Gegužės 04 d., šeštadienis | 24

Augalų šaknų ir dirvožemio grybelių sąveika – didesnis derlius

Parengta pagal užsienio spaudą
2014-05-27

Jorko (York) universiteto tarptautinė mokslininkų biologų komanda nustatė, kad augalai, pasisavindami reikalingas maisto medžiagas, esančias dirvožemyje, sąveikauja su grybiniais mikroorganizmais (grybeliais).

Buhalterinė apskaita. Horizontali. Straipsnių viduje.

Mokslininkų komandos vadovas dr. Maiklas Šulcas (Michael Schultze), dirbantis Jorko universiteto Biologijos skyriuje, tyrimo metu bendradarbiavo su Kinijos, Prancūzijos, JAV mokslininkais, kurie tyrė, kaip augalų šaknys simbiozės būdu sąveikauja su grybeliu Medicago truncatula.

Tyrėjai mano, kad bandymų rezultatai gali padėti atrasti būdus, kaip padidinti derliaus rodiklius atsižvelgiant į natūralias augalų savybes. Taip būtų galima sumažinti trąšų ir kitų cheminių augalų apsaugos produktų naudojimą šiuolaikiniame žemės ūkyje.

Mokslininkai nustatė, kad baltymas, kuris vadinamas protonų siurbliu, veikiamas grybelio, šaknų ląstelėse išskiria energiją, kuri daro įtaką jų membranoms ir padeda iš dirvožemio pasisavinti fosforą. Daugumos augalų šaknys geba abipusiai naudingai sąveikauti su dirvožemyje esančiais grybeliais. Grybelis, apsivijęs augalo šaknis, išleidžia ataugas ir padidina augalo šaknų sistemos apimtį – tai leidžia augalams efektyviau ir greičiau pasiekti giliau dirvožemyje esančias maisto medžiagas.

Parengta pagal užsienio spaudą