Balandžio 18 d., ketvirtadienis | 24

Apsaugoti javus nuo piktžolių rudenį – misija (ne)įmanoma?

Ramunė Sutkevičienė
Lietuvos žemės ūkio konsultavimo tarnybos vyriausioji redaktorė
2022-10-07

Ar žinojote, kad maždaug 30 000 rūšių piktžolių visame pasaulyje nuolatos konkuruoja su kultūriniais augalais dėl maisto medžiagų, saulės šviesos, erdvės bei vandens? Tai kaskart turi neigiamos įtakos derliaus kiekybei ir kokybei. Be to, herbicidams atsparių piktžolių skaičius taip pat sparčiai auga, todėl jų kontrolė kasmet tampa vis sudėtingesnė ir gana nepigiai atsieina. Vis dėlto dėl savo efektyvumo ir pigumo pagrindinė priemonė iki šiol išlieka herbicidai. Apie piktžolių pasiutpolkę ir kaip jas suvaldyti, herbicidų tikslingą naudojimą kalbamės su Donatu Kavaliausku, UAB „Bayer“ rinkos plėtros agronomu Baltijos šalims (nuotr.).

Anksčiau ūkininkai rudeninę piktžolių kontrolę vykdę nenoriai, motyvuodami tuo, kad neaišku, ar javai peržiemos, todėl tai nebūtina investicija. Donatai, kokie jūsų kontrargumentai?

Mūsų kompanija atlieka daug demonstracinių bandymų skirtingose šalyse ir skirtingose vietose. Iš duomenų matome, kad investicija iš rudens visą laiką labiau atsiperka didesniu derliaus priedu, negu tą darbą pasiliktume pavasarį. Juk pasėjus žiemkenčius, jie auga, pradeda krūmytis, formuojasi pasėlis, todėl labai svarbu, kad augalai nejaustų konkurencijos iš piktžolių. Konkurencijos eliminavimas iš rudens kultūriniam augalui yra labai svarbus.

Žinoma, ūkininkas turi apsispręsti, kiek jis gali investuoti pinigų ir kokio jam reikia efektyvumo. Jis gali rinktis nuo plataus efektyvumo produktų iki siauresnio spektro, jei bijo ir nelinkęs rizikuoti.

Piktžolių populiacijų gausa ir dinamika labai priklauso nuo to, kokius augalus pasirenka auginti ūkininkai. Piktžolių kontrolė yra viena pagrindinių daugelio žemės ūkio augalų auginimo technologijų grandžių. O piktžolių spektras yra įvairus: nuo dviskilčių iki vienaskilčių. Dauguma jų pradeda dygti rudenį, todėl pavasarį sudėtingiau kontroliuoti, nes piktžolės jau būna didelės, peržiemojusios. Lyg pataupę rudenį, jei žiemkenčių nepurškėme herbicidais, pavasarį prarandame produkto efektyvumą. Tuomet arba reikia didesnių normų, arba stipresnių mišinių. Kur taupymas?

Žinoma, labai svarbios purškimo sąlygos pavasarį. Kai jis ateina, dar nebūna labai šiltas ir palankus oras herbicidams purkšti, o tai taip pat turi įtakos jų efektyvumui. Pavasarį sunku atrasti tinkamo laiko panaudoti augalų apsaugos produktus. Ūkininkai dažnai patręšia žiemkenčius anksčiau, nei važiuoja į pasėlius su augalų apsaugos produktais. Juk žolės jau maitinasi tomis pačiomis trąšomis kaip ir augalai, jos tuomet dar labiau išstypsta. Tad piktžolių kontrolė slysta iš rankų.

Patirtis ir Lietuvoje rodo, kad ūkininkai, susidurdami su nemažomis dirvinių smilguolių ar pelinių pašiaušėlių populiacijomis, šio klausimo net nebekelia – pavasarinės kontrolės susitvarkyti su šiomis piktžolėmis tiesiog nebepakanka.

Iki šiol savo pasėliams apsaugoti ūkininkai dažniausiai naudodavo dviejų skirtingų komponentų mišinius, tačiau kasmet piktžolės įgyja vis didesnį atsparumą. Didinti normos negalima. Kokia išeitis?

