Po keturiasdešimties metų Jungtinės Karalystės upėse vandens sumažės net iki 80 procentų, o tai didelė grėsmė žemės ūkio augalų pasėliams, skelbia Farmers weekly interactive interneto svetainė.
Anot Trevoro Bishopo, Aplinkos agentūros vandens išteklių politikos vadovo, upių vandeningumas 2050 metų vasarą gali sumažėti 50–80 proc. ir 15 proc. apskritai. Jeigu taip nutiktų, pasėliams reikalingo vandens kiekis žymiai sumažėtų – apie tai buvo kalbėta 2010 m. lapkritį vykusioje pasaulinėje augalininkystės konferencijoje. Siekiant maksimaliai išnaudoti mažėjančius vandens išteklius, ieškoma būdų, kaip tinkamai tvarkyti žemę ir investicijas, kuriant veiksmingas vandens panaudojimo technologijas.
BASF pasėlių apsaugos padalinio vadovo Antoinio Meyerio teigimu, kuriamos naujos technologijos, padedančios mažinti vandens sunaudojimą. Viena iš jų – sugeriamosios granulės, sulaikančios vandenį prie augalų šaknų. Polimerinės granulės gali sugerti ir sulaikyti iki 300 kartų daugiau vandens, negu sveria pačios. Jos jau naudojamos sodininkystėje, todėl gali būti pritaikomos ir tradicinėje žemdirbystėje. "Jos yra prie pat augalo šaknų ir sulaiko vandenį, kai lyja, – sako A. Meyeris. – Tuomet, kai labai sausa ir sumažėja dirvos drėgmė, augalas vandens gauna iš granulių."
A. Meyerio nuomone, norint panaudoti šiuos produktus dideliuose žemdirbystės plotuose, technologiją reikia patobulinti. Viena iš problemų – kaip granules įterpti į augalo šaknų zoną. Be to, jas reikės pakeisti kiekvienais metais, kadangi bus sėjami nauji augalai.
BASF taip pat sukūrė augalų apsaugos produktus, kuriuose yra aktyvi sudedamoji dalis piraklostrobinas, padedantis sulaikyti vandenį lapų paviršiuje. Kaip teigė A. Meyeris, tuomet javai vandens sunaudoja 7 proc. mažiau. Jungtinėje Karalystėje dar tokių produktų nėra, tačiau jie naudojami Pietų Amerikoje, Kanadoje ir Europoje.
Išsamesnė informacija:www.fwi.co.uk