Gegužės 01 d., ketvirtadienis | 25

Atsiskaitymo grynaisiais apvalinimas: ką svarbu žinoti gyventojams ir verslui

Eglė Lekavičienė
Lietuvos žemės ūkio konsultavimo tarnybos Šilutės rajono biuro finansinės apskaitos konsultantė
2025-04-28

Nuo 2025 m. gegužės 1 d. – nauja apvalinimo tvarka, atsikaitant grynaisiais: ką svarbu žinoti gyventojams ir verslui.

Lietuvoje nuo 2025 m. gegužės 1 d. įsigalios nauja atsiskaitymo grynaisiais pinigais apvalinimo tvarka (LR Atsiskaitymų grynaisiais pinigais sumų apvalinimo įstatymas, 2024-03-28, Nr. XIV-2515). Tai reiškia, kad perkant prekes ar paslaugas ir atsiskaitant grynaisiais pinigais, galutinė mokėtina suma bus apvalinimą iki artimiausių 0,05 Eur ar 0,10 Eur centų.

Buhalterinė apskaita. Horizontali. Straipsnių viduje.

Pagal naują įstatymą pinigų priėmimo ir išmokėjimo kvituose bus privaloma nurodyti apvalinimo sumą – tai yra skirtumą tarp bendros mokėtinos sumos, pritaikius apvalinimą. Taip pat bendra sumokėta suma, pritaikius apvalinimą, turės būti nurodyta: eurais žodžiu ir centais skaičiais ir visa suma skaitine išraiška.

Šis įstatymas taikomas:

  • atsiskaitymui tarp pirkėjų už prekes ar paslaugas grynaisiais pinigais;
  • grąžinamoms sumoms grynaisiais pinigais pirkėjui grąžinant prekę.

Apvalinimo taisyklės taikymas

Kai bendra mokėtina suma baigsis:

  • 1–2 euro centais – apvalinama į mažesnę pusę iki 0
  • 3–4 euro centais apvalinama į didesnę pusę iki 5
  • 6–7 euro centais apvalinama į mažesnę pusę iki 5
  • 8–9 euro centais apvalinama į didesnę puse iki 10

Pavyzdys:

Jei pirkinių bendra suma yra 7,98 Eur, atsikaitant grynaisiais pirkėjas mokės 8,00 Eur.

Jei suma 7,42 Eur, bus apvalinama iki 7,40 Eur.

Apvalinimo skirtumas yra keli centai ir laikomas techniniu, todėl jis nelaikomas nei papildomu mokesčiu, nei nuolaida, o apskaitoje nefiksuojamos nei kaip pajamos nei kaip išlaidos.

Šis apvalinimo tvarka netaikoma kortelių mokėjimams ar elektroninėms operacijoms – šios operacijos bus toliau atliekamos centų tikslumu.

Tokiems mokėjimas kaip darbo užmokestis, atsiskaitymas dovanų kuponais, mokesčiams, pensijoms ir kitoms socialinėms išmokoms šis įstatymas netaikomas.

Ar paveiks PVM?

Šie apvalinimo pokyčiai pridėtinės vertės mokesčio (PVM) apskaičiavimui įtakos neturės. Pardavėjas turės kaip ir seniau fiksuoti tikslų prekių ar paslaugų įkainį su tiksliu PVM pagal galiojančius tarifus. Jis ir toliau privalės sąskaitose faktūrose bei kasos kvituose aiškiai nurodyti prekių kainą su PVM, o apvalinimas taikoms tik galutinei mokėtinai sumai.

Pavyzdys:

Įmonė suteikė paslaugą fiziniam asmeniui ir išrašė sąskaita faktūrą pagal kurią :

  • Prekės kaina: 8,30 Eur
  • PVM (21 %): 1,74 Eur
  • Galutinė suma: 10,04 Eur

Pirkėjas nusprendžia atsiskaityti grynaisiais pinigais, tai jo galutinė mokėtina suma apvalinama iki 10,05 Eur. PVM neapvalinamas, apvalinama tik galutinė mokėtina suma.