Aišku, labai svarbu, kokia filosofija vadovaujamės ūkininkaudami, kokius sprendimus priimame. Vieni stengiasi išlaikyti sėjomaininę rotaciją, augalų kaitą. Jei taip, su ja automatiškai ateina kiti augalų apsaugos produktai, kitokios veikliųjų medžiagų grupės. Tad procesas tampa natūralus ir net apie tai negalvodami kontroliuojame piktžolių atsparumą.

Žinoma, jei nesilaikome rekomendacijų, nėra sėjomainos, ignoruojame augalų apsaugos kaitą ir dažnumą, atsėliuojame pasėlius, tai per kelerius metus išsivysto herbicidų atsparumas tam tikroms piktžolėms ar veikliųjų medžiagų grupėms, tokioms kaip ALS inhibitoriai. Gaila, kad ne visada padaromos išvados. Reikia žiūrėti, kokias herbicidų grupes naudojame ir kiek dažnai, kokius mišinius sudarome.

Viena išeičių – ieškoti veikliųjų medžiagų, kurioms rudeninės piktžolės dar nėra atsparios, jų derinių. Būtina pasiskaityti produkto etiketę, kokiai grupei priklauso naudojamos veikliosios medžiagos. Ir būtina daryti kaitą. Jei norime efektyviai sunaikinti piktžoles ir neskatinti jų atsparumo, vienas geriausių būdų – dirbti laikantis tam tikros strategijos, t. y. vienus produktus naudoti rudenį, kitos grupės veikliąsias medžiagas – pavasarį.

Sėjomainoje atsiranda vadinamoji „švaraus lauko technologija“. Tai rapsai, kurie toleruoja ALS inhibitorių grupės veikliąsias medžiagas. Į tai taip pat reikia atkreipti dėmesį. Jei po rapsų bus pasėti kviečiai ir naudojamos tos pačios ALS inhibitorių grupės veikliosios medžiagos, tai jau labai pavojinga. Po tokių rapsų pasėjus kviečius, piktžoles reikėtų iš rudens naikinti su produktais, turinčiais kitokių veikliųjų medžiagų. Reikia sistemingai planuotis, ką sėsi po to, kokią augalų apsaugą taikysi kitai kultūrai ar kitoje sėjomainoje.

Kokius herbicidus ar jų derinius priimant sprendimus iš rudens rekomenduoja „Bayer“?

Šiandien mūsų portfelyje yra du produktai: Mateno® Duo ir Komplet®. Pastarasis jau ilgą laiką rinkoje, todėl iš ūkininkų sulaukėme daug teigiamų atsiliepimų būtent dėl plataus ir efektyvaus naikinamo piktžolių spektro.

Naujas herbicidas Mateno® Duo ūkininkams pristatytas prieš dvejus metus. Šis herbicidas daugiau naikina dviskiltes piktžoles, iš dalies veikia ir vienaskiltes.

Šiuos produktus įmonė ūkininkams siūlo naudoti iš rudens pasirenkant pagal laukuose esantį piktžolių spektrą, žinoma, ir norimos investicijos dydį. O efektyvumo šiai dienai tikrai reikia.

Kokį piktžolių spektrą naikina šie herbicidai?

Atidžiai stebime ūkininkų poreikius. Pastebėjome, kad jiems patinka, kai vienu produktu galima sunaikinti platų spektrą piktžolių. Komplet® – plataus veikimo herbicidas, naikinantis rudenį tiek vienaskiltes, tiek dviskiltes piktžoles. Pavyzdžiui, jautrias piktžoles, tokias kaip dirvinė smilguolė, vienmetė miglė, vaistinė žvirbliarūtė, dirvinė našlaitė, daržinė žliūgė, kibusis lipikas, dirvinė neužmirštuolė ir kt. sunaikina daugiau nei 95 proc., vidutiniškai jautrias piktžoles, tokias kaip smulkusis snaputis, aguona birulė, savaime išsisėjusius rapsus, sudygusius rudenį ir ankstyvuoju augimo tarpsniu, naikina 95–85 proc., o vidutiniškai atsparias ir atsparias piktžoles, tokias kaip rugiagėlė, dirvinis asiūklis, paprastasis varputis ar piktžoles su gilia šaknų sistema, sunaikina apie 80 proc.

