Spalio 07 d., pirmadienis | 24

Būsime akyli rudenį – džiaugsimės pavasarį

Ramutė Stagniūnienė
Lietuvos žemės ūkio konsultavimo tarnybos Šiaulių r. biuro augalininkystės konsultantė
2011-08-29

Žieminių rapsų derlius daug priklauso nuo rudeninio tręšimo, piktžolių, ligų ir kenkėjų kontrolės. Norint, kad derlius džiugintų, reikia tinkamai juos prižiūrėti rudens vegetacijos metu.

Buhalterinė apskaita. Horizontali. Straipsnių viduje.

Tręšimas

Žieminiai rapsai dirvoje esančias maisto medžiagas pradeda pasisavinti vos pradėję dygti. Esant palankioms mitybos ir vystymosi sąlygoms, rudenį sukaupia 19–35 proc. viso jiems reikalingo azoto, fosforo, kalio. Geras žieminių rapsų aprūpinimas maistu rudens vegetacijos metu didina augalų atsparumą šalčiams, ligoms, nepalankioms meteorologinėms sąlygoms bei turi daug įtakos būsimo derliaus dydžiui ir kokybei.

Didžiausias trąšų ekonominis efektyvumas pasiekiamas jų normas nustatant pagal maisto medžiagų kiekį dirvožemyje, dirvožemio rūgštingumą, humusą ir planuojamą užauginti derlių. Rudenį azotas retai kada panaudojamas taip veiksmingai, kaip pavasarį, nes augalai negali viso pasisavinti, jis prarandamas išplaunant arba vykstant denitrifikacijai.

Azotas. Prieš sėją žieminiai rapsai tręšiami azotu (30 kg/ha) tik sėjant po prastų priešsėlių, į prasčiau paruoštą, turinčią mažai organinių medžiagų dirvą arba siekiant suaktyvinti įterptų šiaudų mineralizaciją. Azoto trąšomis netręštą pasėlį galima patręšti ir po sėjos. Šiuo atveju trąšos bus efektyvios jas išbėrus ne vėliau kaip 3 savaitės iki žieminių rapsų vegetacijos pabaigos rudenį.

Fosforas irkalis. Fosforas ir kalis padidina atsparumą šalčiams. Rapsai geriau peržiemoja. Žieminiai rapsai nuo daigų tarpsnio iki skrotelės susiformavimo fosforo panaudoja apie 7 kg/ha, arba 10 proc. viso jo kiekio, o kalio – 40–50 kg/ha, t. y. apie 20 proc. viso jo kiekio. Todėl dalį šių trąšų, atsižvelgiant į dirvožemio agrocheminius duomenis, reikia išberti rudenį.

Mikroelementai. Reikėtų nepamiršti ir mikroelementų – sieros, boro ir mangano. Optimali sieros norma vidutinio sunkumo ir lengvose dirvožemiuose – 30–40 kg/ha, o sunkiuose – 20–30 kg/ha. Siera palengvina augalų žiemojimą. Jei jos stinga, jauni rapsų lapai silpnai vystosi, geltonuoja. Sierą pradeda naudoti daigų tarpsnio žieminiai rapsai, o leidžiant 2 lapelį sausojoje augalo medžiagoje turi būti daugiau kaip 0,8 proc. sieros.

Žieminiams rapsams trūkstant boro, jauni lapai ima blizgėti. Dažniausiai jo trūksta rūgštesnėse dirvose. Tręšti boru rekomenduojama išpurškiant jį ant dirvos paviršiaus prieš sėją (6,0 kg/ha boro rūgšties /300 l vandens) ir įterpiant kultivatoriumi arba apipurškiant butonizacijos tarpsnio augalus (1kg/ha boro rūgšties/300 l vandens).

Trūkstant mangano, tarp lapų gyslų atsiranda rusvi taškai, kurie vėliau paruduoja. Dirvožemyje, kurio pH 6,0–6,5, mangano augalams pakanka, kai jo yra 50 mg/kg, o kai pH 6,5–7,0, šio mikroelemento reikia 70 mg/kg. Jei mangano mažiau nei optimali norma, butonizacijos tarpsnio rapsų pasėlį reikia apipurkšti mangano sulfatu (0,2–0,5 kg/ha).

Žieminius rapsus naudinga tręšti ir organinėmis trąšomis. Tinkamai jas naudojant, sumažinamas brangių mineralinių trąšų poreikis. Tręšiant organinėmis trąšomis, atitinkamai pakoreguojamos mineralinių trąšų normos.

Fosforo ir kalio reikmė planuojamam rapsų sėklų derliui gauti, priklausomai nuo dirvos fosforingumo ir kalingumo (Winkelmann, 1992)

Piktžolių, ligų ir kenkėjų kontrolė

Pastebėta, kad rudenį žieminius rapsus nupurškus herbicidais ir fungicidais, jie geriau pasisavina maisto medžiagas, mažiau konkuruoja su kitais augalais, išauga stipresni, geriau peržiemoja. Jautriausi piktžolėms yra ankstyvų augimo tarpsnių rapsai, kai augalai lapais dar neuždengia tarpueilių. Prieš renkantis herbicidus, privalu žinoti, kokios piktžolės vyrauja lauke.

Rapsų augimą reguliuojantys fungicidai, panaudoti rudenį 4–5 lapelių tarpsniu, ne tik pristabdo žieminių rapsų vystymąsi, bet ir iš dalies apsaugo juos nuo labai išplitusios grybinės ligos – fomozės.

Norint, kad žieminiai rapsai gerai peržiemotų ir duotų optimaliausią derlių, reikia ne tik laiku atlikti visus darbus, bet ir žinoti, kaip mažiausiomis sąnaudomis užauginti didesnį ir sveikesnį derlių. Sprendžiant šiuos klausimus, visada gali padėti LŽŪKT augalininkystės konsultantai.