Balandžio 28 d., sekmadienis | 24

IKMIS: kaip įvertinti žiemkenčių būklę rudenį?

LŽŪKT informacija
2023-10-19

Žiemkenčių pasiruošimo žiemojimui apžvalgą nuo spalio pabaigos matysite www.ikmis.lt

Šis ruduo, ypač rugsėjis, stebino šiluma, todėl ūkinius darbus laukuose nesunku buvo atlikti. Žiemkenčių sėkmingas peržiemojimas, o tuo pačiu ir derlius, priklauso nuo to, kaip augalai pasiruošę ramybės periodui. Kai jie gerai išsivystę, yra atsparesni temperatūros svyravimams. Norint sužinoti, kaip augalai pasirengę žiemoti, reikia įvertinti pasėlių būklę baigiantis vegetacijai. Kaip tai padaryti?

Buhalterinė apskaita. Horizontali. Straipsnių viduje.

Šių metų sezone žemės ūkio kultūrų derlingumo rekordų nebuvo pasiekta, ekstremalios orų sąlygos padarė savo juodus darbus. Labai vėsus pavasaris su užsitęsusiomis rytinėmis šalnomis pakoregavo ūkininkų pastangas išauginti didelius derlius. Sausringas balandžio-birželio periodas turėjo neigiamos įtakos vasarinių javų derliui. Žemdirbių nuotaiką šiek tiek pataisė vasaros lietus, suteikęs vilčių dėl geresnio derliaus. Tačiau prasidėjus javapjūtei, ekstremalios oro sąlygos vėl davė apie save žinoti – kai kur laukus nusiaubė kruša.

Taigi, vieniems žemdirbiams šis sezonas buvo geresnis, kitiems – blogesnis. Vidutiniškai šiais metais augalų derliai panašūs kaip ir pernai. Derliaus dydį gelbėjo žieminiai pasėliai, tad dabar, prasidėjus naujam sezonui, klojami kitų metų derliaus pagrindai.

LŽŪKT augalininkystės konsultantai vertins pasėlių būklę

Lietuvos žemės ūkio konsultavimo tarnybos (LŽŪKT) augalininkystės konsultantai spalio pabaigoje ūkininkų laukuose vertins žieminių rapsų ir kviečių pasėlių būklę, jų pasiruošimą žiemojimui. Žieminių kviečių ir rapsų pasėliai bus pasirinkti atsitiktine tvarka, todėl gauta informacija atspindės realią situaciją Lietuvoje. Su ja susipažinti gali visi, apsilankę Integruotos augalų apsaugos informavimo, konsultavimo ir mokymų informacinėje sistemoje IKMIS (www.ikmis.lt). Sistemoje lankytojai ras skelbiamą informaciją apie žieminių kviečių ir rapsų būklę iš 40 skirtingų rajonų, įvertinta 160 skirtingų pasėlių.

LŽŪKT Vilkaviškio r. biuro augalininkystės konsultantė Vilma Rudzevičienė apžvelgia rajono žiemkenčių pasėlių situaciją. Videoreportažas iš pietvakarių Lietuvos

Apžiūros metu konsultantai nustatys ne tik augalų išsivystymą, bet ir priešsėlių, veislės pasirinkimą, dirvos paruošimą sėjai, sėjos terminus, tręšimą, piktžolėtumą, ligų ir kenkėjų išplitimą, nustatys šių veiksnių įtaką augalų žiemojimui.

Žieminių kviečių pasėliai

Šiemet žieminių javų sėja dar nebaigta, nes daugelis sėjo posėlius, ir tik suėjus išlaikymo terminams, buvo sėjami žieminiai kviečiai. Vėlyvos sėjos augalų peržiemojimas priklausys nuo to, kiek ilgai vyraus šilti orai likusio rudens metu, ir kokia bus žiema. Praktika parodė, kad šiltėjant klimatui ir tokie augalai puikiai peržiemoja.

Dabar svarbu, kad jie tinkamai užsigrūdintų. Žieminiai augalai užsigrūdina per du etapus. Pirmas etapas prasideda esant vidutinei 6–­0 oC paros temperatūrai ir tai turėtų trukti 14–20 dienų. Tokių temperatūrų dar nebuvo, todėl augalai šiuo metu dar nepradėjo grūdintis ir po truputį auga. Antras grūdinimosi etapas prasideda jau esant minusinei 5–7 oC temperatūrai ir trunka 5–7 d. Užsigrūdinę žieminiai kviečiai gali pakelti iki – -16 oC, o neužsigrūdinę augalai gali žūti esant – -10 oC be sniego dangos.

Žieminių rapsų pasėliai

Rapsai gerai žiemoja, kai rudenį, vegetacijos pabaigoje, užaugina ne mažiau kaip 5 lapus, šaknies storis – ne mažesnis kaip 5 mm, o augimo kūgelis turėtų būti ne didesnis kaip 30 mm. Tokiam minimaliam augalų išsivystymui pasiekti reikia 75–100 dienų. Temperatūrai nukritus iki 2 oC, rapsai nustoja augti. Šie rodikliai lemia optimalų žieminių rapsų sėjos laiką.

Kiekvienas savo rapsų laukuose galite atlikti augalo morfologinių rodyklių vertinimą. Vertinant rapsų išsivystymas rudenį, nustatomi morfologiniai rodikliai, tokie kaip lapų skaičius ant augalo (vnt.), augimo kūgelio aukštis (mm), šaknies storis (mm). Norint nustatyti šiuos rodiklius, augalą reikia perpjauti išilgai. Imame po vieną augalą ir analizuojame. Visų pirma, suskaičiuojame, kiek augalas turi pilnai išsivysčiusių lapų, t. y. lapas, turintis kotelį. Augimo kūgelio aukštis matuojamas nuo lapų prisegimo vietos iki šaknies. Šaknies storis matuojamas storiausioje rapso šaknies vietoje. Matavimus reikia atlikti taip, kaip parodyta nuotraukoje.

Be to, www.ikmis.lt rasite ir jūsų rajone bei visoje Lietuvoje pasireiškiančius stichinius meteorologinius reiškinius, tokius kaip ilgas lietingas laikotarpis, sausra ir šalnos augalų vegetacijos laikotarpiu. Prisijunkite ir išbandykite.

Parengė LŽŪKT vyr. augalininkystės specialistė Giedrė Masliukovienė