Kadangi produktą sudaro dvi skirtingoms cheminėms grupėms priklausančios veikliosios medžiagos, žymiai sumažėja galimybė išsivystyti piktžolių rezistencijai. Abi veikliosios medžiagos dirvoje išlieka veiklios kelias savaites po purškimo. Šis herbicidas neturi neigiamo poveikio javų žiemojimui.

Kaip ir kalbėjome, ne visi nori daug investuoti rudenį. Todėl ūkininkus kviečiame išbandyti Mateno® Duo – rudenį naudojamą herbicidą. Jo efektyvumas naikinant dirvinę smilguolę ir vienametę miglę siekia iki 70 proc., sunaikina platų spektrą dviskilčių piktžolių. Labai jautrias piktžoles, tokias kaip trikertė žvaginė, raudonžiedė notrelė, dirvinė neužmirštuolė, daržinė žliūgė, dirvinė čiužutė, rapsų pabiras, dirvinė našlaitė ir kt. sunaikina 95–100 proc., jautrias piktžoles (bekvapį šunramunį, kibųjį lipiką, smulkųjį snaputį, rugiagėlę) sunaikina 85–94,9 proc., o naikinant vidutiniškai jautrias piktžoles (dirvinę smilguolę, vienametę miglę) herbicido veiksmingumas siekia 70–84,9 proc.

Suprantama, kad produkto efektyvumas priklauso nuo laukų apsikrėtimo piktžolėmis lygio. Yra ūkininkų, kurie turi labai švarius laukus, todėl jiems tikrai nereikia didelių investicijų. Šis herbicidas puikiai veikia. Panaudojus jį rudenį, galima sunaikinti nemažą dalį dviskilčių piktžolių, augalai pradės krūmytis, nejaus konkurencijos. Pavasarį grįšime į lauką, analizuosime, kokios piktžolės peržiemojo, o tuomet jau spręsime, ar reikia naudoti herbicidus pakartotinai.

Pavasariui turime ir sisteminio veikimo herbicidą Incelo®, skirtą vienaskiltėms ir dviskiltėms piktžolėms naikinti žiemkenčiuose. Tad rekomenduojame rudenį naudoti Mateno® Duo, pavasarį – Incelo®, žinoma, atsižvelgiant į pasėlyje esamas piktžoles. Šiandieną daugiau orientuojamės į dirvinę smilguolę, į vienametę miglę. O jau naikinant agresyvesnes piktžoles, tokias kaip pelinis pašiaušėlis, dirsės, svidrės, reikia kitokių veikliųjų medžiagų derinių.

Užsiminėte apie pelinį pašiaušėlį. Vakarų Europoje vis sunkiau šią piktžolę kontroliuoti. Kokia situacija Lietuvoje? Ar ją įmanoma įveikti jūsų minimais herbicidais?

Taip. Tai agresyvi piktžolė, keliaujanti iš kitų Europos šalių. Gerai, kad dar ne visi Lietuvos regionai turi šią problemą. Didesnis šios piktžolės protrūkis pastebimas Suvalkijoje. Planuodami demonstracinius bandymus ir ieškome piktžolių, kurias reikėtų sunaikinti, tad pelinis pašiaušėlis jau buvo mūsų akiratyje. Turėjome įrengę demo bandymus, kur Komplet® efektyviai sunaikino šią daug problemų keliančią piktžolę. Esame patenkinti šio produkto efektyvumu.

Kitų šalių patirtis rodo, kad šitą žolę reikia naikinti iš rudens ir kuo efektyvesniu herbicidu. Ją naikindami tik pavasarį, tikrai prarasime dalį derliaus. Šių metų duomenys parodė, kad pelinį pašiaušėlį naikindami su Komplet® rudenį, gavome 1,3 t/ha didesnį derliaus priedą, lygindami vien su pavasariniu purškimu.

Žinoma, pavasarį taip pat nereikia atsipūsti, vertėtų peržiūrėti, patikrinti laukus, įvertinti situaciją, nes užkrėtimo lygis piktžolėmis būna labai didelis. Kolegos iš Lenkijos pasidalijo, kad šį herbicidą išbandė pasėlyje, kur užsikrėtimo lygis peliniu pašiaušėliu didelis. Buvo pasėlių, kur, sakykime, kv. m yra 300 piktžolių, ir tokių, kur kv. m aptikta net 800 piktžolių. Vadinasi, ir efektyvumo lygiai skirsis. Komplet® efektyvumas siekia 95–99 proc. Bet ką reiškia 5 proc. ir 800 piktžolių kv. m? Juk dalis piktžolių lieka. Tad herbicidą gali tekti naudoti dar ir pavasarį. Apie tai reikia galvoti. Nors tokie atvejai išskirtiniai, bet, manau, kad ir Lietuvoje jų gali pasitaikyti.

