Kviečiame mokytis ir nuotoliniu būdu sistemoje IKMIS (https://www.ikmis.lt/).

VIDEONAUJIENOS > SODININKYSTĖ IR DARŽININKYSTĖ

SODININKYSTĖ IR DARŽININKYSTĖ
Moderniame daržininkystės ūkyje – darbymetis
2019-10-28

Lino Šateikos prekinis daržininkystės ūkis, įsikūręs netoli Šiaulių–Rygos kelio, šalia Kryžių kalno, – vienas moderniausių Lietuvoje. Jame užaugintomis morkomis ir svogūnais aprūpinami ne tik lietuviai. Produkcija vežama į Estiją ir Latviją.
Ūkio šeimininkas ne kartą pajuto – nebijančius rizikuoti tikrai lydi sėkmė. Kad tuo įsitikintum, užtenka vos trumpam apsidairyti ūkyje: pastatytos modernios saugyklos ir prekinio paruošimo įranga, dirba naši technika, tačiau tuo neapsiribojama. Pasak ūkio šeimininko, šiuolaikinė daržininkystė investicijų reikalauja nuolat.

Apie ūkį skaitykite „Šiuolaikinė daržininkystė investicijų reikalauja nuolat“.

Red. Ramunė Sutkevičienė, oper. Egidijus Vilkevičius
© www.lzukt.ltwww.agroakademija.lt, 2019 m. spalis

 

 

Sirpsta įspūdingos desertinės vynuogės
2019-09-10

Tradiciškai Lietuva nėra vynuogių augintojų kraštas. Daugiausia esame įpratę valgyti pietų kraštuose užaugintas vynuoges. Tačiau Aido Streižio ūkyje sirpsta įspūdingos desertinės vynuogės, nė kuo nenusileidžiančios užaugintoms svetur. Senelių žemėje beveik 20 metų ūkininkaujantis Aidas uteniškiams daugiau pažįstamas kaip braškių ir aviečių augintojas. Vis tik prieš 8 metus jis ryžosi imtis gana rizikingos veiklos – pradėjo auginti desertines vynuoges.

Kaip žinia, vynmedžiai turi gerai išvystytą šaknų sistemą ir yra gana nereiklūs dirvai, svarbu tik žiūrėti, kad dirvožemis nebūtų per rūgštus. Kad pasižiūrėtume, koks jis, iš 5 vietų Aidas pats paėmė šiltnamio grunto ėminius, kuriuos atvežėme į modernią Lietuvos žemės ūkio konsultavimo tarnybos (LŽŪKT) laboratoriją ištirti. Tyrimai parodė, kad Aido šiltnamio grunto pH yra 7,74. Visi kiti tyrimo rezultatai perduoti ūkininkui.

LŽŪKT laboratorija turi Aplinkos apsaugos agentūros patvirtintą leidimą atlikti taršos šaltinių, išmetamų į aplinką teršalų ir teršalų aplinkos elementuose matavimus ir tyrimus. LŽŪKT laboratorijoje atliekamos: gamtinių (paviršinių ir požeminių) vandenų, nuotekų analizės, dirvožemio tyrimai, smėlio, srutų, dumblo, šiltnamių grunto ir augalų analizės. Susisiekite: LŽŪKT, Stoties g. 7,  Akademija, Kėdainių r., tel.: (8 347) 65 044, 8 682 38 503, laboratorija@lzukt.

Red. Ramunė Sutkevičienė, oper. Egidijus vilkevičius
© www.lzukt.lt, www.agroakademija.lt, 2019 m. rugsėjis

Obelų genėjimas versliniuose soduose
2019-05-10

Pasak doc. dr. (HP) Noberto Uselio, obelų genėjimo tikslas yra suformuoti tvirtą vaismedžio vainiką, leidžiantį išlaikyti gausų vaisių derlių. Vainikas turi būti erdvus, kad būtų tinkamai apšviestos visos šakelės ir susidarytų optimalios sąlygos ne tik vaisių augimui ir nusispalvinimui, bet ir žiedinių pumpurų formavimuisi ateinančių metų derliui. Mokslininko tvirtinimu, visų sodininkų pagrindinis uždavinys – kad kuo anksčiau obelų verslinis sodas pradėtų derėti ir derėtų kuo ilgiau, t. y. prailginti derėjimo laiką. Mokslininkas aptars mechaninio ir rankinio genėjimo versliniuose soduose privalumus ir trūkumus.
© www.lzukt.lt, www.agroakademija.lt, 2019 m. gegužė

