramunė Sutkevičienė

© www.lzukt.lt ir www.agroakademija.lt

Pirmieji darbai žieminių rapsų pasėlyje
2011-04-12

Dr. Eglė Petraitienė, LAMMC Augalų patologijos ir apsaugos skyriaus vyresnioji mokslo darbuotoja Žieminiai rapsai yra vieni iš jautriausių augalų žiemos ir pavasario sąlygoms, todėl kiekvieni auginimo metai yra saviti. Prieš didžiausius šalčius spėjęs ant rapsų iškristi sniegas džiugino augintojus – atrodė, kad pati gamta rūpinasi augalais. Tačiau stora sniego danga kėlė ir nemažai rūpesčių. Ko galima tikėtis atsinaujinus rapsų vegetacijai? Viena didžiausių problemų yra rapsų žiemojimas, kuris priklauso nuo augalų išsivystymo rudenį ir meteorologinių sąlygų. Didelės įtakos turi oro temperatūra bei jos svyravimai rapsų žiemojimo metu. Augalai yra atsparūs trumpiems atšalimams (iki -5 °C). Jei žieminiai rapsai yra padengti storesne sniego danga, tuomet dideli šalčiai (iki -30 °C) ar temperatūrų svyravimai (nuo -8 iki -15 °C) augalams mažiau pakenkia.

Augalai, nepadengti sniegu ar esant plonai sniego dangai, gali žūti nukritus temperatūrai iki 10 °C. Tuo metu, kai sniego danga buvo itin stora, augalams trūko deguonies. Iš rapsų augintojų pasigirsdavo nuogąstavimų, kad rapsai po sniegu „dūsta“. Netikėtas atšilimas žiemos viduryje pateikė naujų išbandymų. Sniegui tirpstant, žieminių rapsų pasėliai labai gražiai atrodė: augalai buvo žali ir gyvybingi. Suplonėjus sniego dangai, dirvose susikaupė per daug drėgmės, todėl paviršiuje telkšojo vanduo. Vėl staigiai atšalus, kai oro temperatūra buvo nukritusi net iki -20 °C, pradėjo gilėti dirvožemio įšalas – tai buvo kritinis periodas, kuris turėjo įtakos tam, kad šiuo metu nemažai žieminių rapsų pasėlių yra žuvę. Besikeičiant oro sąlygoms, labai sunku prognozuoti žieminių rapsų būklę anksti pavasarį. Net jau peržiemojusiems žieminių rapsų augalams gali pakenkti dideli temperatūrų svyravimai dieną ir naktį bei dirvos paviršiuje susikaupęs vanduo.

Šiuo metu prasidėjus žieminių rapsų vegetacijai jau galima įvertinti augalų būklę pasėliuose. Situacija sudėtinga: matyti nemažai tuščių plotų, kur rapsai žuvę dėl nušalusio augimo pumpuro ar dėl drėgmės pertekliaus žuvusios augalų šaknys. Likusių pasėlių rapsų augalai yra stipriai apšalę ir silpni, tačiau augimo pumpuras yra gyvas. Išlikusius žieminių rapsų pasėlius labai svarbu ne tik patręšti, bet ir įvertinti vegetacijos metu plintančių ligų svarbą, kenkėjų išplitimo riziką bei galimus apsaugos nuo jų būdus.

Oper. Vaidas Čižauskas, red. Ramunė Sutkevičienė

© www.lzukt.lt ir www.agroakademija.lt

„Ką pasėsi 2011“ pasėjo naujovių
2011-04-08

Šešioliktoji paroda „Ką pasėsi“ – tikras pavasario pranašas. Įspūdingos žemės ūkio technikos ekspozicijos, trąšų ir augalų apsaugos priemonių naujovės, gausus sodininkų, daržininkų ir gėlininkų, amatininkų ir tautinio paveldo puoselėtojų produkcijos pasirinkimas kasmet sutraukia vis daugiau dalyvių ir lankytojų.

Anot parodos organizatorių - Lietuvos žemės ūkio ministerijos ir Lietuvos žemės ūkio universiteto - atstovų, šiemet dalyvavo daugiau kaip 200 įmonių, 17 iš užsienio šalių, ir apie 400 smulkiųjų gamintojų bei pardavėjų. Per tris dienas sulaukta apie 90 tūkst. lankytojų. Lankytojus traukė ne tik gausiai išrikiuota galinga žemės ūkio technika ar ant prekystalių pūpsantys ekologiški mėsos, duonos ir pyragų gaminiai. Daugelis atvykusiųjų plūdo ir į paviljoną, kuriame savo veiklą pristatė mokslo, verslo, konsultavimo įstaigos. Konsultavimo tarnybos specialistai sulaukė gausaus lankytojų būrio, kuriems buvo pristatytos naujos paslaugos.

