Spalio 05 d., šeštadienis | 24

Atbunda miškiniai grambuoliai

LŽŪKT informacija
2022-05-10

www.freepik.com nuotr.
Atėjus pavasariui, atbunda ne tik gamta, bet ir jos kenkėjai. Vieni iš jų – miškiniai grambuoliai. Šie stambūs, rudi, ritinio formos vabalai pradeda skraidyti gegužės mėnesį, sprogstant beržo pumpurams. Jie apgraužia įvairių lapuočių medžių ir krūmų lapus. Ypač mėgsta pavieniai augančius medžius. Maistui dažniau renkasi jaunus lapelius. Dieną ir vėsesniu oru slapstosi tarp augalų lapijos ir dirvoje. Ypač šių vabalų gausu pietinėje ir rytinėje Lietuvos dalyse.

Grambuolia (Melolonthinae), plokštėtaūsių (Scarabaeidae) šeimos vabalų pošeimis. Apie 6000 rūšių (Lietuvoje 5). Paplitę beveik visame pasaulyje. Kūnas rudas, juodas, gelsvas apaugęs plaukeliais arba žvyneliais. Lervos didelės, baltos, sukumpusios, ruda galva ir ilgomis krūtinės kojomis. Jos vystosi lengvoje priesmėlio ir smėlio dirvoje 3–5 m.

Verslo ekonomika. Straipsnių vidus

Vasarą lervos (80 %) laikosi dirvos paviršiuje (2–20 cm gylyje). Lervos migruoja vertikaliai dėl drėgmės ir temperatūros svyravimų. Jaunos lervutės minta plonomis šaknelėmis ir humusu. Daroma žala menka ir mažai pastebima. Paaugę maitinasi storesnėmis šaknimis, pergrauždamos jas ar išgrauždamos gilias žaizdas, todėl 2–3 ūgio lervos pačios žalingiausios.

Suaugę grambuoliai minta medžių lapais, yra miško ir žemės ūkio augalų kenkėjai. Pažeisti medeliai pagelsta, vysta, vėliau nudžiūsta, raunami lengvai išsitraukia iš dirvos. Labiausiai kenkia pušims, beržams.

Grambuolių lervos vengia vietų, kur auga kryžmažiedžiai augalai: lubinai, dobilai, šeivamedžiai ir kiti. Vengia tankių, dirvą užpavėsinančių pasėlių, senų pievų.

Specialios gaudyklės

Valstybinės miškų tarnybos Miško sanitarinės apsaugos skyriaus specialistai stebi šių vabalų paplitimą, vykdo jų apskaitą. Kiekvieną pavasarį kirtavietėse specialistai stato specialias gaudykles, kuriomis gegužės–birželio mėnesiais gaudomi šie vabalai. Šie periodiškai suskaičiuojami, o vėliau sunaikinami.

Gaudyklės – tai specialūs įrenginiai, skirti privilioti ir pagauti tam tikros rūšies vabalus. Gaudyklės veikimo principas paprastas. Joje pakabinamas vabalo mėgstamo maisto kvapą skleidžiantis masalas – feromonas. Vabalai tą kvapą užuodžia ir skrenda link jo. Priskridę, atsimuša į gaudyklės sienelę ir įkrenta į surinktuvą.

Grambuoliams gaudyti naudojamas feromonas skleidžia beržų lapų kvapą, o suaugę grambuolių vabalai beržo ar ąžuolo lapais maitinasi. Gaudyklės statomos plynose kirtavietėse, 1,5 – 2,0 metrai nuo žemės paviršiaus, kad jų neperaugtų krūmai ar žolės, bet kartu būtų patogu atsisukti vabzdžių surinktuvą ir jį išvalyti. Gaudyklės tvirtinimui geriausiai tinka 2,5 – 3 metrų kartis prie kurios galo tvirtinama gaudyklė, o kitas galas nusmailinamas ir įsmeigiamas į žemę kaip atramą panaudojant kelmą, kurių kirtavietėse tikrai netrūksta.

Miško sanitarinės apsaugos specialistai sako, kad tokių gaudyklių statymas yra efektyvus būdas suskaičiuoti, kaip ir kurioje Lietuvos teritorijoje paplitusi viena ar kita vabalų rūšis. Vėliau, pagal surinktus duomenis sprendžiama, kaip su jais kovoti.

Tad, jei matysite miškuose ant karčių sukabintus keistus baltos spalvos daiktus, nebijokite. Tai – ne koks nors žymėjimas ar ne koks nors pavojingas daiktas. Tai tiesiog vabalų gaudyklė!

Kitos apsaugos priemonės

Medelynuose pagrindinė apsaugos priemonė – geras dirvos įdirbimas, purenimas, pūdymavimas. Pušį rekomenduojama juostomis mišrinti su beržu (grambuolių lervos mieliau renkasi lapuočių medžių rūšių šaknis nei spygliuočių). Medžius patartina sodinti gausiausio vabalų skraidymo metais.
Medelynuose naudojamas ir dirvos apnuodijimas insekticidais, tačiau cheminių preparatų naudojimas yra toksiškas ir mažai veiksmingas, be to, neigiamai atsiliepia visai dirvožemio mikrofaunai.
Biologinis kovos būdas – sudaryti palankias sąlygas grambuolius naikinantiems paukščiams ir žinduoliams gyventi ir daugintis. Iš paukščių daugiausia grambuolių sunaikina varnėnai, strazdai, kėkštai, pelėdos; iš žinduolių – kurmiai, pelėnai ir barsukai.

Pagal Valstybinės miškų tarnybos informaciją