 

Pažiūrėk ir išmok: jaunų obelaičių genėjimas
2019-04-24

Kovą ir balandį genimos praėjusių metų rudenį (prieš sprogstant pumpurams) ir šių metų pavasarį pasodintos obelaitės. Laikantis genėjimo rekomendacijų, sodo derlių galima padidinti kelis kartus, todėl akivaizdu, kaip svarbu genint nepadaryti augalui žalos. Kaip genėti jaunas obelaites? Konsultuoja doc. dr. (HP) Nobertas Uselis, VDU Žemės ūkio akademija, LAMMC Sodininkystės ir daržininkystės institutas.

Red. Ramunė Sutkevičienė, oper. Egidijus Vilkevičius
© www.lzukt.lt, www.agroakademija.lt, 2019 m. balandis

Daržovių sandėliavimo aktualijos
2018-08-30

Tinkamas apdorojimas rudenį, teisinga temperatūra ir laikymo sąlygos – tai pagrindiniai elementai, kad daržovės išsilaikytų šaltuoju metų laiku. Kaip daržoves – bulves ir svogūnus – sekėsi auginti šiemet, kokią įtaką turėjo įsivyravę karščiai, kokiose saugyklose ir kaip geriausiai juos laikyti?
Reportaže – daržovių sandėliavimo aktualijos. Patirtimi dalinosi Kėdainių r. ūkininkai Rolandas Andriulis ir Saulius Dambrauskas, žemės ūkio kooperatyvo „Suvalkijos daržovės“ direktorius Martynas Laukaitis, Almantas Juška, Baltic food technologies komercijos direktorius. Mokslines įžvalgas pateikė dr. Elena Survilienė-Radzevičė, LAMMC SDI Augalų apsaugos laboratorijos vyresnioji mokslo darbuotoja.

Red. Ramunė Sutkevičienė, oper. Egidijus Vilkevičius
©www.lzukt.lt; www.agroakademija.lt, 2018 m. rugsėjis

Derančių obelų genėjimas
2012-03-30

Obelis genėti ir formuoti galima įvairiu metų laiku. Tačiau, priklausomai nuo vaismedžių amžiaus, augimo stiprumo ir ištvermingumo žiemai, svarbiausi yra trys genėjimo ir formavimo laikotarpiai. Pirmasis – vaismedžių ramybės metu ir prasidėjus vegetacijai, t. y. žiemą ir pavasarį iki obelų žydėjimo pabaigos. Antrasis – intensyvaus obelų augimo metu vasaros pradžioje ir viduryje. Trečiasis – rugpjūčio ir rugsėjo mėnesiais, tai yra 3–4 savaitės iki obuolių skynimo, vadinamasis vasaros genėjimas.  Konsultuoja dr.(HP) Nobertas Uselis, LAMMC Sodininkystės technologijų sektoriaus vedėjas.

