Spalio 05 d., šeštadienis | 24

Anglies kreditai ūkyje: kaip prisijungti ir kiek pajamų tikėtis?

Ramunė Sutkevičienė
Lietuvos žemės ūkio konsultavimo tarnybos vyriausioji redaktorė, agroakademija.lt
2024-09-26

© Egidijaus Vilkevičiaus nuotr., agroakademija.lt

Seni ūkininkavimo būdai nualino Lietuvos dirvožemį, todėl vis daugiau ūkininkų imasi pokyčių. Sparčiai populiarėjantis anglies kaupimo ūkininkavimas atliepia natūralų gamtos ciklą: tu man, aš tau.

Buhalterinė apskaita. Horizontali. Straipsnių viduje.

Apie tai, kaip pasirūpinti dirvožemiu, kad jis pasirūpintų gausiu derliumi, kalbamės su „HeavyFinance“ anglies ūkininkavimo programos agronome Agne Jonelyte (nuotr.).

Geras dirvožemis didžiausias ūkininko turtas. Tačiau agronomai vis dažniau atkreipia dėmesį į prastėjančią jo kokybę. Kokių veiksmų siūlote imtis ūkininkams, siekiantiems sugrąžinti dirvožemyje prarastą humusą ir mikroorganizmų įvairovę?

Dirvožemį veikia oras, vanduo, įvairūs organizmai, augalai ir taikomos ūkininkavimo praktikos. Pirmiausia, mes kviečiame kalbėtis apie kiekvieno ūkininko laukus pasiūlydami prisijungti prie nemokamos HeavyFinance anglies ūkininkavimo programos. Prisijungusiųjų laukuose atliekame dirvožemio tyrimus, diskusijų su ūkininkais metu išsigryniname, kokie pokyčiai turės daugiausiai teigiamos įtakos ir imamės veiksmų, kurie galiausiai padeda padidinti ūkio pajamas ir iš užauginto derliaus, ir sertifikuojant teigiamų pokyčių rezultatus.

Kiek kainuoja prisijungimas prie anglies ūkininkavimo programos ir kaip šis žingsnis pakeičia ūkio pelningumą?

Mes netaikome prisijungimo mokesčio ir atliekame dirvožemio tyrimus visiškai nemokamai. Padėdami ūkininkams gerinti savo dirvožemį, uždirbame pačioje proceso pabaigoje pasiimdami administravimo mokestį nuo jau išduotų anglies taršos sertifikatų. Taigi, prie programos prisijungiantys ūkininkai neprisiima jokios finansinės rizikos ir turi puikią galimybę pagerinti dirvožemį bei gauti papildomų pajamų iš ūkyje sukurtų anglies taršos sertifikatų pardavimo.

Esame atlikę tyrimus: iš vieno hektaro per metus galima sugeneruoti vidutiniškai apie 2 anglies kreditus. Yra ūkių, kuriems pavyksta pasiekti ir 3,5, ir net 5 anglies kreditus iš hektaro per metus. Tai priklauso nuo vietovės, dirvožemio struktūros ir kt.

„HeavyFinance“ anglies ūkininkavimo programoje siūlo pritaikyti net kelias praktikas. Kokios jos?

Rūpinimasis dirvožemiu prasideda nuo netrukdymo jam vykdyti natūralius procesus. Todėl pirmiausia kalbame apie tai, kaip plūgą pakeisti diskine, noragine arba juostine sėjamąja. Suprantama, kad yra situacijų, kai būtina pasitelkti arimą, bet kai dirva iš karto apsėjama augalais, toks vienkartinis arimas pašalina nedidelį kiekį dirvožemyje sukauptos organinės anglies.

Yra keli esminiai principai, kurių rekomenduojame laikytis ir kuriuos dalis ūkininkų sėkmingai taiko: mažinti cheminių trąšų ir jas keisti organinėmis; įgyvendinti augalų rotaciją gerinant dirvožemio sveikatą (sėjomaina); auginti tarpinius pasėlius užtikrinant dirvožemio dangos išlaikymą; optimizuoti degalų naudojimą siekiant sumažinti emisijas.

Prisijungus prie programos kyla nemažai klausimų. Kaip „HeavyFinance“ padeda ūkininkams kelionėje tvarumo link?

