Kovo 29 d., penktadienis | 24

Svarbu įvertinti žieminių rapsų pasėlių būklę

Dr. Eglė Petraitienė
LAMMC Augalų patologijos ir apsaugos skyriaus vyresnioji mokslo darbuotoja
2011-04-11

Žieminiai rapsai yra vieni iš jautriausių augalų žiemos ir pavasario sąlygoms, todėl kiekvieni auginimo metai yra saviti. Prieš didžiausius šalčius spėjęs ant rapsų iškristi sniegas džiugino augintojus – atrodė, kad pati gamta rūpinasi augalais. Tačiau stora sniego danga kėlė ir nemažai rūpesčių. Ko galima tikėtis atsinaujinus rapsų vegetacijai?

Rapsu-bukle

Viena didžiausių problemų yra rapsų žiemojimas, kuris priklauso nuo augalų išsivystymo rudenį ir meteorologinių sąlygų. Didelės įtakos turi oro temperatūra bei jos svyravimai rapsų žiemojimo metu. Augalai yra atsparūs trumpiems atšalimams (iki -5 °C). Jei žieminiai rapsai yra padengti storesne sniego danga, tuomet dideli šalčiai (iki -30 °C) ar temperatūrų svyravimai (nuo -8 iki -15 °C) augalams mažiau pakenkia. Augalai, nepadengti sniegu ar esant plonai sniego dangai, gali žūti nukritus temperatūrai iki 10 °C.

Tuo metu, kai sniego danga buvo itin stora, augalams trūko deguonies. Iš rapsų augintojų pasigirsdavo nuogąstavimų, kad rapsai po sniegu „dūsta“. Netikėtas atšilimas žiemos viduryje pateikė naujų išbandymų. Sniegui tirpstant, žieminių rapsų pasėliai labai gražiai atrodė: augalai buvo žali ir gyvybingi. Suplonėjus sniego dangai, dirvose susikaupė per daug drėgmės, todėl paviršiuje telkšojo vanduo. Vėl staigiai atšalus, kai oro temperatūra buvo nukritusi net iki -20 °C, pradėjo gilėti dirvožemio įšalas – tai buvo kritinis periodas, kuris turėjo įtakos tam, kad šiuo metu nemažai žieminių rapsų pasėlių yra žuvę.

Besikeičiant oro sąlygoms, labai sunku prognozuoti žieminių rapsų būklę anksti pavasarį. Net jau peržiemojusiems žieminių rapsų augalams gali pakenkti dideli temperatūrų svyravimai dieną ir naktį bei dirvos paviršiuje susikaupęs vanduo.

Šiuo metu prasidėjus žieminių rapsų vegetacijai jau galima įvertinti augalų būklę pasėliuose. Situacija sudėtinga: matyti nemažai tuščių plotų, kur rapsai žuvę dėl nušalusio augimo pumpuro ar dėl drėgmės pertekliaus žuvusios augalų šaknys. Likusių pasėlių rapsų augalai yra stipriai apšalę ir silpni, tačiau augimo pumpuras yra gyvas.

Išlikusius žieminių rapsų pasėlius labai svarbu ne tik patręšti, bet ir įvertinti vegetacijos metu plintančių ligų svarbą, kenkėjų išplitimo riziką bei galimus apsaugos nuo jų būdus.