Oper. Vaidas Čižauskas, red. Ramunė Sutkevičienė

© www.lzukt.lt ir  www.agroakademija.lt

Žiemkenčių tręšimas pavasarį
2011-03-28

Vos prabudus pavasariui, žemdirbiai nekantrauja ir skuba pamaitinti žiemkenčius. Labai skubėti nevertėtų, pirmiausia įvertinkite, ar prasidėjusi augalų vegetacija. Tai padaryti nesudėtinga: išrovus augalą pasižiūrėkite, jei pirmieji nauji lapo audiniai pasirodę, vegetacija atsinaujino. Taigi šiuo metu labai svarbu apsispręsti ir paskaičiuoti pirmąją ązoto trąšų startinę dozę. Kad nei augintojui, nei augalui nebūtų nuostolio ir streso, prisiminkime tręšimo abėcėlę. Konsultuoja Daiva Janušauskaitė, LAMMC Augalų mitybos ir agroekologijos skyriaus vyresnioji mokslo darbuotoja.

Oper. Vaidas Čižauskas, red. Ramunė Sutkevičienė

© www.lzukt.lt ir www.agroakademija.lt

Taikinyje - dirvinės smilguolės
2010-11-26

Pastaraisiais metais auginantiems žieminius javus vis daugiau problemų sukelia vienaskiltės piktžolės. Vienos iš jų – dirvinės smilguolės. Šios piktžolės sudygsta, kai sėklos rudenį ir pavasarį dirvoje būna ne giliau kaip iki 2,5 cm. Jos dirvoje išlieka daigios iki 3,5 metų. Rudenį sudygusios smilguolės žiemoja, vasaros antroje pusėje vienas augalas subrandina iki 16000 sėklų. Naikinant piktžoles, labai svarbi sėjomaina, tačiau ne visada ūkininkai jos laikosi, dažnai atsėliuoja arba sėja žieminius javus po žieminių. Pasekmė – dirvinių smilguolių pilni laukai.

© www.lzukt.lt ir www.agroakademija.lt

Rudeninio arimo kokybė
2010-11-22

Šie metai žemdirbiams buvo gana sunkūs. Liepos mėnesį lijo, dirvos permirkusios. Rugpjūtį dirvos džiūo, bet jas arti iš tiesų buvo gana sunku. Rugsėjį dirvos tapo labai sausos. Todėl dirvos kokybė gana skirtinga. Nuo ko priklauso rudeninio arimo kokybė? Konsultuoja dr. Virginijus Feiza, LAMMC Žemdirbystės instituto Dirvožemio ir augalininkystės skyriaus vedėjas.

Oper. Vaidas Čižauskas, red. Ramunė Sutkevičienė

© www.lzukt.lt ir www.agroakademija.lt

Svarbu sėjos laikas
2010-11-11

Šių metų rudens orai ne visiems žemdirbiams leido laiku pasėti žiemkenčius, todėl pasėliai labai skiriasi. Lietuvos žemdirbystės instituto mokslininkai, norėdami parodyti sėjos laiko įtaką pasėliui, bandymų laukeliuose žieminius kviečius sėjo skirtingu laiku. bandymo rezultatus pristato doc. dr. (HP) Vytautas Ruzgas, LAMMC LŽI Augalų selekcijos centro vadovas.

Oper. Vaidas Čižauskas, red. Ramunė Sutkevičienė

© www.lzukt.lt ir www.agroakademija.lt

Kaip įvertinti žiemkenčių pasėlių būklę?
2010-10-22

Norint įvertinti žiemkenčių pasėlių būklę, suskaičiuojami augalai viename kvadratiniame metre, įvertinamas pasėlio tankumas, augalų išsivystymas. Šių metų ruduo sėjos metu buvo permainingas, daug kur buvo šlapia, ne visi žemdirbiai galėjo įvažiuoti į dirvą ir sėti. Sėkloms dygti buvo geros sąlygos: šiltas oras ir drėgmė greitai sudaigino pasėlius. Nevienodame gylyje pasėti žiemkenčiai nevienodai išsivystę, todėl silpnesni gali nesulaukti pavasario. Atvėsus orams, sustoja augalų vegetacija, juose gaminasi daugiau tirpiojo cukraus, iš ląstelių išstumiamas vanduo. Iki spalio vidurio, kai dieną temperatūra buvo teigiama, o naktį svyravo apie nulį, buvo pats tinkamiausias metas žiemkenčiams grūdintis ir pasiruošti artėjančiai žiemai.

Oper. Vaidas Čižauskas, red. Ramunė Sutkevičienė

© www.lzukt.lt ir www.agroakademija.lt


NAUJIENŲ PRENUMERATA
* Privatumo sąlygos


GEBA_1

Agroakad Juventus 230X350

4


© VšĮ Lietuvos žemės ūkio konsultavimo tarnyba, 2010–2020 m.
Šioje interneto svetainėje pateiktą tekstinę ir grafinę informaciją, videomedžiagą naudoti kituose kūriniuose, kopijuoti, platinti ir atgaminti be išankstinio
VšĮ Lietuvos žemės ūkio konsultavimo tarnybos leidimo griežtai draudžiama.
Naudojimo taisyklės
* Privatumo sąlygos