Balandžio 17 d., trečiadienis | 24

Nepamirškime tarpinių pasėlių augalų

Vaclovas Tička
Lietuvos žemės ūkio konsultavimo tarnybos Rokiškio r. biuro augalininkystės konsultantas
2012-07-26

Bendraujant su ūkininkais, dažnai girdisi pastebėjimų, kad trūksta organinių trąšų, jos brangsta, vis sudėtingiau laukuose kovoti su piktžolėmis, kalvotose vietovėse atvirus plotus labiau veikia erozija, prastėja dirvožemio savybės, didėja žemės dirbimo išlaidos, o viskam trūksta svarbiausio dalyko – laiko. „Vaistų“ problemoms spręsti yra daug, tačiau reikėtų išnaudoti tai, kas nėra labai brangu, neatima daug papildomo laiko ir yra efektyvu – tarpiniai pasėliai.

Tarpiniai pasėliai – tai augalai, auginami iki pagrindinių augalų sėjos arba iš karto juos nuėmus. Gali būti įsėliniai tarpiniai augalai (raudonieji dobilai, paprastoji šunažolė ir kt.) ir, nuėmus pagrindinį derlių, posėliniai tarpiniai augalai (baltosios garstyčios, aliejiniai ridikai ir kt.).

Svarbu žemės paviršių kuo ilgiau išlaikyti uždengtą augalais

Nuėmus, ypač ankstyvųjų augalų, derlių iki užšalimo dar būna apie 90 šiltų dienų, kurie palankūs tarpiniams augalams augti. Augdami posėliniai tarpiniai augalai paima į savo biomasę nepanaudotą azotą ir neleidžia išplauti jo iš dirvožemio, mažina riziką azoto junginiais užteršti gruntinius vandenis.

Giliašakniai tarpiniai augalai pakelia maisto medžiagas iš gilesnių dirvožemio sluoksnių, tirpdo fosforą, esantį sunkiai pasiekiamuose dirvožemio junginiuose, padeda augalams geriau pasisavinti kalį, purena dirvožemį. Jie kalvotose vietovėse sumažina dirvožemio eroziją. Kai kurių rūšių tarpiniai augalai mažina augalų ligų ir kenkėjų plitimą. Greitai augantys tarpiniai augalai, t. y. baltosios garstyčios ar aliejiniai ridikai, greitai uždengę dirvos paviršių stelbia piktžolių dygimą ir augimą. Be to, užsiauginama daugiau žaliosios masės žaliajai trąšai.

Nauda pagrįsta bandymais

Mokslininkai atlikdami bandymus įrodė, kad įterpta į dirvą žalioji trąša gerina dirvos struktūrą, didina humuso kiekį, suaktyvina dirvožemio mikroorganizmų veiklą, gerina oro ir vandens režimą, mažina dirvos eroziją, stelbia piktžoles, didina dirvožemio derlingumą. Tai yra išeitis neturintiems pakankamai organinių trąšų, ūkininkaujantiems nenašiose bei kalvotose dirvose. Ekologinių ūkių savininkams tarpinių augalų auginimas yra tinkamiausias būdas pagerinti dirvos būklę, gausinti augalams būtinas maisto medžiagas, kovoti su piktžolėmis.

Tarpiniai pasėliai – tai dar viena efektyvi, neišnaudota ūkyje priemonė. Juos augindami, atkursime dirvos derlingumą, o tai yra svarbiausia siekiant gauti ūkyje didesnį derlių, o tuo pačiu ir didesnę ekonominę naudą.