Viskas prasideda nuo pokalbio su mūsų agronomais, kurie siekia kuo daugiau išsiaiškinti apie tai, kaip ūkininkaujate. Išsiaiškiname, kokie ūkininko prioritetai ir siekiai, aptariame dabartinį pelningumą ir ateities perspektyvas. Reguliariai organizuojame seminarus internetu, siunčiame naujienlaiškius bei rengiame vizitus į ūkius su agronomu konsultantu, siekdami užtikrinti nuolatinę paramą ir pagalbą.

Be to, anglies ūkininkavimo kelionės pradžioje atliekame dirvožemio tyrimus ir juos kartojame kas dvejus metus. Kuo daugiau organinės anglies dirvožemis sukaupia, tuo daugiau anglies taršos sertifikatų gaunama. Jie parduodami, ir taip ūkis gauna papildomų pajamų.

Kokių dokumentų reikia, kad būtų galima prisijungti prie anglies kreditų programos?

Po pirmojo pokalbio ūkininkui išsiunčiamas reikalingų dokumentų sąrašas. Sutarčiai sudaryti reikia atsiųsti ūkininko pažymėjimo kopiją; asmens dokumento kopiją; valdos išrašo kopiją PDF formatu, kurioje matosi lauko unikalūs sklypų numeriai ir plotai ir kelerių metų pasėlių deklaracijas; VMI kuro deklaracijas, dar reikės užpildyti agronominę lentelę, kurią, jei reikia, padeda užpildyti „HeavyFinance“ kolegos. Susitvarkius dokumentus, pasirašome sutartį ir pradedame dirbti petys petin.

Kaip vyksta anglies matavimas ir kokios technologijos šiam procesui naudojamos?

Pasirašius sutartį, paimamas bazinis dirvožemio mėginys. Tai atspirties taškas. Po poros ar kelerių metų vėl važiuojame į lauką ir vėl imame mėginį. Vertinama, kiek organinės anglies dirvožemis sukaupė. Iš sukaupto anglies kiekio generuojami anglies taršos sertifikatai.

Be to, surenkama informacija apie taikomas praktikas (sėjomaina, tarpiniai pasėliai, žemės dirbimo metodas, mėšlo naudojimas), azotinių trąšų kiekį, kuro sąnaudas, derlingumą (biomasės kiekį), apie dirvožemio tipą ir klimatą (temperatūra, kritulių kiekis, saulėtų dienų skaičius, vėjo greitis ir kt.). Visa informacija suvedama į modelį, tuomet apskaičiuojamas organinės anglies kiekis dirvožemyje ir konvertuojamas į CO2 išraišką.

Bet vieną kartą ištyrus dirvožemį juk realios situacijos nepamatysi. Azotas šiandien toks, rytoj – kitoks. Kaip sudaroma dirvožemio gydymo programa?

Tikrai taip. Juk vienas laukas nelygus kitam. Išanalizavus visą surinktą istorinę informaciją, pabendravus su ūkininku, išsiaiškinus jo ūkininkavimo sistemą, mūsų specialistai gali suteikti individualias rekomendacijas. Kai įvertiname bendrą ūkio situaciją, tuomet jau įsijungia mūsų agronomų komanda ir toliau konsultuoja ūkininką. Besikalbant išaiškėja gerosios jau taikomos praktikos ir tai, ką apsimokėtų pakeisti. Visuose ūkiuose yra tobulintinų dalykų. Tuomet ir sudarome veiksmų planą, aptariame priemones, kurias taikant būtų galima pasiekti didesnės naudos.

Kokios pagrindinės kliūtys, su kuriomis ūkininkai gali susidurti įgyvendindami anglies kaupimo programą? Kaip jų išvengti?

Kiekvieno situacija skirtinga. Galbūt ūkininkas dar tik pradeda taikyti tvarios žemdirbystės metodus ir jam reikalinga beprocentė Žalioji paskola pasikeisti padargus, kitam galbūt kaip tik reikia daugiau žinių ar paskatinimo. Reikėtų nuspręsti ir bandyti įgyvendinti naujas idėjas, susikurti planą ir jo laikytis. Jei nedrąsu, galima taikyti naujas praktikas tik dalyje ūkio plotų ir palyginti rezultatus.

Kaip ūkininkai gali maksimaliai padidinti anglies kreditų kiekį ūkio dirvožemyje?