Oper. Vaidas Čižauskas, red. Ramunė Sutkevičienė

© www.lzukt.lt ir www.agroakademija.lt

Gausus išskirtinės kokybės daržovių derlius
2011-11-03

Šiemet daržovėms augti ir derliui subrandinti metai geri: pakako ir šilumos, ir drėgmės. Tad aruodai tikrai bus pilni, net ir auginant išskirtinės kokybės daržoves. Išskirtinės kokybės daržovės išsiskiria iš kitų rinkoje esančių natūralumu, šviežumu, maistingumu, tačiau jų užauginimas, paruošimas, ir pateikimas vartotojams reikalauja daug fizinių ir kitų sąnaudų. Reikia paisyti ir nemažai reikalavimų, vienas iš jų – draudžiama naudoti genetiškai modifikuotus augalus, sėklas ir vegetatyvinę medžiagą. Pasėliuose turi būti auginami nemažiau kaip 20–25 proc. tradicinių arba vietinių veislių ir hibridų. Kaip sekasi išskirtines daržoves auginti ūkininkams? Pasižvalgykime po Algimanto Pėstininko laukus (Kauno r.). Kaip ir dera šeimininkui, jį sutikome laukuose, o darbas virte virė. Nors daržininkas planavo tik vieną ha morkų auginti kaip išskirtinės kokybės, tačiau taip jau išėjo, kad puoselėjo visus septynis. Anot ūkininko, patirtis įdomi, tačiau daržoves auginti tokiu būdu labiau apsimoka turintiems mažesnius ar vidutinius ūkius. Nors daugiau kaip 40 hektarų pūpsojusios bulvės, kopūstai ir burokėliai auginti tradiciškai, tačiau ūkininkas panaudojo ir kai kuriuos išskirtinės kokybės auginimo elementus. Daržovės kokybiškos, o pesticidų nė pėdsako. Svarbu, kad išskirtinės kokybės daržovės užaugintos tausojant aplinką ir taikant griežtesnius negu įprasta daržininkystėje reikalavimus. Lietuvos ūkininkų užaugintas sertifikuotas išskirtinės kokybės daržoves išbandykite ir įvertinkite patys. Jau nuo spalio pradžios jų galima įsigyti didžiuosiuose prekybos centruose.

Oper. Vaidas Čižauskas, red. Ramunė Sutkevičienė

© www.lzukt.lt ir www.agroakademija.lt

Kad vaismedžiai saikingai augtų ir pakankamai derėtų
2011-09-28

Sodininkų tikslas – kiek galima gausiau derantis verslinis sodas. Kaip pasiekti, kad vaismedžiai saikingai augtų ir pakankamai derėtų? Vienas iš būdų – tinkamai pasirinkti veislių ir poskiepių derinius. Konsultuoja LAMMC Sodininkystės ir daržininkystės instituto mokslininkai.

Oper. Vaidas Čižauskas, red. Ramunė Sutkevičienė

© www.lzukt.lt ir www.agroakademija.lt

Išrankiam vartotojui - išskirtinės kokybės obuoliai
2011-06-13

Vis labiau vertiname kokybiško, sveiko ir natūralaus maisto privalumus. Atitinkamai didėja ir poreikis maisto kokybei. Pastaraisiais metais Lietuvoje, ypač žiemos ir pavasario laikotarpiais, labai trūksta kokybiškų lietuviškų desertinių obuolių, kuriuos iš šalies rinkos išstumia įvežtiniai, bet dažnai abejotinos kokybės vaisiai. Siekdami padidinti lietuviškų vaisių konkurencingumą, pirmą kartą įvairiuose šalies agroklimato zonose Sodininkystės ir daržininkystės instituto mokslininkai atlieka parodomuosius bandymus pagal projektą „Išskirtinės kokybės desertinių obuolių auginimas ir perdirbimas“, remiamą Europos Sąjungos lėšomis.

Oper. Vaidas Čižauskas, red. Ramunė Sutkevičienė

© www.lzukt.lt ir www.agroakademija.lt

Išskirtinės kokybės produkcija: kas tai?
2011-06-06

Išskirtinės kokybės žemės ūkio ir maisto produktai nedaug kuo skiriasi nuo ekologiškai išaugintų daržovių, uogų ar mėsos, tačiau vartotojams jie yra mažiau žinomi. Ekologiška produkcija auginama be jokių mineralinių trąšų ir chemijos. Auginant išskirtinės kokybės produktus, naudojamos trąšos, jei reikia ir cheminiai preparatai, tačiau jų kiekis, dažnumas ir laikas griežtai ribojami. Dėl specialių ūkininkavimo ir gamybos būdų produktai natūralūs, švieži ir sveiki.

Oper. Vaidas Čižauskas, red. Ramunė Sutkevičienė

© www.lzukt.lt ir www.agroakademija.lt


NAUJIENŲ PRENUMERATA
* Privatumo sąlygos


 

pasaru-tyrimo-baneris

manto-baneris

nuotoliniai mokymai

http://www.jonavosgrudai.lt/lt/


© VšĮ Lietuvos žemės ūkio konsultavimo tarnyba, 2010–2020 m.
Šioje interneto svetainėje pateiktą tekstinę ir grafinę informaciją, videomedžiagą naudoti kituose kūriniuose, kopijuoti, platinti ir atgaminti be išankstinio
VšĮ Lietuvos žemės ūkio konsultavimo tarnybos leidimo griežtai draudžiama.
Naudojimo taisyklės
* Privatumo sąlygos