Spalio 05 d., šeštadienis | 24

Beviltiškos skolos: ką būtina žinoti?

Agnė Pajuodienė
LŽŪKT Anykščių r. biuro jaunesnioji finansinės apskaitos konsultantė
2024-09-09

Mokesčio mokėtojas tam tikrais atvejais turi įrodyti skolos beviltiškumą ir pastangas šioms skoloms susigrąžinti. Dokumentai, reikalingi skolų beviltiškumui pagrįsti, priklauso nuo įsiskolinimo dydžio bei nuo to, kokiam skolininko statusui (mirties, likvidavimo, bankroto) egzistuojant grindžiamas skolos beviltiškumas. Taigi, ką reikia žinoti apie beviltiškas skolas?

Pelno mokesčio įstatymo 25 straipsnio 1 dalyje nurodoma, kad skolos yra laikomos beviltiškomis, jeigu:

Buhalterinė apskaita. Horizontali. Straipsnių viduje.
  • mokesčio mokėtojas negali jų susigrąžinti praėjus ne mažiau kaip vieneriems metams nuo skolų sumos įtraukimo į mokesčio mokėtojo pajamas arba nuo skolų atsiradimo užfiksavimo mokesčio mokėtojo apskaitos dokumentuose;
  • skolininkas yra miręs ar paskelbtas mirusiu;
  • skolininkas yra likviduotas;
  • skolininkas yra bankrutavęs.

Visais šiais atvejais mokesčio mokėtojas turi įrodyti skolos beviltiškumą ir pastangas šioms skoloms susigrąžinti. Dokumentai, reikalingi skolų beviltiškumui pagrįsti, priklauso nuo įsiskolinimo dydžio (žr. 1 lentelę) bei nuo to, kokiam skolininko statusui (mirties, likvidavimo, bankroto) (žr. 2 lentelę) egzistuojant grindžiamas skolos beviltiškumas.

1 lentelė

2 lentelė

Mokesčių mokėtojas turi turėti dokumentų, įrodančių skolų beviltiškumą ir pastangas jas susigrąžinti, originalus arba jų nuorašus. Dokumentai, kuriais remiantis skolos pripažįstamos beviltiškomis, turi būti saugomi tokį pat laikotarpį ir tokia pat tvarka, kaip saugomi finansinės apskaitos dokumentai pagal galiojančius teisės aktus.

Skolos gali būti nelaikomos beviltiškomis, nors ir atitinka beviltiškomis laikomų skolų kriterijus:

  1. Jeigu mokesčių mokėtojas iš skolininko įsigyja turto, prekių ir (arba) paslaugų (beviltiška skola gali būti laikoma suma, kuri sudaro skirtumą, tačiau tokie skolos įskaitymai turi būti patvirtinti mokesčių mokėtojo ir skolininko surašytais dokumentais).
  2. Jei mokesčių mokėtojas įtraukė skolų sumą į pajamas, tačiau skolų reikalavimo teisę atlygintinai arba neatlygintinai perleido kitam asmeniui.
  3. Jeigu dėl pasikeitusių aplinkybių mokesčių mokėtojas netenka teisės iš skolininko (jo teisių perėmėjo arba įpėdinio) reikalauti skolos grąžinimo.
  4. Tais atvejais, kai mokesčių mokėtojas praleidžia teisės aktų ar sutarčių nustatytus senaties terminus, terminai neatnaujinami ir tuo pagrindu jo reikalavimas atgauti skolas yra teismo atmetamas, nepripažįstamas arba nevykdomas.
  5. Jeigu skolas mokesčių mokėtojui už skolininką grąžina kitas asmuo.
  6. Jeigu mokesčių mokėtojas ir skolininkas yra susiję asmenys arba jais tapo mokestiniu laikotarpiu, einančiu po to mokestinio laikotarpio, kurį skola buvo pripažinta beviltiška ir įtraukta į leidžiamus atskaitymus.
  7. Jeigu mokesčių mokėtojas yra kredito įstaiga.

Jei turite klausimų dėl ūkio, įmonės, žemės ūkio bendrovės, kooperatyvo, mažosios bendrijos, viešosios įstaigos ir kitų fizinių ir juridinių asmenų veiklos finansinės apskaitos, mokesčių ar norite pasinaudoti ES parama, kreipkitės į Lietuvos žemės ūkio konsultavimo tarnybos konsultantus kiekviename rajone.