Siekiant dirvožemyje sukaupti kuo daugiau organinės anglies, reikia taikyti kuo daugiau tvariosios žemdirbystės praktikų. Kiek galima ilgiau laikykite žaliuojančius laukus, kad juose vyktų fotosintezė. Tai procesas, kurio metu augalas iš atmosferos pasisavina CO2. Auginami tarpiniai pasėliai su didesne biomase, naudojamos organinės trąšos, teisingai vykdoma sėjomaina ir kitos gerosios praktikos padės sukaupti daugiau organinės anglies, taip pagerinant dirvožemio kokybę ir padidinant ūkio pelningumą.

Kaip vyksta anglies kreditų sertifikavimo ir pardavimo procesas? Kada su ūkininku atsiskaitoma?

Viskas, kas vyksta ūkio laukuose, turi būti pagrįsta dokumentais ir teisingai aprašyta atitinkant šiltnamio efektą sukeliančių dujų (ŠESD) standartą. Čia dirba mūsų specialistai. Tuomet atliekamas tarptautinis nepriklausomas auditas: užsienio auditoriai tikrina visus dokumentus, atliktų tyrimų rezultatus, aplanko kelis atsitiktine tvarka pasirinktus ūkius.

Po audito visi duomenys teikiami JAV įsikūrusiai tarptautinei CO2 kreditų sertifikavimo organizacijai VERRA. Praėjus jos galutinį įvertinimą, išrašomi pašalintos anglies taršos sertifikatai, kurie parduodami su pirkėju sutartomis sąlygomis ir kaina.

Anglies taršos sertifikato kaina priklauso nuo daugelio veiksnių. Pavyzdžiui, rinkos dinamikos: kiek paklausoje ir pasiūloje yra kreditų. Jei daugiau pirkėjų nei pardavėjų, kaina, auga. Sertifikato tipas ir sertifikavimo įstaiga taip pat svarbi. „HeavyFinance“ pasirinkusi aukščiausius standartus atitinkančią metodologiją, dirba su pasaulinio lygio mokslininkais ir atlieka laboratorinius tyrimus, todėl kuria aukštos kokybės anglies taršos sertifikatus.

Kai nori pritaikyti naują praktiką, ūkininkas dešimt kartų pagalvos. Ką patartumėte dar dvejojantiems?

Imti ir dalyvauti, nes tai ūkininkui nieko nekainuoja. Nėra jokio pradinio įnašo. Visus tyrimus atliekame įmonės lėšomis, o ūkininkas gali naudotis moksliškai pagrįstomis agronomų rekomendacijomis ir žiniomis.

Su ūkininkais šiame projekte esame partneriai, todėl „HeavyFinance“ pagrindinė užduotis yra pagerinti ūkio rezultatus, sustiprinti jo atsparumą klimato kaitos veiksniams, tausoti ir gerinti dirvožemį, tuo remiasi ir mūsų rekomendacijos. Tvariosios praktikos skatina pasėlių derlingumą ir ūkio ekonominį gyvybingumą.

Dalyvavimas programoje prasideda nuo 40 ha. Ūkininkas plotą gali didinti, jei nusiperka žemės ar išsinuomoja pagal ilgalaikę sutartį. Yra galimybių dalyvauti programoje ir susikooperavus, ypač tai paranku smulkiesiems ūkiams – turime pavyzdžių, kad anglį kaupia ir tie ūkininkai, kurie patys neturi 40 ha. Yra ir atsitraukimo galimybė – jei vis tik nusprendžiama pasitraukti iš programos, apie savo sprendimą ūkininkas mums turi pranešti prieš 90 dienų iki pirmųjų dirvožemio tyrimų. Ir vėl gi, tai nieko nekainuoja.

Net negalvojant apie klimato aspektus, ūkininkavimas kaupiant anglį kasmet atgaivina dirvožemį – jis tampa stipresnis, produktyvesnis, atsparesnis sausroms ir liūtims. Dirvožemyje užrakinta organinė anglis iš esmės suformuoja daugiau juodžemio, o tai reiškia daugiau produkcijos, mažiau trąšų ir t.t. Dirvožemis – kompleksinis, gyvas organizmas ir jam reikia individualios priežiūros, bet jis atsilygina kantriausiems.

Ūkininkavimas juk yra verslas. Čia kompromisų nėra. Tie, kurie tai supranta, pradeda taikyti gerąsias ūkininkavimo praktikas.

Ačiū už pokalbį.