Kovo 29 d., penktadienis | 24

Grūdai be ūkininko pagalbos netaps sėklomis

Rima Balsytė
Lietuvos žemės ūkio konsultavimo tarnybos Joniškio r. biuro augalininkystės konsultantė
2013-04-09

Nors šaltis nenori pasitraukti, bet saulė kyla vis aukščiau ir vis skaisčiau nušviečia žemę. Sena patarlė sako, kad viena pavasario diena dešimtį rudens dienų maitina. Pasiruošimą pavasarinei sėjai reikia pradėti nuo javų sėklų ruošimo. Jei to dar nepadarėte, sėklas būtina pasiruošti kuo greičiau.

2012 m. vasara buvo dosni javų augintojams, bet sėti pasiliktų grūdų kokybę būtina tikrinti atidžiai, kadangi 2012 m. augalams žydint ir nuimant derlių lijo. Užsitęsę rudeniniai lietūs neleido grūdams džiūti varpose. Nukultus drėgnus grūdus supylus sandėlyje ir iš karto jų neišvalius bei neišdžiovinus, plito pelėsiniai ir pašaknio ligas sukeliantys grybai. Vasariniai kviečiai, kvietrugiai galėjo būti pradėję dygti dar varpose, nors išoriškai to ir nematyti.

Pirmiausia reikia nusistatyti sėti paliktų grūdų daigumą, kad pasėjus pasėlis būtų reikiamo tankumo. Jei daigumas atitinka standarto reikalavimus, grūdus reikia valyti. Sėti reikia stambesnius, nes iš jų išauga stipresni, atsparesni ligoms, gebantys konkuruoti su piktžolėmis augalai.

Kitas svarbus darbas ruošiant sėklinius grūdus – beicavimas. Beicą renkamės pagal augalo rūšį ir pernai pasėlyje plitusias ligas, ypatingai tas, kurios plinta su sėklomis, t. y. kviečių ir miežių fuzariozės, kviečių, miežių ar avižų dulkančiosios kūlės, miežių helmintosporiozė ir tinkliškoji dryžligė, pašaknio ligos, kviečių septoriozė. Norint sunaikinti grūde esančių ligų pradus arba sustabdyti jų vystymąsi, reikia rinktis sisteminio arba mišraus (kontaktinio – sisteminio) veikimo beicus, kurių sudėtyje yra 2–3 ar daugiau veikliųjų medžiagų. Tokie beicai, augalams dygstant, pereina į daigą ir iš dalies apsaugo jaunus augalus nuo lapų ligų. Grūdus beicuojant specialia įranga, reikia stebėti, kad būtų sunaudota produkto etiketėje nurodyta norma, nes ją pamažinus beico veikimas sumažės akivaizdžiai, o padidinus – gali sumažėti grūdų daigumas, išryškėti fitotoksiškumas. Paruoštas beicavimo tirpalas turi būti sunaudotas per 24 valandas.

Pavasaris neskuba, todėl norint sustiprinti būsimus daigelius, paspartinti jų vystymąsi nuo pat dygimo pradžios, beicuojant galima pridėti specialių mikro ir makroelementų priedų.

Tirtas vasarinių miežių atsparumas ligoms

2007 m. tyriau vasarinių miežių veislių atsparumą ligoms. Buvo pasėti keturių vasarinių miežių veislių nebeicuoti grūdai ir vasarą pasėliai nepurkšti fungicidais. Nuo sudygimo iki derliaus nuėmimo miežių pasėliuose stebėtas miltligės, tinkliškosios dryžligės, smulkiųjų rūdžių, rinchosporiozės, septoriozės ir pašaknio ligų plitimas, o joms pažeidus augalus atliekamos apskaitos.

Anksčiausiai pasėlius pažeidė ir labiausiai išplito tinkliškoji dryžligė. Visiškai išsivysčius paskutiniam lapui (2007 m. birželio 13 d.), 100 proc. buvo pažeisti visų veislių visi augalai. Tai matome diagramoje.

Beicai nuo miežių tinkliškosios dryžligės augalus apsaugo iki bamblėjimo pradžios. Tačiau vyraujant palankioms ligai vystytis sąlygoms, miežių pasėlius reikia purkšti fungicidais, kol liga smarkiai nepažeidusi augalų. Jei ši liga kasmet intensyviai plinta – reikia pasirikti atsparesnę jai miežių veislę. Nes nei vienas miežiams registruotas beicas neapsaugos augalo 100 proc., kai tinkliškoji dryžligė gausiai plinta.

Jei sėsite vasarinius kviečius

Pastaraisiais metais ūkininkai vėl pradėjo sėti vasarinius kviečius. Tai intensyvios auginimo technologijos reikalaujantys augalai, jautrūs ligų pažeidimams. Beicų šiems augalams registruota mažiau nei miežiams. Renkantis beicą, reikia atkreipti dėmesį, ar jis efektyviai veikia kviečių fuzariozės ir pašaknio ligas. Šių ligų pradus naikinančios veikliosios medžiagos apsaugos jaunus kviečių daigelius nuo kviečių miltligės, kuri dažna vasarinių kviečių pasėliuose. Ja augalai užsikrečia nuo ligotų augalų liekanų, ligos pažeistų sudygusių pabirų. Jei daigai sveiki ir vešlūs, augalai užaugs stiprūs ir derlingi.

Taigi, tik kokybiškai paruošus sėklas, galima užauginti stiprius ir sveikus, gausiai derančius augalus. Kreipkitės į Lietuvos žemės ūkio konsultavimo tarnybos rajonų biurų augalininkystės konsultantus. Jie visada jums patars, ką daryti, kad sveiki, vešlūs augalai ir geras derlius džiugintų.

Šaltiniai:

  1. Lauko augalų ligų ir kenkėjų prognozavimo veiklos metodika, 2011
  2. Vasarojaus sėklos paruošimas, dr. R. Semaškienė, Mano ūkis 2011/4
  3. Registruotų augalų apsaugos produktų sąrašas profesionaliajam naudojimui.