Kovo 05 d., antradienis | 24

Jungtinėje Karalystėje ekologinis ūkininkavimas praranda žavesį?

LŽŪKT informacija
2013-02-21

Ūkininkai, sukūrę didžiausią ir sėkmingiausią ekologinių vaisių ir daržovių auginimo ir pradavimo schemą Jungtinėje Karalystėje, teigia, kad jų verslas išgyvena krizę, nes vis mažiau ūkininkų domisi ekologiniu ūkininkavimu.

Gajus Vatsonas (Guy Watson), ūkininkas iš Devono grafystės Pietvakarių Anglijoje (kartais vadinama Devonšyru), įkūręs ūkininkų kooperatyvą Riverford Organic. Vadovas nuogąstauja, kad susižavėjimas ekologine gamyba išblėso, kadangi sumažėjęs vartotojų dėmesys atbaidė daugelį ūkininkų.

Kalbėdamas Oksfordo ūkininkų konferencijoje šių metų pradžioje, G. Vatsonas informavo, kad nors jo vadovaujamas kooperatyvas tiekė ekologiškus vaisius ir daržoves 70 tūkst. klientų, o įmonės apyvarta buvo daugiau kaip 45 mln. svarų sterlingų, tačiau staiga kritę ekologinių maisto produktų pardavimai prekybos centruose atšaldė augintojų entuziazmą dalyvauti ekologinės gamybos sektoriuje.

„Nuo 2008 m. ekologinių produktų rinka Jungtinėje Karalystėje sumažėjo 25 proc.“, – teigė G. Vatsonas.– Daugiau kaip 90 proc. bakalėjos ir gastronomijos prekių pardavinėjamos prekybos centruose. Prasidėjus ekonominiam nuosmukiui, daug prekių buvo išimtos iš lentynų, o vietoje jų sudėti pigūs maisto produktai. Buvo manoma, kad tokių prekių nori pirkėjai. Kaip ir reikėjo tikėtis, pardavimai krito.“

Įmonė Riverford Organics jungia keturis kooperatyvus ir klientams tiekia ekologiškus vaisius ir daržoves, išaugintus visoje šalyje. Anot įmonės vadovo, praėjusiais metais neprisijungė nė vienas naujas narys. Tai rodo, kad ateina krizė ir ne todėl, kad ūkininkai nenori jungtis į bendrą kooperatyvo veiklą, bet labai sumažėjo ekologinio ūkininkavimo paklausa.

Nepaisydamas savo nuogąstavimų, kooperatyvo vadovas G. Vatsonas viliasi, kad ekologinis ūkininkavimo sektorius tikrai plėsis.