Kai atsiskaitymas vykdomas dalimis, t. y. mokamas avansas grynais pinigais, tai mokėtina suma neapvalinama. Apvalinama paskutinė mokama suma ir tik tuomet, kai paskutinę sumą pirkėjas moka grynaisiais pinigais.

Kaip pasiruošti verslui?

Verslams rekomenduojama:

  • atnaujinti kasos aparatus ar POS terminalus (specialus prietaisas skirtas surinkti grynuosius ir negrynuosius pinigus, naudojamas prekybos tinkluose, maitinimo įstaigose ir t. t.), kad skaičiuotų apvalintą sumą atsiskaitant grynaisiais;
  • užtikrinti, kad kvituose būtų aiškiai nurodoma apvalinimo dydis ir galutinė mokėtina suma;
  • atskirai apskaityti PVM ir tiksliai jį deklaruoti nepaisant apvalinimo.

Apvalinimo suma apskaitoje

Apskaitos dokumente nurodyta apvalinimo suma bus registruojama atskirose pajamų ar išlaidų sąskaitose. Kai apmokama grynaisiais pinigais už parduotas prekes, apskaitoje registruojama apvalinimo suma pardavimo pajamų sąskaitoje, o už įsigytas prekes registruojama veiklos sąnaudų sąskaitoje.

Pavyzdys:

Bendra mokėtina suma 18,69 Eur. Kadangi suma baigiasi 69 euro centais, apmoka grynaisiais pinigais, todėl apvalinama suma į didesnę pusę ir pirkėjas turi sumokėti 0, 70 euro centų. Kadangi apvalinimas padidėja į didesnę pusę, tokiu atveju apskaitoje registruojamas padidėjimas taip:

D27 (kasa) 18,70 Eur

K5009 (audito, apskaitos, turto vertinimo ir nemokumo valdybos tarnyba prie LR Finansų ministerijos, toliau – AVNT) rekomenduotina apvalinimo sąskaita)+/- 0,01 Eur

K500 (pajamos) 15,45 Eur

K4492 (mokėtinas PVM) 3,24 Eur

Tokiu pačiu principu, apskaitoje registruojama, kai yra apvalinimas į mažesniąją pusę, tik jau ši apvalinimo suma bus D5009 sąskaitoje.

Kai ūkio subjekto darbuotojas ar atsakingas asmuo atsiskaito grynaisiais pinigais pagal pirkimo dokumentą, tokiu atveju apskaitoje registruojama apvalinimo suma sąnaudose.

Pavyzdys:

Bendra mokėtina suma 11,99 Eur, pagal apvalinimo taisyklę suma apvalinama iki 12,00 Eur. Tokiu atveju gaunasi + 0,01 euro centas. Pirkėjas atsiskaitė grynaisiais apskaitoje registruojama taip:

D 63 (Kitos bendrosios ir administracinės sąnaudos ) 9,91 Eur

D 2441 (Gautinas PVM ) 2,08 Eur

D 6319 (AVNT rekomenduotina apvalinimo sąskaita) 0,01 Eur

K 311 (Paėmimas savoms reikmėms) 12,00 Eur

Lygiai taip pat apskaitoje registruojama ir kai apvalinimas yra į mažesnę pusę tik suma bus registruojama K 6319 sąskaitoje.

Toks operacijų registravimas apskaitoje, sudarant finansines ataskaitas, koreguoja pardavimo pajamas ir bendrąsias administracines sąnaudas.

Parengta vadovaujantis LR Atsiskaitymų grynaisiais pinigais sumų apvalinimo įstatymu, VMI prie LR Finansų ministerijos informacija, LR Pridėtinės vertės mokesčio įstatymu, AVNT Atsiskaitymų grynaisiais pinigais apvalinimo apskaitos ir pateikimo finansinėse ataskaitose rekomendacijomis