Kovo 29 d., penktadienis | 24

Mokslas: pirštine galima aptikti skirtingos klasės pesticidus

LŽŪKT informacija
2022-09-16

Jutikliai – tai elektrodai, šilkografijos būdu perkelti ant rodomojo, viduriniojo ir bevardžio pirštų naudojant laidų anglies rašalą. Nuotrauka: San Paulo universitetas

San Paulo universiteto mokslininkai sukūrė pirštinę, skirtą sparčiai nustatyti pesticidų likučius maisto produktuose. Tai alternatyva daug laiko reikalaujantiems laboratoriniams tyrimams.

Pirštine galima atlikti analizę per kelias minutes. Rezultatai siunčiami į išmanųjį telefoną.Pirštinės pagamintos iš sintetinės gumos ir turi jutiklius. Jie gali aptikti keturių skirtingų klasių chemines medžiagas, įskaitant kai kurias iš labiausiai naudojamų tokiuose pasėliuose, kaip grūdiniai augalai ir kava.

Trys elektrodai

Pirštinės gaminamos iš nitrilo, nes ši medžiaga yra mažiau porėta nei lateksas. Kiekvienoje pirštinėje yra trys elektrodai: po vieną rodomajame, viduriniame ir bevardžiame piršte.

Elektrocheminiam aptikimo procesui reikia tik vandens. Procesui pradėti pakanka kelių lašų vandens, po to augalas ar maisto produktas liečiamas kiekvienu pirštinės pirštu.

Surinktus duomenis iš karto apdoroja programinė įranga, o rezultatai pateikiami per kelias minutes. Pasak tyrėjų, pirštines taip pat galima naudoti vaisių sultims tirti, tiesiog panardinant pirštus į skystį.

Kiekvienas pirštinės pirštas aptinka skirtingos klasės pesticidus. Aptikimas yra elektrocheminis, jam reikia tik vandens. Nuotrauka: San Paulo universitetas

Keturių kategorijų pesticidai

Šia sistema galima nustatyti keturių kategorijų pesticidus, tokius kaip karbamatai, fenilamidai, bipiridino ir fosforo organiniai junginiai. Tai reiškia, kad taip pat galima aptikti triazinus, pakaitinį gliciną, triazolą, strobiluriną ir dinitroaniliną, kurių negalima aptikti tradiciniais metodais.

Naudingas sprendimas

Naujoviškas produktas, dėl kurio Nacionaliniame pramoninės nuosavybės institute (Inpi) jau pateikta patento paraiška, tikriausiai yra vienintelis rinkoje žemės ūkio chemikalų aptikimo maisto produktuose prietaisas.

Šis sprendimas gali būti naudingas sveikatos priežiūros specialistams ir maisto saugos kontrolės agentūroms, taip pat gali būti taikomas kontroliuojant importuojamą maistą. Net galutiniai vartotojai galėtų juo naudotis tikrindami savo maistą, ar jame nėra chemikalų likučių.

Nepaisant pažangios technologijos, pirštinė yra pigi. Naudojami jutikliai kainuoja mažiau nei 0,1 JAV dolerio. Brangiausias gaminio elementas yra nitrilo pirštinė, kurios kaina labai išaugo dėl pandemijos metu išaugusios paklausos.

Vertė Saulius Zagorskis, LŽŪKT