Gruodžio 14 d., šeštadienis | 24

Keičiasi bulvių augintojų registravimo ir kontrolės tvarka

Valstybinė augalininkystės tarnyba prie Žemės ūkio ministerijos
2017-12-03

Nuo 2018 metų kovo 1 dienos keisis maistinių bulvių augintojų registravimo Lietuvos Respublikos fitosanitariniame registre ir jų kontrolės tvarka. Vienas svarbiausių naujosios tvarkos pakeitimų – fitosanitariniame registre bus registruojami 1 ir daugiau hektarų bulvių auginantys ūkio subjektai (iki šiol buvo 5 ir daugiau ha).

Verslo ekonomika. Straipsnių vidus

„Vienas svarbiausių šio pakeitimo tikslų – sustabdyti bulvių žiedinio puvinio (BŽP) plitimą Lietuvoje. Registravimas Fitosanitariniame registre leis tarnybos specialistams užtikrinti vienodas priežiūros sąlygas skirtingo dydžio ūkių savininkams ir leis geriau kontroliuoti šios bulvių ligos plitimą,“ – sako Valstybinės augalininkystės tarnybos direktorius Sergejus Fedotovas.

Europos Sąjungos valstybėse bulvių ligų ir kenkėjų kontrolei, įvertinus fitosanitarinę riziką, yra skiriamas ypač didelis dėmesys, todėl bulvių žiedinio puvinio sukėlėja – bakterija Clavibacter michiganensis subsp. sepedonicus – yra įtraukta į Europos Tarybos direktyvos „Dėl apsaugos priemonių nuo augalams ir augaliniams produktams kenksmingų organizmų įvežimo į Bendriją ir išplitimo joje“ kenksmingųjų organizmų, kuriuos draudžiama įvežti į visas valstybes nares ir jose platinti, sąrašą. Minėta direktyva numato, kad visos rinkai tiekiamos bulvės ant jų pakuočių turi turėti etiketes, kuriose nurodytas registracijos oficialiame registre numeris. Direktyvos nuostatos galioja ir Lietuvoje. Mūsų šalyje taip pat pasitaiko šios ligos židinių.

Bulvių žiedinis puvinys pažeidžia tiek bulvių augalus (ligos apnikti jie vysta ir žūva), tiek bulvių gumbus (bulvės praranda prekinę išvaizdą, pūva). Nors BŽP pažeistos bulvės nėra kenksmingos žmogaus sveikatai, ši liga derlių gali sumažinti net iki 70 proc. Be to, ligos sukėlėjas ant įvairių paviršių (pavyzdžiui, ant sandėlių sienų ar technikos) gali išgyventi iki dvejų metų ir ilgiau. Tokiu būdu, jei minėtuose sandėliuose prieš bulvių sodinimą būtų laikoma sertifikuotų bulvių sėkla, ir nors žmogus būtų investavęs nemažą pinigų sumą sėklos įsigijimui, po kelerių metų nustebtų, kai bulvių derlingumas ir kokybė ženkliai sumažėtų.

Taip pat, jeigu ši liga nebus kontroliuojama, gali nukentėti visi šalies bulvių augintojai, ir tie, kurie eksportuoja šią žemės ūkio produkciją į kitas valstybes. Jeigu paaiškėtų, kad į kitą šalį buvo įvežtos sergančios bulvės iš mūsų šalies, Lietuvos augintojams gali būti pradėti taikyti įvairūs apribojimai, o, galbūt, net užsiverti kitų šalių rinkos.

Pasak Sergejaus Fedotovo, registracija šiame registre neturėtų gąsdinti ūkininkų, nes tai leis užtikrinti, kad daugiau ūkių bus fitosanitariškai patikrinti, o prireikus – imtasi būtinų priemonių bulvių žiediniam puviniui sunaikinti. Be to, laboratoriniai tyrimai ūkininkams papildomai nekainuos, nes išlaidos bus dengiamos iš Europos Sąjungos finansuojamos kenksmingųjų organizmų stebėsenos programos.

Ūkio subjektai, kurie numato bulves auginti vieno hektaro ir didesniuose laukuose turi kreiptis į Augalininkystės tarnybos regioninius skyrius, kurio teritorijoje vykdo ūkinę veiklą. Augalininkystės tarnybos regioniniai skyriai yra įsikūrę visuose buvusių apskričių centruose (Vilniuje, Kaune, Klaipėdoje, Šiauliuose, Panevėžyje, Alytuje, Marijampolėje, Tauragėje, Telšiuose bei Utenoje). Informaciją apie tarnybos regioninių skyrių adresus bei telefonų numerius Jūs galite rasti čia.

Atsižvelgiant į tai, kad Fitosanitarinis registras yra valstybės registras, už įregistravimo paslaugą turi būti sumokėta vienkartinė valstybės rinkliava (28 eurai). Pažymėtina, kad registracija galios tol, kol asmuo ar įmonė vykdys veiklą. Augalininkystės tarnybos specialistai, prieš įregistruodami ūkio subjektą į Fitosanitarinį registrą, atlieka patikrinimą, kurio metu (priklausomai nuo sezono) iš laukų, kuriuose bus auginamos bulvės, imami dirvožemio mėginiai dėl bulvių cistas sudarančių nematodų, tikrinama ūkio bulvių sėkla dėl bulvių rudojo puvinio ir bulvių žiedinio puvinio. Jeigu ūkininkas ketina sodinti sertifikuotą bulvių sėklą, ji pakartotinai nebetiriama, nes patikrinimai jau buvo atlikti sėklininkystės ūkyje.

Naujoje tvarkoje, kurią patvirtino Žemės ūkio ministerija, numatyti ir kiti pakeitimai – tai supaprastinta maistinių bulvių išvežimo į kitas Europos Sąjungos (ES) šalis procedūra. Be to, nuo šiol ūkio subjektams nebereikės raštu informuoti Tarnybos apie ketinimą sodinti maistines bulves, o kiekvieną kartą prieš vežant maistines bulves į kitas ES šalis, nebereikės raštu kreiptis dėl bulvių krovinio fitosanitarinio patikrinimo atlikimo. Visi šie pakeitimai sumažins administracinę naštą Lietuvos bulvių augintojams bei supirkėjams ir padės lengviau realizuoti savo produkciją. Visos šios priemonės buvo diskutuotos ir suderintos su augintojus atstovaujančiomis asociacijomis.

Valstybinė augalininkystės tarnyba visiems bulvių augintojams linki, kad savanoriškas sanitarijos programos taikymas taptų įprasta praktika, nes ilgalaikėje perspektyvoje tai sveikesnis ir gausesnis derlius.