Galime pasiūlyti ir dar vieną strategiją, kaip naikinti pelinį pašiaušėlį laukuose. Iš rudens siūlome panaudoti Mateno® Duo 0,35 l/ha + Boxer 1–1,5 l/ha, o pavasarį į lauką sugrįžti su Incelo® 0,2 kg/ha+ Biopower 1 l/ha pridedant herbicidą nuo dviskilčių piktžolių, kokias matome laukuose. Tai tik demo bandymas, tad normos gali skirtis. Vis tik, bandymo duomenimis, efektyvumas taip naikinant pelinį pašiaušėlį siekė 97 proc. Tai būtų dar vienas būdas, kaip su juo kovoti.

Koks geriausias jūsų minimų herbicidų panaudojimo laikas ir norma?

Herbicidą Komplet® efektyviausia purkšti, kada žieminiai kviečiai yra ankstyvojo augimo tarpsnio, kai matome tą vieną išaugusį lapelį (BBCH 10–11). Rekomenduoju 0,5 l/ha. Tai didžiausia norma, todėl ir efektą atitinkamai duos geriausią.

Mateno® Duo toks pat panaudojimo laikas kaip ir Komplet®. Tik jo norma yra 0,35 l/ha. Ji nedidelė, bet, kaip ir minėjau, labai svarbus piktžolių dydis. Kuo jos mažesnės, tuo pasieksime geresnį efektyvumą.

Kokios oro sąlygos tinkamiausios norint pasiekti herbicido geriausią efektyvumą?

Neturėtų būti šalnų ir drėgmės ant kultūrinio augalo. Vis tik, jei buvo drėgna ir nupurškėte herbicidu, augalas jaus neigiamą poveikį, stresą, žinoma, pasėlio nenužudysime, bet po purškimo ant augalo gali pasirodyti dėmių. Įtakos derliui ar tolimesniam augalo augimui neturi.

Dirvos drėgmė taip pat svarbus faktorius, nes šie herbicidai veikia ir per dirvą, ir patekę ant piktžolių. Rudenį drėgmės stygius mažesnis. Jei išpurkšite herbicidą, o lietus pradės lyti po 2–3 dienų, tai jokios neigiamos įtakos efektyvumui nebus. Jei matote, kad bus lietaus ir negalėsite įvažiuoti į lauką, tai šį darbą geriau padaryti keliomis dienomis anksčiau ir būti ramiems.

Kaip optimaliai paruošti dirvą prieš purškiant herbicidus?

Ūkininkai dabar renkasi įvairias technologijas: vieni sėja tiesiogiai, kiti dirvą dirba minimaliai, kiti skuta, o dar kiti aria. Dirviniam veikimui svarbus herbicido kontaktas su dirva, tuomet suformuojama plėvelė.

Svarbiausia, kad nebūtų grumstų, kuo tolygesnis paviršius. Dideliuose grumstuose slepiasi piktžolių sėklos. Nupurškus herbicidas gali nepatekti į grumsto vidų. Ne retu atveju po lietaus grumstai sumažėja, tačiau piktžolių sėklos yra mažiau paveikiamos herbicido.

Aišku, organinių liekanų laukuose turėtų būti kuo mažiau, nes jos absorbuoja herbicido veikliąsias medžiagas, todėl jo poveikis piktžolėms labai sumažėja. Nerekomenduojame herbicido naudoti dirvožemiuose, kuriuose organinių medžiagų yra daugiau nei 10 proc., durpinguose dirvožemiuose. Sezono metu neturėtų būti purškiama daugiau nei 1 kartą.

Tinkamai paruošta dirva.

Buvome įrengę bandymus tiesioginėje sėjoj, testavome herbicidus, kaip jie veikia piktžoles. Rezultatai taip pat buvo geri. Nereikia bijoti tiesioginėje sėjoje iš rudens naudoti šių herbicidų. Jiems nesvarbu, kokia naudojama sėjos technologija, efektyvumas gaunamas panašus.

