Balandžio 26 d., penktadienis | 24

Įkvepiančios idėjos: ūkio demonstracijos, naudojant bepiločius orlaivius

LŽŪKT informacija
2016-03-14

Žmonės vis dažniau ir dažniau kalba apie bepiločių orlaivių (vadinamųjų dronų) privalumus ne tik kariniams tikslams, bet ir, pavyzdžiui žemės ūkyje. Tai nauja technologija, kurią išbando ir naudoja dar nedaug ūkininkų. Štai De Sevro (Deux-Sevres) (Prancūzija) žemės ūkio rūmų draugija, siekdama parodyti vietos ūkininkams, kaip bepiločiai orlaiviai ir kitos technologijos gali būti naudojamos ūkiui valdyti, organizuoja demonstracijas ūkiuose.

Prancūzijos žemės ūkio ministerija dar 2010 m. sukūrė šalies ūkių DEPHY tinklą (DEPHY network). Tai parodomieji ūkiai, veiksmingai ir tikslingai naudojantys augalų apsaugos produktus. Būtent šio tinklo narių ūkiuose kaskart ir pristatomos žemės ūkio srities naujienos. Tokie grupių vizitai į parodomuosius ūkius padeda ūkininkams ir konsultantams keistis nuomonėmis ir informacija apie naujus metodus, technologijas ir pasėlių stebėjimą. Pastaruoju metu itin daug susidomėjimo sulaukia demonstracijos, kurių metu supažindinama su bepiločių orlaivių, kaip ūkio valdymo priemone, naudojimu.

Žemės ūkio rūmų draugija sukūrė paslaugą, skirtą rapsų ir kviečių tręšimui azotu kontroliuoti. Jos tikslas – naudojantis dronu, žemdirbiams parodyti, kaip tikslus tręšimas gali maksimaliai padidinti pelną ir padėti išvengti azoto išsiplovimo. Nedideliu bepiločiu orlaiviu galima išžvalgyti laukų pasėlius bei prognozuoti būsimą derlių, sudaryti išsamų pasėlio žemėlapį. Analizuojant pasėlių fotografijas, matoma, kaip bręsta derlius, kur reikia daugiau trąšų ar chemikalų. Be to, konsultantai, apžiūrėję nuotraukas, gali ir konsultuoti nevažiuodami į lauką.

Ūkininkas P. Sigogneau teigė, kad tokie susibūrimai su konsultantais labai naudingi. „Gali aptarti su kaimynais naujus metodus, kuriuos jie yra taikę, ir sužinoti, ką jie apie tai mano. Tai padeda man apsispręsti, kas geriausiai tiks mano ūkiui“, – įsitikinęs ūkininkas. Dabar jis galvoja investuoti į dronus. Anot jo, tai padėtų sumažinti trąšų sąnaudas ir būtų puiki ūkio valdymo priemonė.

Parengta pagal užsienio spaudą