Balandžio 23 d., antradienis | 24

Įkvepiančios idėjos. Ankštiniai augalai – ateities supermaistas

Parengta pagal užsienio spaudą
2016-10-18

Jungtinės Tautos 2016 metus paskelbė ankštinių augalų metais. Ankštinių augalų nauda akivaizdi, o didesnis dėmesys paskatino jų auginimo konkurencingumą.

Ankštinių augalų privalumas

Ankštinių augalų (pupelių, žirnių, lęšių ir kt.) sėklos yra labai maistingos ir naudingos. Jose gausu baltymų ir ląstelienos, mažai riebalų ir cukrų. Šių augalų šaknyse esančios gumbelinės bakterijos praturtina dirvožemį azotu. Nauda abipusė, nes ankštiniams augalams azotas reikalingas augti, o bakterijoms – maitintis.

„Sojų pupelės gali sukaupti net iki 75 proc. joms reikalingo azoto, todėl jas auginant reikia labai nedaug azotinių trąšų. Olandijoje šiuos augalus labai gerai naudoti sėjomainai. Pastebėjome, kad po ankštinių pasėti augalai duoda didesnį derlių,“ – sako Olandijoje ūkininkaujantis įmonės „Dutchsoy“ savininkas Peteris Strijk.

Inovatyvūs ankštinių augalų naudojimo būdai

Helsinkio universiteto dėstytojas Fredas Stoddard kuruoja studentus, kurie mokosi ir ieško inovatyvių ankštinių augalų naudojimo būdų. Vienas iš jų – „pulled oat“ (liet. „plėšytos avižos“). Tai vegetariškas maisto produktas, pagamintas iš avižų, žirnių ir pupelių baltymų. Kaip teigia F. Stoddard, šį produktą išrado doktorantūros absolventas Reetta Kivelä ir labai puikiai išreklamavo Suomijos socialiniuose tinkluose. Ši prekė dingsta iš prekybos centrų lentynų vos tik jose pasirodo. Be to, jos skonis fantastiškas!

Dėstytojas entuziastingai pristato ir pupelių jogurtą, kurį taip pat sukūrė studentai. „Studentai iš pupelių miltų pagamino jogurtą ir tofu – sojų varškės sūrį. Šio jogurto esu ragavęs ir galiu užtikrinti, kad skonis nuostabus, tačiau tofu dar neteko ragauti. Tofu ragavę studentai iš Kinijos teigė, kad jis per saldus, tačiau sūrio pyragams, varškės desertams ir kitiems saldiems produktams puikiai tiks,“ – sakė Fredas Stoddard.

Mikrobangų poveikis pupelėms

Dažniausiai pupelių vartojama mažiau dėl specifinio skonio. Helsinkio universiteto doktorantūros studentas Zhongqing Jiang atrado, kad pupelių šildymas orkaitėje ar mikrobangų krosnelėje prieš naudojimą stabilizuoja fermentą, kuris kenkia produkto kvapui ir skoniui. Šiuo pavyzdžiu pasekė partneriai Suomijoje, kurie atlieka bandymus, šildydami pupeles.

Siekiama Europoje auginti daugiau sojų

Sojų pupelėmis prekiaujama visame pasaulyje. Iš jų gaminami maisto produktai, gyvūnų pašarai. Europoje sojos dar nėra plačiai auginamos. Jau minėta „Dutchsoy“ kompanija siekia skatinti šių augalų auginimą ne tik Olandijoje, bet ir kitose Europos šalyse. Nuo 2013 m kompanija kartu su Olandijos CAH Vilentum žemės ūkio kolegijos studentais ir mokslininkais siekia bendro tikslo – išrasti naujų sojų pupelių veislių, kurias būtų galima auginti ir perdirbti Olandijoje.

Mokslininkai teigia, kad iš 1 ha prikulti 3 t sojų pupelių yra realu. Dar gausesnio derlius galima tikėtis išvedus naujas sojų veisles, kurios būtų geriau prisitaikiusios prie aplinkos ir ūkininkai gautų didesnį derlių. Manoma, kad ilgainiui sojos galės konkuruoti su žieminiais kviečiais.

Europoje yra ir kitų iniciatyvų, skatinančių ankštinių augalų naudojimą. Pavyzdžiui, PROGRALIVE Vakarų Prancūzijoje. Šia iniciatyva, atsižvelgus į ūkininkų prašymus, siekiama didinti pasėlių derlingumą ir ūkio pelningumą sėjomainoje su javais auginant lubinus, žirnius ir pupeles.

Parengta pagal interneto svetainės https://ec.europa.eu informaciją