Ar panaudojus šiuos herbicidus nėra jokių sėjomainos apribojimų kitam sezonui?

Panaudojus Komplet® ar Mateno® Duo herbicidus, reikėtų pasitarti su „Bayer“ agronomu. Kodėl to reikia? Pastaruoju metu atsiranda įvairių auginamų kultūrų, kurių nėra etiketėje, todėl ieškome informacijos, kad rekomendacijos būtų kuo tikslesnės. Apribojimai taip pat nurodyti etiketėje, todėl ja reikėtų skaityti atidžiai. Sėjomainai griežtų apribojimų nėra.

Jei rudenį pasėlis nupurkštas Komplet® vėliau dėl kokių nors priežasčių (šalnų, ligų arba kenkėjų) žuvo, tai pavasarį, gerai paruošus viršutinį dirvos sluoksnį, suskusti, galima sėti vasarinius kviečius, vasarinius miežius, žirnius, pupas ir sodinti bulves. Giliai suarus, galima sėti kukurūzus, avižas. Nuėmus derlių, suarus dirvą arba be arimo, galima sėti javus, žieminius rapsus, garstyčias. Jei planuojama sėti liucerną, dirvą būtina suarti. Jei nuo augalų vegetacijos atsinaujinimo pradžios pavasarį iki žieminių rapsų ar garstyčių sėjos buvo labai sausa, t. y. iškrito mažiau nei 100 mm kritulių, rekomenduojama dirvą suarti, kad būtų išvengta augalų pažeidimo.

Jei pasėlis rudenį nupurkštas Mateno® Duo ir vėliau dėl kokių nors priežasčių (šalnų, ligų arba kenkėjų) žuvo, prieš atsėjant kitus augalus dirvą būtina giliai (mažiausiai 20 cm) suarti.

Įprastoje sėjomainoje galima sėti cukrinius runkelius, žieminius ir vasarinius rapsus, grūdinius javus, svidres ir kukurūzus. Prieš sėjant cukrinius runkelius, rapsus ir svidres dirva turi būti gerai įdirbta bent 10 cm sluoksnyje.

Kuo šie herbicidai išsiskiria iš kitų, rinkoje esančių?

„Bayer“ produktai turi gerą kainos ir kokybės santykį. Komplet® dėl plataus naikinamo piktžolių spektro ir daugiametės patirties labai mėgstamas ūkininkų. Ūkininkas jau atpažįsta šį herbicidą ir žino jo efektyvumą. Tai stabilus herbicidas, išlaikantis tolygius rezultatus, todėl ir ūkininkas būna patenkintas, nes nereikia pačiam maišyti įvairių produktų su skirtingomis veikliosiomis medžiagomis.

Mateno® Duo privalumas – lankstumas. Jį galime sumaišyti su kitais herbicidais. Šiuo atveju reikėtų konsultuotis su mūsų agronomais, tačiau šį herbicidą galime naudoti ir vieną bei gauti aukštą efektyvumą, ypač naikinant atsparias piktžoles.

Rinkoje yra nemažai vienanarių medžiagų, kurias bandoma maišyti, pasidaryti kopijų, bet ne visuomet pasiseka. Galbūt geriau neeksperimentuoti. O piktžolių pripratimas prie kontrolei naudojamų preparatų yra opi problema, kurią, neviršijant leistinų herbicidų naudojimo normų, galėtų išspręsti nebent naujų veikliųjų medžiagų įvedimas.

Esame pasirengę ūkininkui pasiūlyti sprendimą, kurio jam reikia. Ateityje vis tiek turėsime maišyti, gaminti įvairius derinius su kitais produktais. Tačiau mišiniai turi „dirbti“ stabiliai, todėl didelį dėmesį skiriame bandymams: tiriame produkto normų įvairiuose dirvožemio tipuose kiekius, koks herbicido poveikis kituose mišiniuose, kad jis atneštų norimą naudą.

Džiugu, kad turime kelis produktus su skirtingais efektyvumo lygiais ir galime būti arčiau ūkininko padėdami spręsti jo problemas.

Ačiū už pokalbį.

UAB „Bayer“ nuotraukos