Balandžio 20 d., šeštadienis | 24

Kaip gyveni, žiemkenty? Skirtingų sėjos laikų ir sąlygų palyginimas

Erika Bindokaitė
Lietuvos žemės ūkio konsultavimo tarnybos augalininkystės specialistė
2022-01-24

Šių metų žiema dėl nenuspėjamų ir permainingų orų tikras iššūkis žiemkenčiams. Tokios permainos nemažai sukelia nerimo ir ūkininkams. Praeitą savaitę buvo apžvelgta kai kurių rajonų pasėlių situacija. Šįkart apžiūrėsime Marijampolės r. sav. pasėlius, kuriuose auga skirtingų veislių žieminiai rapsai ir kviečiai, aptarsime ir palyginsime skirtingus sėjos laikus ir sąlygas.

Žieminiai rapsai

Apžiūrėti trys skirtingų rapsų veislių laukai: Dominator, ‘SY Florian ir ‘Feliciano KWS. Visos šios trys veislės yra gerų kokybinių rodiklių. ‘Dominator veislė pasižymi itin aktyviu augimu augalo vystymosi pradžioje ir labai geru žiemkentiškumu. ‘SY Florian veislė taip pat gero žiemkentiškumo, toleruojanti stresines situacijas (temperatūrų svyravimą, aukštą temperatūrą, sausrą). ‘Feliciano KWS veislė aukšto atsparumo išgulimui bei atspari fomozei.

Dabartinę žieminių rapsų pasėlių situaciją galima vertinti teigiamai, kadangi augalai neapimti ligų, kenkėjų pažeidimų iš rudens taip pat nematyti, iššalusių vietų kol kas neaptikta. Buvo pastebėta keletą augalų su ligotais senais lapais, ant kurių matėsi fomozės pėdsakų, bet jokio pavojaus augalams nėra, nes pavasarį šie lapai nudžius ir liks tik sveiki.

Dėl žiemos įšalo augalų nepavyko išsikasti iš priemolio dirvožemio, kad būtų galima apžiūrėti šaknų būklę. Tačiau smėlio dirvožemiuose iškasti augalai atrodė pakankamai gerai: šaknis ilga, gerai įaugusi, tik šaknies kaklelio storis galėtų būti didesnis, galėtų daugiau būti ir suformuotų lapelių (1 pav.).

1 pav. Žieminiai rapsai, augantys smėlyje

Pastebėtas skirtumas tarp žieminių rapsų, pasėtų rugpjūčio 12 d. į pakankamai drėgmės turintį, gražiai išdirbtą, lengvesnį dirvožemį, ir tarp rapsų, kurie pasėti rugpjūčio 20 d. sunkesniame, su daugiau grumstų, drėgnesniame dirvožemyje, po lietaus (2 ir 3 pav.).

2 pav. Žieminiai rapsai pasėti 2021-08-12

3 pav. Žieminiai rapsai pasėti 2021-08-20

Ten, kur rapsai sėti rugpjūčio 12 d., augalai yra žymiai didesni, daugiau suformuotų lapelių, tolygesnis augalų sudygimas (4 pav.). Tuo tarpu rapsai, pasėti rugpjūčio 20 d. po lietaus, atrodo šiek tiek prasčiau: menkesni, netolygiai sudygę, mažiau išaugintų lapelių (5 pav.).

4 pav. Žieminiai rapsai pasėti 2021-08-12

5 pav. Žieminiai rapsai pasėti 2021-08-20

Žieminiai kviečiai

Apžiūrėti du Etana ir ’Skagen’ veislės žieminių kviečių pasėliai. ‘Etana veislės žieminiai kviečiai pasižymi labai geru žiemkentiškumu, krūmijimusi, galima sėti atsėliuotuose plotuose. ’Skagen’ žieminių kviečių veislė itin gerai krūmijasi, tinka tiek ankstyvai tiek vėlyvai sėjai, žiemkentiškumas patenkinamas.

Bendras žieminių kviečių pasėlių vaizdas geras. Augalai pakankamai išsikrūmiję, sodrios žalios spalvos, tik šiek tiek augalų lapeliai su pašalusiomis viršūnėlėmis. Augalų šaknų sistemos nepavyko patikrinti, nes žemė buvo įšalusi.

Taip pat pastebėtas skirtumas tarp žieminių kviečių, pasėtų rugsėjo 25 d., ir pasėtų spalio 10 d. (6 ir 7 pav.).

6 pav. Žieminiai kviečiai pasėti 2021-09-25

7 pav. Žieminiai kviečiai pasėti 2021-10-10

Žieminiai kviečiai, pasėti rugsėjo 25 d., atrodo didesni, daugiau pasikrūmiję ir stipresni, tačiau lapai daugiau pašalę (8 pav.). Tuo tarpu kviečiai, pasėti spalio 10 d., atrodo silpnesni, mažesni, mažiau pasikrūmiję, bet žiemos šalčių beveik nepakąsti (9 pav.).

8 pav. Žieminiai kviečiai pasėti 2021-09-25

9 pav. Žieminiai kviečiai pasėti 2021-10-10

Apibendrinimas

Tiek žieminiai rapsai, tiek kviečiai dėl skirtingų sėjos datų turi aiškius skirtumus tarp augimo tarpsnių. Tokius skirtingus augalų išsivystymus lėmė ne tik dirvožemio granuliometrinė sudėtis, augalų veislės, bet ir nepalankios orų sąlygos.

Žieminiai rapsai, pasėti rugsėjo 20 d., atrodo šiek tiek menkiau, nes to mėnesio 17 d. iškrito apie 10 mm kritulių, oro temperatūra buvo tik +17 °C. Kritulių kiekis lėmė prastą dirvožemio išdirbimą, pasėliuose daug grumstų, o sėjant rapsus – tai pati blogiausia sąlyga. Žemesnė temperatūra lėmė prastesnį augalų sudygimą.

Žieminiai kviečiai, pasėti spalio 10 d., atrodo žymiai mažesni, nes juos sėjant oro temperatūra buvo nukritusi iki +12 °C, o dirvožemio temperatūra 10 cm gylyje tesiekė +9 °C. Tai lėmė lėtesnį augalo sudygimą, nes žieminiai kviečiai geriausiai sudygsta, kai laikosi bent + 12°C temperatūra.

Taigi, vertėtų žieminius rapsus ir kviečius sėti jiems optimaliais terminais, kad augalai spėtų tinkamai pasiruošti žiemojimui, o pavasariui atėjus laukuose liktų didžioji dalis gerai atlaikiusių žiemos iššūkius augalų.

Autorės nuotraukos