Kovo 29 d., penktadienis | 24

Augalo pasas – sėklinių bulvių sveikatingumo ir kokybės garantas

Algirdas Raškauskas
Valstybinės augalininkystės tarnybos prie Žemės ūkio ministerijos Fitosanitarijos skyriaus vyr. specialistas
2013-04-23

Nors pavasaris šiais metais neskuba į mūsų kraštą, bet visi žemdirbiai planuoja, kiek ir kokių žemės ūkio augalų ketina auginti. Daugumai bulvių augintojų neduoda ramybės klausimas: kokias sėklines bulves sodinti šį pavasarį?

Visi-trys

Vienas turi iš pernai pasilikęs savo ūkio bulvių sėklos, o kitas svarsto, gal jau laikas atsinaujinti bulvių sėklą ir įsigyti sertifikuotų sėklinių bulvių? Tada iškyla kitų klausimų: kas parduoda sėklines bulves Lietuvoje? Ar nusipirksiu tikrai kokybiškas sėklines bulves, kurios neužkrėstos kenksmingaisiais organizmais? Ar parduodamos sėklinės bulvės turi kokybę ir sveikatingumą patvirtinančius dokumentus?

Sėklinių bulvių pakuotės turi būti specialiai ženklinamos

Kiekvienas augintojas, planuojantis įsigyti sveikų ir kokybiškų sertifikuotų sėklinių bulvių, turi žinoti, kad sėklinių bulvių pakuotės būna paženklintos augalo paso žyma. Iš pirmo žvilgsnio gali pasirodyti keista, kam bulvėms reikalingi pasai? Šis dokumentas naudojamas jau beveik dešimt metų, kai 2004–aisiais Lietuva tapo Europos Sąjungos nare. Lietuvos sėklinių bulvių augintojai yra griežtai prižiūrimi Valstybinės augalininkystės tarnybos prie Žemės ūkio ministerijos (toliau – Tarnyba) specialistų, kurie siekia užtikrinti, kad užaugintos sėklinės bulvės atitiktų visus būtinus kokybės, fitosanitarijos reikalavimus ir galėtų konkuruoti su iš kitų Europos šalių įvežtomis sėklinėmis bulvėmis.

Lietuvos rinkai sėklines bulves tiekia tik 5 augintojai

Lietuvos sėklinių bulvių augintojams tenka dirbti sunkų ir labai atsakingą darbą taikant pažangiausias technologijas, padedančias užauginti ir pateikti rinkai tik kokybiškas ir sveikas sėklines bulves, kurios nenuviltų augintojo ir džiugintų gausiu derliumi. Tikriausiai, dėl to Lietuvoje 2012 m. sėklines bulves augino tik penki augintojai: P. Vasiliauskas (Klaipėdos r.), S. Petrošius (Rietavo sav.), E. Sasnauskas (Šiaulių r.), G. Dominas (Panevėžio r.) ir UAB „Šaka“ (Šakių r.), o augintų sėklinių bulvių plotai sudarė tik 177,24 ha. Todėl perkant lietuviškas sėklines bulves būtina atkreipti dėmesį į augalo pase nurodytą sėklinių bulvių augintojo siuntos numerį, kuriame esančios raidės yra apskrities pavadinimo trumpinys (detalesnę informaciją rasite Tarnybos tinklalapyje).

Perkantieji sėklines bulves turi būti atidūs

Tarnybos patvirtinti sėklinių bulvių augintojai ir tiekėjai yra gerai žinomi stambiesiems maistinių bulvių augintojams ar tiems augintojams, kurie seniai užsiima šia veikla ir vertina kokybę. Todėl specialistai pataria visiems bulvių augintojams nesusivilioti, pavyzdžiui, tokiu laikraščio skelbimu: „Nebrangiai parduodu sėklines bulves. Kontaktinis telefonas...“. Už tokių skelbimų dažniausiai slepiasi bulvių augintojai, kurie pardavinėja smulkios frakcijos maistines bulves, neturinčias augalo paso, ir vadina jas sėklinėmis, nes taip tikisi savo produkciją parduodi gerokai brangiau.

Svarbu prisiminti, kad kiekvienas sertifikuotų sėklinių bulvių maišas privalo būti paženklintas augalo pasu, kad ir kur jos būtų išaugintos – Lietuvoje ar kitoje Europos Sąjungos šalyje. Sodindami tokias bulves būsite tikri, kad įsigijote patikimą sėklinę medžiagą, kurios naudojimas yra sėkminga investicija ir pirmas žingsnis gausaus bei kokybiško bulvių derliaus link.