Rugsėjo 11 d., trečiadienis | 24

Kai kurie akcentai, baigiantis ganiavai

LŽŪKT informacija
2011-09-13

Naktis jau pralenkė dieną, tad netrukus ganomus galvijus uždarysime į tvartus. Kad nesumažėtų galvijų produktyvumas, šiuo laikotarpiu labai svarbu tinkamai juos prižiūrėti ir šerti.

Verslo ekonomika. Straipsnių vidus

Paprastai ganiava baigiama rugsėjo trečioje–spalio pirmoje dekadoje. Tuomet žolės prieš žiemą sukaupia daugiau maisto medžiagų, geriau žiemoja ir greičiau atželia pavasarį, žolynas būna produktyvesnis ir mažiau užterštas menkavertėmis žolėmis. Nepatartina žiemojimui palikti vešlaus aukšto žolyno. Po stiprių šalnų spalio antroje pusėje jį reikėtų nupjauti ir sušerti gyvuliams.

Kad užtikrintume produktyvumą

Jei ganyklose gausu žolės, ruduo šiltas, nelietingas, ganoma ir ilgiau. Reikėtų tik nepamiršti, kad ganiavos pabaigoje žolėje, nors ir yra pakankamai maisto medžiagų, tačiau trūksta energijos ir prieskrandyje neskaidomų baltymų, kitų maisto medžiagų nei pavasarį, todėl gali sumažėti gyvulių produktyvumas. Kad taip neatsitiktų, karves pereinamuoju laikotarpiu papildomai reikia šerti geros kokybės žaliaisiais arba žiemos laikotarpiui paruoštais stambiaisiais ir sultingaisiais pašarais.

Šeriant karves žaliaisiais pašarais, papildomam šėrimui tinka atolų žolė, kukurūzai, šakniavaisiai, jų lapai. Tik nevertėtų persistengti: karves papildomai šeriant vien žaliaisiais pašarais, gali kilti virškinimo problemų, sumažėti gyvulių produktyvumas ir pablogėti pieno kokybė.

Karvės prie žiemos laikotarpio pašarų pradedamos pratinti palaipsniui, 10–15 dienų prieš baigiant ganiavą, kad prieskrandžio mikroflora spėtų prisitaikyti. Jei pradėsime šerti silosu ar šienainiu, suslėgtu tranšėjose, per šį laikotarpį sušersime ir galimai prastesnės kokybės pašarą, esantį tranšėjos pradžioje. Šiuo laikotarpiu, atsižvelgiant į racionų maistingumą, rekomenduojama karves šerti baltymingesniais koncentruotais pašarais, papildant racioną mineralinėmis medžiagomis.

Pereinamuoju laikotarpiu galvijams šerti tinka šienainis, kukurūzų silosas, šienas, šiaudai, tačiau jų kiekį didinti reikėtų pamažu. Labai gerai, jei turime pasilikę pernai metų kukurūzų siloso. Šerdami žolinius pašarus ir kukurūzų silosą, lengviau subalansuosime racioną, užtikrinsime didesnį karvių produktyvumą.

Padės išvengti pašarų ruošimo klaidų

Gerą galvijų sveikatingumą ir produktyvumą žiemojimo laikotarpiu lems ir racionalus pašarų paskirstymas. Geriausios kokybės šienas, silosas ar šienainis šeriami jauniems ir laktuojantiems galvijams.

Pašarų kokybę geriausiai apibūdina cheminės analizės duomenys. Žinoma, ištyrę žolinius pašarus, jų kokybės šiais metais nepakeisime, tačiau, atsižvelgdami į tyrimų duomenis, galėsime optimaliai subalansuoti racionus, įvertinti pašarų ruošimo klaidas ir išvengti jų kitąmet.

Pravartu žinoti pašarų kubinio metro svorį

Planuojant optimalų pašarų naudojimą gyvulių žiemojimo laikotarpiu, reikia patikslinti ir sukauptą jų kiekį, todėl pravartu žinoti įvairių pašarų kubinio metro svorį.

Laikant pašarus, visada patiriami natūralūs jų nuostoliai. Didžiausi jų yra siloso ir šakniavaisių: apie 20–25 proc., bulvių – 10 proc., šieno – 3–5 proc., grūdų – 2 proc.

Taigi norint įvertinti, ar pakaks pašarų galvijams, pravartu žinoti, kiek ir kokių pašarų reikia įvairioms galvijų grupėms. Pavyzdžiui, 7000 kg pieno per metus produkuojančiai karvei žiemos laikotarpiui reikėtų sukaupti apie 1,32 t šieno, 10,62 t siloso ar šienainio ir 1,1 t koncentratų; vienam vidutiniam galvijų prieaugliui – 0,53 t šieno, 0,25 t šiaudų, 2,64 t siloso ar šienainio ir 0,4 t koncentratų.

Tinkamai paruošti tvartai

Svarbiausia laiku ir tinkamai paruošti tvartus: išvalyti ir išdezinfekuoti, apšiltinti lubas, užsandarinti langus ir duris, sutvarkyti ventiliaciją, užtikrinti galvijams reikiamą mikroklimatą.

Tvarte galvijams rekomenduojama pliusinė 10–17 laipsnių temperatūra. Gausiai kreikiant, temperatūra gali būti penkiais laipsniais žemesnė. Tvarte neturi būti didelė anglies dvideginio ir amoniako koncentracija. Anglies dvideginio kiekis mažinamas vėdinant, o amoniako – geriau valant patalpas ir gausiai kreikiant.

Norint apšiltinti tvartą, rekomenduojama apšiltinti tvarto lubas užpilant ant jų iki 1 m storio šiaudų sluoksnį. Kad gyvulio guolis būtu šiltas ir sausas, rekomenduojama jį gausiai kreikti smulkintais šiaudais ar pjuvenomis.

Kaip tinkamai pasiruošti gyvulių žiemojimo laikotarpiui, įvertinti turimus pašarus, optimizuoti gyvulių šėrimą, Jums visada padės Lietuvos žemės ūkio konsultavimo tarnybos gyvulininkystės konsultantai.