Gruodžio 13 d., penktadienis | 24

3D lazerio technologija cukrinių runkelių sėkloms pagerinti

2014-02-23

© Asociatyvi Egidijaus Vilkevičiaus nuotr., agroakademija.lt

Vokietijoje veikianti sėklų auginimo įmonė Strube inicijuoja 3D lazerinio skaitytuvo technologijos taikymą dirvožemyje, kad būtų įmanoma stebėti pasėlių augimą ir pagerinti cukrinių runkelių sėklų augimo kokybę.

Buhalterinė apskaita. Horizontali. Straipsnių viduje.

Strube generalinis direktorius Jungtinėje Karalystėje Ričardas Povelas (Richard Powell) sakė, jog nešiojamasis lazerinis skaitytuvas buvo išrastas Vokietijoje, tačiau ateityje įmonė tikisi jį pristatyti ir Jungtinėje Karalystėje.

Įmonė jau naudoja rentgeno spindulių valdomą tomografą (CT skaitytuvą), kad gautų detalų sėklos vaizdą iš vidaus ir stebėtų ją gaubiančias granules. Vienu metu gali būti testuojama iki 100 sėklų pagal 26 skirtingus kokybės parametrus, apibūdinančius dydį, svorį ir keletą embriono savybių. Iki šiol nepažeidus sėklos nebuvo įmanoma nustatyti, kokią įtaką šie matmenys daro tolimesniam pasėlių vystymuisi.

Nuolat veikiantis skaitytuvas gali būti integruotas lauke ir nuolat fiksuoti pasėlio augimo savybes – sėklaskiltės ilgį, lapų augimą, visiškai jų nepažeisdamas.

„Tokiu būdu galime gauti tikslius kiekvienos sėklos duomenis. Informacija, kurią gauname stebėdami sėklas, leidžia nustatyti bendrą tendenciją ir pagerinti sėklos kokybę”, – sakė R. Povelas.

Cukrinių runkelių sėklų stebėjimo technologija yra pati pažangiausia iš visų, kurios taikomos ariamuose pasėliuose. R. Povelas teigia, kad per pastaruosius metus šioje srityje pasiekta didelė pažanga.

Augintojai tikisi, kad kitais metais sudygs beveik 100 proc. sertifikuotų sėklų ir nepasikartos praėjusio pavasario problemos. Mat būtent tą pavasarį dėl šalto oro anksti pasodinti pasėliai buvo reti ir nevienodai augo.

„Lauko sąlygos visuomet turės didelės įtakos pasėlių augimui ir tai išliks aštri problema esant šaltam ir drėgnam pavasariui. Todėl 3D lazerinio skaitytuvo technologija yra labai naudinga priemonė siekiant pagerinti genetines augalų savybes ir sulaukti aukštos kokybės derliaus“, – sakė R. Povelas.

Pagal užsienio spaudą