© LŽŪKT nuotr.
Kolorado vabalai jau pastebėti visuose bulvių laukuose. Tai termofilinis kenkėjas, o paskutinė savaitė, ypač dienos, pasižymėjo labai aukšta temperatūra, kuri paskatino intensyvų visų jo stadijų vystymąsi. Šiuo metu laukuose aptinkame suaugėlius vabalus, kiaušinėlius, sudėtus kitoje lapų pusėje, ir lervas.
Lietuvoje kolorado vabalai į paviršių išlenda ir pradeda skraidyti gegužės–birželio mėnesiais. Pagal fenologinius stebėjimus lervos pradeda ristis, kai pradeda žydėti šeivamedis, o masinis jų kenkimas sutampa su smulkialapių liepų žydėjimu.
Kolorado vabalai – kenkėjai, gamtoje neturintys natūralių priešų. todėl daržininkams kasmet tenka tiesiog pasiraitoti rankoves ir juos naikinti.
Literatūroje randama, kad patelė gali sudėti apie 500 kiaušinių. Lervos fazė trunka apie 30 dienų. Lietuvoje užauga 1 karta, o pavyzdžiui Ukrainoje užauga 2–3 kartos. Lietuvoje kolorado vabalas pirmą kartą aptiktas 1956 m. Lazdijų rajone.
Kontrolės priemonės / Pagrindiniai apsaugos principai
Žalingumo riba
Lietuvoje žalingumo riba laikoma 10 proc. kenkėjo užpultų kerų, ant kurių randama po 10–15 lervų. Jautriausios insekticidams yra II–III ūgio lervos.
Kolorado vabalų lervos įvairiuose vystymosi stadijose
Norint nustatyti lervų pasiektą išsivystymą, svarbūs matmenys, kurie nusako jų vystymosi etapą:
I ūgio lervos: 0,2–0,3 cm (gyvena šeimoje-krūvoje).
II ūgio lervos: 0,3–0,5 cm (pradeda skirstytis).
III ūgio lervos: 0,6–0,8 cm (išplinta ant viso kero).
IV ūgio lervos: 1,2–1,5 cm (pasimaitinusios įsirausia į dirvą iki 10 cm gylio).
II ūgio kolorado vabalų lervos
III ūgio kolorado vabalų lervos
Registruoti augalų apsaugos produktai, VATŽŪM
Atsparumo valdymas
Kolorado vabalams būdinga prisitaikyti prie insekticidų ir įgyti jiems atsparumą, todėl, apsaugant bulves nuo šių kenkėjų, reiktų naudoti skirtingo veikimo pobūdžio insekticidus juos kaitaliojant.
Parengė LŽŪKT vyr. augalininkystės specialistė Giedrė Masliukovienė pagal IKOK gaires ir VATŽŪM informaciją